Čo je WordPress multisite

5

Multisite inštalácia WordPress môže byť vašim najlepším priateľom ale aj najhorším nepriateľom. Kedy ju použiť a kedy sa jej vyhnúť?

Čo je multisite a kedy sa hodí

WordPress multiste predstavuje zoskupenie viacerých (ne)samostatných stránok nad jednou WordPress inštaláciou. Jeden hosting, jeden WordPress, viacero webov. Pôvodným zámerom bolo umožniť vytvorenie blogovacích platforiem, kde každý používateľ má svoj blog s vlastnou témou a obsahom. Na pozadí by však bežal jeden systém (WordPress). Na predstavu si môžeme predstaviť naše lokálne blogy, napr. blog. sme.sk, na ktorom má každý používateľ svoju vlastnú subdoménu pouzivatel.blog.sme.sk. Podobne funguje aj služba wordpress.com, kde má každý používateľ k dispozícií stránku stranka.wordpress.com.

Same but different
Same, but different…but still same. Zdroj: Giphy.com

 

Druhým výborným príkladom je webová stránka univerzity. Môže byť žiaduce, aby celý web bežal na jednom systéme a z jednoho miesta (hostingu). Zároveň je však potrebné, aby každá fakulta mala svoj vlastný farebný variant šablóny, vlastný obsah a povedzme aj vlastných správcov. Viď www.stuba.sk a weby fakult.

Multisite riešením udržujeme pri živote jeden WordPress a jeho pluginy. Aktualizácie vykonávame na jednom mieste a zároveň riešime jeden hosting. Ak by každá fakulta dostala vlastný web, všetky procesy by bolo potrebné vykonávať viacnásobne. Presnejšie, N-krát (N-počet webov).

Subdomény/adresáre ale aj celé domény

URL stránok v sieti môžu využívať:

  • subdomény, napr. A.domena.sk, B.domena.sk
  • adresáre, napr. domena.sk/A, domena.sk/B
  • voliteľné aj celé domény domenaA.sk, domenaB.sk

Kedy sa multisite nehodí

Z riadkov vyššie možno nadobudnúť pocit, že Multisite inštalácia je vhodné riešenie pre správu všetkých vašich webov. Najmä riešenie s mapovaním domén si to priam pýta!

Z praktických dôvodov je to práve to najhoršie čo môžete spraviť. Všetky weby zdieľajú funkcionalitu a kapacitu hostingu. Úpravou témy či pluginy zmeníte všetky weby v sieti a problém na jednej z nich takmer určite odstatví všetky ostatné. Na správu viacerých webov odporúčam použiť riešenia na to stavané. Povedzme Jetpack Site Management.

Multisite inštalácia sa tak isto (väčšinou) nehodí na triedenie obsahu v rámci jednoho webu. Osobne som takto vyčlenil blog z môjho firemného webu a bolo to jedno z tých horších rozhodnutí 🙂

Zmeny oproti bežnej inštalácií

Vytvoreniu siete WordPress stránok sa už dávnejšie venoval Jano. Dôležité je vedieť, že z každej inštalácie webu je možné spraviť sieť. Tento proces je však do istej miery nezvratný. Nezvratný preto, že na pozadí sa udejú zmeny, ktoré je veľmi ťažké vrátiť späť. Zmení sa štruktúra databázy, súborov na FTP a podobne. V prípade databázy je komplexnosť naozaj veľká. 100 stránok v multiste vytvorí 816 tabuliek v databáze, 1000 stránok 8016 tabuliek. Vzorec je (10+6+(N*8)), kde N je počet stránok. WordPress.com s cca 95 miliónmi stránok má cca 296 000 000 tabuliek.

Zmeny v štruktúre súborov pri multisite inštalácii
Zmeny sa týkajú najmä zložky uploads. Každá stránka má svoju podzložku. Zdroj: wpengine.com.
Zmeny v databáze pri multisite inštalácii WordPress
Multisite pridáva 6 nových tabuliek, každá stránka množstvo ďalších. Zdroj: wpengine.com.

