Ako pridať obrázok vo WordPress

Návod ako pridať obrázok vo WordPress – ako ho nahrať z počítača a nastaviť nadpis a titulok. Ukážeme si aj, ako nastaviť ilustračný obrázok pre článok.

Ako pridať obrázok vo WordPress

Vo WordPress sú vaše obrázky a ostatné média uložené v knižnici médií. Ich pridanie do článku alebo na stránku je veľmi jednoduché. Môžete tiež pridávať linky na stiahnutie súborov vo formátoch PDF a Wordových dokumentov. Dajú sa tiež vkladať, zarovnať a prepojiť obrázky a ich galérie.

Nahranie obrázku

Ak chcete pridať obrázok do príspevku alebo na stránku, tak to vizuálnom editore kliknite na tlačidlo „Pridať súbor“. Otvorí sa vám okno vašej knižnice médií. Ak image, ktorý chcete vložiť nie je v knižnici médií, kliknite na „Nahrať súbory“. Umožní vám to nahrať obrázok z vášho počítača.

WordPress pridanie obrázku
Pridanie obrázku

Súbory, ktoré chcete vložiť do knižnice médií jednoducho presuňte z počítača alebo vyberte možnosť „Vybrať súbory“. Po nahraní obrázkov sa vám otvorí knižnica médií so všetkými ilustráciami, ktoré už na stránke máte. Iný spôsob pridania obrázkov do knižnice médií je cez menu administrácie. Nájdite možnosť „Multimédiá“ a vyberte „Pridať nový“.

Ako pridať obrázok vo WordPress

Všetky obrázky sú v knižnici zobrazené v poradí, ako ste ich na stránku nahrávali. Navrchu knižnice si môžete vybrať, či chcete zobraziť obrázky, audio alebo video súbory. Môžete si ich tu tiež filtrovať podľa dátumu.

WordPress popis obrázku
Popis obrázka

Požadovaný obrázok vyberiete zo zoznamu kliknutím. V pravej časti obrazovky a vám zobrazí jeho miniatúra so základnými informáciami a pod ňou a štyri polia: Nadpis, Titulok, Alt text a Popis.

Nadpis — v políčku „Nadpis“ nájdete názov obrázku, ako ste ho pomenovali vo vašom počítači.

Titulok — slúži na zobrazenie informácií o obrázku.

Alt text — tento riadok je určený pre vyhľadávače. Zobrazí sa tiež, ak vyhľadávač nebude vedieť obrázok načítať. Kvôli SEO optimalizácii vašej stránky je vhodné použiť výstižné pomenovanie alebo popis obrázku.

Popis — slúži pre dlhší popis obrázku. Zobrazuje sa pri prechode z náhľadového obrázku na veľký.

Pre každý obrázok tu tiež môžete vybrať, akým spôsobom si ho prajete zobrazovať:

Zarovnanie — vyberiete, ako si prajete zarovnať ilustráciu. Vľavo, vpravo, na stred alebo bez zarovnania.

Odkaz na — slúži na nastavenie toho, čo sa stane po kliknutí na ilustráciu.

Veľkosť — tu si môžete zvoliť, či chcete zobrazovať miniatúru, stredný, veľký alebo obrázok v plnej veľkosti. Vedľa každej veľkosti sú uvedené jeho rozmery v pixeloch.

Keď ste všetko nastavili, kliknite na „Vložiť do článku“. Médium, alebo ak ste vybrali viacero obrázkov naraz, bude vložený do textu na miesto aktuálnej pozície kurzora. Týmto spôsobom môžete do príspevku vkladať ľubovoľné množstvo ilustrácií.

Základné úpravy obrázkov

Keď kliknete na vložený obrázok, zobrazí sa vám tabuľka s niekoľkými ikonkami. Môžete si ho zarovnať vľavo, na stred, na pravo alebo zobraziť bez zarovnania. Sú tu aj ikonky pre jeho úpravu a jeho odstránenie.

Po kliknutí na tlačidlo úprava obrázka sa vám zobrazí okno „Detaily obrázka“. V tomto okne je možné upravovať iba niektoré atribúty. Ak si prajete upravovať viacero atribútov, potrebujete sa vrátiť cez voľbu „Pridať súbor“.

Kliknutím na multimédium, ktorý chcete upravovať sa vám zobrazia všetky jeho atribúty. Môžete si tu napríklad nastaviť vloženie obrázka v inej veľkosti. Viac podrobností o možnostiach úpravy ilustrácií sa dozviete v článku Úprava obrázkov vo WordPress.

Vloženie ilustračného obrázka

Ak to vaša WordPress šablóna dovoľuje, môžete si k článku pridať ilustračný obrázok (takzvaný thumbnail). Zrolujte dole na stránke a v pravom dolnom rohu nájdete nasledujúce okno:

WordPress ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Thumbnail vložíte jednoducho kliknutím na „Nastaviť ilustračný obrázok“. Tento odkaz vás zavedie do knižnice médií. Vyberte si z nahraných multimédií alebo vložte nový.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

16 Komentáre

 1. Viem nejakým spôsobom exportovať Nadpis, Titulok, Alt text a Popis?
  Viem následne tieto „metadáta“ po úprave importovať a aktualizovať ich tak?

