FAPI – jednoduchý objednávkový formulár (Recenzia)

Podrobná recenzia a moje skúsenosti s predajným nástrojom FAPI a návod, ako s jeho pomocou jednoducho začať predávať online.

FAPI recenzia

FAPI ponúka spôsob, ako zmeniť bežnú internetovú stránku na predajnú. Postará sa o vystavovanie faktúr, príjme vaše objednávky a spracuje platby. Čo všetko s FAPI získate a aké sú výhody, či naopak, nevýhody tohto systému, som zhrnul v nasledovnom článku.

Čo je to FAPI

FAPI vznikol na základe potreby nájsť riešenie, ktoré by spoľahlivo spracovalo a doručilo objednávku, vystavilo faktúru, prijalo a spárovalo platbu.

Autorom FAPI vtedajšie open source riešenia neponúkali nič, čo by týmto požiadavkám zodpovedalo a vytvorenie e-shopu na mieru bolo príliš drahé.

Preto sa rozhodli naprogramovať vlastný systém, ktorý by zodpovedal tomu, čo hľadali.

Od svojho vzniku v roku 2012 prešlo FAPI dlhú cestu neustáleho vylepšovania. Dnes ho využívajú stovky podnikateľov a firiem.

Čo získate s FAPI

Cieľom tohto systému je zjednodušiť život online podnikateľom. Je určený predovšetkým pre menšie firmy a živnostníkov, ktorí by chceli začať predávať na internete.

S jeho pomocou môžete predávať kurzy, e-booky, prístup k prémiovému obsahu webu, rôzne služby, ale aj fyzické produkty.

FAPI šetrí čas na vybavovanie objednávok a mení spôsob predaja aj nákupu. Predávať môžete začať kedykoľvek. Stačí, ak máte svoju webovú stránku, ktorú s jeho pomocou premeníte na predajnú.

Sľubuje intuitívne prostredie, v ktorom sa ľahko zorientujete, prispôsobené každému bez znalostí programovania.

Vybaví objednávky a vystaví faktúry

FAPI príjme objednávku, vystaví faktúru a spracuje platbu. Potom potvrdí úhradu faktúry a zašle objednaný tovar vášmu zákazníkovi. Umožňuje tiež exportovať dáta do účtovného programu. To všetko bez toho, aby ste museli tieto úkony robiť vy sami. Navyše je k dispozícii 24 hodín denne. Ušetrený čas na administratívu môžete venovať rozvoju podnikania.

Prehľad o všetkom

V online rozhraní tohto nástroja máte k dispozícii prehľad o predaji. V jednoduchom grafickom zobrazení sa rýchlo dozviete, ako sa vášmu podnikaniu darí. Dozviete sa tiež všetko o vašich objednávkach za určité obdobie. FAPI za vás sleduje aj neustále legislatívne zmeny. O aktualizáciu systému sa nemusíte vôbec starať.

Responzívny predajný formulár

V čase, kedy neustále rastie podiel nákupov uskutočnených z mobilných telefónov, je responzivita zobrazenia už nevyhnutnosťou. FAPI objednávkový formulár je preto prispôsobený všetkým zariadeniam. V ponuke si môžete vybrať tiež z mnohých platobných metód.

Cena FAPI

FAPI si môžete vyskúšať na 14 dní zadarmo. Ak vám toto riešenie bude vyhovovať, na výber máte z viacerých cenových taríf. Cenové tarify závisia od počtu vašich objednávok. Ceny začínajú na 190 Kč za mesiac (7,45 Eur) pre balíček do 10 objednávok mesačne.

Cenové tarify FAPI
Cenové tarify FAPI

Tip: pri zakúpení ročnej tarify získate zľavu 20%.

Všetky cenové tarify obsahujú množstvo funkcií, ako sú:

 • neobmedzený počet predajných formulárov a predajných položiek,
 • integrácia najviac používaných platobných brán,
 • pravidelná fakturácia aj strhávanie z karty,
 • možnosť nákupu na splátky,
 • spárovanie platieb,
 • štatistiky,
 • export faktúr do účtovných programov,
 • vytváranie faktúr,
 • rozosielanie elektronických produktov,
 • responzívne predajné formuláre.
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Návod ako používať FAPI

Vytvorenie používateľského účtu na FAPI je rýchle. Okamžite po zadaní vášho e-mailu vám bude doručená správa s linkom pre nastavenie hesla. Ďalšími krokmi vás prevedie online sprievodca, ktorý vám prezradí, čo sa skrýva pod jednotlivými položkami systému. Zoznámenie s FAPI môžete tiež preskočiť.

