Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, no zmena používateľského mena je jedným z viacerých spôsobov ako vašu stránku ochrániť pred hackermi. WordPress je štandardne nastavený tak, že sa prihlasujete pod používateľským menom “admin”. Toto meno vám ale odporúčam zmeniť. Ak by ste si nechali meno admin, hackerom bude stačiť uhádnuť iba vaše heslo. A to pre nich nie je až taká nezvládnuteľná prekážka ako by sa mohlo zdať. Budú neustále skúšať rôzne heslá, až napokon uhádnu to správne, vaše. Ak si používateľské meno zmeníte, dostať sa na vašu stránku pre nich bude o niečo ťažšie.
V tomto príspevku vám ukážem krok za krokom, ako toto meno zmeniť. Táto zmena sa vykonáva najčastejšie v databáze. Čo musíte v prvom rade vedieť, je názov vašej databázy. Predtým ako zmenu v databáze vykonáte, musíte vedieť, v ktorej časti databázy je potrebné túto zmenu vykonať. Zistíte to tak, že nahliadnete do jadra WordPress súborov a wp-config.php. V cPaneli v sekcii “Files” vyberiete tlačidlo “File Manager”. Ďalej, vo “File Manager Directory Selection” vyberiete “Web Root” alebo “Document Root” v rozbaľovacom zozname. Ďalej vyberte súbor wp-config.php, kliknite na tlačidlo “Edit” v hornej časti stránky a hľadajte kód podobný zobrazenému kódu nižšie.
Názov databázy je uvedený v treťom riadku, tam kde je napísané “your_db”. Teraz už viete názov databázy a môžete ho v tabuľke zmeniť.V cPaneli kliknite na „phpMyAdmin“ pod “database” na domovskej stránke. Na ľavej strane si vyberte zo zoznamu vašu databázu a vyhľadajte tabuľku “wp-useres”.
Kliknite na tabuľku wp_users a v zozname nájdite vaše používateľské meno.
Pokiaľ máte viacero používateľov, zoznam môže byť dlhší. Kliknite na “edit” v možnostiach tabuľky. Zadajte nové používateľské meno všade tam a presne tak, ako je to vyznačené na obrázku.
Používateľské meno zmeňte aj v časti „display_name“. Ak ste si zmenili všetko, čo ste chceli, nezabudnite tieto zmeny uložiť.
Po tom, čo ste uložili všetky potrebné zmeny, môžete naplno využívať nové používateľské meno. Ak však máte viacero používateľských mien, budete musieť urobiť ešte pár krokov potrebných na dokončenie. Vráťte sa do databázy zoznamu, nájdite tabuľku s názvom “wp-sitemeta”, kliknite na možnosti tabuľky a v nich hľadajte “meta_key” v stĺpci a “site_admins” v riadku.
Kliknite na “edit” na ľavej strane riadku a zmeňte hodnoty používateľa v poli “meta_value”.
Všetko, čo musíte spraviť je zmeniť “username” a hodnotu jeho počtu znakov. Podľa uvedeného príkladu vyššie, zmeníte admina a číslo 5 nahradíte vlastným, v závislosti od počtu písmen, ktoré vaše meno obsahuje.
Napríklad, ak chcete zmeniť vaše používateľské meno na “klbkovlny28”, kód bude vyzerať a:1:{i:0; s:11: “klbkovlny28”;}. Tieto zmeny už stačí iba potvrdiť kliknutím na GO.
Máte za sebou úspešnú zmenu databázy. Spolu s touto zmenou ste hackerom spôsobili problém. Okrem zmien v databáze existuje aj ďalšia, veľmi jednoduchá cesta k zmene používateľského mena. Jednoducho vytvoríte nového používateľa a pridelíte mu administrátorskú funkciu. Pôvodného admina odstránite. No niektoré moduly si vyžadujú doplnkové nastavenia oprávnení, ktoré sa nedajú nastaviť hneď pri vytváraní nového účtu. Aj preto odporúčame vykonávať zmenu radšej v databáze.
Dobrý článok, len túto vetu som nepochopil … „Nesmiete však zabudnúť na to, že niektoré moduly si vyžadujú ďalšie povolenia, ktoré sa nedajú vykonať pokiaľ používate správcovský účet.“ Môžem poprosiť o príklad?
Vetu som preformuloval, snáď teraz dáva viac zmyslu. 😉 Pri niektorých moduloch treba ponastavovať oprávnenia jednotlivých používateľov, takže keď vytvoríš nového používateľa, treba tie nastavenia spraviť nanovo. Ak len meníš používateľské meno v databáze, nastavenia ti zostávajú.
Ahoj, som laik a chcem sa riadiť podľa tohto návodu. Avšak ani som nezačal a už som skončil 😀
Kde nájdem wp-config.php ? 😀
[…] Ako použivateľské meno nepoužívajte admin. […]