Čo je to WordPress plugin? Ako ho nainštalovať?

Čo je to WordPress plugin? Plugin je software, ktorý rozširuje funkcionalitu WordPress šablóny. Vďaka nim môžete pridávať na váš web množstvo funkcií bez znalosti programovania.

Čo je to WordPress plugin

Pluginy boli pôvodne preložené do slovenčiny ako moduly. V iných softvéroch sa zvykne nazývať aj ako addon, add-on, plug-in, rozšírenie.

Kde nájsť WordPress plugin?

Zoznam WordPress rozšírení nájdete na oficiálnej WordPress stránke. Aktuálne na tomto úložisku nájdete vyše 55 000 takýchto rozšírení, pričom všetky sú bezplatné.

WordPress pluginy
WordPress.org – pluginy

Existuje množstvo bezplatných pluginov, ktorých funkcionalita dostačuje pre väčšinu štandardných webov. Ak však potrebujete prémiové pluginy s pokročilejšou funkcionalitou, odporúčam vám začať hľadanie na Codecanyon.

codecanyon
Webstránka Codecanyon

Ako nainštalovať plugin vo WordPress

Nový modul nainštalujete vybraním možnosti PluginyPridať nový v administrácii WP. Iným spôsobom je, ak kliknete na možnosť Pluginy v administrácii a následne stlačíte tlačidlo Pridať nový navrchu stránky.

Ako pridať plugin
Ako pridať plugin

Po kliknutí na Pridať nový sa vám otvorí zoznam pluginov z oficiálnej stránky WordPress.org. Tento zoznam môžete filtrovať podľa odporúčaných, obľúbených alebo populárnych modulov. Môžete tu tiež vyhľadávať konkrétny WordPress plugin.

WordPress zoznam pluginov
Zoznam pluginov v administrácii WP

Funkcie jednotlivých modulov si môžete prezerať kliknutím na názov alebo link Podrobnosti. Otvorí sa vám okno, v ktorom si prezriete, aké funkcie modul ponúka. Nájdete tu aj informácie o jeho autorovi a dátume poslednej aktualizácie. Vybraný modul nainštalujete kliknutím na Inštalovať teraz. Tým sa automaticky nainštaluje na vašu WordPress stránku.

WordPress podrobnosti pluginu
Podrobnosti modulu
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Aktivácia pluginu

Každý modul je ďalej potrebné aktivovať. Na tento krok použite tlačidlo Aktivovať. Pri niektorých moduloch nájdete aj nastavenia, ktoré budete musieť nakonfigurovať. Nainštalovaný modul sa zobrazí v zozname pluginov na vašom webe.

WordPress: ako aktivovať plugin
Ako aktivovať plugin v administrácii

Aktualizácia

Ak je k dispozícii aktualizácia niektorého z modulov, ktoré používate, WordPress vás na túto skutočnosť upozorní zobrazením čísla vedľa možnosti „Pluginy“ vo WordPress menu.

Neaktuálne WordPress pluginy
Upozornenie na dostupnú aktualizáciu

V zozname rozšírení nájdete správu o možnosti aktualizácie aj s linkom pre jej vykonanie. Keď aktualizácia prebehne úspešne, systém vás na to upozorní.

Pred aktualizáciou modulu sa presvedčte, či tento krok neovplyvní funkcie na stránke. Po vykonaní aktualizácie sa presvedčte, či modul funguje správne.

💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Deaktivácia a odstránenie

Deaktivovať / Zmazať WordPress plugin
Deaktivovať / Zmazať

Link pre deaktiváciu pluginu nájdete v zozname modulov pod názvom konkrétneho modulu. Ak chcete plugin deaktivovať, kliknite na Deaktivovať. Ak máte na stránke modul, ktorý je deaktivovaný a nepoužívate ho už dlhšiu dobu, je potrebné ho vymazať. Urobíte tak kliknutím na link Zmazať pod názvom modulu.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.
🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

2 Komentáre

  1. Dobrý deň,

    rád by som sa opýtal aký plugin Vám zabezpečuje zdieľanie na sociálnych sieťach, ktorý máte na týchto stránkach 🙂 Páči sa mi práve to, že na tlačítka prejdem myškou a zväčšia sa a ukážu názov. Ďakujem za odpoveď.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here