Ako si založiť vlastný eshop – jednoduchý návod

Chceli by ste si založiť vlastný eshop ale neviete ako na to? Prečítajte si môj podrobný návod o zakladaní internetového obchodu v platforme Webnode.

Ako založiť eshop

E-shopy sú v súčasnej dobe už bežnou praxou každého online podnikateľa – ich založenie nezaberá veľa času a stojí to naozaj len pár eur. 

Na druhej strane je však nutné povedať, že ešte i v dnešnej internetovej dobe má málokto toľko skúseností, aby si trúfal sám vytvoriť e-shop na prvý pokus. 

Zakladanie internetového obchodu však nie je žiadna raketová veda – pokiaľ máte už vlastný hosting a doménu, prípadne máte aspoň pár odložených eur, stačí si vybrať jedno z populárnych e-commerce riešení a môžete sa pustiť do toho. 

V tomto článku som si pre vás pripravil podrobný návod o tom, ako založiť e-shop vo Webnode platformejednej z najpopulárnejších e-commerce platforiem v Slovenskej i Českej republike. 

Poďme sa teda pustiť do tvorby vášho prvého e-shopu! 

Ako založiť e-shop vo Webnode

Samotné vytvorenie webu pre e-shop je vo Webnode veľmi jednoduché. V prvom rade choďte na domovskú stránku webnode.com a kliknite na tlačidlo “Vytvoriť web zdarma”:

registrácia e-shopu vo Webnode

Po kliknutí na tlačidlo vám vyskočí okno, v ktorom len zadáte bežné registračné údaje (názov webu, e-mailovú adresu a heslo): 

registračné údaje vo Webnode

Po vyplnení údajov si môžete vybrať medzi dvoma typmi webu, ktoré si môžete vytvoriť – klasické “Webové stránky” a “Internetový obchod”. V tomto prípade kliknite na druhú možnosť: 

výber internetového obchodu vo Webnode

Následne sa dostanete na stránku, kde si môžete vybrať svoju základnú šablónu pre váš web. Pokiaľ ste sa rozhodli akú šablónu chcete, kliknite pri danej šablóne na tlačidlo “Vybrať”: 

výber šablóny vo Webnode

Výber šablón je vo Webnode naozaj široky – pokiaľ si ešte nie ste istý, aký vzhľad by ste chceli, môžete si prezerať šablóny z rôznych kategórií, prípadne si vyberte jednu, ktorú si v prípade nespokojnosti jednoducho zmeníte neskôr.

💡 Tip: Pred výberom si samozrejme môžete šablónu najskôr prehliadnuť – jednoducho prejdite na jednu zo šablón a kliknite na tlačidlo “Náhľad”:

náhľad šablóny vo Webnode

Po výbere šablóny budete musieť vyplniť základné kontaktné údaje o vašom internetovom obchode (adresa, tel. č., mena a pod.):

vyplnenie údajov o e-shope vo Webnode

Po pár sekundách vás Webnode prenesie na váš nový web, resp. do editora, v ktorom môžete na vašich stránkach pracovať. 

V závislosti od šablóny, ktorú ste si vybrali, budete schopní upravovať jednotlivé elementy a vzhľad na vašej stránke (názvy a podnázvy stránky, umiestnenie jednotlivých elementov, veľkosť textu a pod.): 

príklad vybranej šablóny na stranke vo Webnode

Pokiaľ ste so základným vzhľadom spokojný, môžete kliknúť na tlačidlo “Publikovať” v pravom hornom rohu editora a vaša stránka sa následne zverejní: 

publikácia stránky vo Webnode

Zatiaľ sme si prešli len jednoduchú registráciu s 1 stránkou (a bez produktov), poďme sa teraz pozrieť na bližšie špecifikácie o stránkach a nastaveniach, ktoré jednoducho pri zakladaní e-shopu potrebujete. 

Základný prehľad Webnode editora

Práca v editore na platforme Webnode je veľmi jednoduchá a zvládne ju prakticky každý – aj úplný začiatočník. 

