Čo je to ecommerce? Aké sú najlepšie ecommerce riešenia?

Čo to presne ecommerce je, aké typy e-commerce podnikania existujú a ktoré sú najlepšie e-commerce riešenia pre online podnikanie.

Čo je to ecommerce?

Ecommerce – známy termín, ktorý však nie každý vie čo presne znamená.

E-commerce je tu s nami už od počiatku internetu – odkedy ľudia zistili čaro “nakupovania na internete”, internetové podnikanie začalo kvitnúť do neskutočných rozmerov (a neustále rastie i v súčasnosti).

Čo je to ecommerce?

Ecommerce (nazývané aj ako “e-commerce” či “e commerce”) je spôsob nákupu a predaja produktov či služieb prostredníctvom internetu, za pomoci rôznych elektronických systémov.

Ide o jeden z najpopulárnejších spôsobov obchodovania v modernej dobe, ktorý pravdepodobne využil a využíva každý z nás aj na dennej báze.

V súčasnosti zahŕňa pojem ecommerce veľké množstvo aktivít, ktoré sa s transakciami na internete spájajú – od vybudovania platformy pre predaj (a nákup), cez marketingovú činnosť (SEO, PPC, a pod.) až po spôsoby platieb, doručovanie a sledovanie tovaru, technickú podporu a pod.

E-commerce, resp. elektronické obchodovanie, sa dá podľa transakcie medzi 2 entitami rozdeliť na 4 hlavné typy:

B2C (“Business to Consumer”) – ide o uzavretie obchodnej transakcie medzi firmou a konečným spotrebiteľom (napr. zakázník si kúpil topánky od online predajne).

B2B (“Business to Business”) – ide o nákup tovaru či služby firmou od druhej firmy (napr. firma kupuje bezpečnostný software pre svoje počítače od druhej firmy, ktorá tento software vytvorila).

C2C (“Consumer to Consumer”) – predaj a nákup určitého tovaru medzi dvoma spotrebiteľmi (napr. odkúpenie použitého mobilu z bazáru od spotrebiteľa, ktorý tento telefón na bazár vyvesil).

C2B (“Consumer to Business”) – môže ísť o predaj tovaru alebo služby spotrebiteľom, o ktorý by určitá firma mala záujem (napr. influencer poskytne promo reklamu určitej firme na soc. sieťach v prípade, že mu daná firma za to zaplatí).

Aké sú výhody ecommerce?

Ecommerce od svojho vzniku priniesol so sebou neskutočné množstvo benefitov, ktoré obohatili nie len firmy, ktoré predávajú, ale aj zákazníkov, ktorý produkty vyhľadávajú a nakupujú.

Tu je niekoľko hlavných výhod, ktoré so sebou e-commerce prináša:

1. Komfort – azda najočividnejším benefitom ecommerce služeb je pohodlie, ktoré so sebou prináša.

Zákazník si môže na internete vyhľadať a kúpiť čokoľvek, čo potrebuje bez toho, aby sa pohol z miesta.

Jediné čo na nákup potrebuje je mobil či počítač a internetové pripojenie. Vďaka tomuto komfortu sú konzuméri ochotnejší nakupovať, čo v konečnom dôsledku obohacuje podniky a firmy, ktoré sa snažia svoje produkty predať.

2. Predaj bez limitov – ecommerce umožňuje spoločnostiam predávať prakticky komukoľvek na svete, bez akýchkoľvek geografických limitov.

Vďaka tomu majú k dispozící maximálny potenciál pre získavanie zákazníkov (na rozdiel od fyzického obchodu či skladu, z ktorého človek z opačnej strany sveta skrátka nakúpiť nemôže).

3. Konštantný príjem – Na rozdiel od fyzických kamenných obchodov, ktoré zarábajú len počas svojích otváracích hodín, eshopy majú možnosť prijímať objednávky a predávať produkty nepretržite nonstop.

4. Cenovo dostupný marketing – e-commerce ponúka efektívny spôsob ako zviditeľniť vašu značku či obchod v porovnaní s tradičnými reklamami.

Pokiaľ ste aspoň trochu zbehlý v SEO, PPC či v sociálnych sieťach, elektronické obchodovanie a promovanie vašich produktov vás vyjde podstatne lacnejšie a efektívnejšie.

Populárne ecommerce platformy

Hoci ecommerce v sebe zahŕňa veľké množstvo aktivít, ktoré musíte vykonávať pre efektívny online predaj, v praxi na to môžete jednoducho využiť jednu z platforiem, ktoré zastrešujú všetky potrebné funkcie na rozbehnutie eshopu.

Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko populárnych “krabicových riešení” pre tvorbu a spravovanie eshopu, ktoré môžete využiť.

💡 Tip: Pokiaľ sa zaujímate o eshopy na prenájom, môžete si taktiež pozrieť môj zoznam najpopulárnejších eshop platforiem pre správu a tvorbu online obchodov.

Webnode

Webnode je český online nástroj, pomocou ktorého môžete vytvárať a spravovať web stránky pre váš eshop.

Táto platforma bola vyvinutá firmou Westcom s.r.o a už 11 rokov je jedným z najobľúbenejších ecommerce riešení v Českej a Slovenskej republike.

Výhodou Webnode je jeho jednoduché používanie a intuitívne rozhranie – behom pár kliknutí a vyplnení údajov môžete začať rovno tvoriť web stránky pre produkty a budovať si tak svoj vlastný web.

Samotná platforma pokrýva všetko, čo na rozbehnutie e-shopu potrebujete: od tvorby a optimalizácie stránok, cez nastavovanie platieb a dopravy až po marketing a promovanie značky.

V rámci svojej cenovej ponuky ponúka Webnode hneď niekoľko balíkov, pomocou ktorých dokáže vyhovieť ako úplným začiatočníkom tak i veľkým agentúram (nehovoriac o tom, že ponúka aj skúšobnú FREE verziu, vďaka ktorej sa môžete zoznámiť s celkovou platformou a vyskúšať si všetky jej funkcie).

💡 Tip: Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac o platforme Webnode, určite si prečítajte môj článok: Recenzia: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu web stránky?

Webareal

Česká platforma Webareal je skvelé ecommerce riešenie pre každého začínajúceho podnikateľa na internete.

Vďaka jej prehľadnému užívateľskému rozhraniu si môžete pripraviť všetko, čo na online predaj potrebujete.

Okrem rôznych funkcií ponúka Webareal aj veľké množstvo návodov na Webareal Akademy, kde sa môžete bezproblémov oboznámiť s používaním tejto platformy, prípadne si prejsť riešenia k bežným problémov, s ktorými sa môžete stretnúť.

Ecommerce riešenie Webareal pokrýva prakticky všetko čo na e-shop potrebujete:

  • Tvorenie a optimalizáciu stránok – okrem základných nastavení stránok máte k dispozící aj veľké množstvo respozívnych šablón, z ktorých si môžete vybrať takú, ktorá by odrážala vaše odvetvie.
  • SEO a marketing – samozrejmosťou je aj optimalizácia web stránok pre Google vyhľadávač ako aj pre soc. média.
  • Nastavovanie dopravy a platieb
  • Sledovanie zásob s produktami
  • a mnoho ďalších potrebných funkcií.

💡 Tip: Ak vás platforma Webareal zaujala, určite si prečítajte môj článok: Vytvorte si profesionálny eshop cez Webareal (Recenzia), kde sa dozviete viac o jej funkciách.

Eshop-rychlo

eshop-rychlo

Eshop-rychlo, ako už zo samotného názvu vyplýva, je e-commerce riešenie vďaka ktorému si budete môcť založiť online obchod doslova behom pár minút.

Táto platforma sa odporúča ako pre malé, tak i pre veľké podniky – vďaka svojím cenovým balíkom je možné spravovať malý online obchod s pár produktami či naopak veľkoobchod so stovkami produktov.

Eshop-rychlo je pomerne jednoduchý na používanie a zorientuje sa v ňom aj úplný začiatočník.

V rámci svojích funkcií pokrýva viacero nástrojov pre SEO, ako aj pre správu a riadenie produktov na webe.

Jednou z výhod tohto ecommerce riešenia je možnosť prispôsobiť si šablónu podľa svojích predstáv. Či už ide o vzhľad samotnej šablóny alebo nastavovanie jej jednotlivých elementov, Eshop-rychlo vás v tomto ohľade určite nesklame.

Mimo vzhľadu a výberu šablón ponúka Eshop-rychlo aj prehľadnú administráciu pre správu objednávok, odosielanie správ či nastavovanie platieb a dopravy pre slovenský a český trh.

💡 Tip: Pre viac informácií o tejto platforme si určite prečítajte môj článok: Rýchle spustenie obchodu s Eshop-rychlo (Recenzia), kde sa dozviete viac o jej funkciách, spolu s jednoduchým návodom pre založenie eshopu.

Mioweb

Mioweb

Mioweb je ďalší z populárnych českých nástrojov pre tvorbu e-shopov.

