Bloger roka 2014 Aleš prezrádza, aké je to zarábať si blogovaním

Mnoho z nás sníva o cestovaní po vzdialených destináciach. Bloger a fotograf Aleš Tvrdý sa však rozhodol tento sen žiť a navštevuje exotické krajiny po celom svete. O svoje príbehy sa delí s ľuďmi na svojom blogu Photo and Traveling, ktorý fičí na WordPress. Zaujímavé články dopĺňa tiež prekrásnymi fotografiami. Minulý rok bol ocenený titulom Bloger Roka 2014 v kategórií cestovanie. 31 ročný rodák z Kysúc, momentálne žijúci na Tajwane, sa s vami v rozhovore podelí o to, ako vyzerá práca blogera- cestovateľa.

Ahoj Aleš. Čo ťa ako prvé inšpirovalo k tomu, aby si začal blogovať?

Ahojte. Začal som preto, lebo som sa chcel podeliť o zážitky z cestovania aj s ostatnými ľuďmi. Mnoho ľudí si myslí, že cestovanie je len pre bohatých a je to “mission impossible”. Svojimi cestami im chcem ukázať, že je to presne naopak.

Po každom výlete som sa snažil dávať nejaké príspevky na Facebook. Zhruba pred tromi rokmi ma však inšpirovala jedna blogerka a vďaka nej som začal s blogovaním aj ja.

ales tvrdy bloger roka
Stretnutie s bolívijským chlapcom

Počas svojho cestovania navštevuješ úžasné destinácie. Môžeš nám opísať nejaké z najzaujímavejších miest, na ktorých si sa pri cestovaní ocitol?

Jedno z najzaujímavejšich a najfascinujúcejšich miest, ktoré sa mi podarilo navštíviť bol Amazonský dažďový prales. Je to najmä kvôli tomu, pretože je to celkom iný svet, ako ten, ktorý poznáme z vlastných životov alebo rôznych filmov. Odtiaľto som si odniesol skutočne veľa zážitkov. Ako nám prezradil aj Joshua, miestny sprievodca, ktorého otec je šaman, tak džungľa je najväčšia prírodná lekáreň na svete. Aj jeho samého dvakrát uhryzol had a ani raz nešiel do nemocnice. V džungli sa predsa nachádzajú všetky lieky. Takisto nám ukázal, ako v priebehu pár sekúnd vyrobiť zo živice stromu gumičku do vlasov. Každá jedna rastlinka má iný účinok. Jedna je proti nachladnutiu, ďalšia proti bolesti hlavy, ďalšia je na zastavenie krvácania a ďalšia vás zabije. To len v prípade ak ju podpálite prvýkrát a nadýchnete sa jej čierneho dymu.. Ak ju podpálite ešte druhýkrát a pôjde z nej biely dym, tak pôjdete na pár hodín “do raja” (marihuana to nebola).

Žijú tu mravce, ktoré lovia v skupinke piatich jedincov a ulovia králika. Ak však pohryzie takýto tvor človeka, tak má na pol dňa totálne paralyzovanú polovicu tela.

Napadá mi však ešte jedna úžasná destinácia, ktorá akoby ani nebola z našej planéty. Soľná púšť Salar de Uyuni je miesto, ako medzi nebom a zemou. Obrovská rovina je v určitú dobu roka zaliatá vodou. Práve vďaka tomu na hladine vzniká úžasný optický jav a obloha sa tu zrkadlí. Miestami som sa nevedel rozhodnúť, či sa prechádzam po nebi alebo po zemi.

Jungle Ales Tvrdy
Joshua odoberá miazgu z kaučukovníka, na to, aby ju po nahriatí premenil na gumu.

Čo ti cestovanie dáva do života? Vieš si svoj život bez cestovania ešte predstaviť?

Cestovanie je pre mňa najväčšou školou života. Je to skvelá príležitosť, ako spoznať nových priateľov, nové kultúry a zistiť tak viac o nás ľuďoch, akí sme. Naučilo ma to, ako sa mám správať k ľuďom a ako pozerať na svet. Na cestách som zistil, že nie vždy tie najdrahšie veci majú skutočne aj najväčšiu hodnotu. Veľakrát nám šťastie leží rovno pod nosom a aj tak ho nevidíme. Mnoho ľudí by si prialo mať strechu nad hlavou, ráno vstať z postele, dať si teplé jedlo, alebo niekoho objať. Pre svoj krajší deň vôbec nepotrebujú mať najmodernejší smartfón alebo kabelku z krokodíla. Tešme sa z maličkostí a až potom sa začnú diať veľké veci.

