Elementor – obľúbený WordPress builder (Recenzia)

Recenzia obľúbeného WordPress builderu Elementor. Ukážeme si, čo všetko tento plugin dokáže, jeho výhody, nevýhody a moje skúsenosti s ním.

Elementor - recenzia tohto obľúbeného WordPress builderu

Čo je to Elementor

Elementor patrí medzi najpopulárnejšie page buildery pre WordPress. Tento plugin poskytuje jednoduché rozhranie na vytváranie kreatívnych stránok vo WordPress nad možnosti aktívnej šablóny.

Používa praktickú funkciu drag and drop, pomocou ktorej si jednotlivé vytvorené bloky na stránke jednoducho usporiadate presne podľa vašich predstáv.Úpravy pritom nevyžadujú žiadne technické znalosti. Bežný používateľ ich môže využívať bez potreby zásahov do kódovania.

Čo všetko Elementor dokáže

Ak máte webovú stránku vytvorenú vo WordPress a nie ste spokojní s jej dizajnom, nemusíte hneď meniť celú šablónu. Pomôže vám plugin Elementor. Tento builder vám pomôže vytvoriť jednotlivé stránky nezávisle na nainštalovanej šablóne.

Môžete si napríklad zvoliť, že stránka nebude mať hlavičku a pätu ako iné stránky na vašom webe. Alebo si zvolíte rozdelenie stránky do stĺpcov či využijete iné prvky. Plugin umožňuje aj vkladanie tlačidiel, rôznych tabuliek, Google maps, ikoniek pre sociálne siete alebo efektov na vložené obrázky.

Výhody

Okrem vyššie spomínaných užitočných funkcií má tento page builder aj mnohé iné výhody:

 • Je kompatibilný s mnohými šablónami.
 • Všetok textový obsah môžete upravovať priamo na aktívnej obrazovke. Uľahčí vám to písanie nového ale tiež úpravu existujúceho obsahu.
 • Umožňuje nastaviť globálne farby a typografiu. Táto funkcia vám zabezpečí jednotný dizajn na celom webe.
 • Používa viac ako 800 Google fontov a umožňuje pridať nové.
 • Je kompatibilný s mnohými ďalšími pluginmi. Napríklad s WooCommerce, pre ktorý má Elementor pripravené viaceré praktické widgety.

Nevýhody

 • Bezplatná verzia je oproti pro verzii oklieštená o dosť funkcií.
 • Vyššia cena pro verzie.

? Tip: možnosti builderu môžete rozšíriť ešte viac prostredníctvom addonov ako sú napríklad populárne Essential Add-Ons.

Ako používať Elementor

Úprava alebo vytvorenie stránky s použitím tohto pluginu je jednoduchá. Otvoríte stránku, ktorú chcete upravovať, alebo si vytvoríte novú a navrchu kliknete na tlačidlo Edit with Elementor.

edit with Elementor
Upraviť v Elementore

Otvorí sa vám stránka s jednotlivými funkciami. Celé rozhranie je veľmi intuitívne. Na pochopenie fungovania všetkých funkcií vám postačí niekoľko minút. Potom už môžete začať vytvárať novú stránku. Pri práci budete mať na pravej strane k dispozícii jednotlivé funkcie. V ľavej časti obrazovky hneď uvidíte všetky vykonané zmeny.

How to use Elementor
Ako používať Elementor

Na začiatok kliknite na pluspre pridanie novej sekcie. Po kliknutí sa vám zobrazí výber možných rozložení stránky.

Select your structure
Výber rozloženia stránky.

Ak kliknete na tlačidlo Add template, zobrazí sa knižnica šablón, z ktorých je možné vyberať.

Do každej sekcie môžete vkladať obsah. Napríklad text alebo obrázky, ako je to v mojom príklade:

Elementor new section
Vloženie obsahu do sekcie stránky

Ako používať jednotlivé prvky

Elementor vám pri tvorbe stránky ponúka množstvo prvkov. Jednotlivé prvky — widgety, ktoré máte k dispozícii, presúvate na pravú stranu obrazovky myšou. Takýmto spôsobom vložíte mapy Google, formuláre, titulky a mnohé iné.

Pod každým prvkom sa skrýva panel jeho nastavení. Ak chcete napríklad pridať na stránku nové tlačidlo, použite voľbu Button a presuňte ju do časti Drag widget here. Na pravej strane obrazovky si budete môcť vyplniť názov tlačidla, vybrať vzhľad ikonky pre tlačidlo a podobne.

