Doména (a hosting) bez reklám: Čo to vlastne znamená a ako nájsť domény zdarma?

Svet domén a hostingových služieb ja naozaj široký. 

Niektorí poskytovatelia domén vám pomôžu registrovať vašu doménu aj úplne zadarmo … iní zas za určitý poplatok. 

Pri bezplatných registrátoroch domén to má však malý háčik – mimo technických obmedzení môžete naraziť i na to, že budete musieť spolu s doménou mať na vlastnom webe umiestnené (a hlavne nechcené) reklamy. 

V tomto článku sa teda pozrieme na to, ako nájsť poskytovateľov domén bez reklám, prejdeme si ich výhody a nevýhody a rovnako sa pozrieme na to, ktorí z týchto poskytovateľov môžu byť pre vás tým “pravým orechovým”. 

doména a hosting bez reklam

Čo je to doména bez reklamy (a zdarma)? 

Doména bez reklám (a niekedy aj zadarmo) je v podstate doména, pri ktorej nemusíte vystavovať reklamy na svoj web ako formu kompenzácie, vďaka čomu môžete mať vaše web stránky čisté a bez spamu. 

V určitých prípadoch je možné nájsť aj bezplatné domény bez reklamy – toto riešenie je pre mnohých ľudí veľmi atraktívne, pretože sa nemusia potýkať s poplatkami a reklamami, ktoré môžu byť pre návštevníkov webu veľmi rušivé a ktoré v konečnom dôsledku znehodnocujú váš online shop, blog či iný web. 

💡 Tip: Ak ste úplný začiatočník vo svete domén a hostingu, odporúčam vám si prečítať môj článok: Čo je to hosting a doména (a k čomu ich potrebujeme). 

Aké sú výhody a nevýhody domén bez reklám?

Hlavné výhody:

 1. Žiadna reklama – azda najhlavnejšou výhodou je skrátka to, že nemusíte vyvesovať na svoj web žiadne reklamy ako formu kompenzácie za využívanie danej domény. Mnoho poskytovateľov domén ponúka bezplatné domény, ktoré síce znejú lákavo, ale v praxi musíte na oplátku vešať reklamy na vaše stránky a tým si kaziť UX (User-experience) na webe. Pri doménach bez reklamy sa tomu môžete vyhnúť a udržať si svoj web takpovediac “čistý”. 
 2. Pomerne jednoduchá registrácia – registráciu domény bez reklamy môžete zvyčajne vybaviť behom pár minút (resp. behom pár kliknutí). Vďaka tomu môžete začať s tvorbou webu prakticky hneď po registrácii. 
 3. Jednoducha tvorba webu – registrácia domény bez reklám je ideálna hlavne pre ľudí, ktorí nemajú príliš veľa skúseností s tvorbou webu, prípadne len potrebujú čo najrýchlejšie vytvoriť pár web stránok.
 4. Cena (niekedy) – v určitých prípadoch môžete nájsť poskytovateľov domén, ktorí ich ponúkajú nie len bez reklamy, ale aj úplne zadarmo. V praxi to znamená to, že nemusíte platiť žiadne poplatky za registráciu. 

Hlavné nevýhody:

 1. Obmedzené funkcie – väčšina poskytovateľov domén, ktoré sú bez reklamy ponúka spolu s nimi iba základné funkcie a služby. Pre tých, ktorí potrebujú viac ako len doménu a jednoduché spravovanie, môže byť lepšou voľbou platená doména, ktorá ponúka viac funkcií a lepšiu podporu pre váš web. 
 2. Slabá (alebo neexistujúca) technická podpora – pri doménach bez reklamy je častým fenoménom veľmi slabá technická podpora. Poskytovatelia takýchto domén skrátka nemajú v prípade technického problému s vašou domenou dobrú podporu (a pri doménach, ktoré sú úplne zadarmo ani dôvod). 
 3. Žiadne vlastnícke práva – Väčšina poskytovateľov domén bez reklamy si ponecháva vlastnícke práva nad doménou. To v praxi znamená, že ak by ste sa rozhodli prejsť na platenú doménu (napr. kvôli lepším službám), môže byť problém získať práva na jej vlastnenie a používanie. Okrem toho pri doménach bez reklamy musíte “žiť s vedomím”, že daná doména vám môže byť kedykoľvek odobratá jej majiteľom. 
 4. Neprofesionálny dojem – Hoci pri bezplatných doménach bez reklamy nemôžete mať vysoké očakávania, je dôležité si uvedomiť, že služby okolo nej, podpora a celkové funkcie, ktoré s ňou súvisia skrátka nebudú také profesionálne, ako je tomu pri platených doménach. 

