Je Shopify najlepšie riešenie pre eshop? (Recenzia)

Spraviť si vlastný eshop dnes už nie je vďaka rôznym dostupným nástrojom žiadny problém. V nasledujúcej recenzii som sa zameral na Shopify. Čo všetko vám ponúka a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Shopify recenzia a návod

Čo je Shopify?

Shopify je platforma, ktorá dostane vaše podnikanie do online sveta. História Shopify začala vlastným e-shopom zameraným na predaj snowboardov v roku 2004. V tom čase hľadal jeden zo zakladateľov Tobi Lütke vhodnú platformu pre svoj obchod. Žiadne z riešení pre e-shopy, ktoré boli v tom čase dostupné, nevyhovovalo jeho potrebám, preto si vytvoril vlastné.

V roku 2006 spustil spolu s ďalšími zakladajúcimi členmi Danielom Weinandom a Scottom Lakeom Shopify. Odvtedy prešla táto platforma dlhú cestu a v súčasnosti ju používa viac ako 1,7 milióna firiem v 175 krajinách sveta.

Čo Shopify ponúka

Shopify je online platforma typu všetko v jednom. Ponúka nástroje potrebné na založenie a rozvoj úspešného podnikania na internete v rôznych oblastiach. Jej cieľom je „zlepšenie obchodu pre všetkých“.

Pomáha získať nezávislosť v každom kroku od založenia firmy, cez jej riadenie a rozvoj. So Shopify tak získate všetko pre jednoduché spustenie vlastného e-shopu, jeho prevádzku, pridávanie funkcií a tovaru i propagáciu. A to bez toho, aby ste boli závislí na externých programátoroch.

Vytvorenie alebo presun obchodu do online priestoru

Výkonné nástroje na podporu predaja vám pomôžu vytvoriť obchod alebo presunúť už existujúce podnikanie do sveta internetu. Shopify ponúka riešenie tiež pre tých, ktorí hľadajú novú platformu pre svoj e-shop. Operačný systém vytvorený pre globálny online obchod je vhodný pre firmy bez ohľadu na veľkosť.

Môžete tu prevádzkovať obchod s niekoľkými položkami aj e-shopy, ktoré navštívia tisícky zákazníkov každý deň. Shopify preto používajú malí podnikatelia i veľké firmy a značky s rôznym zameraním. Nájdete tu vhodné riešenie pre predaj potravín, módnych odevov, nábytku, umenia aj elektroniky.

Rozvoj svojho podnikania môžete podporovať množstvom nástrojov, ku ktorým stále pribúdajú nové. Shopify charakterizuje jednoduchosť a podpora neustálych inovácií, ktoré sa prispôsobujú rýchlym technologickým zmenám.

Jedna platforma pre rôzne spôsoby predaja

Shopify môžete využívať či predávate online, osobne alebo cez sociálne siete.

E-shop

E-shop si vytvoríte v prehľadnom nástroji s funkciou drag and drop. Na výber pritom máte z viac ako 70 tém, z ktorých si môžete vybrať vhodný dizajn pre svoj e-shop. Všetky nástroje sú prispôsobené užívateľom bez znalostí programovania.

Vlastná predajňa alebo výdajné miesto

Máte vlastné miesto predaja? Svojim zákazníkom môžete ponúknuť vďaka Shopify ešte lepší nákupný zážitok. Personalizované služby, flexibilné nakupovanie, bezproblémové vrátenie, reklamácie tovaru a jednotná správa tovaru vám pomôžu rozbehnúť svoj biznis s väčšou efektivitou.

Predaj cez sociálne siete

Chceli by ste naplno využívať potenciál sociálnych sietí alebo iných predajných kanálov? Shopify vám pomôže s predajom cez Facebook, Messenger, Amazon, eBay a mnohé iné.

Premena existujúcej stránky na predajnú

Tlačidlo Predávať môžete pridať na svoju vlastnú webstránku, ktorej prostredníctvom by ste chceli začať predávať svoje produkty. Shopify vám pomôže vytvoriť bezpečné prostredie pre platby vhodné na používanie na všetkých zariadeniach.

Nástroje pre marketing

So Shopify budete využívať nástroje, ktorými podporíte predaj. Návštevnosť vášho e-shopu zvýšite vytvorením vlastného blogu a využitím rôznych SEO nástrojov, ako sú štítky, metapopisy, popisy produktov a podobne.

Predaj môžete zacieliť tiež na publikum na sociálnych sieťach. Využívajte efektívny online marketing pomocou jeho osvedčených nástrojov, ako sú e-mail marketing, Google alebo Facebook reklama.

