Eshop na mieru: Oplatí sa vytvárať web podľa vašich predstáv?

Eshop na mieru je web, ktorý bol vytvorený na základe vašich požiadaviek a predstáv. Prečítajte si aké sú jeho klady a zápory.

eshop-na-mieru

Eshop na mieru – sen každého podnikateľa. 

Obchody, ktoré sú vytvorené na mieru podľa vašich požiadaviek sú veľmi obľúbenou alternatívou k eshopom na prenájom. 

Vďaka eshopu na mieru si môžete vytvoriť svoj vlastný internetový obchod so všetkým čo k nemu potrebujete. 

Poďme sa teraz pozrieť na to, čo to teda presne eshop na mieru je, aké má klady (ale i zápory) ako aj na to, či sa vám oplatí alebo nie. 

Čo je to presne eshop na mieru? 

Eshop na mieru je vybudovaný web so stránkami na základe predstáv jeho majiteľa. 

V podstate ide o naprogramovanie všetkých aspektov webu podľa presne zadaných požiadaviek – od vzhľadu, cez funkcie, rozloženie elementov na stránkach a pod. 

Eshop na mieru je alternatívou k eshopom na prenájom, resp. “krabicovým riešeniam”, ktoré sa od neho diametrálne líšia. 

Oplati sa eshop na mieru?

Eshop na mieru má (tak ako aj iné ecommerce riešenia) svoje výhody a nevýhody. 

Pokiaľ máte k dispozícii nejaký kapitál, dostatok energie, času a hlavne máte už presnú predstavu, čo všetko by mal váš vysnívaný eshop spĺňať a ako by mal vyzerať, potom by mohol byť eshop na mieru pre vás to pravé.

Medzi hlavné výhody eshopu na mieru patria: 

1. Dizajn na mieru

Eshop na mieru je v podstate snom každého podnikateľa – nekladú sa vám žiadne medze v tom, ako by mal váš internetový obchod vyzerať. 

Pri iných druhoch e-commerce riešení zvyčajne dostanete web, ktorý si síce môžete do určitej miery upraviť, avšak v zásade na ňom nemôžete nič podstatné meniť. 

V tomto prípade je eshop na mieru jasným víťazom, nakoľko (ak máte skúseného programátora) si na ňom môžete nastaviť celé rozloženie stránok, vizuálne elementy, tlačidlá a celkový vzhľad podľa seba. 

2. Funkcie bez obmedzení 

Podobne ako pri dizajne, ani pri funkciách sa v prípade eshopov na mieru medze nekladú.

Pokiaľ máte špeciálnu požiadavku, resp. funkciu, ktorú by ste chceli na svoj web implementovať, rozhodne je eshop na mieru tá správna voľba. 

Pri krabicových e-commerce riešeniach dostanete zvyčajne k dispozící základné funkcie, ktoré vám s riadením webu pomôžu, avšak tam to aj končí – okrem základných nastavení ako sú napríklad nastavenia dopravy, meny, platieb, spravovanie skladu a dodávania tovaru a pod. nič viac nedostanete.

3. Jedinečnosť obchodu

Tento bod pravdepodobne netreba príliš vysvetľovať – pokiaľ ste kreatívny človek, ktorý rád inovuje, tak váš internetový obchod môže získať jedinečný dizajn a funkcie, ktoré ho od “šablónových” eshopov odlíši prakticky ihneď. 

Hoci aj pri eshopoch na prenájom môžete určité veci nastaviť podľa seba tak, aby ste sa aspoň trochu odlíšili od konkurencie, nič sa nemôže vyrovnať eshopom na mieru, kde si stanovujete vlastné podmienky, vzhľad a pod. 

4. Možnosť prispôsobenia

Vybudovanie webu je jedna vec, jeho úprava a prispôsobovanie zas druhá. Pri eshopoch na mieru budete mať vždy možnosť niečo v budúcnosti zmeniť – to sa o eshopoch na prenájom povedať nedá. 

Často sa vám môže stať, že prídete na skvelý nápad, ako by ste si mohli svoj eshop vylepšiť, prípadne opraviť chybu či implementovať niečo naozaj unikátne. 