Ako vybrať poskytovateľa domény?

a) Funkcie – v prvom rade si pozrite, čo všetko spolu s doménou dostanete. Zvážte, aké funkcie a služby poskytuje správca domén – ako sú napríklad nástroje na tvorbu web stránok, e-mailové adresy, databázy a pod.

b) Bezpečnosť – dobré zabezpečenie by malo byť v dnešnej dobe samozrejmosťou. Z toho dôvodu si skontrolujte, či a akú bezpečnosť daný poskytovateľ domény má k dispozícii (napr. SSL certifikát, zálohovanie dát a pod.).

c) Technická podpora – ako sme už spomínali, poskytovatelia domén bez reklám majú často veľmi slabú technickú podporu. Z tohto dôvodu si prezrite a porovnajte viacerých poskytovateľov a premyslite si, aké by ste mali možnosti pri danom poskytovateľovi v prípade nejakého technického problému. 

d) Recenzie – v neposlednom rade je vždy dobré si pozrieť recenzie iných užívateľov s daným poskytovateľom, resp. ich osobné skúsenosti. 

💡 Tip: Nie ste si istý ako postupovať pri výbere tej správnej domény? V takom prípade si určite prečítajte môj článok: Registrácia domény: Ako si kúpiť doménu? 

Najlepší poskytovatelia domén a hostingu (aj bez reklám)

1. Websupport

Websupport je jeden z najpopulárnejších poskytovateľov domén v Slovenskej a Českej republike, ktorý funguje už od roku 2014 

Tento hosting/domain poskytovateľ sa môže pýšiť prenájmom nielen názvov pre domény, ale i rôznymi SEO nástrojmi, SSL certifikátmi – a to všetko bez akejkoľvek reklamy na web stránkach (a za rozumnú cenu). 

Odkúpenie domény bez reklamy cez Websupport je pomerne jednoduchý proces:

 1. Premyslite si a vyberte si dobrý názov pre vašu doménu.
 2. Cez Websupport si overte, či je doména dostupná.
 3. Behom pár kliknutí si doménu jednoducho zakúpte.

Pri Websupporte máte taktiež k dispozícii excelentnú zákaznícku podporu, garanciu vrátenia peňazí, ako aj neobmedzený počet subdomén, ktoré môžete použiť pre svoj web či internetový obchod. 

💡 Tip: Ak sa chcete dozvedieť o tomto poskytovateľovi viac, určite si prečítajte môj článok: WebSupport – najpoužívanejší hosting na Slovensku (Recenzia).

2. Webnode

webnode-homepage

Webnode je ďalší populárny systém, pomocou ktorého si môžete nielen vybrať a kúpiť rôzne národné a špeciálne domény, ale i využiť funkcie pre správu a tvorbu webu. 

Webnode je totiž komplexný online nástroj (z Českej republiky), pri ktorom si behom pár kliknutí môžete vytvoriť svoj vlastný web so stránkami, upravovať ich dizajn, spravovať ich obsah a pod. 

Čo je však najpodstatnejšie – to všetko sa dá spraviť bez akéhokoľvek vyvesovania reklám na váš web. Pri Webnode sa jednoducho nemusíte obávať žiadnych viditeľných bannerov či žiariach reklám na stránkach. 

Okrem registrácie domény poskytuje Webnode aj dobrú zákaznícku podporu, HTTPS zabezpečenie, 24 jazykových verzii pre webové editory a rôzne užitočné SEO nástroje. 

💡 Tip: Zaujal vás tento poskytovateľ domén? V takom prípade si určite prečítajte moju recenziu: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu web stránky?

3. Webzdarma

webzdarma

Webzdarma je ďalším zaujímavým poskytovateľom domén a webhostingu

Pri tomto systéme si môžete vybrať domény 2. stupňa (za malý ročný poplatok) ale i domény 3. stupňa (úplne zadarmo). 

Čo sa týka koncoviek domény, Webzdarma vám dokáže ponúknuť široký sortiment zahraničných a exotických koncoviek (ako napr. .cz, .eu, .com, .sk, .net, .info, .org a pod.). 

