Eshop zadarmo – kde si ho založiť? Oplatí sa?

Čo presne je eshop zadarmo? Aké sú jeho výhody a nevýhody? Ktorí poskytovatelia internetových obchodov ponúkajú bezplatné verzie?

eshop zadarmo

Premýšľate nad založením e-shopu, ale váhate, či by to stálo za to? 

V takom prípade by ste určite mali najprv zvážiť e-shop zadarmo – bezplatnú verziu internetového obchodu, pri ktorej pomerne rýchlo zistíte, či by bolo predávanie produktov a služieb online to pravé pre vás.

Čo je to eshop zadarmo?

E-shop zadarmo je v zásade akékoľvek e-commerce riešenie či platforma, ktorá ponúka svojím užívateľom vytvorenie a spravovanie svojho vlastného internetové obchodu zdarma a bez akýchkoľvek poplatkov. 

Bezplatné e-shopy sa v zásade odlišujú od tých platených limitovanými možnosťami pre úpravu webu a obmedzenými funkciami pre správu obchodu.

E-shopy zadarmo bývajú zvyčajne dostupné len po určitú dobu (napr. na 30 dní) – po jej uplynutí budete musieť buď prejsť na platenú verziu alebo sa daný e-shop jednoducho zruší. 

Aké sú výhody e-shopu zadarmo? 

1. Nízka cena (resp. zadarmo) 

E-shopové riešenia bývajú zvyčajne nákladné, obzvlášť pri ich začiatkoch, kedy svoj biznis ešte len rozbiehate a musíte sa potýkať s rôznymi poplatkami. 

V takomto prípade môže znieť e-shop zadarmo ako lákává ponuka. 

Okrem toho bývajú zvyčajne pri bezplatných verziách pokryté náklady aj za údržbu hostingu, domény či iných technických záležitostí – čo v konečnom dôsledku môže pre vás znamenať len extra ušetrené peniaze naviac. 

2. Pripravená platforma

E-shopy zadarmo sú postavené zvyčajne na tzv “krabicovom riešení” – poskytovateľ bezplatných e-shopov jednoducho zabezpečuje všetko čo váš internetový obchod potrebuje pre svoje spustenie.

To v sebe zahŕňa množstvo vecí ako napríklad: 

 • Zabezpečený hosting – namiesto toho, aby ste hľadali a vyberali hosting, na ktorom bude váš web sídliť (a platili zaň poplatky), poskytovateľ bezplatných e-shopov to vyrieši za vás. 
 • Pripravené CMS – väčšina e-commerce poskytovateľov majú svoj vlastný redakčný systém, v ktorom si vy už môžete vytvárať produkty a spravovať svoj web podľa vlastných predstáv – to všetko bez akejkoľvek inštalácie z vašej strany. 
 • Doména – hoci v rámci bezplatného e-shopu dostanete pravdepodobne len 3. stupňovú generovanú doménu, predsa len ušetríte na čase (a hlavne na cene)
 • Príjemné užívateľské rozhranie – nakoľko sa poskytovatelia bezplatných e-shopov snažia prilákať čo najviac ľudí na svoju platformu, poskytujú svoj systém (väčšinou) v jednoduchom rozhraní, ktorému môže porozumieť aj úplný začiatočník. 
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Aké sú nevýhody bezplatného e-shopu?

1. Obmedzené funkcie 

Eshopy zadarmo zvyčajne disponujú len veľmi limitovanými možnosťami pre úpravu či spravovanie web stránok. 

Najčastejší mode  aký býva pri takýchto bezplatných internetových obchodoch je obmedzený počet produktov, ktoré môžete do e-shopu pridať, vybraný počet bezplatných šablón či malý počet možností platieb, dopravy, meny a pod. 

Ďalšou pomerne nemilou správou môže byť aj obmedzenie výberu domény a hostingu – hoci ich máte zadarmo, zvyčajne bývajú užívateľsky veľmi nepríjemné (napr. pomalé načítavanie web stránok či generované sub-domény typu “15423.eshop.platforma.sk”). 

2. Neexistujúca zákaznícka podpora

Pokiaľ by ste sa rozhodli si založiť eshop zadarmo, ste na to sám – poskytovateľ takýchto bezplatných e-commerce riešení vám nepomôže ani neporadí pri akomkoľvek probléme, s ktorým by ste sa mohli pri zakladaní e-shopu stretnúť. 

