Ako je to skutočne s home office?

Možnosť pracovať z domu sa v mnohých firmách stala bežnou súčasťou firemnej kultúry. Žiadne od 9:00 do 17:00, ale flexibilný pracovný čas. Úplná rozprávka. Ale ako je takáto predstava blízka realite? A je to všetko naozaj také ružové ako sa na prvý pohľad zdá?

V niektorých firmách majú zamestnanci home office dokonca povinný. Home office sa netýka len freelancerov, ako si to mnohí myslia, ale aj ľudí zamestnaných v bežných firmách alebo veľkých korporáciách. Zamestnanci majú vymedzený  počet hodín, ktoré odpracujú z pohodlia domova, kaviarne, lehátka na záhrade, z jaskyne alebo jednoducho odtiaľ, kde im je to najlepšie.

apple-desk-designer-display-large

Home office poskytuje voľnosť a vlastné flexibilné nastavenie pracovného času. Na druhú stranu si vyžaduje obrovskú zodpovednosť, sebadisciplínu a pevnú vôľu. Ak pracujete z pohodlia domova, môže sa stať, že sa nedokážete na prácu dostatočne sústrediť a oddeliť domov od kancelárie. Mne sa napríklad v týchto prípadoch stáva, že si zrazu všímam veci, ktoré som predtým nevnímala. Všimnem si, že na poličkách je mesiac neutretý prach, že aj kvety už potrebujú zaliať a že by som mohla otestovať nový lak na nechty. A to som ešte nespomenula to neustále vyjedanie sladkostí z misky na stole, ktorú periférne sledujem mojim pravým okom.
Všetko sú to nebezpečné elementy, ktoré mi v začiatkoch spoznávania sa s tým, ako to chodí s home office sem-tam spôsobovali nervozitu. Stávalo sa mi, že počas dní, kedy som pracovala z domu som urobila menej pracovných vecí, ako som si pôvodne naplánovala. Hej,aspoň bolo upratané.

Práca z domu má asi toľko výhod ako aj nevýhod. Tu sú jej 4 najväčšie nevýhody.

Ako často sa socializujete?

Neplatí to samozrejme pre všetkých, ale často sa stáva, že ľudia, ktorí pracujú z domu stratia kontakt s okolím. Dajte si pozor na to, aby váš jediný kontakt nebol vtedy, keď pôjdete vyniesť smeti alebo kúpiť nejaké jedlo do potravín dolu v bytovke. Ak sa stane, že si vás sused pomýli s bezdomovcom, ktorý pravidelne navštevuje smetiaky vo vašom bytovom komplexe, nečudujte sa. Bude stačiť, ak si prezlečiete tú flanelovú košeľu, v ktorej už celý týždeň doma pobehujete a oholíte si bradu.

Domáca strava? Variť sa nikomu nechce.

Práca z domu znamená menej času stráveného v dopravných prostriedkoch a ranných zápchach počas cesty do práce. Namiesto toho vám môže ostať viac času napríklad na také domáce raňajky v pohodlí domova. A čo čerstvý obed alebo večera? Iba v predstavách.
Realita sa skôr podobá na útržky z denníka Bridget Jonesovej. Všade pozostatky suchej pizze, obalov od chipsov, margotky alebo snickersiek. A nemyslite si, že kúsok papriky na klobásovej pizzi sa počíta ako zelenina.
Nie je to pravidlom, no ľudia, ktorí pracujú z domu majú väčší predpoklad, že priberú. Pohyb je veľmi dôležitý a pokiaľ pracujete z domu, dbajte na dostatok pohybu. Prechod od chladničky cez kúpeľňu ku pracovnému stolu sa neráta.