Sieťová inštalácia WordPress je o niečo náročnejšia na hosting. Prevádzku siete odporúčam určite na WP-friendly hostingu. Napríklad ten od WebSupportu si s ňou hravo poradí. Väčšie (a navštevované) weby a siete už patria na manažované riešenia a vlastné servery. Lokálne alebo svetové ako wpengine.com.

Väčšina najpoužívanejších pluginov si s multisite rozumie. V každom prípade je však potrebné počítať s istými rozdielmi. Niektoré pluginy získajú v sieťovej inštalácii nové nastavenia na nových miestach. Jedny nastavenia sú dostupné v administrácii siete, druhé v administrácii konkrétnej stránky (bežné miesto). Chce to tak viac času.

Nastavenie Yoast SEO v multisite inštalácii
Nové nastavenia Yoast SEO v multisite inštalácii.

V sieťovej inštalácii WordPress sú pluginy aktívne/neaktívne pre celú sieť. Ak teda potrebujeme rozbehať e-shop cez WooCommerce na jednej stránke, plugin bude automaticky dostupný aj na ostatných stránkach. Či je to žiaduce alebo nežiaduce už záleží od vašich potrieb a preferencií.

multisite-aktivacia-pluginu
Aktivácia pluginov v multisite inštalácii

Podobne sú na tom témy. Ich aktivácia v sieti však na rozdiel od pluginov spôsobí iba ich spristupnenie na ostatných stránkach. Aktivácia je už v rukách správcu konkrétnej stránky.

Pri multisite inštalácii by som však určite odporúčal použitie child témy. S použitím pluginu One-click Child Theme vytvorite child tému pre každú stránku zvlášť priamo cez administráciu. V opačnom prípade sa vaše custom úpravy šablóny objavia na každej stránke v sieti, ktorá bude danú tému aktívne využívať. Či je to žiaduce alebo nežiaduce tak opäť nechám na vás.

Poslednou podstatnou zmenou je nová úroveň používateľov. Multisite pridáva novú najvyššiu úroveňsuper administrátor. Používateľ tejto úrovne má prístup k správe celej siete. Bežný administrátor iba k svojej stránke v sieti.

Prehľad používateľov

Inštalácia na hostingu

V báze znalostí WebSupport som spísal podrobný návod: WordPress multisite na hostingu. S jeho pomocou viete nainštalovať všetky režimy WordPress multisite. Dokonca aj mapovanie domény.

Oplatí sa poznať

Toto sú najdôležitejšie body pri multisite inštalácii WordPress. Zvyšok je už viac menej rovnaký a nejako závažne by vás prekvapiť nemal.

Skúsili ste už WordPress multisite alebo naopak, zaujala vás a chceli by ste ju skúsiť? Vaše dotazy smerujte do komentárov 😉

 

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

5 Komentáre

  1. WP Multisite používam a neviem si ho vynachváliť! Nastavil som ho pre jednu „moju“ organizáciu a hnutie v ktorom robím a plánujem aj pre jednu svetovú organizáciu, kde som dobrovoľník. Je to výborná vecička aj na testovanie nových vecí – ľahko sa vytvorí testovacia stránka a po teste sa dá aj veľmi ľahko vymazať. Akurát mapovanie stránky na vonkajšiu doménu dá trochu zabrať…

  2. Odporucal by som instalovat na konecnyvtvar domeny. Multisie sa presuva tazsie ako single wordpress. Samozrejme nemyslim ak menite hosting a nazov domeny aj vsetko ostava, ale ak menite nazov domeny tak treba vsetko manualne prepisovat v databaze. Pokal nemate vytvorene podstranky, tak je to este ok aj ked narocnejsie, ale uz ak mate tak je to celkom piplacka.

    • Určite. Ak už je ale potrebné to z nejakého dôvodu meniť, sú dostupné viaceré migračné pluginy ako napr. Duplicator.

  3. Zdravim, ako je to a jazykovými mutaciami. Hlavna stranka bude xz.com v en a dalsia xz.hu, xz.pl atd v rodnom jazyku, pobezi v pohode?

    • Videl som aj také nasadenie multisite. Okrem toho, že treba vyriešiť mapovanie domén a nie zložiek/subdomén, treba to zväčša nastaviť aj na multihostingu. Väčšinou to takto out-of-the-box nejde – každá doména smeruje do zvlášť zložky.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here