Výber vhodnej WordPress šablóny môže byť pre vašu webovú stránku kľúčový. Nie preto, že by ste vybrali nejakú škaredú, ale skôr nevhodnú pre daný web, obsahujúcu chyby alebo takú, ktorá nespĺňa niektoré základné odporúčania. Preto som pre vás pripravil výber top 7 bezplatných WordPress šablón.
WordPress je nepochybne najrozšírenejším a najobľúbenejším redakčným systémom. Používatelia ho majú radi najmä kvôli tomu, že je zrozumiteľný a dokáže sa v ňom s prehľadom orientovať hocikto. Navyše k dispozícii majú obrovské množstvo šablón stránok, na ktorých si dokáže rozbehnúť stránku každý. Najviac webových šablón na svete sa vytvára práve pre WordPress.
Šablóny nie sú univerzálne. Tie, ktoré sa hodia na firemnú prezentáciu, nemusia byť práve ideálom pre magazín. Väčšina firemných stránok si môže napríklad dovoliť takpovediac plytvať priestorom na kvalitné a veľké fotky, kým v prípade magazínov je nutné poskladať na viditeľnú časť webu čo najviac zaujímavých titulkov a podobne. Preto je väčšina šablón tvorená s tým, že budú práve pre istý druh webov a majú to aj v popise.
Zadarmo alebo platená šablóna?
V prípade WordPress šablón máte na výber v podstate dve možnosti:
- Vlastnú WordPress šablónu, ktorú vám niekto vyrobí na mieru presne podľa požiadaviek a na taký zámer, k akému web potrebujete.
- Stiahnutú šablónu. Na výber máte nejakú šablónu zdarma alebo si kúpite prémium šablónu z katalógu.
Existuje veľké množstvo bezplatných WordPress šablón, ktoré sú naozaj dobré. O ich kvalite svedčí aj množstvo webov, ktoré ich používajú. V čom však nemôžu s platenými šablónami porovnávať, je zákaznícka podpora. Samozrejme, všetko závisí od licenčných podmienok a rozsahu podpory.
Oprava nedostatkov by sa mohla dosť predražiť. V prípade platených šablón väčšinou viete, ako na tom ste. Minimálne viete, do kedy bude šablóna podporovaná.
Keď si necháte vyrobiť šablónu na mieru, je to v podstate ako by ste si nechali urobiť celý vlastný web. Akurát funguje na WordPresse. Takýto typ šablóny môže byť veľmi jednoduchý, ale aj veľmi zložitý. Všetko závisí od zadania, požiadaviek, technických možnostiach a rozpočtu. Hoci výroba WordPress šablóny je pomerne komplikovaným procesom, ktorému treba venovať dosť času aj úsilia, ak si vyberiete dobrého dodávateľa, určite získate skvelý web.
Ďalšou možnosťou sú už vytvorené šablóny, a to buď platené alebo tie zadarmo. U všetkých bezplatných šablón je potrebné dávať si pozor na licenciu. To, že sa šablóna dá bezplatne stiahnuť, ešte neznamená, že je plne použiteľná. Šablóny zadarmo môžete nájsť napríklad v oficiálnom WordPress katalógu alebo na internete. Tieto šablóny prechádzajú kontrolou a úroveň kvality musíte posúdiť sami podľa svojich preferencií.
Dôležitý je dôsledný výber
Dajte si pri výbere pozor aj na to, aby šablóna mala responzívny dizajn. Predsa len väčšina ľudí sa dnes už pripája na internet prostredníctvom mobilných zariadení. Preto je potrebné mať tomu prispôsobený aj web. Musí byť dobre čitateľný a prehľadný. Ak predpokladáte, že k vám bude prevažná väčšina návštevníkov prichádzať cez mobil, možno by ste mohli zvážiť šablónu určenú priamo pre mobilné zariadenia, ktorá však je optimalizovaná aj pre počítače.
