Recenzia: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu web stránky?

Podrobná recenzia a moje skúsenosti s nástrojom Webnode + návod, ako si s ním jednoducho a bez programovania vytvoriť web stránku alebo blog zadarmo.

Webnode: recenzia a moje skúsenosti

Predstavenie: Čo je to webnode?

Webnode je online nástroj pre tvorbu a správu webových stránok. Má funkcie pre tvorbu webových prezentácií bez potreby inštalácie či konfigurácie. Pretiahnutím myši (známym ako drag&drop) je možné na stránky ľahko umiestniť mnoho interaktívnych prvkov ako sú napr. Ankety, články, diskusné fóra, blogy, FAQ, formuláre, atď. [zdroj: wiki]

webnode logo
nové logo
Webnode - predchádzajúce logo
Predchádzajúce logo

Webnode pochádza priamo z Českej republiky – vyvinula ho firma Westcom s.r.o. so sídlom v Brne. Stal sa veľmi obľúbeným nástrojom po celom svete, okrem sk a cz verzie existuje aj v mnoho iných jazykoch ako je angličtina, nemčina, portugalčina atď.

Tento nástroj je na trhu už vyše 15 rokov a za ten čas ho použilo viac ako 45 miliónov používateľov na celom svete. Jedným z hlavných dôvodov jeho úspechu je jednoduchosť vytvárania webstránok.

Návod: ako si vytvoriť webstránku zadarmo

Táto podrobná recenzia obsahuje aj návod krok za krokom, ako si vytvoriť zadarmo web vo Webnode.sk. Ten vám pomôže lepšie pochopiť, ako funguje tento nástroj. Je to naozaj jednoduché:

1. Choďte na webstránku webnode.sk a kliknite na Vytvoriť web:

webnode-homepage
Kliknúť na Vytvoriť web

2. Vyplňte názov webu, email a heslo:

webnode registrácia
Registrácia

3. Vyberte si, či chcete webové stránky alebo internetový obchod:

Typ stránky
Typ stránky

4. Vyberte si svoju šablónu. Pred výberom je možné pozrieť si jej náhľad:

webnode - náhľad šablóny demo
Náhľad šablóny (demo)

5. Nástroj vám vytvorí url adresu webstránky. Prejdite na úpravu stránky:

Úprava stránky a doména
Úprava stránky

6. Upravte si vzhľad a obsah webstránky v drag&drop editore a kliknite na tlačidlo publikovať:

Builder
Builder a uloženie zmien

Vaša bezplatná stránka je hotová a dostupná online.

Vytvorenie viacerých webstránok

Ak chcete vidieť, ako by stránka vyzerala s inou šablónou, kliknite na tlačidlo menu v pravom hornom rohu. Tu si zvolte možnosť Moje projekty a následne kliknite na Vytvoriť stránku. Takto si môžete vytvoriť viacero stránok a zároveň vyskúšať rôzne vzhľady.

Prihlásenie do Webnode

Pre nasledovné prihlásenie do administratívneho panelu kliknite na ich domovskej stránke webnode.sk na Prihlásiť (vpravo hore vedľa tlačidla menu). Tam môžete zadať svoj login.

Nastavenia stránky

Do jednotlivých nastavení webstránky sa dostanete po kliknutí na položku Nastavenia v menu. Je možné nastaviť tu názov webu, indexovanie vyhľadávačmi atď. Niektoré položky sú dostupné iba pre prémiové balíčky.

Webnode - nastavenia
Nastavenia stránky

Pridanie stránky

Pre pridanie novej stránky treba kliknúť v menu na položku Stránky. Dostanete sa do správy stránok. Tam kliknite na Pridať stránku:

Ako pridať stránku
Ako pridať stránku

Výber šablóny pre stránku

Následne si môžete vybrať šablónu pre stránku. Dostupné sú tieto typy stránky: prázdna stránka, produkty, blog, fotogaléria, o nás, kontakt, cenník, zamknutá stránka, portfólio, služby, dva stĺpce, tri stĺpce a referencie.