Táto platforma sa odporúča najmä menším obchod, ktoré potrebujú všetky základné funkcie pre spravovanie produktov na jednom mieste.

Hoci ide o pomerne drahšie ecommerce riešenie, jej cena je rozhodne odôvodnená užitočnými funkciami pre administráciu online obchodov – od denného zálohovania údajov na stránkach, cez tvorenie rôznych variantov pre produkty až po napojenie platobných brán.

Okrem toho poskytuje Mioweb všetko čo potrebujete pre optimalizáciu webstránok, spolu s napojením na užitočné SEO nástroje ako sú Google Analytics, Google Search Console a pod.

V rámci tejto platformy nechýbajú ani napojenia na e-mailové nástroje ako je napríklad SmartEmailing či MailChimp.

Malým bonusom, ktorý ocení každý začiatočník, je aj skvelá nápoveda, centrum podpory či webový slovník, vďaka ktorému sa rýchlo oboznámite so všetkým čo na tvorenie a spravovanie web stránok potrebujete vedieť.

Mioweb mimo svojích cenových balíkov ponúka aj bezplatnú 14-dňovú demu verziu svojej platformy, vďaka ktorej si môžete vyskúšať všetky funkcie zdarma a oboznámiť sa s týmto e-commerce riešením ešte pred jej samotným nákupom.

💡 Tip: Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac o platforme Mioweb a jej funkciách, určite si prečítajte článok: MioWeb: recenzia a moje skúsenosti s týmto nástrojom.

UPgates

UPgates

UPgates je jedným z populárnych krabicových ecommerce riešení, vďaka ktorému si môžete svojpomocne založiť svoj vlastný, plne funkčný e-shop.

V rámci tejto platformy máte voľnú ruku prakticky vo všetkom – samotnú grafiku a dizajn si môžete nastaviť pomocou šablón, ktoré sú veľmi flexibilné pre úpravu.

Okrem vzhľadu však UPgates v sebe ukrýva aj množstvo funkcií ako sú napríklad automatizovaná správa objednávok pre malobchod či veľkoobchod, napojenie na rôzne typy dopravy, platobné brány či poskytovanie rôznych jazykových mutácií pre produkty a ich nakupovanie.

Mimo samotného predaja si však môžete vytvoriť aj rôzne návody a články pre promovanie vášho obchodu, či skrátka pre tvorbu iného nekomerčného obsahu.

V rámci online marketingu ponúka UPgates aj zaujímavý vernostný systém pre vaších zákazníkov, hodnotenia a recenzie produktov či dokonca aj funkciu “strážny pes”, ktorý dokáže uľahčiť vyhľadávanie a nákup produktov pre vaších zákazníkov.

Samozrejmosťou sú aj SEO nástroje pre Google vyhľadávač, prehľadné analytické nástroje či rôzne funkcie pre zviditeľnenie vášho obchodu na sociálnych médiách.

💡 Tip: Pokiaľ vás platforma UPgates zaujala a chceli by ste sa dozvedieť o tomto ecommerce riešení viac, môžete si prečítať môj článok: Upgates – moderný e-shop na prenájom (Recenzia).

Shoptet

Shoptet je jedným z najpopulárnejších ecommerce riešení v Slovenskej a Českej republike.

Ide o veľmi zaujímavú platformu pre tvorbu eshopov, ktorá je vhodná najmä pre začiatočníkov bez akýchkoľvek skúseností.

Shoptet funguje na trhu už od roku 2008 a ako ecommerce krabicové riešenie poskytuje svoje služby viac ako 22 000 zákazníkom po celom svete.

Shoptet je obľúbený najmä vďaka svojmu príjemnému a jednoduchému rozhraniu, v ktorom sa dokáže zorientovať naozaj každý.

Už od samotnej registrácie a pri počiatočnej tvorbe stránok vás uvíta nápoveda a rôzne vysvetlenia, spolu so “step-by-step” návodom, ktorý vás bude sprevádzať počas celej tvorby eshopu.

Jednou z hlavných výhod Shoptetu je jeho široký sortiment šablón, z ktorých si určite vyberiete “tú pravú”, ako aj flexibilné nastavovanie vizuálnych elementov na stránkach.

Samozrejmosťou tejto platformy sú aj všetky technické, komerčné i marketingové funkcie, ktoré pre správu eshopu budete potrebovať.

💡 Tip: Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o platforme Shoptet, odporúčam si pozrieť moju recenziu: Shoptet – je naozaj jednotka na trhu?, kde ako bonus nájdete aj užitočný e-book.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here