23 presvedčivých dôvodov, prečo používať WordPress

3

Stále si pamätám, ako som si kúpil svoju prvú doménu s hostingom a nainštaloval na ňu WordPress.

„To je všetko?“ hovoril som si.

Nemohol som uveriť, že moja web stránka funguje a jednoducho povedané, aj vyzerá ako web stránka.

Vytvorenie mojej prvej web stránky mi trvalo asi 30 minút. Dizajn nebol najlepší. Ale stále som bol v úžase z toho, že keď som do prehliadača napísal názov stránky, tak tam naozaj bola stránka. Moja stránka.

WordPress bola (aj pre mňa) láska na prvý pohľad. Na spomínaný web som sa vykašľal po pár týždňoch. Ale keď som si robil ďalší web, mal som jasné v tom, ktorý redakčný systém použijem.

Po niekoľkých osobných stránkach a 6 mesiacoch práce vo firme, ktorá tvorila WordPress weby, môžem povedať jediné: WordPress je úžasný.

…ale prečo?

#1: WordPress zvládne (takmer) všetko

Niektorí ľudia si myslia, že WordPress je len redakčný systém pre blogerov. Iní sa boja toho, že ich web sa stane tak populárnym, že už mu WordPress nebude stačiť.

Takéto obavy ale očividne nemajú ľudia v TechCrunch, BBCAmerica či tvorcovia seriálu The Walking Dead. Všetky tieto weby totiž hrdo používajú WordPress.

walking-dead-wordpress

#2: Google rešpektuje WordPress

Určite ste počuli, že WordPress je SEO-friendly. To nie je tak celkom pravda. Po inštalácii WordPress ešte budete mať čo robiť, aby bol váš web naozaj dobre optimalizovaný pre SEO.

Tip: Na SearchEngineWatch.com nájdete 12 krokov, ako nastaviť váš WordPress pre lepšie SEO.

Tým, že si vytvoríte WordPress web sa ešte nestanete najlepším priateľom Googlu. Kód WordPress je ale kvalitný a z výsledkov vyhľadávania môžeme pokojne povedať, že Google rešpektuje stránky na WordPress minimálne tak ako tradičné weby.

#3: Neuveriteľný výber skvelých tém

premiove-temy

Je na vás, či sa rozhodnete investovať do prémiovej témy. V každom prípade si budete môcť vybrať z veľkého množstva luxusne vyzerajúcich tém.

Osobne som veľkým zástancom prémiových tém, ale nepochybujem, že existujú aj perfektné témy zadarmo. Viac o rozdieloch medzi platenými a neplatenými témami si môžete prečítať tu.

#4: Ak si nejakú funkciu viete predstaviť, niekto ju už pre WordPress naprogramoval

Na WordPress existuje viac ako 42 000 rozšírení zadarmo a niekoľko tisíc platených. Ak si niečo viete predstaviť, je na to WordPress plugin.

Baner s vašou Facebook stránkou? Áno. Skvelo vyzerajúce recenzie od vašich zákazníkov bez kódovania? Samozrejme. Mačiatko ako odmena za komentár? Nepochybujte.

maciatko-za-odmenu

Tip: Viac o rozšíreniach pre WordPress som napísal v článku 21 WordPress pluginov, o ktorých musíte vedieť.

#5: WordPress vie byť rýchly

Zámerne som použil slová „vie byť“, namiesto slova „je“. WordPress má dobrý rýchlostný potenciál. Na mojej web stránke som sa veľmi nenatrápil a je rýchlejšia ako 90% testovaných stránok.

rychlost-wordpress

3 základne kroky, ako dosiahnuť vyššiu rýchlosť vašej WordPress stránky

  1. Používajte kvalitný hosting. Jeden z najlepších pomerov ceny a kvality nájdete u WebSupportu, ktorý hostuje aj tento web. Najväčší fajnšmekri si priplatia za WP Engine.
  2. Vyberte si dobre nakódovanú tému. Ak sa nerozumiete do programovania (podobne ako ja), potom nemáte šancu rozlíšiť, ktorá téma je nakódovaná dobre a ktorá nie. V tomto prípade si buď nechajte poradiť od WordPress odborníkov alebo použite tému od uznávanej firmy.
  3. Neinštalujte zbytočné témy alebo pluginy. Toto je obyčajný sedliacky rozum. Nespomaľujte si web tým, čo nepotrebujete.

#6: WordPress sa naučíte dobre ovládať v krátkom čase

Ako vždy, keď s niečím začínate, budete potrebovať istý čas na zorientovanie. To platí aj pre prácu s WordPress. Napriek tomu, že je plný skvelých funkcií, tak sa v ňom dobre zorientuje aj nováčik.

Po inštalácii WordPress vám odporúčam spraviť týchto 11 krokov. Ak s WordPress ešte len začínate, tak okrem týchto krokov už nie je potrebné nastavovať nič.

