Ako na eshop cez WordPress (kompletný návod)

Spravte si eshop vo WordPress a začnite zarábať už dnes. Ukážeme si, ako si ho môžete rýchlo a jednoducho spraviť cez plugin WooCommerce.

Eshop vo WordPress cez plugin WooCommerce

Čo je to WooCommerce?

WooCommerce je bezplatný WordPress plugin, ktorý pridáva do webstránky funkcionalitu eshopu. Patrí medzi najčastejšie používané e-commerce platformy. Poháňa 28% internetových obchodov na svete.

Plugin je voľne stiahnuteľný z WordPress repozitára. Je kompatibilný s mnohými WordPress šablónami a väčšinou ich rozšírení.

Prečo si spraviť eshop vo WordPress?

Spraviť si eshop vo WordPress cez plugin WooCommerce prináša mnohé výhody. Za najdôležitejšie výhody považujem tieto:

 • Inštaláciu a nastavenie jednotlivých funkcií stránky zvládne aj začiatočník. Nemusíte mať žiadne znalosti o programovaní.
 • Pre jednoduchšie a rýchlejšie vyhľadávanie tovaru, umožňuje pridať ku každému produktu viacero kategórií, farieb, veľkostí a podobne.
 • Zobrazuje hodnotenia produktov priamo na stránke jednotlivých produktov.
 • Umožňuje nastavenie viacerých druhov zoradenia tovaru: od najnovšieho, najlacnejšieho, najdrahšieho, podľa popularity, či podľa hodnotenia.
 • Podporuje externé platobné brány – konkrétne viac než 140 špecifických platobných brán. Môžete prijímať platby kreditnými kartami, prostredníctvom PayPal, Amazon Payments, Stripe alebo bankových prevodov. Nastaviť sa dá aj zaplatenie pri doručení tovaru.
 • Samozrejme, že sa dá tiež upraviť nastavenie meny.
 • Umožňuje pridať na stránku mnohé funkcie. Napríklad: rezerváciu tovaru, Google mapy, online chat, prepojenia na sociálne siete a kalkulácie ceny dopravy na základe geolokalizácie zákazníka.
 • Dostupné pluginy na nastavenie účtovníctva a vystavovanie faktúr.
 • Nemusíte sa obávať straty údajov pri zmene poskytovateľa web hostingu. S pluginom Woo máte všetky údaje pod kontrolou.
 • Podporuje mobilné zariadenia -> je responzívny.

Zdá sa vám WooCommerce príliš zložitý? Vyskúšajte FAPI, SimpleShop alebo eshop-rychlo.

Ako si spraviť WordPress eshop?

WordPress eshop si spravíte tak, že si nainštalujete a nastavíte plugin WooCommerce. Ak neviete ako na to, pozrite si tento návod ako si nainštalovať plugin.

Potrebujete podrobnejší postup? Pozrite si kompletný WooCommerce návod pre začiatočníkov ako si spraviť eshop. Ide o najrozsiahlejší bezplatný online WooCommerce návod v slovenčine, takže tu nájdete všetko potrebné.

Čo je potrebné na vytvorenie eshopu?

Okrem samotného pluginu je potrebné:

Web hosting a doména

Hosting je priestor na serveri. Tento priestor potrebujete na uloženie súborov vašej stránky, ktoré sú dôležité pre jej funkčnosť. Okrem toho potrebujete doménu — názov stránky. Doména smeruje na miesto na serveri, kde sú uložené vaše dáta.

Pri vyberaní hostingu vezmite do úvahy hlavne to, či je optimalizovaný pre WordPress. Mal by tiež poskytovať dostatočnú rýchlosť načítania vašej stránky, mal by byť bezpečný a ponúkať 24 hodinovú zákaznícku podporu a tiež dostupný bez častých porúch servera. Porovnajte aj ceny poskytovateľov hostingu.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Šablóna vhodná pre eshop

Keď už máte vybraný hosting a doménu, potrebujete aj vhodnú šablónu, ktorá je kompatibilná s pluginom Woo. Pre inšpiráciu si môžete pozrieť tento zoznam top 30 šablón pre eshopy.

Z prémiových eshopových šablón mám dobré skúsenosti s Flatsome a z bezplatných s oficiálnou témou Storefront priamo od WooCommerce tímu.

WooCommerce pluginy

Funkcionalitu eshopu si môžete rozšíriť vhodne zvolenými pluginmi. Z prémiových pluginov odporúčam oficiálne pluginy a pluginy od YIThemes.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Platobné brány

Pre váš eshop môžete použiť rôzne platobné brány. Na implementáciu platobných brán do WooCommerce sa najčastejšie používajú nasledovné pluginy:

 • Platobnebrany.sk nájdete tu WooCommerce pluginy na platobné brány a fakturáciu.
 • Toret.cz – špecializuje sa na WooCommerce pluginy pre české a slovenské eshopové prostredie. Nájdete tu užitočné pluginy na dopravu, platobné brány, fakturáciu a účtovníctvo, porovnávače produktov, dropshipping, XML feedy a iné.