Shopify app store

Potrebujete pridať do obchodu nové funkcie? Viac ako 2 700 ich nájdete v Shopify app Store. Platené aj neplatené aplikácie umožňujú pridanie funkcií a prepojenie na aplikácie tretích strán. K dispozícii sú aplikácie pre marketing, predaj, manažment zásob, bezpečnosť, financie, objednávky, dopravu, dizajn obchodu a mnohé iné oblasti.

Shopify app Store
Aplikácie v Shopify app Store

Slovenských používateľov poteší aj fakt, že tu nájdete aplikácie pre možnosti dopravy, ako sú Zásielkovňa a DPD. Ďalej tu nájdete aplikácie na prepojenie so systémom Fakturoid. Tieto však patria medzi platené.

Aplikácie pre dopravu
Aplikácie Shopify pre Zásielkovňu a DPD

Technická podpora

Technická podpora je pripravená pomôcť s vašimi problémami 24 hodín denne. Okrem toho na stránke môžete vyhľadať návody a rady zo všetkých oblastí, ktoré počas vytvárania a prevádzky e-shopu budete riešiť.

Platená pomoc odborníkov

Využiť môžete tiež platených odborníkov z viacerých oblastí. Potrebujete pomoc s nastavením obchodu, dizajnom, SEO optimalizáciou alebo iným problémom? Tím platených konzultantov je vybraný spomedzi freelancerov z každej oblasti.

Návod ako vytvoriť e-shop so Shopify

Shopify si pred objednaním služieb môžete zadarmo vyskúšať po dobu 14 dní. Stačí len zadať svoju e-mailovú adresu, vyplniť údaje pre vytvorenie účtu na Shopify a môžete začať.

Privíta vás domovská stránka, z ktorej môžete pokračovať priamo vybraním vhodného plánu, o ktorý máte záujem. Prvú platbu uskutočníte až po skončení skúšobného obdobia. Pokračovať v skúšaní Shopify je však možné aj bez výberu plánu.

Administrácia Shopify
Administrácia Shopify – domovská stránka

Dizajn e-shopu

Vlastný dizajn e-shopu vytvoríte výberom vhodnej témy. Shopify ponúka témy pre rôzne oblasti podnikania. Môžete si vybrať šablóny s minimalistickým dizajnom, pre produkty malých alebo veľkých rozmerov, jedlo a nápoje, s možnosťou vkladania videí a 3D foto tovaru. Všetky Shopify témy si prezriete na stránke shopify themes

Ak si chcete vybrať podľa oblasti vášho podnikania, nájdete tu dizajny vhodné pre elektroniku, zdravie a krásu, šport, hračky, šperky a mnoho iných. V každej oblasti máte na výber niekoľko free aj platených tém. Pri výbere sa dajú témy pre lepšiu orientáciu filtrovať.

Vzhľad e-shopu si prispôsobíte v administrácii. Prejdite na časť menu administrácie, Online Store a zvoľte možnosť Themes. V pravej časti stránky nájdete vašu aktuálnu tému. Pomocou tlačidla Actions si ju môžete premenovať, duplikovať, stiahnuť, editovať kód alebo jazyk. Nájdete tu tiež možnosť náhľadu.

Shopidy nastavenie témy
Výber témy

Tlačidlom Customize prejdete na možnosti úpravy stránky. Upravujete tu hlavičku a pätu stránky, vkladáte obrázky, text, galériu obrázkov. Môžete tu tiež pridať nové sekcie na stránku. V hornej časti nájdete menu pre výber aktuálnej stránky, ktorú upravujete.

Úprava aktuálnej šablóny Shopify
Úprava aktuálnej šablóny

Pokiaľ si chcete zmeniť vopred nastavenú šablónu, zrolujete na stránke Themes nižšie. V časti Theme library máte na výber voľne dostupné alebo platené témy. Kliknutím na príslušné tlačidlo sa vám zobrazí ponuka, z ktorej môžete vyberať. Na stránku je možné tiež nahrať vlastnú tému, na čo slúži tlačidlo Upload theme.

Výber novej témy Shopify
Výber novej témy

Pridanie blogu, stránok a menu

V administrácii v časti menu Online Store ďalej nájdete nástroje pre vytvorenie blogu, pridanie jednotlivých stránok, vytvorenie menu a prepojenie alebo nákup novej domény. Funkcia Preferences slúži pre meta title a meta description upravovanej stránky. Nájdete tu tiež nástroje pre sociálne siete, Google Analytics, GDPR (ochranu osobných údajov) a ochranu pred SPAMom.