Na druhej strane je však nutné podotknúť, že väčšina takýchto veľkých internetových platforiem poskytuje svojím užívateľom web stránky s návodmi, vysvetleniami či najčastejšími otázkami, ktoré sa ľudia pri tvorení eshopu pýtajú. 

3. Limitovaný čas eshopu

Azda jedným z najväčších mínusov eshopu zdarma je jeho obmedzená dĺžka trvania – zvyčajne si môžete založiť e-shop len na pár týždňov či mesiacov a po uplynutí tejto doby budete musieť prejsť na platenú verziu e-shopu alebo si založiť nový internetový obchod (nakoľko ten posledný bude zablokovaný či jednoducho odstránený). 

Pre koho je e-shop zdarma vhodný? 

Eshopy zadarmo sú vhodné pre veľmi špecifickú skupinu ľudí – pokiaľ to myslíte s predávaním produktov či služieb cez internet vážne, pravdepodobne bude pre vás výhodnejšie prejsť na platenú verziu jedného z poskytovateľov, prípadne si založiť e-shop svojpomocne. 

Na druhej strane by však pre vás mohol byť bezplatný eshop zaujímavým riešením a to v prípadoch ako sú napríklad: 

a) Ste úplný začiatočník 

Pokiaľ ste ešte nikdy s web stránkami nepracovali, prípadne máte len minimum skúseností so spravovaním eshopu, bezplatný internetový obchod by mohol byť pre vás tým pravým.

Na bezplatných eshopoch si totiž môžete vyskúšať všetko, čo potrebujete vedieť na tvorbu a spravovanie produktov – od samotného založenia webu, cez úpravu vzhľadu až po pridávanie produktov a nastavenia platieb, dopravy a pod. 

Eshopy zadarmo sú taktiež vhodné aj pre ľudí, ktorí sa jednoducho nevedia rozhodnúť, ktoré e-commerce riešenie pre svoj obchod vybrať – v takom prípade si môžete jednoducho vyskúšať eshopy na rôznych platformách a zistiť, ktorý poskytovateľ by vám vyhovoval najviac (v prípade keď sa rozhodnete prejsť na platenú verziu). 

b) Neplánujete do eshopu investovať

V prípade, že si chcete založiť eshop a predávať produkty len počas svojho voľného času ako hobby, prípadne neplánujete predávať vo veľkom, bezplatný e-shop by mohlo byť pre vás to “pravé orechové”.

Pokiaľ chcete predávať zákazníkom len pár produktov a nemáte príliš veľké ambície, jednoducho si môžete založiť svoj eshop zadarmo behom pár sekúnd a o zábavu budete mať postarané. 

Čo všetko vám dokáže (a nedokáže) bezplatný eshop ponúknuť? 

Eshopy zadarmo sú zvyčajne postavené tak, aby boli takpovediac “ready-to-go” – budete mať k dispozícii hosting, doménu, platformu na ktorej môžete pracovať a pripravený systém na spravovanie obchodu. 

Na druhej strane určite počítajte s niekoľkými obmedzeniami ako sú napríklad:

 • Obmedzená optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) – bezplatné internetové obchody zvyčajne ponúkajú základné SEO funkcie (ako napr. pridávanie Title tags, Meta popisov, optimalizáciu obrázkov a pod.), avšak určite nerátajte s komplexnými funkciami ako sú napríklad príkazy redirect, štruktúrované dáta či spravovanie hyper odkazov vo veľkom. 
 • Optimalizácia produktov – hoci pridávanie produktov a ich základné nastavenia k dispozícii mať budete, určite nerátajte s pokročilejšími funkciami, ktoré sú zvyčajne na serióznych e-shopoch samozrejmosťou (ako napr. recenzie, odkazy na súvisiace produkty, porovnávania cien a pod.).
 • Jazyky a meny – bezplatné eshopy vám budú môcť poskytnúť určité množstvo jazykov (popr. len 1 jazykovú mutáciu), avšak pokiaľ by ste chceli predávať do väčšieho množstva krajín, museli by ste prejsť na platenú verziu. 

Ktoré eshopy sú zadarmo? 

Webnode

Webnode ponúka svojím užívateľom bezplatnú verziu svojej platformy – registrácia vám zaberie doslova len pár minút a po nej sa už môžete pustiť do tvorby vášho eshopu. 