#7: Neviete si rady? Vždy viete nájsť niekoho, kto vám pomôže

Za toto môže obrovská komunita skvelých ľudí, ktorá sa vytvorila okolo WordPress. Ak máte nejaký problém, tak zväčša stačí napísať na forúm alebo do niektorej z meetup skupín na Facebooku a niekto vám poradí. Zadarmo.

Ak je váš problém zložitejší, tak je pomerne jednoduché nájsť niekoho, kto to spraví za prijateľnú cenu. Freelancerov, ktorí robia s WordPress nájdete požehnane a ich cenníky zvyknú byť rozumne nastavené.

#8: WordPress je bezpečný

WordPress je sám o sebe dobre zabezpečený, najmä ak ho podporíte nejakým bezpečnostným pluginom (napríklad Wordfence alebo Sucuri).

wordfence

Opäť tu ale prichádza do úvahy ľudský faktor. 3 základne tipy, ako ochrániť vašu web stránku:

  1. Vždy všetko aktualizujte. Neaktualizované témy a pluginy sú často spôsobom, ako hackeri získavajú kontrolu nad web stránkami.
  2. Ako použivateľské meno nepoužívajte admin.
  3. Používajte komplikované heslá. Čím komplikovanejšie, tým lepšie.

#9: WordPress je lacný. V dobrom význame slova

WordPress je sám o sebe zadarmo, čo je skvelé. Okrem toho vám ale šetrí prostriedky aj inak.

Ako som spomínal, WordPress pluginy zvyknú byť zadarmo. Ak aj niektoré niečo stoja, tak sa ich cena pohybuje v desiatkach eur. Čo je smiešna suma v porovnaní s tým, koľko by ste za niečo podobné museli zaplatiť IT firme.

#10: Kódu sa nemusíte ani dotknúť

wordpress-kod

Môj blog má cez 3 mesiace a kód som pozmenil len raz. Aj to som iba skopíroval niečo, čo som našiel na internete. A vôbec to nebolo nutné.

Ak sa vám podarí vybrať dobrú tému, je veľmi pravdepodobné, že v jej kóde nebudete musieť nič meniť. Všetko dôležité (napríklad zmenu fontu, loga či faviconu) vybavíte priamo z prostredia WordPress.

#11: Máte úplnú kontrolu nad komentármi

Pri používaní anti spam pluginu ako Akismet sa zbavíte toho najhoršieho. Ale manuálnemu spamu či urážkam sa neubránite.

WordPress vám však umožňuje nastaviť komentáre tak, aby sa zobrazovalo len to, čo schválite. Vy teda rozhodujete, ktoré komentáre sa na vašej stránke zobrazia a ktoré nie.

#12: Písanie bez rušenia

pisanie-bez-rusenia

Ak ste ako ja, tak vás počas písania dokážu rušiť aj maličkosti. Hocijaký zvuk, neporiadok na stole či príliš veľa funkcií v rozhraní, v ktorom píšete.

Články pre môj blog tvorím priamo z WordPress adminu. Ale má to aj svoje nevýhody. Napríklad to, že počas písania mám stále na očiach všetky možnosti spravovania web stránky. Akonáhle ale zapnem mód písania bez rušenia, môžem sa úplne sústrediť len na slová, ktoré ťukám do klávesnice.

#13: Clean dizajn

Niekedy sa hrám jednu čudnú hru. Keď sa ocitnem na nejakej web stránke, ktorá mi pripomína WordPress, hneď sa pozriem do kódu, aby som zistil, či je moje tušenie správne. V 80% prípadov mám pravdu.

Ak je niečo, čo je pre WordPress charakteristické, tak je to čistý a prehľadný dizajn. Samozrejme, existujú témy, ktoré sú iné, ale štandardom pre WordPress je čistý, niekedy až minimalistický dizajn.

#14: WordPress sa neustále vyvíja

wordpress-je-aktualizovany

Matt Mullenweg si doménu WordPress.org zaregistroval v roku 2003. Dnes, 13 rokov neskôr, sa na WordPress stále pracuje.

Pravidelne vychádzajú nové updaty, ktoré zlepšujú bezpečnosť, zvyšujú rýchlosť, opravujú bugy alebo pridávajú nové funkcie. A nezdá sa, že by mal tento trend prestať.

#15: Automatické ukladanie

wordpress-automaticke-ukladanie

Články, ktoré píšete vo WordPress sa automaticky ukladajú zakaždým, keď niečo napíšete. To je skvelá pomoc pre každého, kto už niekedy stratil neuloženú prácu (a to sme asi všetci).

Jediné, čo si musíte postrážiť je vaše internetové pripojenie.

#16: WordPress si poradí s fotkami, audiom aj videom

Mediálna knižnica WordPress vám umožní ukladať a zdieľať vaše fotky, videá a zvukové súbory.

WordPress nemá problém s videami na Youtube, súbormi PDF a ani s prehrávaním audia (napríklad podcastov).

#17: Plánované publikovanie

planovane-publikovanie

Táto funkcia WordPress patrí tiež k tým lepším. Ak ste váš článok dopísali o polnoci a máte podozrenie, že to nie je ideálny čas na jeho publikovanie, tak asi máte pravdu. V tomto prípade sa vám zíde funkcia plánované publikovanie.