Samozrejme, že chcem cestovať stále, no nikdy neviem, či sa mi ešte podarí ďalšia cesta. Životné okolnosti vedia byť mnohokrát nepredvídateľné a aj ten najjednoduchší plán na ďalší deň, sa môže v sekunde rozplynúť. Preto sa snažím vychutnávať si každý jeden deň. Myslím si, že je jedno, či niekto rád cestuje, športuje, maľuje alebo spieva. Dôležité je, aby sme si čo najviac užili to, čo nám robí radosť, zodvihne ústne kútiky smerom nahor alebo nás naplní pocitom zadosťzučinenia.

bamboo forest ales tvrdy
Bambusový les v Japonsku

 

Tvoj blog beží na WordPress. Prečo si si vybral túto platformu a čo máš na nej najradšej?

Ak mám byť úprimný, tak som si ju nevybral. Dostal som na ňu tip, ako na veľmi spoľahlivú, intuitívne ovládateľnú, no najmä veľmi variabilnú verziu administrácie vlastného webu. To, ako mi ju predstavili sa stalo realitou. Dnes viem na blogu mnoho vecí urobiť aj sám, bez toho, aby som niekoho otravoval s prosbou o pomoc. Samozrejme, je veľa aj takých procesov, pri ktorých len bezradne civím na monitor, no našťastie mám veľmi dobrého kamaráta, ktorý mi s týmito patáliami pomáha. WordPress má podľa mňa celosvetovo veľkú komunitu nadšencov a preto sa dá zistiť veľa cenných informácii priamo na internete.

Je blogovanie len tvoj koníček alebo ťa aj živí?

V prvom rade je blog mojou vášňou. Našiel som sa v tom a blog mi robí skutočne radosť. Je niečo, ako moje vlastné dieťa. Netvrdím, že ma výhradne živí, no je to jeden zo zdrojov mojich príjmov. Budem veľmi rád, ak to takto zostane aj naďalej. Nemám rád, ak sa musím spoliehať len na jeden zdroj. Radšej si veci pekne podelím a mám viac menších príjmov. Dá sa však povedať, že ma živí najmä písanie cestovateľských článkov a fotografovanie. Blog má ešte aj ďalšiu obrovskú výhodu. Ak už aj nejaké obdobie nevyprodukuje žiaden zárobok, tak dokáže veľa peňazí ušetriť. Na mojich cestách som ho využil už mnohokrát. Napríklad sa častokrát práve vďaka nemu podarí vybártrovať zaujímavá spolupráca. Vďaka nemu tak nemusím za rôzne atrakcie alebo ubytovanie zaplatiť peniaze, no napíšem o tom článok a všetci sme spokojní. 🙂

japan ales tvrdy
Japonský vulkán Fuji

Ako sa zmenil tvoj život, keď sa tvojou prácou stalo písanie a fotografovanie?

Myslím, že to bola jedna z najväčších zmien za posledné roky v mojom živote. Pred tým som pracoval pre veľké spoločnosti, kde som plnil mnohokrát rozkazy a úchylky zakomplexovaných nadriadených. Z poslednej práce ma vyhodili za to, že som bol príliš humánny a to sa im nehodilo do konceptu. Síce sú niekedy obdobia keď nezarobím toľko, ako v spomínaných firmách, no pocit slobody a voľných rúk je momentálne pre mňa na nezaplatenie. Na tejto práci sa mi páči aj to, že robím len to, s čím sa stotožňujem. Vždy sa snažím o obojstrannú dohodu. To pre mňa znamená to, že spokojné majú byť obe strany. Inak to potom nie je dohoda. Robím prácu, ktorá je pre mňa mojím poslaním, vášňou a radosťou. Netvrdím, že to je pre každého, no mne to sedí, ako riť na šerbeľ.

Zaujímalo by nás, ako vyzerá taká práca blogera. Ako prebieha napríklad tvoj pracovný deň a aké je tvoje ideálne pracovné prostredie?

Zakaždým nejak inak. 🙂 Mám však aj nejakú zabehnutú rutinu, akou je príprava fotografií, písanie textov alebo hľadanie potenciálnej spolupráce. Snažím sa robiť veci podľa toho, na čo mám práve chuť. Keď mám potrebu písať, tak píšem. Keď chcem pripravovať fotografie, tak presedím deň pri Photoshope. Čo ma však otravuje na tejto práci asi najviac, je neustále písanie mailov ľuďom, ktorí mi nezaplatili za moju prácu. Odstránením tohto elementu by to bolo zas o kúsok jednoduchšie. 🙂

Ideálne prostredie je takisto závislé od toho na čom práve pracujem. Keď píšem texty tak mi stačí len laptop. Vtedy je to super, lebo môžem robiť kdekoľvek. Či už je to na horách, na pláži, na chate alebo na opustenom ostrove. Potom už len stačí nájsť internetové pripojenie a môžem poslať to, čo som vytvoril. Práca s fotografiami je náročnejšia, lebo potrebujem lepší monitor. Takže to si nechávam vždy na doma.