Hoci ide o limitovanú verziu eshopu, predsa len dostanete k dispozícií hneď niekoľko šablón, z ktorých si môžete vybrať (a následne upravovať), “vlastnú” doménu a neobmedzený počet stránok, na ktorých môžete pridávať produkty či spravovať svoj obsah. 

Veľkou výhodou tohto e-commerce riešenia je jeho editor webu – samotné šablóny a elementy na stránkach si môžete pomerne dobre upravovať podľa vlastných predstáv. 

💡 Tip: Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac o tejto e-shop platforme a jej funkciách, určite si prečítajte našu môj článok s názvom Recenzia: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu web stránky?

Shoptet

Shoptet je ďalšou z populárnych platforiem (najmä na Slovensku a v Česku), ktorá ponúka aj bezplatnú verziu internetového obchodu. 

Podobne ako pri Webnode platforme, aj pri Shoptete sa dá zaregistrovať veľmi rýchlo – jednoducho vyplníte len niekoľko potrebných údajov pri registrácií a máte svoj vlastný eshop k dispozící. 

Výhodou tohto e-commerce riešenia je jeho široká paleta šablón, ktoré si rovnako môžete aj upravovať podľa seba. 

Hoci bezplatný internetový obchod budete mať k dispozícií len na 30 dní, môžete sa aspoň zorientovať vo všetkých funkciách, ktoré vám Shoptet dokáže ponúknuť. 

💡 Tip: Ak by vás zaujímali všetky funkcie, šablóny či spravovanie produktov na Shoptete, mohol by vás zaujímať článok, resp. recenzia: Shoptet – je naozaj jednotka na trhu? Nájdete tu aj užitočný ebook.

Webareal

webareal
Webareal

Webareal je česká e-shopová platforma, ktorá je vhodná ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých podnikateľov. 

Jednou z výhod tohto poskytovateľa e-shopu je jeho veľké množstvo návodov vo Webareal Akademy, vďaka ktorým sa môžete pomerne rýchlo zorientovať vo všetkých funkciách a nastaveniach tejto platformy. 

Webareal vám dokáže ponúknuť svoju bezplatnú verziu na 15 dní – po uplynutí tejto doby budete musieť prejsť na platenú verziu, ktorá však pri základnom balíku začína len na 7,25 € za mesiac.

💡 Tip: Prehľad o základných funkciách pre produkty, dopravu či pre objednávky na tejto platforme sa dočítate v článku: Vytvorte si profesionálny eshop cez Webareal (Recenzia).

Eshop-rychlo

eshop-rychlo

Tak ako už zo samotného názvu tohto poskytovateľa vyplýva – zakladanie e-shopu na Eshop-rýchlo vám naozaj zaberie len pár minút. 

Hoci táto platforma neponúka e-shop tak úplne bezplatne (ide len o testovaciu verziu na 15 dní), predsa len dostanete po registrácií veľké množstvo zaujímavých funkcií, ktoré si môžete vyskúšať ako napríklad: 

 • Neobmedzený počet produktov
 • Výber z desiatok šablón
 • Priestor na hosting
 • Možnosť vlastnej domény
 • … a mnohé ďalšie

💡 Tip: To ako naozaj rýchlo sa dá založiť e-shop na tejto platforme a aké funkcie vám dokáže poskytnúť sa dočítate v recenzií: Rýchle spustenie obchodu s Eshop-rychlo.

Okrem vyššie spomínaných populárnych e-commerce riešení, ktoré ponúkajú eshopy zadarmo by vás však mohli zaujať aj platformy ako sú napríklad: 

 • SimpleShop – veľmi zaujímavá platforma, pri ktorej nemusíte za tvorbu a spravovanie e-shopu platiť nič – jediné za čo budete platiť je provízia z predaja (5%).
 • Wexbo – podobne ako pri vyššie spomínaných platformách, aj tento poskytovateľ ponúka novým návštevníkom testovaciu verziu na 15 dní zadarmo. 
 • MioWeb – pri tomto poskytovateľovi eshopov dostanete bezplatnú 14-dňovú verziu eshopu, vďaka čomu si môžete vyskúšať všetky funkcie a nastavenia. 

💡 Tip: Pokiaľ sa stále neviete rozhodnúť, ktorý poskytovateľ eshopov s bezplatnou (prípadne platenou) verziou by bol pre vás ten pravý, určite si pozrite a prečítajte môj zoznam e-shopov na prenájom

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here