Elementor insert button
Vloženie tlačidla

Všetky zmeny uložíte kliknutím na šípku vedľa tlačidla Publish naspodku stránky. K dispozícii sú tu dve voľby. Vytvorenú stránku môžete uložiť ako koncept alebo ako vlastnú šablónu. Neskôr ju môžete použiť na iných stránkach svojho webu. Keď ju budete chcieť využiť, nájdete ju v administrácii stránky pod voľbou Templates.

Kliknutím priamo na tlačidlo Publish vytvorenú stránku publikujete.

Možnosti úpravy vzhľadu stránky

Elementor ponúka mnoho funkcií pre prispôsobenie vzhľadu webu. Každú časť stránky môžete upravovať pomocou funkcií ako sú napríklad výška jednotlivých sekcií, veľkosť stĺpcov, zarovnanie textu či obrázku a farba textu.

Elementor customization options
Úprava vzhľadu webu

Je responzívny

Elementor je plne responzívny. Váš web tak bude dobre vyzerať na počítači, tablete aj smartfóne. Ak si chcete pozrieť, ako bude stránka na jednotlivých zariadeniach vyzerať, kliknite na ikonku obrazovky v ľavom dolnom rohu obrazovky. Sú tu k dispozícii voľby pre jednotlivé zariadenia. V pravej časti obrazovky sa zobrazí vzhľad stránky na zariadení, ktoré si vyberiete.

Elementor responzive design
Responzívny dizajn

Tu sa možnosti responzívneho zobrazenia Elementoru nekončia. Pri úprave každého prvku stránky nájdete pod funkciou Advanced možnosť nastavenia pre jednotlivé prvky. Môžete ju využiť v tom prípade, ak chcete, aby sa niektoré widgety nezobrazovali na vybraných zariadeniach a na iných boli zobrazené.

Elementor advanced responzive
Nastavenie responzívnych prvkov stránky

Dokáže vrátiť alebo opakovať zmeny

Pri tvorbe stránok máte k dispozícii históriu všetkých verzií. Vďaka nej sa môžete pokojne vrátiť k predchádzajúcej verzii alebo len o jeden či dva kroky dozadu. Tlačidlo pre vstup do histórie nájdete naspodku ľavej časti obrazovky.

Elementor history
História jednotlivých krokov úpravy stránky

Free versus Pro verzia

Elementor je k dispozícii zadarmo. Bezplatná verzia obsahuje všetky vyššie spomínané funkcie. Budete tak môcť používať množstvo widgetov a ďalších funkcií, vďaka ktorým vytvoríte jedinečné vzhľady stránok.

Cena Elementor Pro

Pro verzia stojí 49 $ (v čase písania článku). Za túto sumu získate Elementor Pro pre jednu stránku. Pre tri stránky je to 99 $ a pre neobmedzený počet stránok 199 $. Každá zakúpená licencia umožňuje používať Pro verziu doživotne. K tomu získate aktualizácie a technickú podporu na 1 rok.

Pro verzia ponúka okrem iného širší výber widgetov, vytvára prehľady stránok a článkov podľa stanovených kritérií a možnosť prepojenia stránky s nástrojmi pre e-mail marketing.

Addony (rozšírenia) pre Elementor

Ako spomínam v recenzii vyššie, samotný Elementor toho dokáže veľa. Avšak, ak chcete rozšíriť ešte viac jeho možnosti, existuje množstvo rozšírení od iných tvorcov:

Bezplatné verzie niektorých zo spomínaných addonov nájdete aj na WordPress.org.

Online školenie

[wpcd_coupon id=11176]

Recenzia Elementor – záver

Na základe mojich skúseností s týmto builderom môžem povedať, že má viacero užitočných funkcií, ktoré využijete pri tvorbe internetovej stránky. S intuitívnym ovládaním a prístupom k jednotlivým funkciám v ničom nezaostáva za ostatnými WordPress buildermi.

Plusom je, že tu nenájdete žiadne prebytočné funkcie, takže po chvíli testovania sa v ňom vyznajú aj začínajúci tvorcovia stránok. Elementor je pripravený na použitie bez nutnosti zásahov do kódu.

? Tip na záver: Elementor má aj oficiálnu tému, ktorá je dostupná bezplatne – Hello theme.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

38 Komentáre

 1. Môžem potvrdiť, Elementor je z môjho pohľadu TOP builder. Sám ho používam pri tvorbe stránok. Veľmi jednoducho sa s ním pracuje. Ponúka veľké množstvo funkcií a ich nastavení. Som s ním veľmi spokojný, môžem ho len odporúčať.