V takom prípade vám eshop na mieru nechá vždy otvorené dvere, nakoľko je to váš web, ktorý bol postavený práve pre vás a teda budete mať vždy možnosť ho aj upraviť. 

5. Vlastníctvo eshopu

Ak plánujete predávať produkty online dlhodobo, eshop na mieru môže byť pre vás veľmi výhodná investícia. 

Po počiatočnom zaplatení a vytvorení web stránok v podstate nemusíte investovať do ničoho ďalšieho čo sa tvorbu webu týka. 

To sa nedá povedať o eshopoch na prenájom, kde musíte pravidelne platiť mesačné alebo ročné poplatky za chod a funkcie webu. 

Aké sú nevýhody eshopov na mieru? 

1. Ste na to sám

Pokiaľ zvažujete eshop na mieru, musíte si uvedomiť, že sám sa vám ten web len tak nevytvorí – ak nie ste skúsený programátor, budete si musieť nájsť niekoho, kto to bude vedieť nakódovať za vás. 

Hľadanie vhodného programátora či web developera môže byť niekedy náročnejšie ako sa zdá. 

Na základe vašej predstavy o eshope to môže byť záležitosť pár týždňov ale i mesiacov. 

2. Vysoká počiatočná investícia

Finančná náročnosť je pomerne veľkým kameňom úrazu, ktorý vám pri eshopoch ma mieru môže vzniknúť. 

Ak si eshop nebudete schopný vytvoriť sami a budete si musieť na to nájsť človeka alebo agentúru, určite počítajte s počiatočnými nákladmi. 

3. Potenciálne problémy s údržbou

Pri eshopoch na mieru je nutné si uvedomiť to, že eventuálne budete tak či tak potrebovať človeka, ktorý vám pomôže s jeho údržbou či prípadnými technickými problémami. 

V tomto ohľade to môže byť pre mnohých podnikateľov pomerne veľká komplikácia – najmä ak nemáte momentálne kapitál navyše pre človeka, ktorý na váš web bude dohliadať. 

Ak vás dané nevýhody eshopu na mieru trochu odradili, môže byť pre vás vhodnou alternatívou eshop na prenájom. 

Eshop na mieru vs. eshop na prenájom

Eshop na prenájom je skvelým e-commerce riešením pre každého, kto skrátka nemá technické zručnosti, čas, energiu alebo kapitál na to, aby si vytvoril svoj vlastný web takpovediac “na kolene”. 

Tieto “krabicové riešenia” so sebou prinášajú hneď niekoľko zaujímavých benefitov:

  • Rýchle spustenie webu – pri väčšine poskytovateľov eshopov na prenájom sa stačí jednoducho zaregistrovať, zaplatiť poplatok a okamžite dostanete funkčný web, kde si už len budete nastavovať vzhľad, funkcie, produkty a pod. 
  • “Relatívne” nízke poplatky – hoci pri eshopoch na prenájom sa poplatkom jednoducho nevyhnete, nemusíte hneď platiť šialené mesačné ceny. Pokiaľ plánujete začať predávať zo začiatku len v malom, môžete si vybrať cenový balík, ktorý sa vám naozaj oplatí. 
  • Skvelá technická podpora – pri eshopoch na prenájom máte k dispozícii vždy technickú podporu poskytovateľa, ktorý vám pomôže pri problémoch s webom, prípadne poradí ako daný web rozbehnúť. 
  • Doména a hosting – narozdiel od eshopov na mieru, pri eshope na prenájom dostanete okrem funkčného webu aj hostingový server a rovnako si behom pár kliknutí vyberiete svoju vlastnú doménu (ak je voľná). 
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Pokiaľ by vás zaujímal skôr eshop na prenájom, kde si môžete rozbehnúť svoj biznis behom pár minút, mohli by vás zaujať títo populárny poskytovatelia tzv. “krabicových” eshopov:

Webnode

Webnode je jeden z najpopulárnejších online nástrojov pre tvorbu web stránok v Slovenskej a Českej republike. 