Pridanie článku na blog
Pridanie článku na blog

Predajné kanály

Pre rozvoj podnikania ponúka Shopify prepojenie na ďalšie predajné kanály. Pre ich pridanie prejdite v administrácii stránky na funkciu Sales Channels. Zdarma máte možnosť využiť prepojenie na Facebook, Google, Pinterest a iné.

Pridanie produktov

Na pridanie produktov slúži funkcia Products. Pri vkladaní údajov o tovare je k dispozícii jednoduchý textový editor. Zároveň tu môžete vkladať aj fotky a video k produktom. Ak radšej využívate HTML formát, je tu aj táto voľba.

Pridanie produktu
Pridanie nového produktu

Keď zrolujete nižšie, nájdete nástroje pre vloženie médií cez URL, pridanie súborov, ceny, sledovanie skladových zásob, dopravu, varianty tovaru a iné. Pre SEO optimalizáciu každého produktu tu môžete pridať Product title a description a upraviť URL stránky.

Nastavenia pre SEO
Nastavenia pre SEO

Vložený produkt si môžete uložiť ako koncept alebo ho hneď uverejniť na stránke. Na túto voľbu slúži okno v pravej časti stránky Product status. Na hornej lište sa zobrazuje tlačidlo Discard pre zmazanie a Save pre uloženie vloženého tovaru.

Prehľady

Aktuálne prehľady o predaji, počte návštevníkov, priemernej výške objednávky a zvolených spôsobov dopravy nájdete v časti administrácie Analytics. Získate tu tiež prehľad o tom, odkiaľ zákazníci vášho online obchodu prichádzajú, aký je váš obrat, akým spôsobom sa zákazníci v e-shope pohybujú a iné užitočné informácie pre neustále vylepšovanie a rast obchodu.

Analýzy a prehľady
Analýzy a prehľady

Pridanie nástrojov pre marketing

Podporu predaja pomocou vybraných marketingových nástrojov nastavíte pomocou funkcie Marketing. Pod možnosťou Overwiew nájdete prispôsobiteľné šablóny, ktoré vám uľahčia využívanie odporúčaných predajných kanálov.

Môžete si tu tiež pridať aplikácie pre marketing, e-mail marketing a personalizovaný automatický marketing podľa správania zákazníkov. Pre tých, ktorí nemajú s online marketingom žiadne skúsenosti, sú tu pripravené tiež praktické rady. Výsledky online kampaní sa zobrazia v časti Campaigns.

Šablóny pre podporu predaja
Šablóny pre jednoduchšiu podporu predaja

Nastavenie zliav

Funkcia Discounts umožňuje využívať v e-shope zľavy. Nastavenie je možné fixnou sumou aj percentuálne. Dá sa tiež nastaviť doprava zadarmo alebo akcia typu „kúp jeden produkt a získaj druhý zadarmo“. Okrem toho tu nastavíte, na ktoré produkty sa akcia vzťahuje, podmienky jej využitia a iné.

Nastavenia dopravy, platby a iné

Naspodku menu administrácie Settings sa nachádzajú funkcie pre nastavenia viacerých neodmysliteľných súčastí e-shopu. Vyberiete tu možnosti platby, dopravy, notifikácie zasielané zákazníkom a podobne.

Nastavenia e-shopu
Nastavenia e-shopu

Praktické vyhľadávanie v administrácii

V prehľadnej administrácii sa pri vytváraní a prevádzke e-shopu ľahko zorientujete. Spočiatku sa vám však môže stať, že niečo nebudete vedieť nájsť. Tvorcovia systému mysleli aj na takúto situáciu.

V hornej časti stránky je vám k dispozícii okno pre vyhľadávanie v administrácii. Stačí začať písať, čo hľadáte, a zobrazia sa vám všetky relevantné výsledky.

Shopify nastavenia
Nastavenia dopravy, platieb a podobne

Administrácia aj v Češtine

Ak vám pri práci so Shopify prekážajú jazykové znalosti, je tu možnosť používať tento systém v Češtine. Kliknutím na vaše meno v pravom hornom rohu stránky sa vám okrem iných zobrazí možnosť Manage acount. Keď na ňu kliknete, môžete si upravovať váš účet. Práve tu nájdete možnosť zmeny jazyka.

Zmena jazyka
Zmena jazyka

Ceny služieb

Pri objednávaní služieb Shopify máte na výber z troch cenových balíčkov.

 • Basic Shopify za 29 USD/mesiac,
 • Shopify za 79 USD/mesiac,
 • Advanced Shopify za 299 USD/mesiac.

