Čo je to knižnica médií vo WordPress

Vysvetlíme si, čo je to knižnica médií vo WordPress (nazývaná aj multimédiá). Ukážeme si, ako ju používať. Či už v riadkovom alebo mriežkovom zobrazení.

Čo je to knižnica médií vo WordPress

Čo je to knižnica médií vo WordPress

Knižnica médií (nazývaná aj multimédiá) obsahuje všetky súbory, ktoré ste nahrali na vašu WordPress stránku. Môže obsahovať obrázky, ale aj videá, textové súbory, PDF, audio súbory a mnohé iné typy súborov.

Knižnicu multimédií otvoríte kliknutím na možnosť „Multimédiá“ v administratívnom menu.

WordPress knižnica médií
Knižnica médií

Najnovšie položky v knižnici multimédií nájdete navrchu. Rolovaním po stránke sa dostanete k starším multimediálnym súborom. Zobrazené súbory môžete filtrovať. Príslušné voľby nájdete navrchu knižnice. Všetky vaše súbory môžete filtrovať dvoma spôsobmi:

Filtrovanie súborov v knižnici médií
Filtrovanie súborov
 • Podľa dátumu — môžete si vybrať, zobrazenie súborov podľa toho, kedy ste ich do knižnice médií nahrali.
 • Podľa jednotlivých druhov multimediálnych súborov: obrázky, audio a video. Tiež si tu môžete vyhľadať nepriložené obrázky.

V zozname súborov sa dá tiež vyhľadať konkrétna položka použitím políčka „Hľadať mediálne položky“.

V knižnici multimédií máte možnosť zvoliť si, akým spôsobom si prajete, aby boli zobrazované jej jednotlivé položky. Tlačidlá pre výber nájdete navrchu knižnice médií. Tu si môžete vybrať, či chcete súbory zobrazovať ako riadkový zoznam alebo v mriežkovom zobrazení.

Riadkový zoznam súborov v knižnici médií

V riadkovom zozname nájdete miniatúru vloženého multimediálneho súboru, jeho názov a tiež názov súboru s príponou. Ďalej s vám zobrazuje meno toho, kto súbor na stránku nahral a informácia, či je použitý na niektorej stránke alebo v článku, množstvo komentárov a kedy bol súbor na stránku nahraný.

WordPress riadkový zoznam knižnice médií
Riadkový zoznam knižnice médií

Keď prejdete kurzorom na názov multimediálneho súboru, zobrazí sa vám niekoľko funkcií:

Upraviť — kliknutím na túto možnosť môžete upravovať položky ako titulok, alternatívny text a popis súboru. Tiež tu môžete orezať, zmenšiť/zväčšiť alebo otočiť obrázok.
Zmazať navždy — táto voľba odstráni súbor z knižnice multimédií.
Zobraziť — kliknutím sa zobrazí stránka, na ktorej sa obrázok používa.

Mriežkové zobrazenie súborov v knižnici multimédií

V mriežkovom zobrazení súborov sa vám zobrazuje buď miniatúra súboru alebo ikonka, ktorá ho reprezentuje. Keď kliknete na náhľad súboru, otvorí sa nové okno – Podrobnosti prílohy.

WordPress podrobnosti prílohy
Podrobnosti prílohy

Tu môžete upraviť názov, titulok alt text a popis súboru. Ak sa jedná o obrázok, zobrazí sa vám tiež jeho zväčšená verzia. Pre audio a video súbory sa vám zobrazí príslušný prehrávač multimédií.

Po kliknutí na tlačidlo „Upraviť obrázok“ môžete vykonať jednoduché úpravy ako orezať, zmenšiť/zväčšiť alebo otočiť obrázok.

V pravej dolnej časti okna nájdete tiež tri ďalšie voľby. Tieto sú rovnaké ako pri riadkovom zozname súborov v knižnici multimédií. Môžete tu zobraziť stránku, na ktorej sa súbor nachádza, upraviť podrobnosti súboru alebo ho zmazať.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

15 Komentáre

  • Ahoj Peter,
   Môžem sa najskôr spýtať na dôvod prečo tie obrázky z foldra nechceš normálne nahrať cez administráciu multimédií?

 1. Ahoj,
  Pretože predpokladám že na stránke budem mať väčšie množstvo obrázkov chcel by som ich mať vo foldroch po jednotlivých stránkach. Ako vytvorím foldre v knižnici multimédií?

 2. Dobrý den, Juroško
  som začiatočnik, máme eshop a chcem sa naučiť ako pridať ďalší meniaci sa banner ( to kde sú oleje, deo, kremy, horčík)ked sa otvorí naša stránka. doteraz to robil admin a povedal že je to dosť zlozité.. :o( mám šancu? kde to hladať? Dakujem Alena

 3. ďakujem,a este mám jednu prosbu – je možné pridať na obrázok ktorý je pri produkte navyše nápis alebo cedulku že : NOVINKa alebo DARCEK?

  Ďakujem pekne

 4. Ahoj, v mojej knižnici multimédií mám mnoho fotiek duplicitne, nestačí mať fotky po jednej? Web ma dve jazykové mutácie. Môže to mať nejaký súvis? ďakujem za radu.

  • Ahoj, defaultne WordPress sám o sebe nevytvára duplicity, tak ak si ich tam nenahrala ty, tak to pravdepodobne spôsobuje nejaký plugin – teda môže to mať súvis aj s multijazyčnosťou.

  • Ahoj, doplním Vladimíra – WPML (ten používam, tak viem) má možnosť nastaviť, či chceš prekladať aj multimédia, alebo nie. Môžeš napr. mať na webe rozličné schémy, ktorých súčasťou je text. V takom prípade chceš obrázky prekladať. Multimédia nie sú len obrázky, ale napr. videá, v takom prípade je žiadúce mať jedno video v slovenčine a druhé video v cudzom jazyku (to isté sa týka rozličných pdfiek, zvuku a pod. Proste médií vo všeobecnosti). Takže pokiaľ to nepotrebuješ (napr. ide o ilustračné obrázky, alebo osoby – tie sú všade rovnaké), tak nie je potrebné to mať zapnuté a média sa nebudú duplikovať. Druhý najčastejší plugin je Polylang, ten však nepoužívam, ale predpokladám, že to bude niečo podobné.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here