Stačí v okne „Publikovať“ upraviť „okamžite“ na deň a čas a článok sa uverejní sám. Bez toho, aby ste museli byť online.

#18: Možnosť viacerých používateľov

WordPress používa hierarchiu adminov. To znamená, že nie každý, kto sa môže prihlásiť do administrácie web stránky má rovnaké práva.

S WordPress môžete umožniť vašej redaktorke pridávať články na web, bez toho, aby ste sa museli báť, či vám niečo na stránke nepokašle.

#19: WordPress ide s dobou – samozrejme, že je responzívny

customizr
Neplatená téma Customizr vyzerá dobre bez ohľadu na veľkosť obrazovky.

V roku 2016 by sa už asi naozaj nemalo písať o tom, že každá web stránka by mala vyzerať na mobile rovnako dobre ako na PC. Bohužiaľ, toto nepochopilo ešte stále veľa majiteľov web stránok.

WordPress plne podporuje responzívne weby a nájsť WordPress tému, ktorá by nebola „mobile-friendly“ je skoro nemožné. A tak to má byť.

#20: WordPress stránku viete ľahko presunúť k inému poskytovateľovi hostingu

Možno ste si zle vybrali hosting providera, keď ste si tvorili web stránku. A možno ste si vybrali dobre, ale chcete prejsť ku providerovi, ktorý je ešte lepší.

Veľa hosting providerov používa svoje vlastné systémy, v ktorých si môžete vytvoriť svoj web. Ak to ale tak spravíte, stávate sa rukojemníkom danej spoločnosti. Ak je váš web postavený na ich platforme, tak musíte robiť, čo vám povedia. A to často znamená platiť viac.

S WordPress web stránkou nie je problém zmeniť providera. WebSupport vám to uľahčí cez automatizovaný nástroj Migrátor a Webglobe dokonca presunie vašu stránku namiesto vás.

#21: Chcete e-shop? Žiadny problém

woocommerce-wordpress-plugin

WordPress plugin WooCommerce, ktorý poháňa až 30% všetkých e-shopov, valcuje konkurenciu.

WooCommerce je najpopulárnejším e-shop riešením hlavne kvôli svojim bohatým funkciám a jednoduchosti používania. Skvelou správou je aj to, že je preložený do slovenčiny.

#22: Ostatné redakčné systémy sa nechytajú

Raz som pomáhal jednému známemu s web stránkou, ktorá stála na systéme Joomla (najväčší konkurent WordPress). Dlhý príbeh krátko: bol to horor.

Všetko pôsobilo tak chaoticky. Aj tie najzákladnejšie úpravy vyzerali zložito. Nastaviť prezentačný obrázok ku článku bol problém. WordPress je narozdiel od iných systémov intuitívny.

#23: WordPress meetupy sú pecka

Kamarát z vysokej mi poslal odkaz na event na Facebooku: WordPress meetup Košice. Zaujalo ma to.

Na ten event som sa nakoniec nedostavil, ale napísal som Peťovi Furmaníkovi, ktorý sa o tieto meetupy v Košiciach stará a on ma pozval, nech prídem na ten ďalší.

Keď som išiel na miesto stretnutia, bol som nervózny, pretože som vôbec nevedel, čo mám čakať. Navyše mal prísť aj zakladateľ slovenskej WordPress komunity a portálu WP.sk, Peter Nemčok.

Meetup ďaleko prekročil moje očakávania. Konečne som stretol ľudí, s ktorými sa dalo rozprávať o WordPress, blogovaní a internetovom podnikaní. Atmosféra bola uvoľnená a všetci sa snažili si navzájom poradiť.

Záver

Nevidím dôvod, prečo by niekto nechcel používať WordPress. WordPress umožnil mať vlastnú web stránku ľuďom, ktorí by si ju inak nemohli dovoliť. Alebo by to jednoducho nezvládli.

Stránky na WordPress vyzerajú skvelo, vedia byť rýchle a Google ich má celkom v láske.

Jedinečnou výhodou WordPress je obrovské množstvo skvelých rozšírení. Ešte som nenašiel niečo, čo by som na svojej stránke chcel mať a nebol by na to WordPress plugin zadarmo.

Okolo WordPress sa tiež vytvorila úžasná komunita a aj to je jeden z dôvodov, prečo si myslím, že ostanem pri WordPress dovtedy, kým tu bude.

(V článku sa nachádza affiliate link na hosting od WP Engine. Ak si cez tento odkaz niečo objednáte, dostaneme malú províziu a vy tak môžete podporiť slovenskú WordPress komunitu.)

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

3 Komentáre

  1. Ja používam weebly, čo vravíte na ten? …od wordpressu ma stále odrádza to, že treba riešiť pluginy a že neviem ktoré a čo to všetko vyjde finančne…viete mi dať nejaký tip, ktoré sú úplne potrebné a koľko by to vo finále mohlo vyjsť penazí?

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here