Webnode editor sa skladá z niekoľkých častí – tou najzákladnejšou z nich je horná lišta: 

lišta editora vo Webnode

V tejto lište máte k dispozícii niekoľko položiek: 

  • Produkty“ – tu môžete spravovať, vytvárať a upravovať jednotlivé produkty pre váš e-shop.
  • Stránky– v tejto časti si môžete pridávať, upravovať a mazať jednotlivé stránky na vašom webe.
  • Nastavenia– ide o hlavné nastavenia vášho webu ako aj vášho e-shopu.
  • Tlačidlá “Späť a “Obnoviť– ide o jednoduché vrátenie či obnovenie krokov pri úpravách vašej stránky .
  • Publikovať“ – zverejnenie stránky aj pre vašich návštevníkov.
  • Ikona užívateľa – v tejto časti budete mať k dispozícií nastavenia pre váš Webnode účet.

Každá stránka či stránka produktu sa skladá z niekoľkých častí a blokov. Tieto časti môžete jednotlivo upravovať, mazať či pridávať tak, ako vám vyhovuje

Úpravy môžete uskutočniť kliknutím na ozubené koliesko v pravej časti každého bloku, hlavičky, pätičky či inej časti stránky: 

nastavenia sekcie na stránke v editore Webnode

Pri úprave hlavičky stránky máte možnosť zmeniť množstvo obsahu, ktoré sa má v hlavičke zobrazovať, pozadie hlavičky ako aj pridávanie a úprava obrázka v hlavičke. Samotný text môžete meniť jednoduchým kliknutím na danú časť v hlavičke. 

Pri hlavnom obsahu, resp. pri hlavnej sekcií stránky môžete pridať novú sekciu kliknutím na znak “ + “ ktoré sa zobrazí vždy nad/pod danou sekciou: 

pridanie novej sekcie v editore Webnode

Následne sa vám zobrazia možnosti s typmi rôznych sekcií, ktoré môžete na stránku pridať (napr. sekcia s textom, textom a obrázkom, služby, rôzne stĺpce a pod.): 

výber druhu sekcie v editore Webnode

Podobne ako pri hlavičke stránky môžete danú sekciu upraviť či zmazať kliknutím na ozubené koliesko, ktoré sa vám zobrazí po prejdení myšou na danú sekciu. 

V každej sekcií môžete taktiež pridať podsekcie – nový obsah, ktorý sa bude v hlavnej sekcii zobrazovať. Tento obsah môžete pridať kliknutím na znak “ + “ v ľavej časti danej sekcie: 

pridanie podsekcie v editore Webnode

V tejto chvíli by ste mali mať základný prehľad o tvorbe a úprave stránok pre váš e-shop. 

Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko fundamentálnych nastavení, bez ktorých sa skrátka pri zakladaní e-shopu nezaobídete. 

Nastavenie platobných metód

Metódy platieb na e-shopoch azda netreba príliš odôvodňovať – pokiaľ ich nemáte od začiatku nastavané, ako by mohli vaši zákazníci uskutočňovať nákupy produktov a služieb? 

Na platforme Webnode je nastavenie platobných metód pomerne priamočiare:

1. V rámci vášho webu kliknite na ikonu užívateľa v pravom hornom rohu a kliknite na položku “Moje projekty” – otvorí sa vám okno s vašimi web stránkami (v tomto prípade len s vaším jedným projektom): 

výber projektu vo Webnode

2. Prejdite myšou na daný projekt a kliknite na tlačidlo “Detail projektu”:

detaily projektu vo Webnode

3. Vo vašom projekte budete mať k dispozícii rôzne prehľady a nastavenia. Pre nastavenie platieb kliknite na lištu “Nastavenia e-shopu” a následne kliknite na položku “Platobné metódy”:

platobné metódy vo Webnode

4. V Webnode internetovom obchode máte k dispozícii hneď niekoľko druhov platobných metód – platbu na dobierku, cez PayPal a platbu pomocou bankového prevodu. Každú platobnú metódu si môžete prispôsobiť pomocou tlačidla “Upraviť”, ktoré sa nachádza pri každej platobnej metóde: 

typy platobných metód vo Webnode

5. Okrem spomínaných platobných metód však môžete samozrejme pridať aj iný spôsob platby – a to kliknutím na tlačidlo “Pridať platobnú metódu”. V rámci iných platobných metód máte na výber rôzne možnosti ako napríklad platbu v hotovosti, platbu kartou a pod.:

Pridať platobnú metódu vo Webnode

Webnode podporuje pri platbách kartou 2 populárne platobné brány a to bránu Stripe a bránu GPWebPay. 