  • Jsem stejného názoru, jen mě mrzí, že třeba u ACF nemá možnost v dynamickém obsahu volbu Repeater funkci. Taktéž vyhledávací modul na hledání podle ACF polí, kde se to musí řešit pomocí externích modulů. Zatím top rozšíření pro Elementor jsou od firmy Crocoblock (jetSearch, jetEngine,….)

 2. Super článok Elemntor je naozaj perfektný, len odkedy ho používam na tvorbu článkov na blog strašne mi spomalil načítavanie stránky. Neviete náhodou poradiť ako to vyriešiť? Ďakujem ?

  • Čeká to na načtení vlastního fontu a je tam hrozně moc CSS stylů a JS souborů. Chtělo by to optimalizovat do jednoho souboru a nastavit asynchronní načítání až nakonec… 😉

 3. Mám možno jednoduchú otázku. Keď normálne napíšem článok vo WordPress automaticky my to ukáže v šablóne, ktorú som spravil pomocou elementoru? Dá sa to tak? Alebo musím písať v elementore? Ďakujem.

  • Uděláš si přes Theme Builder šablony pro jednotlivé single články, kategorie a pak už jen píšeš normálně články, a automaticky ti to aktivuje příslušnou šablonu… 😉

 4. Rozrobil som stranku s WPBakery Page Builder nebolo to ono, tak som skusil Elementor, teraz ale mam problém že s elementorom bezplatná verzia neviem robiť zmeny, ktoré boli robené s WP Bakery. Ten som odinštaloval. Keby som kúpil plnú verziu elementora dali by sa tieto zmeny robiť? Ďakujem

  • Každý builder je jedinečný a pracuje svojím spôsobom – to znamená že nie sú navzájom kompatibilné. Takže stránky robené cez WPBakery bude treba manuálne prerobiť do Elementora.

 5. Elementor
  Pôvodne som mal  www stránku bez Elementora a bola realtívne jednoduchá a pekná.
  Kolega mi pre rozšírenie možnosti  nainštaloval verziu s Elementorom
  A stránka sa celá zmenila.
  Neviem s Elementorom pracovať.
  Je riešením odinštalovať Elementor a dá sa to ?
  Alebo túto verziu celú odinštalovať / ale neviem ako / a znovu nainštalovať tú pôvodnú ?

  • Dobrý deň,
   Ja by som odporúčal na začiatok iba deaktivovať Elementor plugin. Treba rátať s tým, že ak ste vytvárali nejaké prvky na webe cez Elementor, tak o ne prídete a treba ich spraviť bez neho.

 6. Dobrý deň,

  ďakujem za veľmi dobre napísaný článok, takých je teraz už málo…
  Mám stránku vytvorenú cez WordPress a teraz som si nainštalovala aj plugin Elementor. Je tu však problém. Akonáhle spustím tento plugin, nie a nie sa mi načítať. Mám aj tému Hello, ktorá by Elementoru nemala brániť. Deaktivovala som si aj ostatné pluginy, no nič nepomáha. Neviete čo s tým?

  Ďakujem.

 7. Dobrý den,
  mohu se zeptat jak je to se zakoupením Elementoru PRO pro jeden web. Jde mně o to jak je to s doménou. V součastnosti jsem zakoupil dočasnou doménu protože ještě nejsem definitivně rozhodnutý o názvu domény. Když zakoupím PRO verzi a později přejdu na novou doménu, je to možné změnit když budu mít zakoupenou licenci na jeden web.
  Na co je ta licence navázana – na doménu, email, wordpress účet. Děkuji za odpověd

  • Na oficiálnej stránke sa píše, že je možné presúvať licenciu z jednej domény na druhú. Takže by to nemal byť problém. Konkrétne píšu takýto postup: stačí deaktivovať plugin na pôvodnej doméne a aktivovať ho na novej.

  • To, čo ste s ním vybudovali vám zostane fungovať. Stratíte prístup k aktualizáciám, podpore a prémiovým šablónam.

 8. Zdravím,

  prosím, čo keď neskôr odinštalujem Elementor a nové stránky budem chcieť vytvárať s iným editorom? Staré stránky ostanú s vytoreným kódom tak, ako som ich nadizajnoval, alebo špecifické widgety apod. z Elementora zmiznú a sfrmátuje sa to do nejakého „default“ dizajnu? Mám pocit, že z toho, čo ste uviedli v predošlých komentároch platí skôr 2. možnosť a tda musím sa rozhodnúť buď-alebo.

  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   odporúčam radšej vyskúšať a vybrať si jeden builder a ostať pri ňom. Prechodom na iný builder sa vo väčšine situácií už vytvorený obsah ‚pokazí‘.