Sprievodca zoznámením s FAPI
Sprievodca zoznámením s FAPI

Nastavenie účtu

Potom už nasleduje nastavenie vášho účtu pomocou sprievodcu, kde si vyplníte vaše údaje a v ďalšom kroku môžete pridať svoj prvý produkt. V poslednom kroku vložíte formulár pre zákazníkov. K dispozícii je tiež Kód HTML pro vloženie formulára na web. Všetky tieto kroky môžete na úvod preskočiť, vrátiť sa k nim budete môcť priamo v administrácii FAPI.

Nástenka

Nástenka FAPI obsahuje stručný prehľad o tom, ako sa vyvíja vaše podnikanie. Dozviete sa, koľko zákazníkov si niečo objednalo, koľko už svoj nákup uhradilo a na koľko úhrad ešte čakáte. Po zrolovaní nižšie uvidíte graf fakturácie a prehľad, koľko zarábate.

Nástenka FAPI
Prehľady na nástenke

Faktúry

Pod položkou menu Faktúry nastavujete vystavovanie faktúr a nájdete tu tiež ich zoznam. Zoznam faktúr si môžete filtrovať napríklad podľa typu dokladu (zálohová faktúra, zjednodušený daňový doklad, opravný daňový doklad, prijatie platby). Filtrovanie je možné aj podľa stavu faktúry, konkrétneho produktu, klienta, použitého formulára alebo zadáte variabilné číslo. Všetky doklady tu môžete zároveň exportovať.

Zoznam faktúr
Zoznam faktúr

Vystavovanie faktúr je možné automaticky cez predajné formuláre, ale môžete sa rozhodnúť aj pre ručné vystavovanie kliknutím na tlačidlo Vystaviť faktúru.

Vystavenie faktúry
Vystavenie faktúry

Menu Faktúry na ďalších záložkách ponúka možnosť vytvorenia šablón pre pravidelné faktúry. V tejto časti menu sa dajú tiež vytvoriť vouchery.

Platby

Funkcia Platby vám poskytne prehľad o prijatých a spárovaných platbách. Zobrazíte si tu všetky platby aj samostatne nespárované platby. FAPI umožňuje prijímať platby platobnou kartou, mobilné platby, cez PayPal aj bankovým prevodom. Spárované platby sa vám v systéme zobrazia ako zaplatené.

Zoznam platieb
Zoznam platieb

Klienti

Prehľad klientov a ich základných údajov nájdete pod funkciou Klienti. Pri každom vašom zákazníkovi sú k dispozícii informácie o počte objednávok. Môžete si ich zobraziť aj pre jednotlivé produkty, dátum a podobne.

Všetky informácie sa ukladajú automaticky používaním FAPI predajného formulára na vašej stránke a môžete si ich tu tiež pridávať pomocou tlačidla Vytvoriť klienta. Údaje o zákazníkoch sa dajú exportovať.

Zoznam klientov
Zoznam klientov

Predaj

V časti Predaj automatizujete predaje. Vytvárate tu produkty, predajný formulár, vytvoríte spôsoby dopravy aj texty automaticky zasielaných e-mailov. Všetko potom vložíte na svoju web stránku. Medzi jednotlivými položkami prepínate na hornej záložke.

Predajné formuláre FAPI
Predajné formuláre

Vytvorenie predajného formulára

Pre vytvorenie nového predajného formulára kliknite na Nový predajný formulár. V šiestich krokoch si nastavíte základné informácie, položky a ceny, platby, dopravu a fakturáciu ako aj vyžadovanú akciu a stránku pre poďakovanie za nákup. Nájdete tu tiež možnosť upraviť vzhľad formulára.

