Kde nájsť obrázky zadarmo pre web – najlepšie fotobanky

Ak vlastníte web stránku, viete, že získať kvalitné obrázky zadarmo nie je jednoduché. Pripravil som preto pre vás tento zoznam fotobánk.

Kde nájsť obrázky zadarmo pre web - top 15 fotobánk

Zdroje obrázkov zadarmo

Použitie obrázkov v texte nie je len dizajnovým prvkom pre lepšie grafické spracovanie. Takýto text si ľudia viac všímajú. Obrázky okrem toho zvyšujú pravdepodobnosť toho, že si čitatelia váš príspevok zapamätajú.

Tip: ak chcete kvalitné prémiové obrázky, ktoré budú pôsobiť profesionálne, odporúčam pozrieť sa na Shutterstock.

Pixabay

Asi najznámejší zdroj obrázkov zadarmo je Pixabay. Na Pixabay nájdete viac ako 1,8 milióna fotografií, ilustrácií, vektorov a videí. Všetky ich môžete voľne využívať na webových stránkach, sociálnych sieťach a mediálnych platformách a to aj na komerčné účely. Výhodou je možnosť vyhľadávania podľa zadanej témy. Niektoré obrázky nie sú vyhotovené v modernom štýle, čo však môže niektorým stránkam vyhovovať.

Popularita Pixabay je zároveň jeho nevýhodou. Ak hľadáte pre svoje stránky originalitu, možno vás sklame to, že vybrané obrázky ľahko nájdete aj na iných weboch.

Pixabay
Pixabay

Canva

Canva je kompletný online nástroj na prácu s grafikou. To znamená, že si tu môžete jednoducho vkladať texty do obrázkov a teda vytvárať si napríklad náhľadové obrázky pre články, obaly kníh, obrázky pre sociálne siete, logá, pozdravy a mnoho iného. Nájdete tu veľa obrázkov, ikoniek a možností písma.

Canva je známa pre svoju jednoduchosť. Vytvoriť si v nej vlastnú grafiku je naozaj jednoduché. Preto ju aj ja používam na tvorbu obrázkov pre články ako aj na sociálne siete.

Unsplash

Na Unsplash nájdete viac ako 1 milión fotografií. Táto stránka je rajom pre všetkých, ktorí hľadajú  obrázky vyhotovené v profesionálnej kvalite. Je to preto, že fotografie do tejto databázy pridávajú profesionáli. Na Unsplash vyhľadáte fotografie s rôznym zameraním aj umelecké fotografie. A nie len to. Nájdete tu tiež textúry a obrázky na pozadia stránok.

Obrázky sú zoradené do kolekcií s rôznym zameraním, no vyhľadávať môžete tiež pomocou vyhľadávača na stránke. Všetky obrázky z Unsplash môžete voľne využívať aj na komerčné účely.

Pexels

Pexels ponúka veľké množstvo obrázkov s rôznou tematikou a denne pribúdajú nové. Všetky sú k dispozícii na voľné použitie pre osobné aj komerčné účely. Nevýhodou je, že tu nájdete obrázky z iných zdrojov, ako napríklad Pixabay. Niektorým používateľom môže chýbať zoradenie podľa kategórií. Vyhľadávanie je možné len pomocou vyhľadávača.  Všetky obrázky sú však v profesionálnom, modernom prevedení vo vysokom rozlíšení.

Gratisography

Na Gratisography stretnete kreativitu, originalitu a nápaditosť. Stránku založil a vytvoril umelec Ryan McGuire. Vyhľadať si tu môžete bežné aj vtipné motívy. Nevýhodou je menšie množstvo fotografií. Všetky obrázky sú zoskupené do kategórií, nemôžete si ich však vyhľadávať zadaním kľúčového slova. Ako ostatné zdroje obrázkov zadarmo, aj Gratisography poskytuje všetky obrázky na voľné použitie.

Negative Space

Negative Space je ďalší bezplatný zdroj obrázkov, ktorý stojí za spomenutie. Cieľom tejto stránky je poskytnúť fotografom priestor na zdieľanie svojich záberov. Nájdete tu fotografie rozdelené do 16 kategórií. Na vyhľadávanie podľa kľúčového slova môžete využiť vyhľadávač. Fotografie sú kvalitné a dostupné vo vysokom rozlíšení. Keď zrolujete až do päty stránky, budete ich môcť filtrovať aj podľa farieb.