Odlišujú sa napríklad počtom ľudí, ktorí majú prístup do administrácie, možnosťou pridania cien vo viacerých menách a prispôsobením zahraničných pobočiek obchodu.

Cenové balíčky Shopify
Cenové balíčky

Shopify Lite

Pre malé podnikanie je vytvorený špecifický plán Shopify Lite len za 9 USD/mesiac. Skrýva v sebe možnosť pre obchodníkov, ktorí používajú osobný predaj alebo vytvorenie e-shopu z akejkoľvek už existujúcej stránky pomocou tlačidla Kúpiť. Získate funkcie pre:

 • finančné správy,
 • profily zákazníkov,
 • riadenie objednávok,
 • manažment produktu,
 • podrobnosti o produkte s QR kódom,
 • vlastné zľavy.

Výhody a nevýhody Shopify

Shopify predstavuje prehľadný systém, v ktorom získate viac ako nástroj na vytvorenie plne funkčného e-shopu. Za najväčšie výhody považujem:

 • prehľadnosť administrácie,
 • možnosť vytvorenia e-shopu bez ohľadu na jeho veľkosť a počet produktov,
 • výber voľne dostupných aj platených šablón pre rôzne oblasti podnikania,
 • prehľadné, responzívne témy pre ľahkú orientáciu zákazníkov,
 • možnosť vlastnej úpravy tém aj nahranie vlastnej,
 • integrované nástroje pre marketing, ktoré môže využívať aj začiatočník,
 • kvalitná technická podpora vrátane množstva návodov,
 • množstvo funkcií pre prevádzku a rozvoj e-shopu,
 • aplikácie pre zvýšenie funkcionality,
 • analýzy predaja a účinnosti marketingových nástrojov,
 • prepojenie na iné predajné kanály,
 • nástroje pre SEO pre každý produkt, kategóriu a stránku s možnosťou meniť URL,
 • možnosti nastavenia zliav.

Nevýhody

Napriek mnohým výhodám slovenských zákazníkov nepoteší, že aplikácie pre Zásielkovňu, DPD a Fakturoid sú platené.

Alternatívy

Okrem Shopify existujú aj iné výborné ecommerce riešenie, cez ktoré si môžete spraviť eshop. Ak si chcete spraviť  vlastný eshop rýchlo a jednoducho, odporúčam vyskúšať niektorú z týchto služieb:

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

4 Komentáre

 1. Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na Váš názor na wpshop.io a prepojenie WP so Shopify. Máme totiž vytvorený eshop v Shopify, ale potrebovali by sme stránky dopĺňať o väčšie množstvo informácií, textov, blogov, videí a pod. A v Shopify je to trocha nepohodlné. WP je naopak na to veľmi vhodný (a mám s ním väčšie skúsenosti). Aktuálne by sme ale nechceli celý eshop preklápať na Woocommerce (najmä kvôli nastaveniam, ktoré nám už fungujú veľmi dobre), preto som hľadal riešenie a našiel som ten ShopWP. Zatiaľ som ho netestoval a nie som si úplne istý ako to bude fungovať. Vopred ďakujem za akúkoľvek doplňujúcu informáciu či názor.

  • Dobrý deň, wpshop.io som zatiaľ ani ja netestoval, ale vyzerá to na funkčné riešenie. Mal by dokázať to čo píšete.

  • Dobrý, tak sme to ShopWP nakoniec otestovali a prešli sme naň. Je to naozaj šikovný a funkčný plugin. Aj komunikácia s vývojárom je na jednotku a všetko čo sme nevedeli nám vysvetlil a pomohol zapracovať a to dokonca aj pred tým ako sme zakúpili Pro verziu.
   Integrácia a príprava nových stránok nám trvala trocha dlhšie hoci máme len pár produktov, ale to je z dôvodu, že sme chceli krajšie custom produktové stránky (presmerovanie na ne riešime cez Redirection)
   Aktuálne nám už prepojenie WP a Shopify cez tento ShopWP beží live pár dní a všetko je funkčné tak ako sme potrebovali.
   Pre toto riešenie sme sa rozhodli práve preto, že eshop sme mali spravený a funkčný v Shopify, ale potrebovali sme vytvoriť aj stránky s obsahom. Vytvárať obsah v Shopify bolo pre nás komplikované a preklápať celý shop do WooCommerce tiež. A keďže sme na to všetko mali aj obmedzený rozpočet, toto riešenie je pre nás aktuálne ideálne.
   Ak by bol záujem, viem poskytnúť aj viac informácií 🙂

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here