Ako upraviť obrázok vo WordPress

Návod ako upraviť obrázok vo WordPress – ukážeme si, ako cez administráciu zmeniť jeho titulok, alt text, zarovnanie, veľkosť, odkaz, ako orezať obrázok.

Ako upraviť obrázok vo WordPress

Vo WordPress máte k dispozícii niekoľko možností úprav rozloženia obrázkov. Prvou je úprava kliknutím na obrázok. Ukáže sa vám malý panel nástrojov, pomocou ktorého môžete urobiť úpravy ako zarovnanie, vymazanie a základné funkcie editácie obrázka.

Viac som o týchto funkciách písal v mojom článku Ako pridať obrázok vo WordPress.

WordPress základná úprava obrázkov
Základná úprava obrázkov
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Ako upraviť obrázok vo WordPress

Po kliknutí na ikonku úprava obrázka sa vám zobrazí okno „Detaily obrázka“.

WordPress úprava obrázka detaily
Detaily obrázka

Nájdete tu:

Titulok — titulok sa objaví vo vašom príspevku pod obrázkom.

Alternatívny text — zobrazí sa, ak prehliadač nevie načítať obrázok. Použite výstižné pomenovanie alebo popis obrázku. Pomôže to aj SEO optimalizácii vašej stránky. Vyhľadávače si totiž nevedia prezerať obrázky a sú závislé na Alternatívnom texte.

Zarovnanie — vyberiete si, ako chcete obrázok zarovnať: vpravo, vľavo, na stred alebo si ho neprajete zarovnať vôbec.

Veľkosť — môžete si vybrať z uvedených možností, alebo si nastaviť vlastnú veľkosť.

Odkaz na — tu si vyberiete, kam chcete odkázať obrázok.

Nadpis atribútu obrázka — zobrazí popis obrázka, keď naň prejdete myšou v prehliadači.

CSS trieda obrázka — WordPress priradí k obrázku niekoľko CSS tried. Toto pole slúži na to, aby ste doplnili aj inú CSS triedu.

💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Editácia obrázka

Edituj originál — kliknutím na tlačidlo prejdete k ďalším úpravám obrázka. Editácia obrázka umožňuje otáčať, prevrátiť a orezať obrázok na želanú veľkosť.

Nahradiť — ak si želáte obrázok vymazať a nahradiť iným, kliknite na toto tlačidlo. Budete presmerovaný do knižnice médií, kde si budete môcť vybrať nový obrázok.

WordPress editácia obrázka
Editácia obrázka

Vykonané zmeny nezabudnite uložiť kliknutím na tlačidlo „Aktualizovať“. Ak si zmeny uložiť neželáte, jednoducho okno zavrite.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.
🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

2 Komentáre

  1. Zdravim. Chcel by som sa opytat nasledne. Mam obrazok ktory zobrazujem v 100% dlzke a v 100% sirke na obrazovke stolneho pocitaca. Pre tablet a pre mobil sa tento obrazok prisposobi tak ze sa zmensi. Ja ale potrebujem dostat do mobilneho zariadenia konkretny vyrez tohoto obrazka. Tento vyrez je iny ako na mobile tak na tablete. Ako je to mozne nastavit? Vo wordpresee nevidim takuto volbu a doplnok som zatial nenasiel. Dakujem pekne za odpoved

    • Zdravím Robert. Je to dosť podstatné od použitej témy, alebo buildera. Nakoľko nešpecifikujete, čo konkrétne používate, môžem len hádať. Elementor má v sebe možnosť zduplikovať element, následne jeden element nechať zobrazený len na PC, druhý len na mobile, tým pádom si viete nastaviť pre mobil úplne iný obrázok (teda vo Vašom prípade výrez), ktorý potrebujete. Každopádne, predpokladám, že sa bavíme o nejakom obrázku na pozadí, keďže obrázok ako element je veľmi ťažké a neefektívne „naťahovať“ na celú šírku a celú výšku obrazovky (a navyše je s tým problém pri rozličných šírkach obrazoviek). Pri obrázkoch na pozadí, kedy tieto sú pridané cez CSS, je to jednoduchšie a to bude, predpokladám, aj Váš prípad.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here