V prípade, že sa rozhodnete pre nejakú zo spomínaných platobných metód, budete musieť kontaktovať poskytovateľa metódy na to, aby ste sa dohodli na praktickom používaní danej platobnej metódy. 

💡 Tip: Pokiaľ by ste si chceli získať väčší prehľad o rôznych platobných bránach, prečítajte si náš zoznam platobných brán pre WooCommerce

6. Po pridaní či úprave akejkoľvek z platobných metód bude v jej riadku svietiť stav “Aktívne”, popr. pri chýbajúcich údajoch “Neaktívne”:

aktívne a neaktívne platobné metódy vo Webnode

Nastavenie spôsobu dopravy

Nastavovanie dopravy na vašom e-shope je jedným z ďalších dôležitých krokov, ktoré musíte pri vytvorení e-shopu urobiť. 

V závislosti od spôsobu predaja, ktorý budete poskytovať si môžete na platforme vybrať hneď z niekoľkých druhov dopravy. 

Samotné nastavenie je pomerne jednoduchý proces: 

1. Kliknutím na ikonu užívateľa v pravom hornom rohu a následne na položku “Moje projekty” sa vrátite k detailom ohľadom vášho webu. 

2. Následne kliknite opäť na lištu “Nastavenia e-shopu” a kliknite na položku “Spôsoby dopravy” – otvorí sa vám okno z možnosťami. 

spôsob dopravy vo Webnode

💡 Tip: K nastaveniam spôsobu dopravy sa taktiež dostanete priamo v editore vašich web stránok – jednoducho kliknite na ozubené koliesko s názvom “Nastavenia” v hornej lište vášho editora. 

Následne sa vám zobrazí okno s nastaveniami – kliknite na položku v menu s názvom “E-shop” a vyberte nastavenie “Spôsoby dopravy”:

alternatíva k nastaveniam spôsobu dopravy vo Webnode

3. V rámci Webnode e-shopu máte už pred pripravené niektoré druhy dopravy (ako napr. doprava pomocou Slovenskej pošty, PPL alebo osobný odber). 

Každú z týchto dopravných metód si môžete jednoducho prispôsobiť tak, že kliknete na tlačidlo “Viac” pri jednej z nich a kliknete na položku “Upraviť metódu” (prípadne môžete jednoducho na daný typ dopravy kliknúť priamo) – následne sa vám zobrazí malé okno s nastaveniami danej dopravy (ako napr. cena za dopravu, DPH a pod.): 

úprava metódy dopravy vo Webnode

4. Po nastavení a upravení metódy dopravy už len stačí kliknúť na tlačidlo “Uložiť

Pokiaľ by ste sa rozhodli pre iný typ dopravy, môžete ju pridať pre váš e-shop kliknutím na tlačidlo “Pridať dopravnú metódu” – po kliknutí sa vám zobrazí okno s možnosťami dopravy, ktoré platforma Webnode pre internetové obchody podporuje: 

Nová dopravná metóda vo Webnode

Ak sa pre jednu z nich rozhodnete, kliknite na daný typ dopravy a následne na tlačidlo “Zvoliť metódu”. Potom budete mať možnosť nastaviť parametre tejto dopravnej metódy (cena, DPH, URL pre sledovanie balíka a pod.). 

Pokiaľ sa naopak rozhodnete pre jednu zo spôsobov dopravy neponúkať, môžete ju odstrániť prostým kliknutím na tlačidlo “Viac”  a následne na položku “Zmazať metódu”:

Pridávanie produktov pre váš e-shop

V tejto chvíli sa môžeme pustiť do tej zábavnejšej časti a tou je pridávanie a úprava samotných produktov. 

