Ako nahrať obrázok vo WordPress

Návod ako nahrať obrázok do WordPress stránky. Taktiež si ukážeme ako pridať, upraviť a vymazať hocijaký multimediálny súbor v knižnici médií WordPress.

Ako nahrať obrázok vo WordPress

Vloženie nového súboru do knižnice médií

Spravovanie súborov v knižnici médií nie je náročné. Ak si vo WordPress prajete pridať do knižnice médií nový súbor, kliknite na tlačidlo „Pridať nový“ navrchu knižnice médií. Môžete tiež kliknúť na voľbu „Pridať nový“ v ľavej časti obrazovky, kde sa nachádzajú funkcie menu administrácie.

Ako nahrať obrázok do WordPress

Ak pred nahratím nového súboru zvolíte riadkový zoznam knižnice médií, po kliknutí na „Pridať nový“ sa vám otvorí nové okno. Do okna jednoducho presuňte súbory z vášho počítača (Drag&drop). Môžete tiež stlačiť tlačidlo „Vybrať súbory“ a následne nahrať zvolené súbory do knižnice.

WordPress pridanie multimediálneho súboru
Ako nahrať obrázok v riadkovom zozname multimédií

V zozname pridaných súborov sa v príslušnom riadku zobrazuje možnosť „Upraviť“. Dajú sa tu upravovať položky ako titulok, alternatívny text a popis súboru. Nájdete tu tiež tlačidlo pre niektoré úpravy obrázkov ako sú orezanie, otočenie a zmena veľkosti.

Ak pred nahratím nového súboru zvolíte mriežkové zobrazenie knižnice médií, po kliknutí na „Pridať nový“ sa navrchu stránky otvorí okno, do ktorého budete nahrávať súbory. Nahrané súbory sa zobrazia v zozname položiek knižnice médií.

Úprava vlastností súborov

V mriežkovom zobrazení súborov kliknite na konkrétny súbor. Otvorí sa vám okno pre úpravu vlastností multimediálneho súboru. Urobte potrebné zmeny a zavrite okno. Zmeny sa uložia automaticky.

Ak upravujete niekoľko obrázkov, nemusíte sa zakaždým vracať do zoznamu v knižnici médií. Na prechod k nasledujúcemu alebo predchádzajúcemu súboru stačí kliknúť na príslušnú šípku v pravom hornom rohu okna.

Ak chcete upravovať vlastnosti súborov riadkovom zobrazení multimediálnych súborov, kliknite na možnosť „Upraviť“ v príslušnom riadku. Zobrazia sa vám informácie o súbore ako jeho názov, URL adresa, typ a veľkosť súboru, prípadne rozmery obrázka. Teraz môžete upravovať názov, titulok, popis a pri obrázkoch aj alternatívny text.

 • Názov — názov multimediálneho súboru upravíte v okne navrchu obrazovky.
 • Titulok — objaví sa vo vašom príspevku alebo na stránke pod obrázkom.
 • Alternatívny text — toto pole nájdete len pri obrázkoch. Alternatívny text sa zobrazí, ak prehliadač nebude vedieť načítať obrázok. Použite preto jeho výstižné pomenovanie alebo popis. Vhodne zvolený alternatívny text pomôže aj SEO optimalizácii vašej stránky. Vyhľadávače si totiž nevedia prezerať obrázky. Pre zistenie, čo je na obrázku používajú alternatívny text.
 • Popis — popis sa zobrazí na stránke s prílohami súboru.

Pre audio súbory sa vám okrem týchto polí objavia aj dve ďalšie:

 • Umelec — môžete sem napísať meno umelca.
 • Album — slúži na bližšie určenie, na akom albume sa audio súbor nachádza.

Po vykonaní zmien nezabudnite kliknúť na tlačidlo „Aktualizovať“.

Vymazanie súboru z knižnice médií

Presný postup vymazania súboru závisí na zobrazení, ktoré používate. V mriežkovom zobrazení kliknite na súbor, ktorý chcete vymazať. V pravom dolnom rohu okna, ktoré sa otvorí, kliknite na voľbu „Zmazať navždy“.

