Avada – najpredávanejšia WordPress šablóna (Recenzia)

WordPress šablóna Avada – detailná recenzia tejto multifunkčnej šablóny z dielne ThemeFusion. Dlhodobo najpredávanejšia WordPress téma na ThemeForest. Ukážem vám, čo všetko dokáže a jej jednotlivé plusy a mínusy.

WordPress šablóna Avada

So šablónou Avada sa mi podarilo pre klientov úspešne vybudovať rozsiahly web. Každá stránka vytvorená vo WordPresse má svoju šablónu, ktorá určuje dizajn a funkcionalitu stránky.

Avada je univerzálna, multifunkčná WordPress šablóna. Má všestranné využitie. Ocenia ju menší podnikatelia aj veľké nadnárodné firmy, poskytovatelia služieb s rôznym zameraním, blogeri, freelanceri, agentúry, cestovné kancelárie, online magazíny, fotografi, umelci aj internetoví predajcovia s rôznym druhom tovaru.

V šablóne Avada si vytvoríte internetovú stránku podľa vašich predstáv. Nezáleží na tom, či bude mať zložitú štruktúru alebo uprednostníte jednoduché jednostránkové riešenie. Vďaka podrobnému návodu a video návodu jej používanie zvládne bez problémov aj začiatočník.

WordPress šablóna Avada

Čo WordPress šablóna Avada ponúka

Avada sa snaží ohúriť číslami. Keď si túto šablónu zakúpite, získate 41 vopred pripravených webových stránok. Okrem toho budete mať k dispozícii viac ako 255 pripravených dizajnov stránok, 6 zabudovaných pluginov a viac než 1 000 možností úprav stránky.

Načítanie dema a vytvorenie stránky zaberie len dve minúty. V rámci nákupnej ceny okrem toho dostanete aj kvalitnú zákaznícku podporu a doživotné aktualizácie.

Demo Avada

Na obrázku nižšie je zopár tipov pred-pripravených vzhľadov. Na tomto linku si môžete pozrieť jej jednotlivé demá.

Avada vzhľady

Pluginy

Avada obsahuje prémiové pluginy pre vytvorenie efektných prezentácií: Revolution Slider, FlexSlider2, Elastic Slider, Parallax Fusion Slider a Lyer Slider. Pre zlepšenie procesu výstavby stránky obsahuje plugin Fusion Core. Okrem toho je kompatibilná s väčšinou WordPress pluginov. Napríklad WooCommerce, bb Press, The Events Calendar, Gravity, Contact Form 7.

Jednoduché vytvorenie eshopu

Vďaka prepojeniu s WooCommerce sa dá rýchlo vytvoriť eshop. Na toto použitie obsahuje Avada samostatné demá určené pre internetové obchody. Po nainštalovaní stačí už len vložiť svoj vlastný obsah. Viď výzor klasického WooCommerce dema:

Avada WooCommerce eshop

Responzívny dizajn

Avada responzívna

WordPress šablóna Avada ponúka viac než responzívnosť. Vďaka rôznym nástrojom si môžete upraviť napríklad šírku a orámovanie zobrazenia stránky, aké vám vyhovujú. O tom, ako úpravy vyzerajú na jednotlivých zariadeniach, sa môžete presvedčiť hneď pri ich nastavovaní. Stránka, texty aj obrázky a slidery krásne vyniknú na počítači, tablete aj mobilnom telefóne.

Optimalizovaná rýchlosť

Aby množstvo funkcií šablónu nespomaľovalo, je optimalizovaná pre rýchlosť. Užívateľ tak nestráca pri tvorbe stránky zbytočný čas. Optimalizácia sa týka aj návštevníkov vytvorených stránok. V rámci témy sa dajú nastaviť rôzne cache. Viď. výsledok dema šablóny cez gtmetrix:

Avada rýchlosť

SEO optimalizácia

Aby sa stránky vytvorené pomocou tejto šablóny nestratili vo vyhľadávačoch, je téma SEO optimalizovaná. Samozrejme, odporúčam ju použiť v kombinácii s bezplatným pluginom Yoast Seo.

Načítanie dema

Pri vytváraní stránky pomocou dema užívateľa poteší jeho jednoduché a rýchle načítavanie. Avada ponúka aj možnosť načítania obsahu z viacerých dém a rýchle odinštalovanie dema.

avada - inštalácia dema

Kvalitná zákaznícka podpora

Tvorcovia témy Avada sľubujú kvalitný zákaznícky servis. Musím potvrdiť, že viackrát som ho potreboval a boli mi ozaj nápomocní. Okrem toho má používateľ k dispozícii rozsiahlu dokumentáciu s podrobným návodom na použitie šablóny.

Nástroje pre GDPR

Téma Avada zohľadňuje požiadavky nariadenia Európskej únie o ochrane osobných údajov.

