Aký je rozdiel medzi článkom a stránkou vo WordPress?

Rozmýšľate, aký je rozdiel medzi článkom a stránkou vo WordPress? V tomto článku vám vysvetlím rozdiely medzi nimi a možnosti správy článkov a stránok.

Aký je rozdiel medzi článkom a stránkou vo WordPress?

Na WordPress webe môžete pracovať pomocou dvoch základných konceptov: články a stránky. Pre každý z nich nájdete v menu ich vlastné nástroje. Pokúsim sa vám vysvetliť, aký je medzi nimi rozdiel.

Rozdiel medzi článkom a stránkou

Články sú vaše príspevky na blog, aktuality, novinky a akcie. Zvyčajne sú chronologicky usporiadané — najnovší príspevok sa nachádza navrchu. Ide o aktuálne informácie. Niektoré z nich budú po čase zastarané. Staršie články sa posúvajú nižšie a uschovávajú sa v archíve. Články sa na stránke vôbec nemusia nachádzať, ak je to pre povahu webu vhodnejšie.

Stránky používajú trvalejší obsah. Nebudete ich teda pridávať a meniť tak často ako články. Slúžia na publikovanie informácií trvalejšieho charakteru. Môže to byť napríklad stránka O nás, Kontakty a podobne. Ak vytvoríte novú stránku, neobjaví sa na webe ako článok. Budete ju musieť vložiť do menu webu.

Články vo WordPress

Keď vo WordPress menu kliknete na možnosť Články, objaví sa vám zoznam všetkých článkov vrátane informácií ako autor, kategórie, dátum pridania alebo úpravy. Nad zoznamom článkov navrchu stránky nájdete informácie ako počet všetkých a publikovaných článkov ako aj počet článkov, ktoré sú v koši. Môžete ich tu tiež filtrovať podľa kategórie alebo dátumu.

Wordpress zoznam článkov
Zoznam článkov

Keď prejdete kurzorom na názov konkrétneho príspevku, objaví sa vám pod ním niekoľko linkov:

Upraviť — umožňuje úpravu príspevku. Úpravu článku umožňuje aj kliknutie na jeho názov.

Rýchla úprava — tu môžete upravovať niektoré základné informácie o článku ako Nadpis, Slug, Dátum, Autor, Povolenia komentárov a niekoľko ďalších funkcií.

Zahodiť — táto voľba premiestni článok do koša. Ak kôš vyprázdnite, bude vymazaný.

Zobraziť — ak článok ešte nebol publikovaný, zobrazí jeho náhľad. Ak už publikovaný bol, tak ho zobrazí na stránke.

Hromadná úprava článkov

Vedľa každého názvu článku nájdete zaškrtávacie políčko. Toto políčko vám umožňuje vykonávať niektoré akcie na viacerých príspevkoch naraz.

Hromadné akcie
Hromadné akcie

Jednoducho ho zaškrtnete a v rámčeku Hromadné akcie vyberiete akciu, ktorú si želáte uskutočniť: Upraviť alebo Presunúť do koša. Potom kliknite na Použiť. Ak vyberiete Upraviť, budete môcť upravovať autora, kategórie, tagy, povolenia komentárov, formát, pripnutie článku a podobne.

Možnosti zobrazenia

Ak chcete zmeniť spôsob, akým sú články zobrazované, kliknite na tlačidlo Možnosti zobrazenia. Nájdete ho v pravom hornom rohu.

Možnosti zobrazenia
Možnosti zobrazenia

Môžete si tu nastaviť napríklad, ktoré informácie chcete zobrazovať v zozname článkov. Po nastavení nezabudnite kliknúť na Použiť.

Stránky vo WordPress

Ak chcete zobraziť zoznam stránok na vašom webe, vyberte vo WordPress menu možnosť Stránky. Na obrazovke sa vám objaví zoznam stránok webu. Nad zoznamom nájdete počet všetkých stránok, počet vami publikovaných stránok, celkový počet publikovaných stránok a počet konceptov.

V zozname stránok nájdete pri každej z nich meno jej autora, množstvo komentárov a dátum, kedy bola publikovaná alebo upravovaná.

Ako upraviť stránku

Keď prejdete kurzorom na názov konkrétnej stránky, objaví sa vám pod ním niekoľko možností. Sú podobné ako možnosti pri článkoch:

 • Upraviť — pre úpravu stránky.
 • Rýchla úprava — pre úpravu niektorých základných informácií.
 • Zahodiť — pre premiestnenie stránky do koša.
 • Zobraziť — pre zobrazenie stránky alebo jej náhľadu.
Možnosti editácie stránky
Možnosti editácie

Hromadná úprava

Vráťme sa späť na zoznam stránok. Vedľa každého názvu stránky je zaškrtávacie políčko. Pomocou neho môžete vykonávať hromadné akcie podobne, ako pri článkoch. Po zaškrtnutí vyberte druh hromadnej akcie a kliknite na Použiť. Ak vyberiete Upraviť, budete môcť upravovať autora, povoliť alebo zakázať komentáre a pozíciu označených položiek.