Pic Jumbo

Picjumbo založil v roku 2013 fotograf Viktor Hanacek. Vyhľadáte si tu obrázky zadarmo pomocou rozdelenia do kategórií alebo pomocou vyhľadávača. Všetky fotografie sú vo vysokom rozlíšení a stále pribúdajú nové. Pri prehliadaní ma zaujal odlišný dizajn samotnej stránky, ktorý akoby vybočoval z radu ostatných zdrojov obrázkov.

Ak vám nestačí databáza voľne dostupných obrázkov, môžete si objednať niektorý z prémiových balíčkov, kde ich získate oveľa viac. Jeho cena sa pohybuje od 59 dolárov ročne v závislosti od toho, aké ďalšie výhody platenej verzie budete chcieť využívať.

Picjumbo
Picjumbo

Splitshire

Splitshire ponúka množstvo fotografií vo vysokom rozlíšení. Nevýhodou môže byť menšie množstvo obrázkov. Všetky sú však k dispozícii na osobné aj komerčné účely. Tú správnu fotku nájdete pomocou vyhľadávača. Môžete tiež použiť dostupné rozdelenie do kategórií. Okrem obrázkov sú na Splitshire dostupné aj voľne použiteľné videá.

Life of Pix

Life of Pix dáva na voľné použitie mnoho kvalitných fotografií aj videí. Na rozdiel od mnohých stránok, kde uverejňujú svoje zábery viacerí fotografi, na Life of Pix si môžete pozrieť aj tváre, ktoré sa ukrývajú za fotoaparátom. Negatívom stránky je absencia rozdelenia podľa kategórií. Konkrétny obrázok vám však pomôže nájsť vyhľadávač.

Superfamous

Netradičná stránka Superfamous vás privíta svojím zaujímavým a originálnym dizajnom. Ponúka zdroje na tvorbu portfólií, e-shopov aj blogov a iných typov stránok. Môžete si tu vybrať šablóny, pozadia, fonty a fotografie. V galérii fotografií však nenájdete tradičné množstvo tém. K dispozícii sú obrázky prírody vo vysokom rozlíšení. Okrem toho tu nájdete tiež rozsiahlu zbierku citátov.

Superfamous
Superfamous

Flickr

Flickr patrí medzi známejšie zdroje obrázkov zadarmo. Pre jeho používanie sa budete musieť zaregistrovať. Potom na vás už čaká množstvo fotografií a videí s rôznym zameraním. Tú správnu fotku nájdete pomocou rozdelenia do kategórií alebo pomocou vyhľadávača. Pri sťahovaní je ale potrebné presvedčiť sa, či je vybraná fotografia určená na voľné použitie.

Google obrázky

Obrázky zadarmo vám pomôže vyhľadať aj Google. Všetky obrázky, ktoré môžete ďalej používať si budete musieť vyfiltrovať. Urobiť tak môžete v ponuke Nástroje. Vyhľadáte si tak obrázky na opätovné použitie na komerčné aj nekomerčné účely.

Google obrázky
Google obrázky

Najlepšie prémiové fotobanky

Ak vám nestačí ponuka zdrojov obrázkov zadarmo, môžete navštíviť prémiové fotobanky. Ich výhodou je najmä exkluzivita obrázkov vo vysokej kvalite.

Shutterstock

Jedným z najznámejších platených zdrojov obrázkov je Shutterstock. V ponuke tejto stránky nájdete široké spektrum fotografií, vektorov a videí rozdelených podľa kategórií. Využiť môžete tiež vyhľadávač, ktorý umožňuje vyhľadať snímok podľa zadaného slova.

Všetky obrázky sú vo vysokej kvalite. Je to vďaka schvaľovaniu, ktorým musí prejsť každý autor predávajúci na Shutterstock svoje fotografie. Výhodou je tiež dostupnosť stránky v českom jazyku.

Shutterstock si môžete vyskúšať zadarmo. Ak budete chcieť prejsť na platenú verziu, ponuka balíčkov sa začína od 29 € na mesiac. K dispozícii sú pri tom rôzne osobné, tímové aj podnikové plány.

Shutterstock
Shutterstock

iStockphoto

iStockphoto ponúka obrázky, ilustrácie, pozadia, video aj audio súbory. Všetky médiá sú prehľadne zoradené do kategórií. Aj na tejto stránke musí každý autor prechádzať schvaľovacím procesom, výsledkom čoho sú naozaj kvalitné snímky vo vysokom rozlíšení.

