WordPress používatelia: pridanie, role, oprávnenia, zmazanie

WordPress používatelia: návod ako pridať používateľa, ako mu vybrať a nastaviť správnu rolu, ako mu obmedziť oprávnenia a ako zmazať vybraného používateľa.

WordPress používatelia

Na vašom webe budete mať pravdepodobne okrem vás aj iných používateľov. Keď v menu WordPress administrácie vyberiete možnosť Používatelia, zobrazí sa zoznam účtov vašej stránky. Môžete tu tiež pridávať nové účty a upravovať ich úlohy.

Zoznam používateľov vo WordPress

Navrchu zoznamu nájdete možnosti pre filtrovanie zoznamu používateľov v závislosti od ich role. Vedľa jednotlivých typov rolí je tiež zobrazené číslo, koľko účtov má konkrétnu rolu.

Zoznam používateľov vo WordPress
Zoznam používateľov vo WordPress

Keď prejdete kurzorom na meno niektorého z účtov, zobrazí sa vám niekoľko linkov:

Upraviť — táto funkcia umožňuje upravovať profil používateľa.
Zmazať — keď zvolíte túto možnosť, používateľa vymažete. Túto funkciu nemáte pri svojom vlastnom profile.

Úprava profilu používateľa
Úprava profilu používateľa
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Role používateľov

Po nainštalovaní WordPress témy sa automaticky vytvorí účet administrátora. WordPress používatelia majú minimálne jednu z piatich rolí, ktoré mu pridelil hlavný administrátor stránky:

Odberateľ — má prístup len k správe svojho profilu.
Prispievateľ — môže napísať a spravovať vlastné príspevky, ale nemôže ich publikovať.
Autor — autor publikuje a spravuje len svoje vlastné príspevky.
Editor — môže publikovať a spravovať vlastné stránky a príspevky. Okrem toho môže spravovať aj príspevky iných účtov.
Administrátor — administrátor má prístup ku všetkým administrátorským funkciám.

Oprávnenia rolí

Práva (capabilities) pre jednotlivé role môžete meniť cez plugin User Role Editor. V rámci neho dokáže meniť oprávnenia existujúcich rolí, ale aj vytvárať nové role. Tu je ukážka, ako vyzerajú nastavenia tohto pluginu:

Ukážka nastavovania oprávnení cez plugin User Role Editor
Ukážka nastavovania oprávnení cez plugin User Role Editor
💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Pridanie nového účtu

Ak chcete na váš WordPress web pridať nový účet, kliknite v zozname používateľov na tlačidlo Pridať nového. Nájdete ho navrchu stránky. Alternatívnou možnosťou je kliknutie na Pridať nového v bočnom paneli menu administrácie.

WordPress: Pridanie nového používateľa
Pridanie nového používateľa

Otvorí sa nové okno, v ktorom vyplníte jednotlivé položky:

Používateľské meno — táto položka je povinná. Sem zadáte meno osoby. Toto meno sa po vytvorení nového účtu už nedá zmeniť.
E-mail — aj táto položka je povinná. Vložte e-mailovú adresu osoby. Na túto adresu bude dostávať notifikácie o schválených komentároch, ktoré budú pridané k jeho príspevkom.
Meno a Priezvisko — ak chcete, vyplňte meno a priezvisko osoby. Tieto polia nie sú povinné.
Adresa webu — sem môžete vložiť URL adresu stránky danej osoby.
Heslo — keď kliknete na Zobraziť heslo, pre nového používateľa bude vygenerované nové heslo. WordPress automaticky vytvorí silné heslo. Toto heslo môžete tiež zmeniť. WordPress vám nedovolí pridať nového používateľa, ak nemáte nastavené minimálne stredne silné heslo. Ak meníte heslo, používajte okrem malých a veľkých písmen aj symboly ako ? € ‹ & ! a podobne.
Poslať notifikáciu užívateľovi — v tomto riadku môžete označiť, či chcete poslať novému používateľovi e-mail o jeho účte.
Rola — tu vyberiete rolu, ktorú chcete účtu prideliť.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Vymazanie používateľa

Na vymazanie účtu použite možnosť Zmazať. Tá sa objaví pod menom účtu, keď po ňom prejdete kurzorom. Táto funkcia nie je k dispozícii, ak je používateľ práve pripojený na stránku.

