Čo je to doména (a ako prebieha jej registrácia)?

Čo je to doména

Doména je jedna z najdôležitejších vecí, ktorú musíte pri zakladaní vášho webu zobrať do úvahy. 

Doména ako taká reprezentuje značku vášho biznisu, vplýva na SEO vašich stránok a slúži ako názov, ktorý si návštevníci budú musieť zapamätať. 

V tomto článku vám teda vysvetlím, čo to presne doména je a z čoho sa skladá, na čo si dať pri výbere domény pozor, ako aj priebeh registrácie domény

Čo je to doména?

Doména je skratka od slovného spojenia doménové meno (domain name). Ide o reťazec znakov, ktorý tvorí internetovú adresu. Každá stránka alebo služba má svoju unikátnu doménu.

Príklad domény: wp.sk

K čomu doména slúži?

Doména slúži ako náhrada IP adresy. Keďže IP adresu tvorí súbor čísel (napr. 172.168.204.102), bolo by pre bežného používateľa internetu velmi náročné si zapamätať adresu každej stránky, ktorú by chcel navštíviť. 

Z toho dôvodu sa v bežnej praxi používajú pre webové stránky doménové názvy.

Ak chcete vyhľadať konkrétnu stránku, nemusíte teda zadávať IP adresu, ale napíšete názov domény do prehliadača. 

Ten sa pripojí na IP adresu servera, na ktorom má hľadaná webová stránka svoj hosting.

Z čoho sa skladá doména?

Doména ako taká sa dá rozdeliť na niekoľko úrovní – každá úroveň domény je oddelená v URL adrese bodkou:

úrovne domény

Doména 1. úrovne

Doména prvej úrovne, nazývaná aj ako “top-level domain” (TLD), je koncovka domény (napr. “.sk alebo “.com”) a ide o najvyššiu úroveň v hierarchii doménových mien. 

Domény 1. úrovne sa dajú rozdeliť do dvoch základných typov:

  • Geografická (národná) doména – ide o doménu, ktorá indikuje krajinu alebo jazyk (napríklad “.sk”, “.cz”, “.eu” a pod.). 
  • Tématická doména – ide o “exotické” domény, ktoré môžu odrážať povahu stránky, či jednoducho dopomôcť k odlíšeniu sa webu od konkurencie (napríklad “.art”, “.gov”, “.com”, “.org” a pod.). Pri tematických doménach máte k dispozícií podstatne širší sortiment koncoviek, avšak zvyčajne aj za vyššiu cenu. 

💡 Tip: Zoznam všetkých TLD domén si môžete pozrieť na tejto wikipedia stránke

Doména 2. úrovne

Doména druhej úrovne, nazývaná aj ako “second-level domain” (SLD) je slovo alebo súbor znakov, ktoré slúžia ako názov pre vašu stránku a nasledujú hneď po doméne prvej úrovne (napr. “google”, “wp”, “heureka” a pod.). 

Ide o jedinečný názov, ktorý si vyberáte na to, aby reprezentoval vašu značku či odrážal povahu vášho webu. 

Príklad: Pokiaľ je názov vašej domény “mojadomena.sk”, doména 2. úrovne je v tomto prípade “mojadomena”. 

Doména 3. úrovne

Doména tretej úrovne (nazývaná aj ako subdoména) je predpona, ktorá sa spája s doménou 2. úrovne a je oddelená od nej bodkou (napríklad “support.wp.sk”). 

Príklad: Pokiaľ by ste vlastnili doménu s názvom “admin.mojadomena.sk”, doména 3. úrovne by bolo v tomto prípade slovo “admin”. 

Subdomény sa spravidla používajú na klasifikáciu hlavnej (SLD) domény – môže ísť o platené ale i bezplatné domény. 