Výber šablóny pre stránku
Výber šablóny pre stránku

Video návod Webnode

Ak máte radšej návody vo forme videí, tak odporúčam pozrieť tento video-návod:

Tip: Ak si napriek návodu neviete s niečím rady, navštívte web Wpromotions.eu a Viliam Vám zdarma poradí.

Čo obsahuje verzia zadarmo?

Základná verzia nástroja Webnode je zadarmo. Avšak čo vlastne obsahuje táto bezplatná verzia? Nech sa páči, tu je zoznam jej základných funkcionalít:

Webstránka je bez časového obmedzenia – jej url adresa je trvalo dostupná. Existujú ale obmedzenia vzhľadom na to, akú návštevnosť zvládne vaša webová stránka. Takže ak začne na vašu stránku prúdiť veľká návštevnosť, Webnode.sk môže po dosiahnutí obmedzenia vašu stránku zrušiť.

Webstránka môže mať maximálne 100 MB a mesačný prenos dát 1 GB (na zobrazovanie návštevníkom):

Obmedzenia verzie zadarmo
Obmedzenia verzie zadarmo

Adresa je na subdoméne – napríklad: jurosko9.webnode.sk, ktorú som vytvoril pre túto recenziu. To nepôsobí zrovna profesionálne.

Reklama – na bezplatnej stránke sa vám bude zobrazovať reklama Webnode. Zobrazovanie reklamy je možné zrušiť až v prémiovom balíčku ŠTANDARD.

Verzia zadarmo neumožňuje jazykové verzie, takže si v nej nemôžete spraviť viac-jazyčný web.

Cenník prémiových balíčkov

V tejto časti recenzie nájdete krátky prehľad a cenu jednotlivých premium balíčkov s komentármi. Ak si chcete pozrieť aktuálny cenník Webnode a zoznam funkcií, odporúčam pozrieť sa na oficiálnu stránku.

Cenník Prémiových služieb
Cenník prémiových služieb

Balíček LIMITED

Cena balíčka je 2,95 € za mesiac.

Tento základný premium balíček vám prakticky umožňuje pridať k svojej webovej stránke vlastnú existujúcu doménu z iných hostingov, alebo zakúpiť úplne novú doménu vo Webnode.

Balíček LIMITED má výrazné obmedzenie návštevnosti (1 GB prenos dát) a úložného priestoru (100 MB), takže pre väčšie webstránky je potrebný vyšší balíček. Ako ďalšiu nevýhodu vnímam, že na stránke sa vám zostane zobrazovať reklama Webnode rovnako ako v bezplatnej verzii.

Balíček MINI

Cena balíčka je 4,95 € za mesiac.

MINI plán ponúka doménu zdarma na prvý rok. Od druhého roku je možné platnosť domény predlžovať za štandardný poplatok. Ďalej ponúka 500 MB úložiska a 3 GB na prenos dát, 1 e-mailovú schránku, tvorcu formulárov, webové štatistiky a video na pozadí. Ako negatívum vnímam to, že rovnako ako predchádzajúci balíček aj MINI obsahuje reklamy.

Balíček ŠTANDARD

Cena balíčka je 9,95 € za mesiac.

ŠTANDARD je najobľúbenejšou voľbou pre vytváranie profesionálnej webstránky. Preto je najbežnejším plateným balíčkom. Tento plán má kapacitu úložiska 2 GB a šírku pásma 10 GB, čo je dostatočné aj pre vyššiu návštevnosť. Navyše oproti balíčka MINI má aj službu Google Analytics, 20 e-mailových účtov a neobsahuje reklamu. Tento balíček vám tiež umožňuje otvoriť internetový obchod a mať dvoj-jazyčný web.

Balíček PROFI

Cena balíčka je 16,95 € za mesiac.

Balíček PROFI je najvhodnejší pre veľké webové stránky. Tento plán obsahuje všetky funkcie balíčka STANDARD a k tomu viac úložného priestoru a žiadne obmedzenia internetovej návštevnosti vašej stránky.

*Uvedené ceny sú z cenníka platného v čase písania tejto recenzie.

Tip: začnite s balíčkom ŠTANDARD a ak vaša stránka príliš narastie, zmeňte ho na balíček PROFI.