A kde som momentálne? V milej kaviarni presne tu頓 曼咖啡精緻茶品 🙂

taiwan ales tvrdy
Ranný výhľad na taiwanské hory

Vyhral si súťaž bloger roka 2014 v kategórií cestovanie. Čomu to pripisuješ?

Áno, vyhral a ešte aj dnes tomu občas nedokážem uveriť. Je veľmi veľa vecí, vďaka ktorým sa to podarilo. Pokúsim sa vymenovať čo najviac tých, ktoré mi napadnú. Bolo to určite najmä vďaka každému jednému hlasu, ktorí mi ľudia cez verejné hlasovanie dali, takisto to bolo aj vďaka mojej priateľke, ktorá mi zakaždým ochotne a vytrvalo so všetkým pomáha, veľkú prácu bez pochyby urobil aj kamarát, ktorí dáva prvú pomoc môjmu webu, keď som naň prikrátky. Vďaka patrí aj odbornej porote, ktorá vybrala práve môj blog a takisto aj ľudom, ktorých na svojich cestách stretávam. Keby nebolo ich, tak by som predsa nemal o čom písať.

Možno si mnoho ľudí povie, že to bola len “nejaká” súťaž, no pre mňa to bolo obrovskou poctou získať tento titul. Vo svojom živote sa mi nikdy nepodarilo vyhrať nič so svojou prácou a preto si to tak veľmi vážim. Týmto by som chcel opätovne všetkým ešte raz poďakovať za to, že ma či už priamo alebo nepriamo podporujú pri mojej práci. Mám z toho obrovskú radosť.

ales tvrdy bloger roka
Aleš pri odovzdávaní ceny Bloger roka 2014

Chceš si tento rok obhájiť titul blogera roka?

O tom niet pochýb. 🙂 Nebude to však jednoduché. V hre je veľmi veľa skutočne skvelých blogerov a mnoho z nich si to ocenenie zaslúži. Hlasovanie je už v plnom prúde, takže už čoskoro sa dozvieme meno toho, kto si ten titul zaslúžil najviac. Každopádne, nech to dopadne akokoľvek, tak nám všetkým súťažiacim držím päste. 🙂

Veľa začínajúcich blogerov v písaní nezotrvá a po krátkom čase sa blogu prestanú venovať. Mal si tiež obdobia, kedy si to chcel vzdať? Čo ťa motivovalo k tomu, aby si pokračoval?

Vždy sa nájde na oblohe mrak, ktorý urobí šedý tieň. No našťastie tam nie je navždy. Neviem, či na to existuje nejaký univerzálny nástroj, ale mne veľmi pomáha povzbudenie. Vždy keď mi niekto napíše, že sa mu moja fotografia páči alebo sa mu páči môj článok mám pocit obrovskej eufórie. Niekedy si myslím, že sa od toľkej radosti začnem vznášať. Tieto chvíle doprajem naozaj každému.

iguazu ales tvrdy
Vodopády Iguazu v Argentíne

Akú radu by si dal všetkým ľuďom, ktorí premýšľajú o tom, že začnú blogovať?

Najmä to, aby to skúsili. Nech sa vykašlú na všetkých tých démonov, ktorí im hovoria výhovorky a ospravedlnenia, prečo to neurobiť. Nič nemôžu stratiť. Práve naopak. Tých pár eur za spustenie stránky by aj tak oplieskali niekde v bare, reštaurácii alebo obchode. Mali by začať najskôr s menším sústom a neprehnať to. Myslím to tak, že ich stránka nemusí byť hneď dizajnérsky skvost za tisíce eur. WordPress je skvelý v tom, že má mnoho funkcií zadarmo. Aj ja som ich využil počas prvých mesiacov na svojom blogu.

A keď to predsa len nevýjde? Nevadí. Svet sa nezrúti. Mnohí sa boja aj toho, že ich známi vysmejú. Nech. Veď keď sa mnohokrát po rannom opiáši zobudia, tak sa im smejú z omnoho horších veci. 🙂

ales tvrdy bloger roka
Bloger môže pracovať odkiaľkovek, aj z hamaky vo Vietname.

Alešovi ďakujeme veľmi pekne za poskytnutie rozhovoru. Veľmi mu držíme palce v súťaži Bloger Roka 2015. K opätovnému získaniu titulu mu môžete pomôcť hlasovaním na tejto stránke. Cestovateľské zážitky a fotky z najrôznejších destinácií nájdete na jeho blogu Photo and Traveling. Sledujte tiež aktuálne informácie na Facebook stránke blogu.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

  1. Veľmi pekný rozhovor, trochu som sa aj nainšpirovala a skúsim nejaké to cestovanie tiež. A držím palce nech sa tento rok Alešovi podarí obhájiť titul .

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here