 9. Dobrý deň, chcem sa spýtať, prosím nepoznáte náhodou plugin, podobný ako Estatik, len náhodou v SK jazyku? alebo je možné aby som si ho sama preložila? Ďakujem vopred

 10. Dobrý deň, prostredníctvom elementoru som vytvorila kompletnú web stránku no netuším ako ju publikovať. Na mojej doméne sa stále nachádza len základná wordpress stránka. Viete mi prosím pomôcť ako aktualizovať web nastavený cez elementor ? 

  Vopred ďakujem za odpoveď, s pozdravom Martina

  • Dobrý deň, ak to správne chápem, vytvorili ste si v administrácii cez ‚Stránky‘ nejakú novú stránku, ktorej obsah ste si poskladali z elementora a tú teraz chcete zobraziť ako domovskú stránku. V tom prípade ju treba nastaviť ako domovskú stránku cez Nastavenia -> Čítanie.

 11. Dobrý deň,

  ako/kde prosím vo wordepress zistím, ktorý obsah boli vytvorený v Elementore a ktorý vo WP Bakery? Dá sa niekde tento parameter pozrieť? Začala som totiž budovať web v Elementore, ale prešla som v nejakom momente na Bakery a nie som si istá, čo už bolo v ňom niečo hotové.
  Pred deaktivovaním nepotrebného Elementora by som teda chcela vopred vedieť, ktorý obsah a či vôbec nejaký, sa mi deaktiváciou „pokazí“.

  Ďakujem!

  • Pri stránkach, článkoch a pod, ktoré boli vytvorené v Elementore na zozname svieti „Elementor“ za názvom príspevku: https://snipboard.io/aAVt8W.jpg na základe toho sa to dá zistiť. Každopádne, nie je dobre kombinovať viacero builderov na jednom projekte.
   Alebo to zistíte aj tak, že deaktivujete Elementor a všetok Elementorový obsah bude odstránený (stránky rozhádzané…)

 12. Dobry den, chcela by som Vás poprosiť o radu. 
  Vytváram stránku vo WordPresse (v Elementore) a chcela by som mať na hlavnej stránke (domov) slajder, v ktorom by sa striedali nové články z blogu náhodným výberom. Vo widgetoch som nič také nenašla, nevedeli by ste mi prosím poradiť? Je na to nejaký free plugin? 
  Dakujem

  • Zdravim, bohužiaľ Elementor v zaklade takouto funkcionalitou nedisponuje. Je vsak moznost pouzit niektory z add-onov (pluginy do elementora od externych firiem). Najznamejsie su asi essential addons for elementor, dynamic content for elementor, alebo happy addons for elementor. Toto, co hladate sa vola posts carousel.

 13. Dobrý deň, pri tvorbe môjho webu som pre programátora zakúpil elementor pro, aby mi vytvoril stránku eshopu. Stránka už vytvorená je a funguje. Moja otázka je nasledovná, Po roku ma elementor chce skasírovať o ďalší ročný poplatok 50€. Musím ho teda platiť doživotne aby mi stránka fungovala korektne, alebo to môžem zrušiť. Ak to zruším, čo môže nastať?
  Ďakujem.

  • Dobrý deň. Áno, licencia sa platí každý rok. Ak ju nezaplatíte, existujúca stránka bude naďalej fungovať, avšak pre Elementor prestanú byť dostupné aktualizácie a ak by ste chceli na nej dorobiť niečo nové, čo bude využívať Pro funkcionalitu, nepôjde vám to.

  • Ale vtedy si to asi viem zaplatiť teda nanovo ak niečo také budem potrebovať. A teda doterajšie stránky, aj také, čo potrebovali pro verziu budú fungovať naďalej, áno? Aj hlavne pridávanie tovarov, správa skladu a podobne… Iba nové stránky nepôjdu pridať?

  • Áno, doteraz vytvorené stránky budú fungovať naďalej, taktiež správa skladu, tovaru… toto totiž nemá s Elementorom nič spoločné, to je riešené cez WooCommerce.

   Každopádne, ak si nepredlžíte licenciu, nebudú vám fungovať aktualizácie, takže ak sa náhodou dodatočne v Elementore objaví nejaká bezpečnostná chyba a nebudete ho mať aktualizovaný, môže byť váš web ľahko napadnutý. Taktiež sa môže stať, že v budúcnosti vaša zastaralá verzia Elementora nebude spolupracovať s novšou verziou WordPress.

  • Operačný systém nemá nič spoločné s WP, administrácia sa púšťa v prehliadači.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here