Ak chcete vediet čo všetko vás čaká z hladiska zákonov, dodávateľov a iných povinností, prečítajte si článok ako založiť eshop.

Alternatívy

Okrem WooCommerce existujú aj iné výborné ecommerce riešenie, cez ktoré si môžete spraviť eshop. Ak si chcete spraviť  vlastný eshop rýchlo a jednoducho, odporúčam vyskúšať niektorú z týchto služieb:

Oficiálne zdroje

Ísť na WooCommerce

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

12 Komentáre

 1. Dobry den, prosím o radu.

  Akú šablónu na e-shop by ste mi odporučili,nakolko som začiatočnik a pohrávam sa bud. s prenájom, alebo ak pokročim možno aj stavba jedno, párproduktového e-shopu cez woocommerce.
  Odhad produktov cca do 8-10 na sránke.

  A doplnujuci otázka, existuju theme/šablóny ktoré si naimportujem aj s demo obsahom? (napr na 14-dni zdrama) a vyskušam?

  Moja predstava je , že si (len) pozmenim obsah: foto, članky, texty, popisy,prelinkujem, ale jadro vizuálu budem čerpat z DEMA.

  Chápem tomu správne? že demo obsah je to čo hladám?

  Ďakujem pekne Viliam-BA

  • Dobrý deň,

   Konkrétnu šablónu neviem odporučiť, kedže to závisí od vašich požiadaviek na dizajn a funkcionalitu. V článku WordPress šablóny pre eshop spomínam dve šablóny, ktoré by sa vám mohli páčiť: Storefront (bezplatná s obmedzenými možnosťami) a Flatsome (prémiová šablóna s mnohými možnosťami).

   Čo sa týka demo dát – áno, veľa prémiových šablón umožňuje aj import ich demo dát alebo konkrétneho vzhľadu, ktoré si potom môžete upraviť.

   Čo sa týka skúšobnej doby – nepoznám platenú šablónu, ktorá by sa dala oficiálne zadarmo nainštalovať na skúšobnú dobu. Niektoré šablóny poskytujú garanciu vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti, no tu odporúčam poriadne si prečítať ich podmienky.

  • Dobrý deň, áno, pokiaľ bude dobre spravený tak pokojne zvládne aj desiatky tisíc produktov.

 2. Dobrý deň,

  ak si chcem spraviť eshop a použijem wordpress šablónu zadarmo, vyplývajú mi potom nejaké platobné povinnosti pri jeho spravovaní? Alebo nejaké iné poplatky za správu eshopu? (samozrejme okrem hostingu a domény :))

  vopred ďakujem za odpoveď a želám pekný deň

  • Dobrý deň,

   WordPress, WooCommerce aj šablóna zadarmo budú bezplatne. Takže platobné povinnosti by ste mali, iba ak si kúpite nejaké platené pluginy, šablóny, platobnú bránu a podobne.

 3. Dobrý deň.
  Chcel by som sa informovať . Mam WordPress a nainštaloval som si aj WooCommerce kedže chcem mať s toho e-shop. Všetko mam aj hosting aj domenu aj si už upravujem v tom WordPresse ale neviem sa v tom dobre orientovať a nerozumiem niektorým veciam . Je niekde nejaký presný navod napr. aj obrazkový že napr. chcete si dať sablonu, robí sa to takto a takto sa tam vkladaju produkty a pod… Niesom až uplný amatér, pretože jeden eshop mam ale na prenajom a to je niečo iné, v tej platforme je všetko prehľadné a jednoduché. Veľmi pekne ďakujem za informácie. S pozdravom Peter

 4. Dobry den,
  ponuka sablona Storefront import testovacich demo dat a vzhladu, ktore je mozne nasledne editovat? Ak ano, je to mozne iba v platenej verzii?
  Dakujem.

  • Dobrý deň, ak sa nemýlim, samotná téma Storefront nemá takú možnosť. Avšak dajú sa importnúť demo dáta pre WooCommerce vo všeobecnosti – mali by tam byť rovnaké produkty ako u aj v deme Storefront (ak to nezmenili odvtedy ako som to riešil). Tu je návod na import ukážkových dát do WooCommerce – ide o trošku náročnejší postup.

 5. Dobrý deň,nahodila som produkt,potrebujem k nemu ešte položku,kde si ľudia výberu farby,ako to spravim? zatiaľ tam mám len množstvo.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here