Registrácia a nákup domény

Registrácia domény sa skladá z 3 jednoduchých krokov:

  • Výber názvu pre doménu
  • Overenie domény
  • Nákup domeńy

1. Ako si vybrať najlepší názov pre doménu? 

Výber toho správneho názvu pre vašu doménu môže byť občas pomerne náročný proces. 

Pri jeho tvorbe by ste mali venovať dostatok brainstormingu a zvážiť všetky možné varianty domény, resp. slov, z ktorých sa bude skladať. 

Pri výbere názvu pre vašu doménu sa môžete riadiť týmito tipmi: 

a) Reprezentatívny a zapamätateľný názov – doména by mala vystihovať vašu značku, ako aj povahu vašej webovej stránky. 

Okrem toho by ste sa mali snažiť o to, aby doména nebola zbytočne dlhá – užívateľ si nemusí zapamätať doménu, ktorá sa skladá z viacerých slov, prípadne obsahuje veľký počet písmen. 

b) Kľúčové slovo v doméne – z pohľadu SEO je doména, ktorá by obsahovala dôležité a vysoko vyhľadávané kľúčové slovo, veľmi lukratívna.

Pre príklad, pokiaľ by ste mali web, ktorý sa venuje recenziám smartphonov, doména s názvom “smartphonerecenzie.sk” by mohla zlepšiť vaše pozície v Google vyhľadávači. 

c) Premyslite si koncovku – výber koncovky je pomerne citlivá záležitosť. Pokiaľ by ste vlastnili stránku v slovenčine, koncovka “.sk” môže stáť za uváženie. 

Na druhej strane, pokiaľ sa snažíte osloviť ľudí z celého sveta (a nie len z jednej krajiny), tematické koncovky ako napríklad “.com”, “.art” či “.edu” môžu byť pre vás vhodnejšia alternatíva. 

d) Vyhnite sa číslam a diakritike – vo všeobecnosti sa odporúča nepoužívať špeciálne znaky, diakritiku a čísla v názve vašej domény, nakoľko tak môže byť takýto názov pre návštevníka ťažšie zapamätateľný (a pôsobiť príliš genericky). 

Rovnako sa takéto domény ťažšie zadávajú do webového vyhľadávača. 

💡 Tip: Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o tom, ako by ste si mali doménu vyberať, určite si prečítajte môj článok 63 tipov ako si vybrať najlepší názov domény pre webstránku

2. Ako overiť doménu (a nájsť voľné domény)?

Pokiaľ ste si už svoj názov domény dobre premysleli a prišli ste s najlepším názov, nasleduje pre vás tá “stresujúcejšia časť” – overenie domény. 

Overenie domény je možné vykonať na viacerých stránkach na internete. Medzi najpopulárnejšie patria napríklad web-zone.sk či who.is, kde jednoducho zadáte celý názov domény a nástroj vám hneď povie, či je doména voľna alebo ju už niekto vlastní. 

Overovanie domény je nevyhnutné vykonať skôr, ako sa dostanete k jej registrácií a konečne kúpe. 

Inými slovami – ak vašu doménu už niekto používa, popr. ju proste stihol kúpiť skôr, zostanú vám na výber len 2 možnosti:

a) Zmena koncovky (domény 1. úrovne) – pokiaľ by doména s koncovkou, ktorú ste pôvodne chceli bola už obsadená, stále máte možnosť si zachovať meno (doménu 2. úrovne) vášho webu. 

Jediné čo budete musieť spraviť, je si vybrať inú koncovku (napr. namiesto koncovky “.sk” si môžete zvoliť koncovku “.com”). 

Je nutné však poznamenať, že v praxi si vlastníci jednej domény často odkúpia aj jej rôzne varianty s koncovkami, ktoré by pre nich mohli byť dôležité. 

Príklad: Pokiaľ ste si chceli zakúpiť doménu “topcars.sk” a bola už obsadená, je dosť možné že jej varianty (“topcars.com”, “topcars.eu”, “topcars.net” a pod.) budú taktiež obsadené.

b) Zmeniť názov (príp. ho mierne upraviť) – druhou možnosťou je jednoducho si premyslieť nový názov pre váš web, alebo skúsiť obmeniť už obsadený názov. 

