Úprava obrázkov vo WordPress – ako orezať, otočiť, zmenšiť

Úprava obrázkov – návod ako orezať, otočiť alebo zmenšiť obrázok vo WordPress. Pomocou nástrojov multimédií je možné vykonať tieto základné úpravy obrázkov.

WordPress úprava obrázkov

Úprava obrázkov v knižnici multimédií

Pomocou nástrojov knižnice multimédií sa dá zmeniť veľkosť obrázkov, otáčať ich, prevrátiť a orezať na zvolenú veľkosť. Ak chcete vykonať niektoré z týchto úprav, kliknite v mriežkovanom usporiadaní knižnice multimédií na obrázok, ktorý si prajete upraviť. Otvorí sa vám okno Podrobnosti prílohy.

WordPress podrobnosti prílohy
Podrobnosti prílohy

Teraz stlačte tlačidlo Upraviť obrázok pod ukážkou obrázka. V nasledujúcom okne môžete obrázok upraviť.

WordPress úprava obrázka
WordPress: Úprava obrázka

Ak použijete riadkový zoznam súborov knižnice multimédií, prejdite kurzorom po názve obrázka, ktorý chcete upravovať. Z možností, ktoré sa objavia pod názvom, vyberte Upraviť. V okne, ktoré sa otvorí, zrolujte nižšie. Pod obrázkom nájdete tlačidlo Upraviť obrázok. Otvorí sa vám ďalšie okno, v ktorom vykonáte želané úpravy.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Nástroje pre úpravu obrázkov

V oboch prípadoch môžete tiež upravovať vlastnosti obrázkov: názov, titulok, alternatívny text a popis. Pre úpravu obrázkov v knižnici multimédií sú k dispozícii tieto nástroje:

orezať obrázok

Orezať — kliknite na obrázok a vyberte oblasť, ktorú chcete orezať. Potom stlačte ikonku pre orezanie obrázka.

otočenie obrázka v smere ručičiek

Otočiť v smere hodinových ručičiek — otočí obrázok o 90° v smere hodinových ručičiek.

otočenie obrázka proti smeru ručičiek

Otočiť proti smeru hodinových ručičiek — otočí obrázok o 90° proti smeru hodinových ručičiek.

prevrátenie obrázka horizontálne

Prevrátiť horizontálne — prevráti obrázok horizontálne.

prevrátenie obrázka vertikálne

Prevrátiť vertikálne — prevráti obrázok vertikálne.

krok späť

Krok späť — vráti úpravy o krok späť.

krok dopredu

Krok dopredu — znovu vykoná nasledujúcu úpravu.

Okrem ikoniek nájdete v tomto okne aj ďalšie možnosti úpravy obrázkov.

💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Zväčšiť/zmenšiť obrázok

Pre zmenšenie obrázka zvoľte jeho šírku a výšku a kliknite na tlačidlo Škála. Túto zmenu urobte ešte pred orezaním alebo zmenou orientácie obrázka. Môžete si všimnúť, že ak vyplníte jedno z čísiel, druhé sa doplní automaticky. Takto sa zachovajú pôvodné proporcie obrázka. Obrázok môžete oproti pôvodným rozmerom iba zmenšovať. Nie zväčšovať.

zmenšenie/zväčšenie a orezanie obrázka
Zmenšiť a orezať obrázok

Orezať obrázok

Kliknite na obrázok a nastavte oblasť, ktorú chcete orezať. Hodnoty želaného výberu sa automaticky menia podľa vášho nastavenia. Môžete tiež polia pre rozmery obrázka jednoducho vyplniť. Následne stlačíte ikonku Orezať.

Pri vykonávaní zmien sa v pravej časti okna objaví aj možnosť Obnoviť pôvodný obrázok. Ak zvolíte túto možnosť, všetky zmeny sa odstránia a vrátite sa k pôvodnému obrázku. Rovnakú funkciu má aj tlačidlo Zrušiť, ktoré nájdete pod obrázkom.

Ak si naopak prajete zmeny uložiť, nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Úprava obrázkov vo WordPress – záver

Nástroje multimédií umožňujú plnohodnotnú prácu s obrázkami, dajú sa cez ne vykonať všetky základné úpravy. Pokiaľ potrebujete pokročilejšie nástroje, vyskúšajte nejaký grafický program.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here