Tvorba eshopu: Jednoduchý návod pre úplných začiatočníkov

Premýšľate nad tvorbou eshopu ale ešte neviete presne ako na to? V tom prípade je tento článok práve pre vás.

Tvorba eshopu

Tvorba eshopu nemusí byť jadrová fyzika – potrebujete len vedieť uskutočniť pár základných krokov, ktoré sú pri zakladaní internetového obchodu jednoducho nevyhnutné.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako na tvorbu eshopu v pár jednoduchých krokoch. 

Krok č. 1 – Dôkladne sa na e-shop pripravte

Ešte skôr ako sa pustíte do celej tvorby e-shopu a začnete predávať svoje produkty vo veľkom, mali by ste si dôkladne premyslieť niekoľko vecí a pripraviť sa na celý proces zakladania.

a) Voľba domény

Meno vášho internetového obchodu je azda prvý najzákladnejší krok, ktorý si musíte premyslieť. 

Vaša doména by mala vystihovať “gro” vášho obchodu a samotný názov e-shopu by mal znieť novým potenciálnym zákazníkom jasne a zrozumiteľne. 

Okrem brainstormingu pre názov vášho obchodu by ste však mali vziať do úvahy aj SEO a kľúčové slová – pokiaľ by váš eshop dokázalo vystihovať populárne kľúčové slovo, ktoré ľudia často zadávajú do vyhľadávača Google, určite by ste mali zvážiť jeho výber, poprípade aspoň kombináciu kľúčového slova s iným slovom. 

b) Zabezpečenie hostingu a CMS 

Web hosting, resp. server na ktorom sa bude váš eshop fyzicky nachádzať, je ďalšou veľmi dôležitou zložkou, ktorú si musíte premyslieť a vybrať skôr ako začnete s tvorbou eshopu. 

Hosting si už v dnešnej dobe zabezpečíte ľahko – avšak jeho výber už taký jednoduchý byť nemusí (nakoľko existujú stovky rôznych poskytovateľov hostingu, ktorí majú svoje klady ale i zápory). 

Pri výbere hostingu sa určite riaďte aspoň základnými tipmi ako sú: 

  • Vysoký výkon – určite nechcete, aby váš internetový obchod z času na čas nečakane vypadol. Z toho dôvodu si dajte záležať na tom, aby bol váš hosting rýchly a spoľahlivý.
  • HTTPS a SSL certifikát – zabezpečenie hostingu v rámci SSL certifikátu chráni nielen vašich zákazníkov ale slúži aj ako pozitívny signál v rámci SEO.
  • Kompatibilita s populárnymi CMS – pokiaľ si plánujete vytvoriť eshop na jednej z populárnych CMS (ako napr. WordPress, Wix, Webnode či Shoptet), uistite sa, že daný hosting bude vaše CMS podporovať. 

💡 Tip: Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, ktorý web hosting by bol pre vás najlepší, prečítajte si môj článok o tom ako si vybrať najlepší hosting. Pomôže vám sa zorientovať v populárnych webhostingoch na trhu, ako aj porovnať jednotlivé parametre medzi nimi. 

Krok č. 2 – Založenie eshopu

Ak ste už predošlé dva kroky vykonali, môžete sa pustiť do samotnej tvorby eshopu. 

Vytvorenie internetového obchodu sa dá na rôznych platformách – záleží len na vaších preferenciách. 

Jedným riešení toho, ako sa dá tvorba eshopu urobiť rýchlo a ľahko je použiť jednu z populárnych e-commerce platforiem ako je Webnode

Na Webnode platforme vám založenie e-shopu zaberie doslova len pár minút (a zadarmo v prípade bezplatnej verzie na 30 dní)  – zvyšok času môžete venovať úpravám vášho webu, pridávaním produktov či zabezpečením dopravy, ktoré sú pre eshop nevyhnutné. 

💡 Tip: ak si chcete vybrať pre váš eshop inú platformu, odporúčam pozrieť si môj článok Eshopy na prenájom – ktoré sú najlepšie? (Zoznam).