Avada GDPR

Retina ready

Téma je prispôsobená aj Retina displejom od Apple, ktoré majú vysoké rozlíšenie.

Pripravená na preklad

Šablóna je preložená do viacerých jazykov. Žiaľ, nie je medzi nimi slovenčina. Medzi prekladmi nájdete iba češtinu. Ja ju používam v angličtine. Podporuje tiež jazyky písané sprava doľava.

Avadu považujem za porovnateľnú so šablónou Divi.

Nástroje pre tvorbu stránky

Fusion Builder

WordPress téma Avada ponúka rozmanitosť. Môžete si vytvárať vlastné návrhy stránok, alebo upravovať priložené demá. Cez Fusion Builderu si môžete vyklikať hociaký dizajn webu. Nepotrebujete k tomu žiadne znalosti programovania. Fusion Builder ponúka viaceré praktické funkcie, ktoré šetria čas. Za všetky spomeniem funkciu Drag&Drop alebo automatické rozdelenie textu do viacerých stĺpcov.

Takto vyzerá práca s Fusion Builder-om v praxi:

avada fusion builder

Rozloženie textu a obrázkov

Šablóna umožňuje v podstate všetky možnosti umiestnenia. K dispozícii je stĺpcové, mriežkové a masonry rozloženie textu aj obrázkov, ako aj ich zobrazovanie na celú stránku a množstvo efektov.

Fusion Theme Options

Na úpravu témy sú k dispozícii nástroje na nastavenie menu, farieb, hlavičky a päty, loga, pozadia, bočných panelov, kalendára, široký výber Google fontov, možnosti úpravy písma, nástroje pre vzhľad blogu, portfólia a kategórií, nastavenie prezentácií a slideshow.

Avada ponúka neobmedzené možnosti nastavenia farieb. Ako pozadie pre menu, hlavičku, pätu alebo stránku môžete použiť aj obrázok. Šablóna tiež umožňuje vytvorenie neobmedzeného počtu postranných panelov.

Fusion Page Options

Jednotlivé podstránky sa dajú upravovať pomocou nástrojov ako nastavenie pozadia, skrytie hlavičky a päty, rozloženie portfólia, úprava pozadia, názov podstránky a podobne. Každá podstránka tak môže mať svoj vlastný dizajn.

Nastavenie hlavičky a päty

Šablóna Avada obsahuje 5 rôznych dizajnov pre hlavičku. Prispôsobiť sa dá jej farba, pozadie, umiestnenie loga, vloženie obrázkov a vrchné menu. Podobným spôsobom môžete upravovať aj pätu.

Pokročilé možnosti nastavenia portfólia

Vďaka zabudovaným pluginom poskytuje WP téma Avada mnoho funkcií aj pre nastavenie zobrazovania portfólia: neobmedzené množstvo stránok portfólia, nastavenie kategórií pre jednotlivé stránky, prevrátenie obrázkov, viaceré spôsoby usporiadania obrázkov a nastavenia slideshow.

CSS3 animácie

Pre vybrané shortcodes sa dajú nastaviť možnosti ako typ animácie, smer a rýchlosť animácie. Je to výborný nástroj na upútanie pozornosti návštevníkov stránky bez ohľadu na to, z akého zariadenia sa pripoja.

Avada moduly

Téma Avada obsahuje množstvo modulov. Môžete si nastaviť vkladanie blokov textov v rôznych štýloch, prepojenie na YouTube, Vimeo a sociálne siete, blog, portfólio, rôzne ikony a funkcie tlačidiel, mapy Google v rôznych veľkostiach a štýloch a tiež prepojenie na pluginy a ďalšie funkcie. Šablóna tiež obsahuje viaceré widgety, pre kvalitnejšiu personalizáciu stránky.

avada6

Avada – výhody

 • Voľnosť – rozmanité možnosti vytvárania stránok. Možnosť upravovať jednotlivé prvky podľa vlastných predstáv.
 • Mnoho možností usporiadania a vzhľadu textu, obrázkov, hlavičky, päty a menu.
 • Jednoduché a rýchle ovládanie.
 • Funkčnosť a rýchlosť.
 • Množstvo vopred pripravených dizajnov.
 • Prehľadné menu.
 • Responzívnosť a SEO optimalizácia.
 • Dostupná podrobná dokumentácia vrátane video návodov.
 • Podpora video súborov a prepojenia na Vimeo a YouTube.
 • Prepojenie na sociálne siete.
 • Kompatibilita s väčšinou WordPress pluginov.
 • Kvalitná zákaznícka podpora.
 • Dobrá cena vzhľadom na kvalitu a rozsiahlosť použitia šablóny.
 • Doživotné aktualizácie zdarma.