Práca vs. domov

Je dôležité dokázať oddeliť domácnosť od kancelárie. Nie je úplne dobré, pokiaľ sa budíte a prvú vec, čo vidíte a ktorá vás zaujíma je notebook a rozpracované úlohy, ktorých deadline bol včera.
Vytvorte si pracovný kútik, ktorý bude vašim ideálnym pracovným útočiskom. Nie každý má k dispozícii jednu oddelenú miestnosť, ktorá je určená len na prácu. Keď sa chce, všetko sa dá a svoj pracovný kútik si môžete vytvoriť aj v malom jednoizbáku. Pri zariaďovaní myslite na funkčnosť, ale nezabudnite aj na štýl. A ak vás bude prepadať zúfalstvo, vyrobte si “stenu slávy”, kde si umiestnite rôzne motivačné citáty alebo svoje doterajšie úspechy. Určite vás to opäť nakopne.

Efektivita práce je otázna

Určite si presný čas na prácu a venujte sa len jej. Nerozptyľujte sa inými vecami. Kašlite na Facebook, WhatsApp a Instagram tiež nekontrolujte 2336267x za deň. Všetkými týmito vecami len strácate čas a v konečnom dôsledku s prácou skončíte omnoho neskôr a urobíte viac ako bežný zamestnanec, ktorý strávi jasný počet hodín v kancelárii. Pamätajte, že internet je veľmi dobrý sluha, ale zlý pán. Začne to nevinným rolovaním časovej osi na Facebooku a zrazu sa pristihnete si čítaní nezmyselných PR  článkov. No potrebujete to?
Pracujte efektívne. Mne osobne sa osvedčila technika pomodoro.

Stretávam sa s rôznymi názormi na tému home office. Nie všetky sú pozitívne. Počúvam ľudí, ktorých názory na home office sú naplnené pocitmi nedôverčivosti a otázok. Každý si home office vysvetľuje po svojom.

homeoffice

Každému z nas vyhovuje niečo iné. Niekto si už nevie nič iné, ako home office ani len predstaviť a niekto iný nemá problém cestovať do práce hoc aj cez celé mesto.

Ako som písala na začiatku, pri práci z domu je dôležitý systém a disciplína. Ak budete mať pevnú vôľu a systém, spomenuté problémy sa vám určite vyhnú 🙂

Tip: prácu môžete hľadať napríklad cez portál Jooble.

Aký typ práce vyhovuje vám? 🙂 Napíšte nám dolu do kometárov 🙂

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

3 Komentáre

  1. Pracujem z domu s menšími prestávkami 15 rokov. V živote by som nemenil. Mám aj navarené, aj som oholený 🙂 áno, je pravda, že občas naozaj zablúdim na nete, ale tak dobehnem to počas dňa kedy chcem ja. Najviac negatív asi pociťujem na pohybe a občasnom úlete od pracovnej disciplíny. Ale jedno je isté, nemenil by som a je to fakt o prioritách a nastavení sa. Inak to môže skončiť zle a bolo obdobie, keď som to chvíľami nezvládal a bol aj týždeň, že som sa nedokázal dokopať do práce…. ale už som veľký a je to stále lepšie a lepšie…

  2. Ja pracujem ako freelancer na homeoffice niekoľko mesiacov. Prvé mesiace som mala problém s efektívnosťou. Teraz to už je lepšie 🙂 Je pravda, že práca z domu je pohodlnejšia. Nie je mi tu zima a stále mám čo jesť 🙂 V coworkingu je menšie pohodlie v tomto. Každopádne mi najviac vadí fakt, že som celý deň sama a nie je okolo mňa žiaden ruch. Občas si to teda vynahradím nejakou kaviarňou.

  3. Do práce to mám cca hodinu a pol cesty autom, takže zvyknem 2-3 krát do týždňa pracovať z domu. Pri práci z domu, aspoň u mňa, bola spočiatku najväčšia výzva disciplína. Človek sa rozptýli v domácom prostredí kadečím. Niekedy je ťažké vysvetliť domácemu osadenstvu, že som v práci, i keď som doma. Časom si už však zvykli. 🙂 HomeOffice je skvelá vec, ale ozaj si neviem predstaviť pracovať z domu stále , predsa by tam chýbal osobný kontakt s kolegami a taktiež aj zmena prostredia.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here