Tip 2: Prémiový balíček služieb si môžete zakúpiť minimálne na jeden rok. Zakúpením balíčku na viac rokov dopredu ušetríte desiatky eur. Predplatné na viac rokov vám okrem peňazí ušetrí aj starosti. Služby nebudete musieť obnovovať každý rok ručne.

Bezplatná alebo platená verzia?

Rozmýšľate, či si vybrať bezplatnú verziu alebo rovno platenú? Bezplatnú verziu odporúčam použiť iba na testovanie. Ak to s vlastnou web stránkou myslíte vážne, odporúčam kúpiť si aspoň premium verziu LIMITED aby ste mali vlastnú doménu – zo skúsenosti viem, že to pôsobí profesionálnejšie, pomôže vám v rámci SEO a budujete si tým vlastnú značku.

Šablóny na výber

Webnode v súčasnosti ponúka na výber z približne 100 rôznych šablón. Všetky šablóny vo Webnode sú zadarmo:

Webnode - šablóny
Dostupné šablóny na výber

Šablóny si môžete filtrovať podľa nasledovných kategórii:

 • Najnovšie
 • Obľúbené
 • Firemné stránky
 • Internetový obchod
 • Osobné stránky
 • Blog
 • Reštaurácie & jedlo
 • Hudba
 • Portfólio
 • Svadba

Administrácia neobsahuje editor na úpravu CSS, takže pokročilí používatelia s vedomosťou CSS nemajú možnosť si ďalej prispôsobovať dizajn.

Rôzne prvky na prispôsobenie

Administrácia poskytuje rôzne možnosti na prispôsobenie vzhľadu webstránky podľa predstáv. Môžete prispôsobiť rozloženie webu, farby, typ písma, obrazové galérie, textové schránky, webové formuláre, tlačidlá pre sociálne médiá, farby pozadia, videá YouTube a dokonca integrovať mapy Google a Bing do svojich webových stránok.

Ako pridať obsah
Ako pridať obsah

Responzívnosť

Webové stránky postavené pomocou editora Webnode sú responzívne – takže sa správne zobrazujú vo všetkých zariadeniach s rôznym rozlíšením ako sú mobily, tablety a monitory.

Vlastná doména

Čo sa týka domény, Webnode umožňuje dve možnosti:

 • pripojiť si doménu, ktorú už vlastníte (u niektorého hostingového poskytovateľa, alebo registrátora),
 • zaregistrovať si novú doménu pre webstránku cez nich.

Zálohovanie a obnova

S prémiovými balíčkami Štandard a Profi môžete pravidelne vytvárať zálohy svojich webstránok. Kedykoľvek ich potom môžete obnoviť do pôvodnej podoby.

Jednoduchá administrácia

Tento nástroj bol vytvorený pre netechnických ľudí s dôrazom na jednoduchosť, takže v ňom aj laik dokáže vytvoriť pekný web za pár minút. Administratívne prostredie je intuitívne a je kompletne v slovenčine.

SEO nastavenia

Tento nástroj ponúka základné SEO nastavenia – umožňuje vložiť titulok stránky, popis stránky a kľúčové slová. Taktiež umožňuje skryť stránku pre vyhľadávače.

Webnode - seo
SEO nastavenia

Nástroj taktiež umožňuje napojenie na Google Analytics, Google Search Console alebo externého nástroja na email marketing. Taktiež umožňuje vložiť HTML kód do hlavičky a pätičky stránok.

Eshop – cenník

V rámci tejto recenzie som sa zameral aj na e-commerce. Možnosť vytvoriť si vlastný eshop je dostupná v prémium balíčku ŠTANDARD, PROFI alebo BUSINESS:

webnode eshop cenník
Cenník internetových obchodov

Odporúčam prémiový balíček Business, ktorý okrem nižších balíčkov ponúka tieto užitočné funkcie:

 • predávať neobmedzené množstvo produktov,
 • upravovať e-shopové emaily,
 • zobrazovať ceny v rôznych menách,
 • šetrí čas vďaka automatickej fakturácii,
 • manuálnu editáciu a tvorbu e-shopových objednávok.