Táto platforma je medzi nami už viac ako 10 rokov a poskytuje svoje ecommerce riešenia tisícom užívateľov. 

Webnode sa môže pýšiť komplexnými funkciami, ktoré sa dokázali zmestiť do veľmi jednoduchého rozhrania. 

Vďaka tomu sa považuje za veľmi silného konkurenta voči ostatným svetom poskytovateľom eshopov. 

Okrem platených verzií ponúka Webnode taktiež bezplatnú testovaciu verziu, kde si môžete vyskúšať všetky funkcie eshopu, spolu so vzhľadom, šablónami, nastaveniami obchodu a pod. 

💡 Tip: Ak by ste mali záujem o túto platformu, určite si nezabudnite prečítať môj článok  Recenzia: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu web stránky?, kde sa dozviete základné údaje o tomto poskytovateľovi, spolu s prehľadom jeho funkcii, nastavení a pod. 

MioWeb

Mioweb

MioWeb je populárne e-commerce riešenie z Českej republiky, ktoré sa sústredí na menších podnikateľov – po pár minútach registrácie si môžete jednoducho začať stavať web, vybrať šablónu či nastavovať predaj. 

Táto platforma podporuje prakticky všetky funkcie, ktoré na chod eshopu potrebujete – od responzívneho dizajnu, cez marketingové nástroje až po dopravu a platby. 

💡 Tip: Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť o platforme MioWeb viac, odporúčam vám si prečítať môj článok: MioWeb: recenzia a moje skúsenosti s týmto nástrojom.

Shoptet

Shoptet, podobne ako MioWeb, je ďalšia z populárnych platforiem pre tvorbu a spravovanie eshopov. 

Výhodou tohto krabicového ecommerce riešenia je to, že je veľmi jednoduché na používanie – Shoptet sa totiž snaží poskytovať svojím užívateľom také rozhranie, aby ho zvládol aj úplný začiatočník. 

Vďaka tomu si môžete behom pár minút začať nastavovať vzhľad svojho obchodu, pridávať produkty či upravovať rozloženie stránok. 

💡 Tip: Ak zvažujete si založiť eshop na platforme Shoptet, určite si prečítajte moju recenziu: Shoptet – je naozaj jednotka na trhu?

Shopify

shopify

Shopify azda netreba ani príliš predstavovať – ide o jednotku na svetovom trhu pre tvorbu a spravovanie eshopov, ktorá vznikla už v roku 2004.

Shopify ako e-commerce riešenie ponúka svojím užívateľom “všetko v jednom”: od tvorby či presunu eshopu, cez rôzne typy predaja, nástroje pre online marketing či dokonca spravovanie aplikácií. 

Pokiaľ ste naozaj náročný podnikateľ, ktorý by chcel eshop na prenájom avšak s masívnym množstvom voľnosti a funkcií, Shopify by mohlo byť pre vás to pravé riešenie. 

💡 Tip: Pre viac informácií o tom, čo všetko vám platforma Shopify dokáže ponúknuť sa môžete dočítať v mojom článku: Je Shopify najlepšie riešenie pre eshop? (Recenzia).

Eshop na mieru – cena

Samotná cena za eshop na mieru je veľmi individuálna záležitosť – neexistuje jednotný cenník takýchto obchodov, nakoľko záleží od veľkosti webu, vašich požiadaviek a komplexnosti obchodu. 

Rádovo sa môže pohybovať cena od niekoľko desiatok a stoviek eur, až po tisíce (pri extrémnych prípadoch). 

V konečnom dôsledku konečnú cenu zistíte až po konzultácií s programátorom či agentúrou, kde si vyjasnite čo presne potrebujete a koľko to bude stáť. 

💡 Tip: Ak zvažujete eshop na mieru, ale nieste si istý, na koho sa obrátiť, môžete mi napísať na emailovú adresu: vladimir.jurosko@gmail.com

V prípade záujmu vám môžem odporučiť kvalitných tvorcov internetových obchodov s dlhoročnými skúsenosťami, ktorý vám pomôžu vytvoriť a rozbehnúť váš vlastný eshop. 

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here