Čo je to WordPress? Kde si ho stiahnuť? Kde nájsť návody?

Chcete vedieť čo je to WordPress? Stiahnuť si ho? Kde nájsť návody a ako s ním pracovať? V tomto článku nájdete všetko čo potrebujete vedieť.

Čo je to WordPress? Kde si ho stiahnuť? Kde nájsť návody?

Čo je to WordPress?

WordPress je bezplatný open source systém na správu obsahu – CMS (z anglického Content Management System). Je založený na PHP a MySQL. WordPress je vyvíjaný pod licenciou GNU GPL (takzvaná licencia pre slobodný softvér). Má širokú užívateľskú a vývojársku komunitu.

WordPress používa 30% z top 10 miliónov webstránok [štatistika z apríla 2018]. Celkovo beží na viac ako 60 miliónoch webstránok. WordPress založili 27. Mája 2003 zakladatelia Matt Mullenweg a Mike Little.

Odporúčam tento používateľský WordPress návod v PDF vytvorený pre novú verziu WordPress.

Čo je WordPress – ľudskou rečou

Zjednodušene sa dá povedať, že WordPress je najobľúbenejší publikačný systém pre webstránky a blogy.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Na obrázku nižšie môžete nájsť oficiálne logo WordPress:

WordPress logo

Požiadavky

 • Minimálna požadovaná verzia PHP: 7.3
 • Minimálna požadovaná verzia MySQL databázy: 5.6
 • Minimálna požadovaná verzia MariaDB: 10.1
 • Odporúčam tiež Apache alebo Nginx ako najrobustnejšie možnosti na spustenie tohto CMS, aj keď nie sú podmienkou.
💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Stiahnuť WordPress

Aktuálnu verziu súborov v slovenčine si môžete stiahnuť cez tento link.

Výhody WordPress

 • Je zadarmo – samotný WordPress ako aj mnoho šablón a pluginov je zadarmo.
 • Bez potreby programátorských schopností – užívateľ si môže spravovať svoj web aj bez znalostí programovacích jazykov ako HTML, CSS a PHP.
 • Bezplatné a časté aktualizácie – WordPress komunita pomerne často vydáva bezpečnostné aktualizácie ako aj nové funkcionality.
 • Viacjazyčnosť – samotné jadro WordPress ako aj mnoho pluginov a tém je preložených do väčšiny jazykov, mimo iné aj Slovenčiny. Tu je návod ako si spraviť multijazyčný WordPress web.
 • Množstvo bezplatných šablón a modulov – medzi výhody WordPress môžeme určite zaradiť aj množstvo existujúcich doplnkov.
 • Jednoduchosť používania – jednoduchá administrácia vytvárania článov, práce s médiami a tvorbou obsahu.
 • Široká komunita užívateľov – existuje veľa fór, kde vám radi poradia odborníci z komunity. Taktiež sa môže te zúčastniť oficiálnych stretnutí nazývaných WordCamp a WordPress meetup.
 • Variabilita – s pomocou šablón a pluginov je možné WordPress použiť na mnoho účelov – osobný blog, prezentácia firmy, eshop, fórum a dokonca aj sociálnu sieť.
 • Podpora u väčšiny hostingov – napriek tomu je dobré overiť si či webhosting spĺňa optimálne požiadavky na beh WP. Môžete si pozrieť môj návod ako si vybrať najlepší WordPress hosting.
 • Multisite – možnosť vytvoriť viac webstránok na jednej doméne.
💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Oficiálne webstránky WordPress komunity

Pre lepšie pochopenie čo je WordPress si môžete pozrieť aj nasledujúce webstránky:

Alternatívy

Kde začať (návody)

Pre začiatočníkov som pripravil kompletný WordPress návod, ktorý obsahuje aj:

Odporúčam tento používateľský WordPress návod v PDF vytvorený pre novú verziu WordPress.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

12 Komentáre

 1. som bezny uzivatel PC aj profi, pracujem s ms office – word, excel, web, otlook – mam sancu si vo wordprese vytvorit a prevadzkovat sam internetovy obchod na cca 20 produktov?je nutne ovladat nejaky programovaci jazyk?
  dakujem

 2. Ahoj Juraj, vo všetkých návodoch na wordpress je potrebné si najprv zriadiť doménu a webhosting. Je ale možnosť začať sa hrať s wordpressom i bez toho? Nejde mi teraz o 7 / 14 / 30 dňové bezplatné riešenia, pretože očakávam, že budem mať čas na WP tak raz týždenne 2 hodiny. Preto by som sa rád učil pracovať s WP možno aj pol roka. Budovať si svoju (pracovnú-) stránku a nemať hneď účty, ktoré treba platiť. A možno raz, ak by som bol spokojný s výsledkom, tak by som si všetko zakúpil a začal byť online. Existuje takáto možnosť?
  Vďaka za odpoveď.

  • Ahoj,

   WordPress si môžeš rozbehať aj lokálne na počítači a tam sa hrať. A potom si to nasadiť na nejaký hosting.

 3. Ahoj Juraj,
  na zaciatok ti prajem vela uspechov v tvojej praci. Potreboval by som vytvorit stranku ktora by fungovala ako test. Cize otazka a nasledne 4 moznosti a vyhodnotenie
  dakujem
  robo

 4. Ahoj , mám otázku.
  Vlastním web stránku , a potrebujem pomoc , potreboval by som spraviť na môj web kategórie ktoré podstate mám hotové fungujú na každý článok , ale môj problém je v tom že potrebujem chrániť články tak , keď neregistrovaný klikne na článok pod kategóriu aby neotvorilo len v tom prípade ak je registrovaný, existuje na to nejaký plugin alebo sa to musí naprogramovať? Som úplný amatér , nechcem aby otvorilo článok ktorý dám neregistrovanej osobe.

  Ďakujem za pomoc po prípade mi napíšte na email kľudne za to aj zaplatím ak sa to inak nedá je to pre mňa veľmi dôležité.

  • Záleží od toho ako to myslíte. Chcete sa vrátiť k nejakej staršej verzii článku? Ak áno, každý článok (resp. stránka) má k dispozícii revízie (staršie verzie daného článku), viete sa k ním vrátiť pri jeho editácii.

  • Nie, mám otvorené stránky a pred tým som tam mal všelijaké linky (ak to tak môžem nazvať). Napr. stranka.sk/faq atď. a asi som to omylom vymazal alebo čo lebo tam už nemám nič

  • Skúste pozrieť nad zoznamom tých stránok „Kôš“. Ak ste nejaké vymazali, mali by byť tam. Odtiaľ ich viete obnoviť. Ak ani tam nie sú, budete musieť web obnoviť zo zálohy. Kvalitné hostingy ich robia automaticky.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here