Pri výbere bezplatnej šablóny si určite nezabudnite prečítať viacero recenzií od používateľov, ktorí už čo-to s danou šablónou prežili. Prehľadajte rôzne diskusné fóra aj klasické recenzie. Získať dostatok informácii totiž nikdy nie je na škodu.
A kde hľadať bezplatné šablóny? V prvom rade určite priamo na samotnom portáli WordPressu, kde sú jednotlivé šablóny roztriedené napríklad podľa referencií používateľov. Hľadať môžete aj na iných weboch, ktoré sa špecializujú práve na WordPress šablóny, napríklad web Athemes či Colorlib.
Najlepšie bezplatné WordPress šablóny
Aby ste mali jednoduchšie vyberanie, na inšpiráciu sme pre vás vybrali 7 najlepších bezplatných WordPress šablón, s ktorými nič nepokazíte. Pritom každá z nich je vhodná pre iný typ webových stránok.
Hestia
Pre kreatívny či malý biznis je vhodným riešením šablóna Hestia, ktorá je kompatibilná s Woo Commerce a z akrátky čas si na nej vyklikáte vlastný internetový obchod. Používatelia si veľmi pochvaľujú podporu od developerov.
IsleMag
Pre magazín plný skvelých článkov nemusíte veľmi pátrať medzi bezplatnými šablónami, stačí sa spoľahnúť na IsleMag. Svoje články môžete v nej pekne radiť do jednotlivých kategórií, vďaka čomu sa čitateľ dokáže ľahko orientovať a nájde presne tie texty, ktoré ho zaujímajú. Táto šablóna podporuje AdSense.
Amadeus
Ste vášnivým blogerom? Tak to vás určite bude zaujímať, že medzi najlepšie bezplatné WordPress šablóny vhodné pre blogerov patrí rozhodne šablóna Amadeus. Vďaka vhodne umiestneným ikonám na sociálne médiá, sa s vami návštevníci dokážu ľahko spojiť. Výhodou je, že si môžete zvoliť písmo, ktoré vás najviac láka, pridať si logo i vlastný vizuál do záhlavia.
Illdy
Rozmýšľate, ako sa čo najzaujímavejšie predstaviť svojim možným klientom? Odpoveď je bezplatná šablóna Illdy. Je moderná, flexibilná a pôsobí veľmi sviežo a mladistvo. Vystačia si s ňou freelanceri aj agentúry. Môžete ju použiť na prezentáciu svojho portfólia, služieb, no tiež na tvorbu blogu.
Brilliance
Na vytvorenie biznis stránky môžete zase použiť univerzálnu šablónu Brilliance. Je kompatibilná s WooComerce, vďaka čomu si na nej môžete vytvoriť obchod a hneď začať predávať. Výhodou je možnosť personalizácie vzhľadu, čím sa môžete odlíšiť od konkurencie.
OnePress
Niekedy stačí na prezentáciu biznisu aj jednostránkový web. Jednoduchú a prehľadnú formu ponúka bezplatná šablóna OnePress, ktorá je vhodná, nech už podnikáte v čomkoľvek. Šablóna má jednoduchý dizajn, v ktorom výborne vyniknú produktové fotografie.
Auberge
Pre kaviarne, reštaurácie či weby s receptami je vhodným riešením šablóna Auberge. Tá totiž okrem iného podporuje aj plugin WebMan Amplifier na tvorbu receptov, ako aj podporu na preklady do rôznych jazykov.
Predstavil som vám bezplatné šablóny, ktoré ma zaujali. Ak máte nejaké iné tipy, podeľte sa s nimi so mnou v komentároch ?.
? Tip: Čo sa týka prémiových šablón, výborné skúsenosti mám s týmito WordPress témami: šablóna Divi a Avada. Sú veľmi flexibilné a pritom stále dostatočne jednoduché na nastavenie aj pre začiatočníkov.