Vytvorenie nového formulára
Vytvorenie nového formulára

Pri nastavení platieb si môžete zvoliť platobnú bránu, spôsob platby (bankovým prevodom, v hotovosti, na dobierku). Nastavenie dopravy je možné len zo spôsobov, ktoré ste si vopred vytvorili pomocou funkcie Predaj – Doprava. S platbou súvisí tiež nastavenie fakturácie na zálohové platby, platby na splátky a pravidelnú fakturáciu.

Akcie

Nastavenie akcie je dôležité pre automatizáciu predaja, ktorú ponúka FAPI. Práve tu určujete, aký proces sa spustí po splnení zadanej podmienky (zaslanie e-booku alebo iného produktu a pod.) Akciou môže byť napríklad zaslanie e-mailu, SMS, založenie prístupu do členskej sekcie a podobne. Tu nastavujete tiež to, aké správy, upomienky alebo SMS sú zasielané klientom.

Produkty

Pod funkciou Predaj nájdete záložku Produkty. Na tejto stránke sa vám zobrazuje zoznam vašich produktov. Nový produkt vytvárate kliknutím na Vytvoriť produkt. Na stránke pre pridanie produktu vyplníte jeho názov, popis, cenu, možnosť uplatňovania zľavových kódov a podobne.

Zoznam produktov
Zoznam produktov

Štatistiky

Štatistiky ponúkajú prehľad všetkých objednávok podľa časového obdobia. Môžete si ho prezrieť aj pre produkty alebo formuláre, dátum vystavenia či zaplatenia.

Štatistiky objednávok
Štatistiky objednávok

Nastavenia

Táto funkcia umožňuje nastaviť vaše údaje pre fakturáciu, adresu firmy, IČO, telefón a adresu webu. Na ďalších záložkách nastavujete platby, fakturáciu, e-maily, logo a podpisy. Nájdete tu tiež možnosť prepojenia s aplikáciami, ako sú Mailchimp, SmartEmailing, Zásilkovna a podobne.

Prepojenie s aplikáciami
Prepojenie s aplikáciami

Projekty

V časti Nastavenia – Projekty  si vytvárate svoje projekty.

Zoznam projektov
Zoznam projektov

V hornej časti stránky FAPI ponúka možnosť vybrať zobrazenie údajov len pre vybraný projekt alebo aj pre všetky vaše projekty naraz. Prejdite navrch stránky, kde nájdete možnosť Všechny projekty. Po kliknutí na šípku sa zobrazuje voľba pre výber projektu, ktorého dáta potrebujete zobraziť.

Nápoveda

Priamo v administrácii nájdete aj link na zoznam návodov, ako používať funkcie FAPI. Nachádza sa v hornej časti stránky. K dispozícii sú návody pre rôzne akcie rozdelené do kategórií. Ak si neviete rady, k dispozícii je vám online chat, e-mailový a telefonický kontakt alebo kontaktný formulár na stránke.

Výhody a nevýhody FAPI

Pre nástroj FAPI vnímam nasledovné výhody a nevýhody:

Výhody

 • jednoduchá implementácia na existujúcu stránku,
 • možnosť vyskúšať zadarmo,
 • ceny v závislosti od počtu objednávok,
 • možnosť vytvoriť viacero formulárov,
 • sledovanie predaja pre viacero projektov zvlášť aj spolu,
 • prehľadá administrácia,
 • vhodné pre každého bez nutnosti znalosti programovania,
 • výber z viacerých možností platieb a dopravy,
 • prepojenie na účtovné systémy,
 • množstvo návodov a technická podpora v českom jazyku,
 • prepojenie na aplikácie tretích strán,
 • prehľadné štatistiky predaja,
 • úprava vzhľadu formulárov,
 • úspora času na administráciu predaja,
 • vhodné na predaj rôznych typov produktov,
 • automatické zasielanie SMS, e-mailov aj tovaru.

Nevýhody

 • pomerne vysoká cena za najnižšiu tarifu.

Alternatívy

Okrem FAPI existujú aj iné výborné ecommerce riešenie, cez ktoré môžete predávať online:

Zhrnutie recenzie FAPI

Nástoj FAPI považujem za jednoduchý, no prepracovaný nástroj, ktorý zefektívňuje predaj. Využije ho každý, kto chce zo svojho webu urobiť predajnú stránku. V prehľadnej administrácii je možné nastaviť všetky základné údaje, ktoré potrebujete pre spustenie predaja.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here