WordPress: zmazať používateľa
Zmazať používateľa

V procese vymazania účtu sa vás systém opýta, čo si želáte urobiť s príspevkami, ktoré boli pridané danou osobou na váš web. Ponúkne vám tieto možnosti:

Zmazať všetok obsah — odstráni zo stránky všetok obsah, ktorý používateľ vytvoril.
Priradiť všetok obsah užívateľovi — priradí všetok obsah používateľa inému účtu, ktorý vyberiete.

Vymazanie účtu dokončíte kliknutím na Potvrdiť vymazanie.

WordPress používatelia – záver

Pri vytváraní používateľov venujte dostatočnú pozornosť voľbe správnej role a silného hesla. Vyhnete sa tým bezpečnostným rizikám.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

11 Komentáre

  1. Dobrý deň,

    pod používateľmi sa dá vytvoriť účet aj inou osobou ako administrátorom? Potrebujem to na registráciu ľudí, ktorí sa zúčastnia akcie a cez vlastný profil sa môžu následne prihlasovať aj na ďalšie akcie, bez opätovného vypĺňania formulára. Následné prepojenie prihlášky so stránkou na ktorej je zobrazený event, a tiež história každého účastníka na jednotlivých eventoch.

    • Dobrý deň,

      Môžete povoliť aj registráciu samotnými používateľmi. Cez Nastavenia -> Všeobecné zaškrtnete ‚každý sa môže zaregistrovať‘ a nastavíte ‚prednastavenú rolu‘.

  2. Zdravím vás chcel by som sa opýtať aký plugin je taky najlepší a najjednoduchší. Chcel by som na mojej web stránke tabuľky, výsledky, rozpis zápasov a play off aby tam bolo. Mam online hokejovú ligu na ps 4 v NHL hre. Ďakujem za vašu radu. Pekný deň prajem

    • Dobrý deň, tabuľky si viem predstaviť najjednoduchšie spraviť bez pluginu cez Gutenberg alebo pridať možnosť ich tvorby do pôvodného editora cez plugin TinyMCE Advanced. Ak potrebujete komplexnejšie riešenie, tak najpoužívanejší plugin je TablePress.

  3. Dobrý deň, aky pluging pouzit, aby sa urcity obsah zobrazil, len po registrovani?
    Moja predstava je taka, ze ak niekto pride na moj web, tak bude si moct pozriet niektore clanky, ale pri niektorych bude sice bude zobrazeny popis, ale ked uzivatel na ne klikne, tak sa mu zobrazi hlaska, ze tento clanok si mozu precitat len zaregistrovany uzivatelia. A da mu rovno moznost ci sa chce zaregistrovat.

  4. Som majiteľom domény ale web mi spravovala agentúra, viem sa dostať k administrátorskému prístupu ak mi agentúra odmieta tento prístup dať?

    • Bohužiaľ, nie je to také jednoduché. V podstate máte možnosť sa s agentúrou súdiť. Nepravdepodobné riešenie, a je otázne, či by ste vôbec vyhrali. Máte ale možnosť, prostredníctvom pluginu WP File Manager zazipovať a stiahnuť si celý web. Následne doménu si viete cez DNS záznamy napojiť na svoj nový hosting.
      Iné riešenie je z pozície WP-adminu nainštalovať Duplicator a stiahnuť tak celý web na iný hosting, ktorý následne prepojíte so svojou doménou.

    • Ak máte prístup na hosting, tak sa viete dostať aj do databázy WordPress a vytvoriť si administrátorský účet priamo tam. Ak by ste si s tým nevedeli rady, môžem vám odporučiť WordPress programátora, ktorý by vám to spravil v rámci svojich služieb.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here