Zakladanie eshopu na Webnode spravíte nasledovne: 

1. Prejdite na domovskú stránku Webnode a kliknite na tlačidlo “Vytvoriť web zdarma”: 

registrácia e-shopu vo Webnode

2. Vyplňte základné údaje (meno vášho obchodu, emailovú adresu a heslo) a registrujte sa:

registračné údaje vo Webnode

3. Vyberte si typ web stránok (v tomto prípade “Internetový obchod”):

výber internetového obchodu vo Webnode

4. Zvoľte si šablónu, ktorá by bola pre váš e-shop vhodná:

výber šablóny vo Webnode

5. Vyplňte kontaktné údaje o vašom internetovom obchode:

vyplnenie údajov o e-shope vo Webnode

Následne sa vám vytvorí váš nový eshop, v ktorom už môžete jednoducho pracovať, upravovať si jeho vzhľad a dizajn, pridávať nové produkty a spravovať platby či dopravu:

príklad vybranej šablóny na stranke vo Webnode

💡 Tip: Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac o tom, čo všetko platforma Webnode dokáže pre váš nový eshop urobiť, určite si prečítajte môj článok: Ako založiť e-shop vo Webnode? 

V danom článku sa dozviete podrobnejšie informácie o zakladaní e-shopu, spolu s jasným prehľadom funkcí, ktoré môžete na vo Webnode vykonávať (ako napr. úprava v editore, nastavenie platieb a dopravy, pridávanie a spravovanie produktov a pod.).  

Krok č. 3 – Optimalizujte web stránky

Pokiaľ ste sa už začínate vŕtať vo vlastnom eshope a nastavujete si všetko podľa vašich predstáv, určite nezabudnite ani na dôležitý aspekt online marketingu – SEO optimalizáciu. 

Dobre optimalizované stránky s produktami vám prinesú viac návštevníkov z Google vyhľadávača, čo vo výsledku môže značne zvýšiť tržby vo vašom e-shope. 

Hoci SEO je pomerne široké odvetvie v online marketingu, určite by ste mali vykonať aspoň základní optimalizáciu ako je napríklad: 

  • Výskum kľúčových slov – prehľad o slovách, ktoré ľudia zadávajú do Google vyhľadávača pri nakupovaní vašich produktov vám pomôže vhodne optimalizovať vaše stránky
  • Optimalizácia Title tags a Meta description – vkladanie relevantných kľúčových slov do titulkov a popisov vám pomôže sa na dané slová zobrazovať v Google vyhľadávači. 
  • Zlepšenie rýchlosti načítavania – rýchlosť akou sa vaše stránky budú zobrazovať zlepší užívateľskú skúsenosť na vašom webe
  • Pridajte štrukturované dáta – vkladanie schemy.org na vaše stránky vám pomôže sa zobrazovať v Google vyhľadávači ako “rich snippet” čo vás môže odlíšiť od konkurencie. 

💡 Tip: Pokiaľ ste úplný začiatočník v oblasti SEO, prípadne len nemáte veľa skúsenosti s optimalizáciou pre webové vyhľadávače, prečítajte si môj komplexný článok o tom, čo to SEO je a ako s ním môžete začať

Krok č. 4 – Promujte e-shop na sociálnych médiách

Vytvorený a optimalizovaný eshop je len začiatok – na to, aby ste získali verných zákazníkov a pravidelných návštevníkov pre váš internetový obchod, musíte s nimi začať komunikovať prostredníctvom sociálnych médií a postupne si tak vybudovať vzťah predajca – zákazník. 

V súčasnosti sú sociálne média ako Facebook, Instagram či TikTok skvelým zdrojom, odkiaľ môžete osloviť nových ľudí, ukázať im čo všetko ponúkate ako si aj udržať zákazníkov, ktorí vás už poznajú. 

Okrem toho sú tieto mediálne zdroje skvelým prostriedkom, pomocou ktorého môžete propagovať nové produkty, zľavy či akcie, ktoré by ste inak promovať nemohli. 

V rámci Webnode si môžete na svoje webstránky vložiť aj ikony sociálnych sietí do hlavičiek stránok: 

soc. média v hlavičke na Webnode

Vďaka tomu bude každý návštevník hneď vedieť, na akých soc. kanáloch vás môže sledovať. 

💡 Tip: Pokiaľ vás zaujala platforma Webnode a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, môže vás zaujať aj môj článok: Recenzia: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu web stránky?

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here