Avada – nevýhody

(1) Najväčšou nevýhodou šablóny je, že prerobenie stránky vytvorenej pomocou Fusion builderu na stránku s použitím inej šablóny, je dosť náročné. Je to preto, že sa týmto krokom deaktivuje builder a text sa zobrazí aj vrátane shortcodes, ktoré sú inak skryté. Mnohé nastavenia sa pri tomto kroku stratia.

Riešenie: snažte sa menej podstatné podstránky spraviť v normálnom WorPress editore a Fusion builder využite iba pre podstatné stránky ako je homepage a podobne. Taktiež blogové články odporúčam tvoriť cez normálny editor. V prípade, že potrebujete zrušiť builder si najskôr skopírujte texty priamo z webu. Tým získate čisté texty bez shortcode-ov, ktoré môžete použiť.

(2) To, že Avada je multifunkčná šablóna a dá sa v nej všetko nastaviť je zároveň aj jej nevýhoda, pretože prirodzene má množstvo nastavení a môže trvať určitý čas kým používateľ nájde to správne.

(3) Chýbajúca slovenčina. Riešenie: preložiť si do slovenčiny iba to, čo je potrebné, cez bezplatný plugin Loco Translate.

WordPress šablóna Avada – záver

Ak to mám v skratke zhodnotiť, myslím si, že šablóna je vhodná pre väčšinu WordPress používateľov, ktorí nemajú technické/programátorské schopnosti, no napriek tomu si v nej dokážu s trochou hrania vy-klikať pekné weby. Avadu považujem za porovnateľnú so šablónou Divi.

Šablónu Avada si môžete zakúpiť na Themeforeste za 60 dolárov, čo je približne 51 Euro.

Viac info a demo

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

17 Komentáre

 1. Ahoj,
  pred niekolkymi rokmi som si kupil licenciu s instalacnym suborom. Ak som subor na novy web naistaloval, tak Avada mi funguje ale demo – nie. Je to tou licenciou?
  dik

  • Ahoj,

   Licencia by mala platiť doživotne, takže tým by to nemalo byť. Nainštaloval si si najnovšiu verziu? Demo dáta sa tam importujú voliteľne, to znamená že nemáš ich tam automaticky importnuté. Skús pozrieť v návode ako presne si ich naimportovať.

  • Ak sa nemýlim tak nie, ale je možné prepojiť divi so službou mailchimp a tá dokáže aj automaticky posielať ebook po zanechaní emailu (ako to mám spravené aj ja).

 2. Ahoj, potrebujem poradiť, mám vytvorenú stránku vo wordpress, ktorú si sama spravujem. Chcem tam ale nahrať novú šablónu a pomeniť celú stránku. Vybrala som si šablónu cez Themeforest, predávajú sa ale dve šablóny, html a wordpress, ktorú si mám kúpiť, aby som mohla bezproblémov nahrať novú šablónu do redakčného systému a vytvoriť novú stránku? A keď tam kúpim šablónu, budem ju môcť bezproblémov použiť?

  • Ahoj, potrebuješ tu WordPress šablónu, aby si ju mohla nahrať do WordPress a pracovať s ňou. Tá html verzia slúži najmä pre programátorov, napríklad keď ju chcú použiť pre iné CMS.

  • Dobrý deň,
   žiaľ nemám. Ak by sa vám ich podarilo zohnať, dajte mi prosím vedieť.

 3. Dobry den pan Juroško,
  potreboval by som od Vas radu ohladne nastavenia Avada Theme options
  mam zakupenu tuto temu ale pri zakladnom nastavovani temy su niektore aj dost dolezite
  nastavenia akoby zatienene farbou a neviem sa k nim dostat a nastavit.neviete cim to moze byt sposobene?
  dakujem za odpoved
  s pozdravom Krkoš

  • Dobrý deň pán Krkoš,
   ďakujem za použitie poradne. Otázku som obdržal, ale bol som pracovne vyťažený.
   Zvláštne, skúste mi napísať ktoré nastavenia napríklad sú zablokované. Prípadne mi pošlite printscreeny na email a pozriem sa na to bližšie

  • Nainstaloval som si aktualnu verziu Avady, najnovsi wp a vsetko funguje. S tymto som sa este nestretol, pravdepodobne pojde o nejaky specificky problem.

   Pricin moze byt vela. Nech sa paci rady, ktore by som vyskusal:
   1. mat aktualne verzie wp, temy a pluginov
   2. vyskusat si administraciu aj v inych prehliadacoch / okne inkognito
   3. deaktivovat docasne vsetky pluginy a vyskusat

   Ak to nepomoze, odporucam kontaktovat support Avady.