 2. Dobrý deň pán Juroško,

  chcem sa spýtať či je možné vo WP niečo také ako priradiť obrázok k slovu v texte? Chcem aby bol primárne viditeľný len text bez obrázkov, a obrázky súvisiace s niektorými slovami sa zobrazovali návštevníkom až po kliknutí na to slovo. Po kliknutí na slovo by návštevníka nemalo presmerovať na novú url obrázka, ale zostať na danej stránke s textom a obrázok otvoriť len ako „vznášajúci sa“ element nad textom, resp. v nejakom dočasnom okne nad textom, ako to niekedy na weboch vídavať. Je také niečo v WP možné?

 3. Dobrý deň mohli by ste mi pomôcť. Mám problém s nahratím obrázkov. Ak nahrám uprvaný obrázok na určitú veľkosť tak mi ho wordpress hneď uprávý na inú veľkosť a pak to nastránke vyzerá ako odrezaný obrazok. Keď som sa pozrel na zdrojový kód tak mi ukazalo uplne iný názov obrazka napr: xyz.sk/obrazok-800×600.jpg ak som vymazal velkosť 800×600 bol už fajn. Zadával som aj do functions.php kód, ktorý vypína škálovanie ale beznádejne. Viete mi pomôcť

 4. Ahoj mam otazku, pridal som niekolko fullscrenovych obrazkov (cca 200-300k) a vsimol som si ze ich zobrazue dvomi sposobmi. 1. niektore obrazky su zobrazene naraz cele ale su rozpixelizovane a postupne ich zaostri a 2. ine obrazky nacitava uz sice v plnej kvalite ale po etapach (cca po tretinach). A netusim ako som toho efektu dosiahol. Mne by sa lubilo vsetky nacitavat najprv rozpixelovane

  • Ahoj, netuším – na diaľku neviem posúdiť, či to zabezpečuje šablóna, nejaký plugin, server alebo prehliadač.

 5. Dobrý deň, rada by som vložila obrázok na našu stránku do „karty“ kvalita obrázok no neviem ako to spraviť lebo sa mi tam nezobrazuje ikona „vložiť do článku ani vložiť pod článok“ a Keď dám upraviť stránku idú mi tam len vložiť fotky prostredníctvom prezentácie. Môže tm byť niekde skrytá ikona na pridanie nezávislého samostatného obrázka pod text?

  • Dobrý deň, spomínate nejakú kartu kvalita, ktorá nie je v defaultnom WordPress, takže predpokladám, že ide o nejakú vlastnú funkcionalitu. Je mi ľúto, ale s týmto vám neviem na diaľku pomôcť.

 6. Dobrý deň pán Juroško,
  na úvod vám chcem poďakovať za túto skvelú stránku, vašu energiu a množstvo informácií, ktoré s nami zdieľate.
  Chcem dať na svoju stránku PDF súbory na stiahnutie (cca 15 ks). Aká cesta je lepšia? Nahrať ich do knižnice Multimedii a dane url PDF-ka uviest na stránke alebo si súbory uložiť niekde na google disk, pripadne inde? Predpokladám, že stiahnutí PDF bude dosť a neviem to zvážiť z pohľadu efektivity, bezpečnosti, rýchlosti stránky… Viete mi prosím poradiť? Ďakujem

  • Dobrý deň, ďakujem vám veľmi pekne za pochvalu. Nahrajte ich do knižnice multimédií, tak ako píšete. Myslím si, že je to vo vašom prípade najefektívnejší spôsob. Bezpečnosť a rýchlosť zostane v poriadku.

 7. Dobrý deň pán Juroško, obrázky vo WP bez problémov vkladám do článkov, to je ok. Len neviem ako urobiť/nastaviť to, aby sa dalo na obrázok kliknúť a zobrazil by sa následne čitateľovi na full screen, skrátka aby sa výrazne zväčšil. Je to možné prosím?
  Ďakujem za info a tiež chválim Vašu stránku 🙂

  • Zdravím Martin. Danú funkcionalitu zabezpečuje tzv. Lightbox. Je to vlastne javascriptová knižnica, ktorá dokáže obrázok takto prizoomovať, pokiaľ máte obrázkov viac, napr. v galérií, tak sa dá následne medzi nimi prepínať šípkami, obrázky sa dajú zdieľať a pod. V základe WordPress túto funkcionalitu neumožňuje, ale som si istý, že budú existovať desiatky Lightbox pluginov, ktoré Vám to jednoducho umožnia. Mnohé témy majú túto možnosť už v sebe, rovnako tak buildre, napr. Elementor, alebo Swift builder.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here