Príklad: Obsadenú doménu “autoprenajom.sk” môžete upraviť pomlčkou “auto-prenajom.sk” a skúsiť, či je tento variant domény voľný). 

💡 Tip: Pri výbere a overovaní domény je taktiež dôležité, aby ste si pozreli jej históriu.

Z pohľadu SEO môže mať staršia doména, ktorú niekto v minulosti už vlastnil, negatívny záznam, prípadne môže byť blokovaná Google vyhľadávačom. 

Rovnako však môže mať staršia doména aj svoje pozitíva – pokiaľ mala dobrú históriu a bývalý vlastník sa s jej stránkami zobrazoval na vysokých pozíciach v Google vyhľadávači, môže vám takáto doména “boostnuť” vaše stránky pre Google.

3. Ako si zaregistrovať doménu? 

Samotná kúpa a registrácia domény prebieha na stránkach poskytovateľov domén. 

Registrátorov pre domény je pomerne veľa a môžete si zvoliť jedného podľa vašej lubovôle. 

Poskytovatelia domén sa zvyčajne líšia len v cene za doménu, ktorú si chcete kúpiť – na základe toho odporúčam si pozrieť viacerých poskytovateľov a porovnať ich ceny. 

Okrem toho každý poskytovateľ môže s registráciou domény ponúkať aj iné služby (ako napríklad hosting webu, SSL certifikát a pod.). 

💡 Tip: Pokiaľ ešte nemáte prehľad o tom, ktorý hosting by bol pre vaše WordPress stránky ten najlepší, určite si prečítajte môj článok: Ako si vybrať najlepší hosting (nielen pre WordPress)

Registrácia domény vám v podstate zaberie len pár minút. Po navštívení stránok jedného z poskytovateľov jednoducho vyberiete názov domény, vyplníte niekoľko dôležitých osobných údajov, zaplatíte za doménu a do 24 hodín by ste ju mali vlastniť.

Medzi populárnych poskytovateľov domén patria napríklad:

Websupport 

Populárny poskytovateľ domén, ktorý funguje už od roku 2004. Websupport ponúka okrem registrácie domén taktiež iné služby ako je napríklad prenájom serverov, web hosting, SEO nástroje či dokonca SSL certifikáty. 

Na základe toho, sa Websupport odporúča najmä pre začínajúcich podnikateľov, ktorí by okrem registrácie domény chceli aj stabilnú platformu pre rozbehnutie svojho e-shopu či iného komerčného webu. 

Webglobe Yegon

Podobne ako Websupport, Webglobe Yegon sa radí medzi špičky poskytovateľov domén a disponuje tisíckami voľných názvov pre vaše stránky. 

Mimo registrácie domény ponúka Webglobe Yegon taktiež služby ako je hosting, či jednoduché nástroje pre tvorbu a spravovanie vášho webu

Veľkým pozitívom tohto poskytovateľa je aj intuitívne rozhranie, ktoré zvládne prakticky ktokoľvek. 

Wedos

Wedos disponuje rôznymi typmi domén, z ktorých si určite dokážete vybrat (a za rozumnú cenu). 

Spolu s registráciou domény máte taktiež možnosť si zakúpiť hosting, SSL certifikát či dokonca cloudové služby. 

Cena domény

To, koľko reálne zaplatíte za vašu doménu sa môže líšiť od názvu k názvu, od jednej doménovej koncovky k druhej. 

Štandardne sa cena domény pohybuje medzi 10€ za rok až po 100 a viac eur ročne. 

Z toho dôvodu je dobré si najprv pozrieť cenu za vašu doménu, ktorú by ste si chceli kúpiť, porovnať ju u ostatných poskytovateľov domén, prípadne zvoliť lacnejšiu variantu.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here