Úzko zamerané vs. multifunkčné šablóny – výhody a nevýhody

Vysvetlím rozdiely medzi šablónami zameranými na konkrétnu oblasť (niku) a multifunkčnými (viacúčelovými) šablónami a ich výhody a nevýhody.

Úzko zamerané vs. viacúčelové šablóny - výhody a nevýhody

Úzko zamerané šablóny

Sú to šablóny zamerané na konkrétnu oblasť, teda niku (z anglického niche). Napríklad môže ísť o šablóny zamerané na recepty, cestovanie, dovolenku, nehnuteľnosti, online kurzy, fotografovanie, hotely, ubytovanie atď. Dokonca existujú šablóny aj pre také špecifické niky ako sú holičstvá, kostoly a svadby.

Kde a ako hľadať úzko zamerané témy

Takéto témy môžete hľadať v rôznych úložiskách tém. Podstatné je, aby tieto úložiská mali podrobný filter, podľa ktorého si môžete požadovanú oblasť vy-filtrovať. Ukážem to na týchto dvoch príkladoch:

WordPress.org

WordPress.org je oficiálne a zároveň najväčšie úložisko bezplatných šablón. Nachádza sa tu vyše 7000 šablón. Takže je veľká pravdepodobnosť, že tu nájdete aj šablóny pre úzko zamerané oblasti. Pri hľadaní je možné použiť filter, tagy alebo samotné pole pre vyhľadávanie:

wordpress-org-themes-filter
Ako filtrovať šablóny na wordpress.org

Themeforest

Themeforest je jedno z najväčších úložísk prémiových šablón s veľmi pokročilou kategorizáciou a filtrovaním, takže aj tu máte veľkú pravdepodobnosť, že nájde tému pre úzku niku.

themeforest-theme-filter
Pokročilé filtrovanie šablón na Themeforest

Multifunkčné (viacúčelové) šablóny

Viacúčelové (multifunkčné) šablóny sú spravené tak, aby sa dali použiť na rôzne oblasti. Väčšinou obsahujú desiatky pred-pripravených demo vzhľadov, ktoré sú tvorcami štýlované už pre konkrétne oblasti. Taktiež zvyčajne obsahujú oveľa viac nastavení, aby sa dali prispôsobiť na rôzne účely.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Ktoré multifunkčné témy vybrať?

Za najlepšie viacúčelové šablóny považujem Divi a Avada. Ak chcete nájsť ďalšie, vy-filtrujte si ich na Themeforest-e ako som spomínal vyššie. Pri práci pre klientov som mal možnosť pracovať aj s týmito ďalšími multifunkčnými šablónami: The X Theme, Enfold, BeTheme, The7 a Flatsome – všetky z nich hodnotím ako použiteľné.

Ako multifunkčnú tému môžete využiť aj kombináciu šablóny Hello a page buildera Elementor. S touto kombináciou môžete poskladať v podstate ľubovoľný dizajn, takže aj vzhľad pre konkrétne niky.

divi demos
Ukážka rôznych vzhľadov (dém) šablóny Divi

Rozdiely, výhody a nevýhody

V nasledovnej tabuľke sa pokúsim vysvetliť rozdiely medzi šablónami zameranými na konkrétnu oblasť a viacúčelovými šablónami (a ich výhody a nevýhody):

Úzko zamerané šablóny Multifunkčné šablóny
Sú zamerané na konkrétnu oblasť. Sú tvorené tak, aby sa dali prispôsobiť na hocijakú oblasť.
Výhody
+ Menej nepotrebných vecí – ak je šablóna dobre spravená, obsahuje len prvky a nastavenia potrebné pre danú niku. Takže je minimalistickejšia.
+ Prispôsobené na mieru danej oblasti – predsa len, takáto šablóna je presne na-dizajnovaná pre danú oblasť, čo je ťažšie dosiahnuť s multifunkčnou šablónou.
+ Úspora času pri nastavovaní  – keďže spravidla má menej nastavení ako viacúčelová téma
+ Cena – niektoré viacúčelové šablóny (napríklad Divi) majú za jednorázový poplatok doživotný prístup a neobmedzené použitie šablóny. To využijú najmä tí, ktorí potrebujú viac webstránok.
+ Úspora času pri opakovanom použití – výhoda pre tých, ktorí tvoria viac webstránok – stačí sa im naučiť pracovať s jednou šablónou a nemusia sa učiť zakaždým inú.
+ Viac návodov – na internete existuje na multifunkčné šablóny (pretože sú oveľa viac používané ako nika šablóny) viac návodov a fór, kde vám poradia.
Nevýhody
– Viac chýb – z mojej skúsenosti tieto úzko zamerané témy majú niekedy viac chýb (bugov) ako multifunkčné šablóny na ktorých dlhodobo pracuje väčší tím programátorov (pozor, nie je to pravidlo).
– Slabšia dokumentácia – z mojej skúsenosti majú slabšie vypracovanú dokumentáciu ako multifunkčný typ šablóny.
– Riziko konca podpory – stalo sa mi, že tvorcovia šablóny ukončili vývoj, aktualizácie a podporu šablóny (pravdepodobný dôvod – menší počet predajov ako očakávali, tak sa im to neoplatí).
– Viac času naučiť sa s ňou robiť – nie je to pravidlo, ale niekedy to trvá dlhšie oproti úzko zameraným témam pretože multifunkčné témy majú viac možností.
– Menšie prispôsobenie danej oblasti ako špecifická šablóna.

Ktorý typ si vybrať?

Voľba správneho typu šablóny závisí od konkrétnej situácie. Vo všeobecnosti, pokiaľ ste agentúra, freelancer alebo človek ktorý plánuje vytvoriť viac web-stránok, zvážil by som siahnuť po viacúčelovej šablóne. Pokiaľ plánujete mať iba jednu web-stránku, tak úzko špecializovaná šablóna môže lepšie splniť požiadavky v danej oblasti.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.
🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here