Pri tomto poskytovateľovi si môžete vyskúšať hosting zdarma, takpovediac “nanečisto” s reklamami alebo využiť platený hosting, ktorý je už kompletne bez reklám. 

Malým bonusom je i to, že si môžete zakúpiť doménu a hosting a začať stavať web behom pár minút – Webzdarma totiž ponúka svoj vlastný nástroj pre tvorbu a spravovanie web stránok, ktorý je vhodný najmä pre úplných začiatočníkov. 

4. Endora

endora

Endora (od Webglobe)je bezplatný poskytovateľ hostingových a doménových služieb, ktorý v súčasnosti využívajú desiatky tisíce webov. 

V rámci Endory si môžete zakúpiť neobmedzený počet domén 2. a 3. stupňa, spolu s najnovším PHP a MySQL. 

Endora ponúka niekoľko balíkov s hosting/doménovými službami. 

 • Free – hoci v tomto prípade sa budete musieť naučiť žiť s webom, ktorý bude obsahovať reklamy. Avšak budete mať k dispozícii 2GB priestoru pre web, spolu s ďalšími užitočnými funkciami.
 • Plus (bez reklamy) – 10 GB priestoru pre web a bezplatný SSL certifikát. 
 • Mega (bez reklamy) – 30 GB pre web, 3GB pre e-maily a bezplatný SSL certifikát. 

5. DOMENA.sk

domena.sk

DOMENA.sk (ktorá spadá pod Webglobe) je ďalší populárny poskytovateľ domén, ktorý okrem toho ponúka aj hosting, vlastný WebEditor, Microsoft 365 balík a e-mailové služby. 

Podobne ako pri vyššie spomínaných poskytovateľov domény, pri DOMENA.sk si môžete rýchlo a jednoducho overiť dostupnosť názvu domény a registrovať si ju behom pár minút. 

DOMENA.sk ponúka široký sortiment koncoviek pre domény (viac ako 200), spolu s jednoduchým spravovaním názvu a veľmi dobrou zákazníckou podporou. 

V prípade, že si od tejto značky doménu odkúpite, dostanete k nej taktiež rôzne bezplatné funkcie, vrátane vlastného webu – a to všetko bez reklám. 

💡 Tip: Ak si nie ste istý, ako si overiť dostupnosť domény, môžete si prečítať aj: Voľné domény: Ako overiť dostupnosť domény, kde sa dozviete všetko potrebné o overovaní (a registrácii) domén. 

6. Webglobe

webglobe

Webglobe azda ani netreba veľmi predstavovať – ide o gigantického poskytovateľa domén a webhostingových služieb, ktorý funguje už od roku 1999. 

V súčasnosti zverilo tomuto poskytovateľovi svoj web už viac ako 152 000 klientov po celom svete.

Webglobe ako značka ponúka rôzne zaujímavé domény a koncovky spolu s vlastným WebEditorom k doméne zadarmo. 

Okrem toho môžete využiť vynikajúcu zákaznícku podporu, jednoduchú administraciu, či dokonca presmerovanie domény (a to úplne zadarmo). 

Cena za registráciu domény (bez reklamy) sa môže líšiť od toho, akú koncovku potrebujete (napr. “.eu”, “.sk”, “.cz” a pod.). 

V prípade nespokojnosti vám Webglobe garantuje 60 dňovú lehotu, počas ktorej môžete kedykoľvek dostať svoje peniaze naspäť. 

💡 Tip: Chcete sa dozvedieť o tomto poskytovateľovi viac? V takom prípade si určite prečítajte moju recenziu: Predstavenie hostingu Webglobe – Yegon (WY.sk).

7. Bluehost

bluehost

Bluehost je jeden z najväčších poskytovateľov hostingu, ktorý funguje už od roku 2003. 

Od tej doby pomáha s registráciu a tvorbou viac ako 2 miliónom webov po celom svete a môže sa pýšiť tímom o počte viac ako 750 zamestnancov. 

Podobne ako iní populární poskytovatelia doménových názvov, pri Bluehost si môžete vybrať zo širokého sortimentu koncoviek (ako napr. “.com”, “.net”, “.org” a pod.). 

Samotné overenie a registrácia domény je veľmi jednoduchá a v prípade akéhokoľvek technického problému sa môžete obrátiť na zákaznícku podporu, ktorá sa skladá z expertov v oblasti domén a webhostingu. 

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here