Ak si chcete z iStockphoto stiahnuť obrázky či iné médiá, musíte si objednať niektorý z dostupných balíčkov služieb. Ich cena začína od 29 € mesačne. Pre využitie služby iStockphoto len na stiahnutie niekoľkých obrázkov, je možné zakúpiť len kredity na ich stiahnutie.

123RF

123RF má pre svojich používateľov pripravené milióny fotografií, vektorov, videí a audio súborov. Okrem rozdelenia podľa kategórií a vyhľadávania na základe kľúčového slova si môžete obrázky aj filtrovať. Napríklad podľa orientácie, štýlu alebo farby. Stránku si môžete prezrieť zadarmo, platí sa až za sťahovanie súborov. Výhodou je aj dostupnosť stránky v českom jazyku.

123RF vás poteší okrem kvality dostupných médií aj svojou cenou. Ak si zakúpite ročný plán, najnižšia cenová tarifa začína na 24 € mesačne.

123RF
123RF

Adobe Stock

Adobe Stock je prémiová fotobanka, kde nájdete fotografie, ilustrácie, vektory, videá, šablóny aj 3D obrázky. Náhľad obrázkov si môžete stiahnuť po registrácii. Za právo používať obrázky je potrebné zaplatiť.

Vyhľadávanie je podobne ako v ostatných fotobankách zjednodušené možnosťou vyhľadania podľa kľúčového slova. Vyhľadávanie si môžete spresniť pomocou filtrovania podľa veľkosti, farby, ceny alebo možnosti použitia na komerčné účely a podobne.

Výhodou je možnosť prepojenia stránky s ostatnými aplikáciami Adobe. Ceny balíčkov sa začínajú od 29,99 € mesačne.

Depositphotos

Depositphotos bude vyhovovať všetkým používateľom, ktorí hľadajú kvalitný zdroj obrázkov v českom jazyku. Môžete si tu vyberať z viac ako 140 miliónov obrázkov, vektorov, videí a fotografií k novinovým článkom rozdelených do prehľadných kategórií.

Na prvý pohľad je zrejmá profesionálna kvalita fotografií. K dispozícii je aj online podpora a mobilné aplikácie. Ceny platených balíčkov začínajú na 29 € mesačne.

Dreamstime

Dreamstime je kvalitný zdroj prémiových obrázkov, kde nájdete viac ako 120 miliónov fotiek.

Envato Elements

Envato Elements obsahuje tisíce fotografií, fontov a šablón.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

8 Komentáre

 1. Dobrý den pán Jurosko,
  prosim vás možte odporučiť daky šikovný nástroj na tvorbu ebooku s možnosťou exportu do PDF ? Idealne zadarmo.
  Dakujem

  • Dobrý deň,
   Ja zvyknem ebook písať normálne cez google dokumenty a tam je potom možnosť exportovať do PDF. Na tvorbu obálky používam grafický nástroj Canva.
   Dajte mi potom prosím vedieť ako ste sa to rozhodli spraviť.

  • Zdravim Vás este raz ?

   Dakujem. Ja som medzičasom pozrel na Venngage a skúšam tam vytvoriť ebook.
   Len sa v “for free” verzii nedá stiahnuť dokument v žiadnom formáte.
   Tzn. len linka a citanie. Myslite, že je to pre fanusikov webu nekomfortne, a treba zasielať pdf. do inboxu ?
   Resp. co si o tom myslite…

   Dakujem pekne za nazor

  • Zdravím,
   Myslím si, že ľudia majú radšej možnosť mať to u seba. Tu vidím ako nevýhody: museli by byť online, je tam vo free verzii branding venngage a stávate sa závislí od tej služby – čo ak sa rozhodnú v budúcnosti zrušiť free verziu alebo vám nehodou zmažu ebook?

  • Presne tak. Mne najviac prekáža, možnosť stuiahnutia. Na druhej strane musím povedať že práca je veľmi intuitívna a práca s obrázkami je tiež Ok. V každom prípade dakujem za názor.

  • Ja pisem e-book normalne vo worde a potom to generujem do pdf a obalku si tiez vyrabam vyrabam sama… Ak chcete obalku, kludne ma kontaktujte

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here