WordPress vymazanie multimediálneho súboru
Vymazanie multimediálneho súboru

Ak používate riadkové zobrazenie zoznamu súborov v knižnici médií, postup je trochu iný. Prejdite kurzorom po názve súboru, ktorý chcete vymazať. Z možností, ktoré sa objavia, vyberte „Zmazať navždy“. Otvorí sa okno, v ktorom môžete svoju voľbu potvrdiť. Urobíte tak kliknutím na OK.

Organizácia obrázkov do priečinkov

Nahrávanie a organizovanie obrázkov do priečinkov umožňujú tieto dva pluginy:

Viaceré existujú aj v bezplatnej verzii ale ich možnosti sú obmedzené.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

13 Komentáre

 1. Ahoj, prosím Ťa, už dlho hľadám a skúšam vytvoriť v knižnici multimédií zoradenie fotografií na stránku a hlavne e-shop po druhoch. Predstavujem si to tak, že si vytvorim „chlievyki“ do ktorých si budem v e-shope vkladať produkty zatriedené podľa kategórií. No neviem to vytvoriť. Je to vôbec možné? Robím v šablóne AVADA.
  Ďakujem

 2. Pekný deň prajem, ja sa chcem spýtať, potreboval by som pridať na stránku galeriu obrázkov ale tak aby každý obrázok bol v inom priečinku, dá sa to spraviť aj cez wordpress priamo alebo k tomu treba plugin ? Pracujem v šablone twenty twenty. Ďakujem za odpoveď.

 3. Zdravím, neviem nikde nájsť, z ktorého poľa čerpá Google keď zobrazuje názov obrázku vo výsledkoch vyhľadávania. Je to Nadpis alebo Alt text? A ten názov stránky je tam pridaný automaticky? Keď si v Yoaste nastavím ten oddeľovač, to sa použije aj na obrázku? Mám na mysli toto:
  https://imgur.com/a/V30rpI4
  ďakujem

  • ťažko povedať. V príklade na obrázku to berie z titulku stránky. WordPress dáva titulok stránky rovnaký ako je názov súbora obrázku. Samozrejme, pokiaľ si to nastavíte v yoaste, mal by to google brať z toho nastavenia.

 4. Dobrý deň, začínam budovať web a chcem sa opýtať či mi viete poradiť, ako zobrazovať obrázky vo wordpresse ako https.
  Mám šablónu divi, a, ak pridám na stránku vlastný obrázok, tak mi vyskočí upozornenie, že obrázky niesu zabezpečené.
  Je na to nejaký plugin? Alebo sa to dá nejak nastaviť v šablóne?

  Za prípadnú informáciu Vám vopred ďakujem.

 5. Dobry den,
  na jednom webe nemam nastavene ukladanie multimedii do priecinkov podla datumu (mesiacov), ale mam ich triedene v tematickych adresaroch, ktore vytvaram v FTP. V administracii pouzivam na nahravanie a triedenie Media Library Folder.

  Na inom webe som zistil, ze mi lepsie vyhovuje ukladanie podla datumu a v admnistracii triedim a nahravam pomocou pluginu FileBird.
  Mozem bez obav na prvom webe zmenit toto nastavenie a zacat pouzivat iny plugin? Co sa stane s doterajsimi obrazkami? Zostane to ako doteraz a nove nastavenia sa aplikovat zacnu az od teraz?
  Dakujem za odpoved.

 6. Dobrý deň, prosím vás ako vymažem súbory, ktoré boli klientami nahraté ako príloha k objednávke. Cez Total Commander mi to nedovolí zmazať. Bojím sa aby sa mi v budúcnosti nehltil priestor na FTP. Ďakujem

  • Dobrý deň, ľutujem, ale s týmto pluginom nemám skúsenosti. Odporúčam spýtať sa priamo tvorcov pluginu.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here