Ako vytvoriť galériu obrázkov vo WordPress

Návod pre používateľov, ako vytvoriť galériu obrázkov vo WordPress a vložiť ju do článku. Ukážeme si taktiež, ako sa dá galéria upraviť alebo vymazať.

Ako vytvoriť galériu obrázkov vo WordPress

Ako vytvoriť galériu obrázkov

WordPress umožňuje pridať na stránku alebo do príspevku galériu viacerých obrázkov. Postup je veľmi jednoduchý. Pre pridanie galérie kliknite na „Pridať súbor“. Otvorí sa vám rovnaké okno ako v prípade, keď pridávate obrázok (O tejto téme som písal v článku Ako pridať obrázok vo WordPress).

WordPress vytvorenie galérie
Vytvorenie galérie

Ak sa obrázky, ktoré chcete pridať do galérie, nenachádzajú v knižnici médií, kliknite na „Nahrať súbory“ a nahrajte ich z počítača.

V knižnici médií v menu na ľavej strane obrazovky vyberte možnosť „Vytvoriť galériu“. Kliknutím sa dostanete do menu pre vytvorenie galérie. Vyberte všetky obrázky, ktoré chcete do galérie vložiť. Keď kliknete na vybraný obrázok, WordPress vám ho označí fajkou. Po vybraní obrázkov kliknite na „Vytvoriť novú galériu“.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Nastavenie galérie obrázkov

V tomto okne si môžete vytvorenú galériu obrázkov upraviť. Poradie ilustrácií zmeníte uchytením obrázka, ktorý chcete premiestniť, myšou. Potom ho pretiahnete na nové miesto.

WordPress nastavenie galérie obrázkov
Nastavenie galérie obrázkov

V pravom stĺpci si všimnite možnosť nastavení:

Odkaz na — tu nastavte multimediálny súbor. Takto sa obrázok otvorí v prehliadači v plnej veľkosti.

Stĺpce — nastavte požadovaný počet stĺpcov. Pre pekný vzhľad galérie by sa mal počet stĺpcov pohybovať podľa veľkosti obrázkov medzi 3 a 4.

Náhodné poradie — zaškrtnutím políčka sa budú obrázky v galérii zobrazovať v náhodnom poradí.

Veľkosť — tu si nastavíte, v akej veľkosti sa majú obrázky v galérii zobrazovať.

Kliknutím na konkrétny obrázok galérie sa vám tiež otvorí možnosť popisu obrázkov.

Teraz kliknite na „Vložiť galériu“.

💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Úprava a vymazanie galérie vo WordPress

Po vložení galérie sa môže stať, že ju budete chcieť vymazať alebo upraviť jej vzhľad. Keď kliknete na vytvorenú galériu vo WordPress vizuálnom editore, objavia sa vám dve malé ikonky:

WordPress editácia galérie
Editácia galérie

S pomocou nich môžete:

vymazať galériu

Odstrániť — vymaže galériu. Vymazaním galérie z vášho príspevku ju nevymažete z knižnice médií.

Upraviť — zavedie vás do okna nastavenia galérie a obrázkov.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.
🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

2 Komentáre

 1. Zdravím,
  v prvom rade chcem poďakovať za Vaše články. Akurát si robím web vo vlastnej réžií a dosť mi pomáhate, veľa návodov máte úplne prehľadných a dá sa podľa nich pekne postupovať. Akurát chcem vytvoriť stránku galérie na mojom webe. V rámci tej stránky však chcem mať viac albumov ako – wildlife, krajina, portréty, …
  Každý album by mal názov a nejaký ilustračný obrázok. Viete ako by som to mohol urobiť, je na to nejaký plugin? Vďaka za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   Odporúčam Vám skúsiť to spraviť cez plugin NextGEN Gallery, dostupný aj v bezplatnej verzii.
   Viem si to predstaviť spraviť aj bez pluginu – ako články, každý album by bol jeden článok s nadpisom, ilustračným obrázkom a v tele článku by bola galéria.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here