WordPress hromadná úprava stránok
Hromadná úprava

Rýchla úprava stránky / článku

Rýchla úprava je výborná funkcia ako rýchlo upraviť určité vlastnosti. Využívam ju napríklad na zmenu kategórie, pridanie značiek a pripnutie článku.

Rýchla úprava
Rýchla úprava
🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

35 Komentáre

 1. Ahoj Vlado. Prosím ťa, vytvorila som si stránku ale potrebujem aby bola na webe neviditeľná. Ako sa to dá spraviť prosím ťa? Potrebujem na túto neviditeľnú stránku len niečo prelinkovať čo už na webe je.

  Ďakujem

  Gabik

  • Ahoj Gabika,
   nechapem ako presne by si to potrebovala. Mozes si dat status tej stranky ako koncept, alebo nastavit jej viditelnost ako sukromne, alebo chranene heslom. V pripade, ze iba potrebujes, aby dana stranka nebola viditelna pre vyhladavace, tak sa da v yoaste nastavit aby ju neindexovalo.

 2. Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, máme na stránke http://www.sportique.sk v hlavnej lište sekciu Blog a Recenzie a keď napíšeme článok, tak sa vždy pridá do Blogu. Potrebovali by sme to nastaviť tak, aby sme rozhodli pri napísaní článku, že kde ho umiestnime – do Blogu alebo do Recenzie.
  Ďakujeme veľmi pekne za radu. Patrik Valo, TOP-TREND

  • Dobrý deň,
   Podľa mňa to máte dobre spravené. Vidím, že máte kategórie Blog a Recenzie, ktoré zaškrtávate v článkoch a v menu máte linky na tieto kategórie. Asi ste to už medzitým vyriešili, či toto nie je želaný stav?

  • Pán Juroško, dakujem vám. Prepáčte, že odpovedám tak neskoro. Podarilo sa nám to vyriešiť.

 3. Dobrý deň. V hlavnom menu mám stránku Produkty. Do nej chcem vložiť 2 podstránky. Keď som ich vytvoril a uviedol že materská nadradená stránka je Produkty, tak mi to tam nezobrazuje.
  Je potrebné ešte niekde niečo nastaviť, odkliknúť aby sa mi to objavilo ako podstránky?
  Srdečne ďakujem.

  • Dobrý deň,
   Pozerám na vašu webstránku, ktorú ste uviedli pri vkladaní komentára a tam to vyzerá byť v poriadku – podstránky pre produkty vidím aj v menu aj priamo na stránke produktov. As isa vám to medzitým podarilo vyriešiť. Alebo toto nie je želaný stav?

  • Ahoj Peťo, dovolím si tvrdiť že skôr profesionál ako amatér :). WordPressu sa venujem vyše 10 rokov aj ako programátor.

 4. ahoj Vlado, pustil som sa do jedneho projektu s tym,ze si stranku spravim sam,pretoze, sa to chcem naučit. No hned na zaciatku som narazil na prvu prekazku 😀 najpv mi nebolo skor jasne,aky je rozdiel medzi strankou a kategoriou..to uz viem,ale neviem ako pridat podkategorie…teda napr..kategoria cestovanie by mala mat podkategoriu napr tipy a cestopisy. viem to spravit len pomocou toho pluginu mega menu alebo to jednoducho moja tema nepodporuje? Lebo ked pridam novu kategoriu a dam,ze ina kategoria je jej nadriadena..tak ked to hodim do menu tak mi to da ako 2 kategorie
  Dakujem

  • Ahoj, podkategóriu si dobre vytvoril (tým, že si jej nastavil nadradenú kategóriu). Čo sa týka menu, tak tam treba tú stránku podkategórie chytiť myškou a posunúť doprava. Tým sa nastaví táto stránka ako podstránka. Ak ti ju napriek tomu Šablóna stále zobrazuje ako položku v hlavnom menu, tak to nepodporuje.

 5. Ahoj,
  ja by som sa chcela spýtať, či je možné hodiť články priamo pod jednu stránku… lebo bežne pri článkoch zadávam vždy kategóriu (napr stránka- Slovensko, kategória- Nízke Tatry, článok- Chopok)… čiže tá stránka je reálne delená na viac kategórií… ale ak by som chcela stránku bez kategórii, no zároveň by som na nej chcela uverejňovať viac článkov, je to možné? (napr. stránka- Zahraničie, články- Praha; Viedeň…) neviem, či ma chápeš 🙂 🙂 🙂 vopred ďakujem za odpoveď 🙂 a návod je úplne super 😉

  • Ahoj, ďakujem za pochvalu :). Závisí od použitej šablóny alebo buildera, či niečo také umožňuje. Väčšina builderov má na takéto vylistovanie článkov nejaký element, kde si človek zvolí, ktoré články tam chce.