Nastavenia eshopu

Pre elektronický obchod je možné nastaviť si všetky štandardné veci ako je mena, sadzby DPH, kontaktné údaje, spôsoby dopravy a platobné metódy.

webnode - eshop
Nastavenia eshopu

Spôsoby dopravy

Webnode.sk má nastavené základné spôsoby dopravy ako je Slovenská pošta, DHL a osobný odber. Tieto spôsoby dopravy je možné premenovať, zmazať alebo pridať ďalšie. Takže si môžete nastaviť a pomenovať aj vlastné spôsoby dopravy, ich cenu a dokonca aj url pre sledovanie zásielky.

Platobné metódy

Z platobných metód je možné nastaviť si platbu v hotovosti, na dobierku, PayPal, bankový prevod a platbu kartou (cez platobnú bránu GP Webpay), alebo použiť nejaký vlastný spôsob platby – vložiť si jeho názov a cenu.

Meranie konverzií

Eshop môžete prepojiť s účtom Google Ads alebo službou Facebook pixel a sledovať, či reklama vedie ku konverziám. Taktiež si môžete vložiť vlastný HTML kód pre meranie konverzií na stránke Poďakovanie za objednávku.

Porovnávače produktov a cien

Porovnávače produktov vám pomôžu osloviť ešte väčší počet zákazníkov. Webnode má pre vás nachystané súbory s produktmi v xml formáte, ktoré stačí nahrať do vášho účtu vo vybranom porovnávači.

V nástroji sú aktuálne dostupné tieto porovnávače produktov a cien:

 • Google Merchant Center
 • Heureka.sk
 • Najnakup.sk
 • Pricemania.sk
 • Facebook

Blog a články

Na svoje stránky si môžete pridať aj blog. Webnode vám umožní zvoliť preferované rozloženie, optimalizovať príspevky s dostupnými SEO nástrojmi a dokonca nastaviť odložené publikovanie:

Blog - správa článkov
Blog – správa článkov

Editor článkov umožňuje pridávanie prvkov ako videá, nadpisy, text, obrázky, linky a ďalšie:

Editor obsahu
Editor obsahu

Viacjazyčný web

Možnosť vytvoriť si jazykové verzie webu je možná od prémiového balíčka ŠTANDARD. Mať viacjazyčný web je dôležité najmä ak máte medzinárodnú návštevnosť.

FAQ, nápoveda a podpora

Ak máte nejaký problém alebo otázku tak je možné pozrieť si nápovedu na oficiálnej web stránke alebo kontaktovať podporu. Kontaktovať podporu je možné cez kontaktný formulár alebo emailom na podpora@webnode.sk. Sú dostupní 7 dní v týždni a snažia sa odpovedať do 24 hodín. V rámci prémiových balíčkoch garantujú prednostnú podporu.

Recenzie a skúsenosti používateľov

Ak vás zaujímajú ukážky stránok vytvorených v nástroji Webnode a recenzie a skúsenosti reálnych používateľov odporúčam pozrieť si:

webnode - recenzie používateľov
Recenzie a skúsenosti používateľov

Výhody a nevýhody

V rámci tejto recenzie som spísal jednotlivé plusy a mínusy nástroja Webnode do nasledujúcej tabuľky:

VýhodyNevýhody
+ Rozsiahla databáza šablón.– Pre viaceré funkcie sú nevyhnutné platené balíčky.
+ Neobmedzený počet webov na jednom účte.– Vlastná doména možná až v prémiovom balíčku.
+ Nepotrebujete programátorské zručnosti.– Zobrazovaná reklama v bezplatnom balíčku.
+ Jednoduchosť ovládania.– Vhodné iba pre jednoduchší eshop.
+ Rýchlosť – základná webstránka vytvorená do 5 minút. 
+ Možnosť vytvoriť aj viacjazyčný web. 
+ Nemusíte riešiť webhosting. 

Kupóny a zľavy

Ak hľadáte zľavový kupón na prémiové balíčky, pozrite si aktuálnu ponuku kupónov.

Alternatívy Webnode

Ak sa vám ani po prečítaní tejto recenzie a odskúšaní Webnode nepozdáva, môžete vyskúšať tieto alternatívy:

Wix

Mnoho ľudí uvažuje, či si vybrať Webnode alebo WIX. Wix.com je konkurenčným nástrojom s podobnými funkciami, preto odporúčam vyskúšať aj ten.