 4. Dobrý deň ,
  V prvom rade by som rád poďakoval za túto perfektne spracovanú stránku. Veľmi mi pomáha.

  Chcel by som svojpomocne vytvoriť menší web pre miestny podnik, ktorý to hlavne v tejto dobe dosť potrebuje. Keďže sa dosť hľadí na budget , tak ma zaujala práve šablóna Avada.
  Zaujímalo by ma pár vecí ohľadom tejto šablóny.:

  Dá sa v prípade zmeny domény licencia presunúť? (web chcem vytvoriť na vlastnej doméne a potom to všetko prehodiť na aktuálnu ktorú podnik používa)

  Postačuje v prípade tohto menšieho webu mať zakúpený kvalitný hosting(websupport) a túto šablónu ? Alebo bude treba nejaké extra prémiové pluginy? Zaujíma ma to z konečnej ceny webu. Jediné čo od stránky požadujú je nejaké menu so sortimentom a službami, prípadne nejaký kontaktný formulár. Nechcem zostať zaskočený tým , že bude treba x ďalších platených pluginov a konečná cena sa neskutočne zvýši .

  Posledná vec, ktorá ma zaujíma je všeobecne Avada. Na reddite človek číta 5 ľudí ktorí túto šablónu nedajú za nič a 5 ktorí sa k nej už nikdy nevrátia . Je to až také strašné alebo to na takýto menší web bude stačiť ?

  Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

  • Dobrý deň,

   Ďakujem za pochvalu. Nech sa páči odpovede na vaše otázky:
   Licencia by sa mala dať presúvať.
   Hosting WebSupport určite bude stačiť.
   Na tie základné veci, ako ste spomínali, vám nebude treba prémiové pluginy, zabezpečí ich Avada, alebo budú stačiť bezplatné pluginy.
   Čo sa týka názorov na Avadu, tak platí ako aj u veľa iných vecí, že názory ľudí sa rôznia. Osobne si myslím, že pre vaše potreby bude stačiť.

 5. Dobrý den, aktuálně mám web na šabloně Avada. Mám problém s pomalým načítáním fotografií. Agentura, která mi web dělala, tvrdila, že je problém v tom, že mám hosting u Wedosu a moc velké fotografie. Ale např. náhledové foto portfolia má 1024px na delší straně a cca 450 kb, to mi moc nepřijde. Chtěla bych udělat nový web na jiné doméně a zvažuji, jestli zvolit opět Avadu, ale bojím se právě toho pomalého načítání. Jsem fotografka a potřebuji tam mít kvalitní fotky. Jakou velikost fotografií byste doporučil tak, aby zůstala zachována kvalita a zároveň se rychle načetla?

  Děkuji moc

  • Zdravím Eva. Ano, skutočne môže byť problémom hosting na Wedose, ktorý je zastaralý a pre rok 2021 takmer nepoužiteľný. Z mojich skúsenosti som na neho žiadne dobré slovo nepočul. Pri rýchlosti stránok je hosting 80% úspechu. Uvediem príklad. Môžete liať ten najlepší benzín do traktora, ale stále to nepôjde rýchlejšie ako 40km/h 🙂 Avadu som síce nikdy nepoužil, ale je to jedna z najpoužívanejších tém na svete, ak by bol problém v nej, sotva by bola v rebríčku top 10. 450kB Vám možno nepríde veľa, ale uvedomte si, že takúto fotografiu tam nemáte jednu, ale pravdepodobne niekoľko. Ak ich máte len 10, už to je 4,5MB, čo môže znamenať určité spomalenie. Nepísané pravidlo hovorí, že loading „nee-shopovej“ stránky by mal trvať maximálne 2 sekundy a jej veľkosť by nemala prekročiť 3MB. Sú to samozrejme orientačné hodnoty. Ja robím s Elementorom a väčšina jednoduchých stránok dosahuje load time do 1 sekundy. Ideálne je, ak obrázok má pod 300kB. Ak nepotrebujete priehľadné pozadie, ukladajte obrázky do formátu jpg, alebo ešte lepšia je konverzia do webp formátu. JPG môžete väčšinou komprimovať na 60% bez nejakej veľkej straty kvality (oko rozdiel takpovediac nepozná, ale podstatne znížite veľkosť obrázka).

   Na Vašom mieste by som teda:
   – Zmigroval stránku na iný hosting (Websupport, Host Creators,…), mám skúsenosti, že len samotným zmigrovaním na Websupport sa rýchlosť dvojnásobne zvýšila
   – Zoptimalizoval obrázky – podľa množstva buď manuálne (photoshop, irfan view, birme.net), alebo v prípade veľkého množstva automatizovane, napr. prostredníctvom TinyPNG pluginu, alebo EWWWW Image optimizer
   – Nastavil Cache, najlepšie skúsenosti mám s premium verziou WP Rocket pluginu – nastavíte minifikáciu a kombináciu CSS a JS súborov, premažete drafty v databáze, ale hlavne nastavíte lazy load, ten je asi najpodstatnejší a zaiste dosiahnete výbornú rýchlosť

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here