Pokiaľ ste si vybrali už e-shopovú šablónu, budete mať pravdepodobne ukážkové produkty už pripravené – nemusíte sa samozrejme ničoho báť, tieto produkty neskôr jednoducho odstránite

Pridávanie produktov je (podobne ako iné spomínané nastavenia) veľmi prosté – vo Webnode kliknite na položku ”Produkty” v hornej lište editora: 

pridávanie produktov vo Webnode

Otvorí sa vám okno so “šablonovými produktami” – tie nateraz ignorujte. Nové produkty môžete pridať po kliknutí na tlačidlo “Pridať produkt” v pravom hornom rohu okna. 

Tu môžete vyplniť základné údaje o produkte ako je napríklad názov, cena s DPH, popis produktu ako i pridanie obrázkov produktu

pridať produkt vo Webnode

Kliknutím na “Nahrať obrázky” dostanete možnosť si pridať obrázky k produktu priamo z vášho počítača. 

💡 Tip: Pri popise produktu sa snažte pridať čo najkratší popis – ide len o bežné informácie, ktoré sa budú zobrazovať pri položkách produktov. Samotný širší popis produktu si môžete pridať na stránke samotného produktu.

Okrem základných nastavení produktu máte taktiež k dispozícii aj ďalšie možnosti.

Kliknutím na lištu “Sklad” sa dostanete k správe produktu kde môžete daný produkt označiť pre logistické účely (ako napr. produktové číslo, dostupnosť v kusoch, váha a rozmery a pod.): 

produkt - sklad vo Webnode

V lištách “Varianty” a “Pokročilé” môžete svoje produkty rozšíriť o rôzne druhy (ako napríklad farebné varianty či rôzne veľkosti daného produktu), ako aj nastaviť základné údaje pre SEO a webový vyhľadávač Google (ako napr. Titulok, URL, Meta-tagy a pod.): 

optimalizácia produktu vo Webnode

💡 Tip: Pokiaľ nemáte so SEO optimalizáciou veľa skúseností (prípadne ste úplný začiatočník v oblasti online marketingu), určite si prečítajte môj podrobný článok: Čo je to SEO optimalizácia a ako funguje, kde sa dozviete množstvo užitočných informácií o optimalizácií stránok pre Google. 

Akonáhle máte všetky údaje o produkte pripravené a vyplnené, jednoducho kliknite na tlačidlo “Vytvoriť” – vďaka tomu sa vám produkt uloží do vášho e-shopu.

Produkt však ešte nie je priamo viditeľný pre zákazníkov. Na to aby ho mohli zákazníci vidieť vyberte jeden z (už vytvorených produktov), kliknite na 3 bodky v ľavej časti daného produktu a kliknite na položku “Prejsť na stránku produktu”:

ukladanie produktov vo Webnode

Zobrazí sa vám stránka produktu, ktorú môžete (podobne ako vašu domovskú stránku) upravovať podľa seba, ale hlavne môžete danú stránku publikovať – kliknutím na tlačidlo “Publikovať” v pravom hornom rohu obrazovky:

Publikácia produktu vo Webnode

V tomto bode bude už váš produkt viditeľný aj pre zákazníkov. 

V rámci pridania produktov pre váš e-shop určite nezabudnite aj na niekoľko ďalších dôležitých typov obsahu, ktoré jednoducho každý eshop musí ma svojich stránkach mať: 

  • Obchodné podmienky – zákazníci by mali byť oboznámení s podmienkami pri nákupe produktov z vášho e-shopu.
  • Stránka s kontaktmi – pre zvýšenie dôveryhodnosti (ako aj pre praktické dôvody ako je napr. reklamácia a podpora) by ste mali mať pripravenú a vytvorenú stránku s kontaktnými údajmi.
  • Blog – hoci tvorenie edukačného obsahu nie je podmienkou pre chod e-shopu, z marketingového pohľadu môžete takto získať plusové body a prilákať väčšie množstvo potenciálnych zákazníkov. 
  • GDPR – každý vlastník internetového e-shopu má podľa nariadenia EÚ povinnosť informovať návštevníkov o rozsahu zbieraných dát, účelu zbierania a pod. 

💡 Tip: Pokiaľ vás zaujímajú aj iné e-commerce platformy ako je Webnode pre tvorenie a spravovanie internetových obchodov, určite si prečítajte môj článok Eshopy na prenájom – ktoré sú najlepšie? (Zoznam)

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here