 6. Dobrý večer
  Trápim sa ako vkladať články na zvolenú stránku. Tak ako to je v „Archív túr“.
  Ak vytvorím článok, neviem mu prikázať na ktorej stránke má byť. Vždy ide do archívu túr.

  Veľmi pekne ďakujem, Peter

  • Dobrý deň,

   Neviem posúdiť, ako presne to máte nastavené. Pozerám, že používate Elementor.
   Skúste si vytvoriť nejakú kategóriu článkov a zaškrtnúť ju v daných článkov. Potom si pridajte do menu stránku tejto kategórie.

 7. Zdravim,citam tu ten navod ohladom vytvorenia si stranky na wordpress,ale vobec neviem co a ako.Nemate nahodou nejaky video navod?

 8. Zdravím,

  som začiatočník vo wordpresse.
  V zozname stránok dám rýchlu úpravu, tam mám šablony : Východzia šablona, Elementor Celá šírka, Elementor plátno, Home Page Full with a pod… Kde sa dajú tieto šablony editovať ?

  • Dobrý deň,

   Je mi ľúto, ale neviem poradiť, kde sa dajú editovať tieto šablóny pre Elementor.

 9. Ked v zozname stránok vyberiem na stránke rýchle upravy tak sa dá vybrať šablona stránky.
  Ja tam mám Východziu šablonu, Elementator Celá šírka, Elementator Platno, Home page Full width a pod ..
  Chcel by som vidieť kde sa dajú tieto šablony vidieť a editovať.
  Ďakujem

 10. Dobré ráno,
  Teda myslel som Elementor. Ale o tie mi ani nejde mne ide skôr o tom kde sa editujú šablony všeobecne nie pre Elementor.

  • Dobrý deň,

   Závisí od použitej šablóny, každá to ma inak spravené. Skúste v administrácii cez Vzhľad -> Prispôsobiť.

 11. Dobry den.
  Som zaciatocnik vo WordPresse ale mam taky problem :
  Mam vytvorenych zopar clankov v roznych kategoriach
  A mam vytvorene stranky pomenovane podla kategorii
  Viete mi poradit ako pripnem clanky na konkretnu stranku ??
  Dakujem za odpoved

  • Dobrý deň, podstránky kategórii vytvára automaticky WordPress, takže ich netreba vytvárať manuálne. Choďte do Články -> Kategórie. Tam nadíďte myškou nad niektorý z názvov kategórie a kliknite na Zobraziť.

 12. Dobry den

  chcem sa Vas poporosit o radu, preco ked sa snazim pridat plugins tak ma ziada o:To install plugins you’ll need to:
  Upgrade to a Business plan
  You’ll also get to install custom themes, have more storage, and access live support.

  to mam platit 250 eur. aby som ich mohol vobec pouzivat? Dakujem

 13. Dobrý deň Vlado,
  pripravujem stránku jedného športového klubu (zatiaľ nie je spustený), mám vytvorenú stránku s článkami. Pridávam ich viac denne, čiže niektoré majú aj rovnaký dátum publikovania. Keď si ich ale prezerám na stránke blogu, majú všetky aktuálny kalendárový dátum. Včera mali všetky 1.8.), dnes majú všetky 2.8.2021.
  Neviete mi poradiť kde nastaviť zobrazovanie publikovaného dátumu? Už som všetko presnorila.. ale nenašla som.

  • Dobrý deň, z popisu to vyzerá byť na nejaký problém s použitou šablónou alebo niektorým pluginom. Musel by som vidieť danú stránku, aby som mohol poradiť viac.

 14. Pekný deň prajem, jedna otazka k clankom v blogu, kedze mam na stranke 2 jazykove mutacie Sk a En a v kazdej jazykovej mutacii sa zobrazuje iba kategoria slovenskych clankov, v anglickej zas iba kategoria anglickych. Pri zobrazeni clanku sa mi dole nachadzaju tlacitka – dalsi clanok a predchadzajuci clanok, ked kliknem nerespektuje ze ma ukazat iba SK a ukaze ako idu postupne vsetky bez rozdielu delenia Sk, En ako by sa to dalo zadefinovat? prosim o radu, alebo ako odstranit tie tlacitka dalsi clanok, predchadzajuci clanok . ďakujem vám za vašu odpoveď.

  • Dobrý deň. Funkcionalitu tých tlačidiel ovplyvňuje téma, ktorú máte na webe použitú. Takže aj v nastaveniach témy by sa mali dať vypnúť/zapnúť. A keď tieto tlačidlá nereagujú na jazykovú mutáciu stránky, zrejme je tá téma zle naprogramovaná, resp. nie je kompatibilná s pluginom, ktorým máte riešené jazykové mutácie.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here