WordPress a affiliate marketing

3

Zarábať na svojom webe nie je až tak náročné, ako by sa mohlo zdať. Ja osobne som začínal v roku pána 2008 na WordPress weboch, kde som mal 5 článkov, free template, AdSense a na ňom CRT viac ako 80%. Dnes to už nie je také ľahké, ako v dobre primitívnej optimalizácii pre vyhľadávače. Poďme sa ale pozrieť na to, ako sa to dá a ako sa to dá super pomocou WordPress.

Keď zvládneš nainštalovať WordPress, už si web developer junior

Je to smiešne, ale pred 10-timi rokmi “rozbehať” web s administráciou, a nie na Front Page alebo hard HTML, nebolo úplne jednoduché. Hostingy stáli viac, ako minerálka v Eurovei a bolo sa treba obracať. Vtedy “nainštalovať” fakt znamenalo niečo. Dnes to znamená jeden klik v administrácii hostingu. Ten stojí často menej ako 1€ mesačne, z čoho mi je až do plaču.

Preto si dnes vie “urobiť web” aj mierne inteligentnejšia kura, ktorej k tomu stačí v správnej konštalácii obsypať notebook zrnom.

Zarábanie na webe

Do plaču mi je aj z toho, aké to je dnes ľahké. Stačí sa regnúť a zarábate. No, ale poďme k tomu zázračnému affiliate marketingu. Rozlišujeme tam publisherov, teda tí, ktorí publikujú, teda napríklad blogeri, magazíny a pod. Na druhej strane inzerentov, ktorí niečo predávajú a chcú predaje. Nečakané.affiliate marketing

Na internete sa reklama predáva na:
 1. Zobrazenia – teda niekto niekde uvidí váš banner, možno naňho klikne a možno nakúpi
 2. Kliky – teda niekto niekde uvidí váš banner, aj naňho klikne a možno nakúpi
 3. Akcie  – teda niekto niekde uvidí váš banner, aj naňho klikne a určite nakúpi

Tí bystrejší už chápu, že najefektívnejšie pre inzerenta je platiť provízie za realizované obchody. Je to aj v celku fér. Keď donesiete platiaceho zákazníka, máte províziu. Not bad.

Technicky to funguje tak, že dostanete “affiliate link”, ktorý obsahuje parametre,ktoré zaznamenajú, že ste poslali návštevníka vy.

Napríklad:

http://www.astratex.sk/?a_aid=521a17c4b88d1

521a17c4b88d1 je ten parameter, podľa ktorého systém vie, že to je “váš človek” a ak nakúpi, provízka a život na Bahamách je váš.

Publisheri nájdu viacerené WordPress pluginy na prácu s affiliate kampaňami, ale môj názor je taký, že najlepšie je pracovať so “surovým” linkom. Na druhej strane inzerenti si môžu do svojho WordPress eshopu pridať vlastný affiliate program napríklad cez plugin AffiliateWP.

Odkiaľ získať affiliate kampane

Samozrejme, nie každý eshop alebo web má affiliate kampaň. V praxi rozlišujeme 2 možnosti prevádzky programu:

 • Samostatný affiliate program
 • Affiliate sieť s viacerými programami

Každé z riešení má svoje pre a proti. V samostatnom riešení je kampaň samostatná, nečakane. Jedna kapaň jeden eshop, jedno prihlásenie. V rámci samostatného programu je väčšinou dostupný affiliate manažér, ktorý to má na starosti. Je to niekto priamo z firmy, napríklad eshopu. Takže veci vie rýchlo riešiť a prípadne hasiť.

V rámci siete sú dostupné viaceré kampane, od viacerých inzerentov. Zárobky sa agregujú a máte to ako publisher “pod jednou strechou”. Nevýhoda je to, že sú často provízie nižšie ako pri samostatných programoch a affiliate menežér siete nemá priamy dosah na chod eshopu.

Nepriestreľné tipy pre využitie affiliate kampaní s WordPress

Veľa ľudí hovorí, čo máte robiť, no ja vám poviem aj to, čo nemusíte. Ušetrím vám čas. Ale vôbec nemáte za čo 🙂

 1. Neriešte bannery – bannery v affile veľmi nefungujú.
 2. Riešte priame hyperlinky – priamo z textu, cielene odkazujte na produkty. To má zmysel.
 3. Skúste XML katalóg – cez WordPress sa dá spraviť krásny XML katalóg. Existuje k tomu dokonca aj super video a článok Ako naimportovať XML do WordPress.
 4. Skúšajte viaceré kampane – nerezignujte. Ak jedna kampaň na vašu cieľovku nefunguje, skúste ďalšiu. Je ich dostupných veľmi veľa.
 5. Vzdelávajte sa – minulý rok sme vypustili kurz Super Affiliate Academy, ktorý je úplne celý zadarmo a dokonca vám zadarmo pošleme aj knižku, keď chcete. Bez podmienok, len tak z lásky k affilu :).

Nech sa páči. Affiliate kampaňe sa používajú extrémne ľahko. V kombinácii s WordPress, ktorý zvláda tvorbu a editáciu webu veľmi jednoducho, ste chýbajúcim článkom už len vy. Publikujte, získajte čitateľov a odporučte im niečo, za čo budete mať odmenu.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

3 Komentáre

 1. Zdravim, zaujimavy clanok, diky… len by ma zaujimalo ze kolko sa v realnych slovenskych podmienkach da na reklame zarobit… myslim ze ten zivot na Bahamách z toho nikdy nebude…. len nemam ani len potuchy ze povedzme ze pri navstevnosti webu 1.000 slovakov denne kolko z toho mozem realne vytlst penazi – hovorim o reale, nie o tych marketingovych cislach co su spominane v krajne s uzasnou kupischopnostou obyvatelstva…

  Diky za info, Peter

  • ak mas 1000 tematickych ludi na temu pozicky, denne mozes mat kludne 200€. Ak mas web, kde chodia stahovat online filmy, z 1000 ludi budes mat 0,1€ 🙂 Realne su ludia, co na Slovenskom trafficu zarabaju tisice € mesacne.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here