Weebly

Weebly.com je ďalší z obľúbených nástrojov na tvorbu stránky.

WordPress.com

WordPress.com je podobný nástroj na tvorbu webstránky a blogovanie ako predchádzajúce dva. Viac informácii o ňom nájdete v článku WordPress.org vs WordPress.com.

WordPress.org

WordPress je open source. To znamená, že ho môžete použiť pre vlastný web zadarmo. Pre vytvorenie stránky ale musíte mať vlastnú doménu a web hosting, takže ho odporúčam ľuďom, ktorí majú záujem riešiť aj tieto technické záležitosti.

Shopify

Shopify je platforma na tvorbu e-commerce. Beží na cloude, takže sa nemusíte starať o hosting.

WooCommerce

WooCommerce je e-commerce plugin do WordPress, ktorý umožňuje vytvoriť si vlastný eshop. Viac informácii nájdete v tomto kompletnom WooCommerce návode.

BiznisWeb

BiznisWeb.sk taktiež stojí za skúšku.

Recenzia a moje skúsenosti s webnode – zhrnutie

Na základe mojich skúseností sa služba webnode.sk hodí pre jednoduchšie weby – prezentačné stránky, blog, firemné stránky alebo jednoduchý online obchod. Jej výhodou je najmä jednoduchosť použitia. Pre komplexnejšie webstránky by som zvolil WordPress. Ten som použil aj na svojom blogu wp.sk.

Tip na záver: Prémiový balíček služieb si môžete zakúpiť minimálne na jeden rok. Zakúpením balíčku na viac rokov dopredu ušetríte desiatky eur. Predplatné na viac rokov vám okrem peňazí ušetrí aj starosti. Služby nebudete musieť obnovovať každý rok ručne.

Páčila sa vám táto recenzia Webnode? Máte skúsenosti s týmto nástrojom? Napíšte mi prosím vaše názory do komentárov nižšie.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

20 Komentáre

 1. Dobrý den, pane Vladimíre,
  můžete mě, prosím, zasvětit do podstaty? Mám dejme tomu projekt na webnode (zdarma nebo levně, ve Wedosu (také levně). Chci si jen vyzkoušet to, co dnes umí mnozí školáci, ovšem schází mi pochopit tu podstatu. Jak stojí vedle sebe Webnode a Wedos?
  Jen tuším, že Wedos nabízí hosting a domeny, ale další nástroje jsou nadstavbou, wedos je jen nabízí, možná vč. Webnode. Webnode vidím jako možné webovky, plus nějaký shop, ale s hosting a domény … ? ztrácím se ..
  Moc děkuji.

  Alena Majerová

  • Dobrý deň,

   V podstate tak ako píšete – Wedos ponúka doménu a hosting (priestor pre vašu web stránku). Avšak tu webstránku si musíte vytvoriť a nainštalovať sama v nejakom systéme, napríklad vo WordPress.
   Webnode je onlina služba, kde sa jednoducho zaregistrujete a vy-klikáte si web stránku. Výhodou je jeho jednoduchosť a pohodlnosť aj pre netechnických ľudí – nemusite riešiť hosting, registráciu a pripojenie domény, inštaláciu atď.

   Dúfam, že vám moje vysvetlenie pomohlo.

 2. Migrácia z Webnode na WordPress:
  Zdravím, nemáte náhodou skúsenosti s presunom stránky z Webnode do WP? Existuje vôbec takáto možnosť?
  Vďaka, Peter

  • Zdravím,
   Skúsenosti s tým nemám. Predpokladám, že sa bavíme iba o migrácii článkov, nie dizajnu. Závisí od toho, či nástroj Webnode ponúka nejaký export obsahu do csv, xml alebo excelu. Ak áno, tak je možné ho importnúť do WordPress cez plugin WP All Import.

