Či už patríte medzi nesmelých dizajnérov (ne)odborníkov alebo sa dizajnom zaoberáte na profesionálnej úrovni, výraz WordPress Multisite vám je určite známy. Možno ste sa už aj stretli s viacerými príkladmi, ktoré používajú práve WordPress Multisite pre budovanie silného komunitného webu.
Obsah
Čo je to WordPress Multisite?
WordPress Multisite je vlastnosť, ktorá prišla spolu s WordPress 3.0. Uvedená bola v roku 2010 a nahradila WordPress MU. Táto vlastnosť povoľuje individuálne nastavenie veľkých sietí blogov.
Okrem tejto schopnosti ponúka možnosť mať jeden hosting pre rôzne webstránky na jednej nainštalovanej WordPress verzii. Celý web beží na WordPress, ale každý blog má iný názov domény.
Pre lepšiu predstavu uvediem príklad. Predstavte si webovú stránku, ktorej súčasťou je e-shop. Ale tento e-shop nie je kotvou webstránky. Je len jednou z častí tejto stránky. Takáto webstránka má svoju hlavnú stránku a ecommerce stránku. Obe postavené na jednom WordPress.
Multisite v tomto prípade funguje tak, že používateľa naviguje z hlavnej stránky na ecommerce stránku (do e-shopu) bez toho, aby hlavnú stránku musel opustiť. Názov domény tohto e-shopu sa pritom nemusí zhodovať s hlavným názvom webstránky.
Takto funguje napríklad blog.sme.sk. Jedna platforma, ktorá funguje na jedinom hostingu, no každý prispievateľ má vlastný názov domény.
Kde všade hľadať Wordress Multisite ?
Blogové siete
Multisites začali dobre fungovať v prípade rôznych väčších komunít alebo často napríklad v prípade univerzít. Multisites umožňujú vytváranie vlastných blogov na viacerých platformách. Okrem univerzít sa tento typ multisite často využíva medzi skupinami, ktoré zdieľajú podobné záujmy, napríklad weby prezentujúce fotografie, umenie, technológie …
Korporátne stránky, spoločné domény
Veľké firmy a korporácie potrebujú väčšie a komplikovanejšie webové stránky. Súčasne chcú zabrániť tomu, aby malo zbytočné množstvo ľudí prístup ku všetkým vlastnostiam multisite. WordPress tak umožňuje to, aby všetko ostalo pod jednou strechou s možnosťou prevádzky viacerých interných webov na účely networkingu.
Príklady využitia
Poďme na konkrétne príklady:
1.WordPress.com
Je ukážkovým príkladom. Hosťuje milióny webstránok, ktoré môžete voľne používať. Za premium témy a moduly sa však už platí.
2.EduBlogs
Táto platforma umožňuje školám a pedagógom vytvoriť si ich vlastný blog a používať milióny webstránok za pomoci jednej jedinej multisite siete. Používatelia si môžu svoj blog vytvoriť zadarmo. Pri základnej verzii učitelia spravujú svoje vlastné blogy, na ktoré môžu pridávať študentov. Ak sa rozhodnú, že by chceli využívať viaceré extra funkcie a možnosti, aktivujú si Pro Account. Od roku 2005 hostoval Edublogs viac ako 3,3 milióna blogov. Slušné.
3.BBC America
Vedeli ste o tom, že aj BBC beží na WordPress? Každá z relácií, ktoré BBC vysiela má vlastnú webovú stránku. Multisites využíva pre svoju sieť blogov.
4.Courvoisier
Ak patríte medzi fanúšikov koňaku, o tejto značke ste už pravdepodobne počuli. Courvoisier sa predáva vo viacerých štátoch a aby značka zvýšila úroveň svojho brandu, pre každý región má vytvorenú jedinečnú webovú stránku. Tieto všetky regionálne webstránky pritom fungujú pod jednou strechou.
5.New York Times Blogs
Legendárne New York Times boli založené v New Yorku v roku 1851. Patria k jedným z najstarších amerických novín. Časy sa zmenili a aj v redakcii New York Times už dlhšie chápu, že vyhýbať sa online-u a ostať pri papierovej verzii by nebol dobrý krok. New York Times má aktuálne viac ako 60 blogov na ktoré pravidelne prispieva. Všetky blogy sú vo WordPress a všetky využívajú multisites.
6. Reuters Blogs
Reuters je tlačová agentúra, ktorá bola založená v roku 1851 vo Veľkej Británii. Podobne ako New York Times, Reuters Blogs tiež pôsobia okrem offline aj v online prostredí. Ako aj New York Times, ich blogy fičia na multisites.
7. Harvard
Jedna z top súkromných škôl v Spojených Štátoch má svoje blogy tiež na WordPress. Blogy pokrývajú množstvo tém, ku ktorým sa študenti majú možnosť vyjadriť aj prostredníctvom vytvorenia blogového príspevku. Každý zo študentov, ktorí má koncové adresy harvard.edu, radcliffe.edu alebo hbs.edu, si môže vytvoriť zadarmo blog a využívať všetky výhody multisite inštalácie.
8. BostInno
BostInno je digitálna tlačová agentúra, ktorá informuje o rôznych témach a udalostiach, ktoré sa aktuálne dejú v Bostone. Webová stránka je majetkom najväčšej mediálnej spoločnosti Streetwise Media. Tak ako predošlé príklady, aj BostInno využíva multisites na ktoré sa napájajú ďalšie podstránky akými sú technologické novinky, životný štýl, vzdelanie….
9. A way to garden
Blog venovaný záhradkám a všetkým čo s nimi súvisí sa stal jedným z najúspešnejších záhradníckych blogov na webe. Aj tento blog funguje v spolupráci s multisites na ktorých sú uložené viaceré podstránky.
10. Cheapflights
Webová stránka, ktorá ponúka letenky, hotely, rôzne dovolenkové balíčky. Tento web používa multisites na fungovanie ďalších sekcií, na základe ktorých si vyberáte rôzne cestovateľské tipy, novinky a lety.
Záver
Jeden hosting, viacero webov. To je stručná charakteristika toho, ako mulitsite funguje. To, že aj veľké weby sú postavené na WordPress jasne dokazuje, že WordPress nie je určený len malým webovým stránkam, ale že na ňom môže pokojne fungovať aj taký veľký web akým je spomenutý BBC America 🙂