 3. Dobrý deň,

  vytváram si stránku, zatial zadarmo. je možné, aby hrala na pozadí stránky skladba, vzdy ked ju navstevnik otvorí?.. mam ju stiahnutu zdarma v MP3 formate…vlozit ju ale neviem ani cez subor ani cez html code…resp. ju vloží ale je tam iba nápis…a ikonka „sťahuj“

  vďaka
  Peter

 4. Dobrý deň, som úplná začiatočníčka, čo sa týka tvorby webu. Potrebujem vytvoriť web stránku, ktorá má prezentovať jej názov. Z názvu webstránky totiž budú vychádzať aj dve služby. Jednou je terapeutická činnosť a druhá, ktorá s ňou taktiež úzko súvisí je predaj výživových doplnkov, cca do 30 kusov. Zatiaľ nemám v pláne klasický e-shop. Uvidíme ako sa to celé vyvinie. Ak by produkty mali väčší úspech ako poradenstvo, išla by som do e-shopu. Prosím Vás o radu, resp. odporúčanie, či WEBNODE je vhodným nástrojom. Z môjho pohľadu zatiaľ čo som pozerala MIOWEB, WIX, WEBSUPPORT, BIZNISWEB, mi WEBNODE celkom vyhovuje. Jediné čo ma trocha odrádza je prípadná podpora (bez telefónu, len mail) Keďže nie som úplne znalá týchto vecí, napríklad mám zakúpenú doménu cez nick.sk, a vôbec netuším ako to dokážem ju presmerovať 🙂 …

  Najviac ma však zaujíma, či odporúčate WEBNODE vzhľadom na vyššie uvedené moje potreby.

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   Myslím si, že pre vaše potreby je Webnode vhodná voľba. Okrem podpory cez email majú aj dobre spracované návody. Taktiež si myslím, že vám pomôžu s presmerovaním alebo presunom domény.

 5. Dobrý deň,

  v prípade, že by som sa po roku rozhodla svoju stránku na webnode zrušiť, poradíte mi, prosím, čo mám urobiť?
  Mám prémiový balíček mini a doménu .com. Myslela som si, že druhý rok budem platiť 5,50 € mesačne + 13,95 ročný poplatok za doménu. Ale vo faktúrach som našla, že 30.4.2021 mi stiahnu 73,30 € za doménu a pri balíku mini mi tiež stiahnu 73,30 €.
  Pri cene takmer 150 € ročne nebudem mať záujem držať si svoju webovú stránku – ide len o cestovateľské príbehy a fotografie. Poraďte mi, prosím, ako mám svoju webovú stránku zrušiť.

  • Dobrý deň,

   Ta cena domény by na základe ich webstránky mala byť 13,95 na rok. Preto sa mi nezdá ta cena 73,30. Skúste si to overiť priamo u nich, pravdepodobne pôjde o nejaký omyl.

 6. Dobrý večer, prosím, práve som začala vytvárať web podľa vášho návodu, no chcela by som pokračovať zajtra v úpravách. Ako si uložím zatiaľ rozpracovanú stránku?

 7. Dobrý deň mohla by som poprosiť o radu? Už niekolko rokov mám vytvorenú stránku cez webnode a edit mi stále ide po starom aj napriek tomu že maju už nový. Dá sa to nejak prepnúť pípadne zrušiť celú stránku a vytvoriť nanovo bez toho aby som prišla zakúpenú doménu? Ide mi aj o to že maju krásne nové šablony ku ktorým sa cez starý systém neviem dostať. Ďakujem

  • Dobrý deň,

   je mi ľúto, no s týmto neviem poradiť. Odporúčam vám kontaktovať priamo podporu Webnode. Verím tomu, že vám budú vedieť poradiť.

 8. Pozdravujem.
  Idem spravovať jednu webstránku, ktorá beží na webnode.
  Je stará, neresponzívna, jednoducho potrebuje redizajn… Rada by som ju premigrovala do WP lebo v ňom robím stránky.
  Prosím Vás, ako to viem urobiť najrýchlejšie?
  Prípadne, máte nejaký článok, jednoduchý návod ako na to?
  Ďakujem pekne.

  • Dobrý deň,

   vyzerá to, že existujú nejaké služby na automatickú migráciu z Webnode do WordPress, no osobne by som to asi spravil manuálne, príde mi to ako najčistejšie riešenie.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here