Návod na inštaláciu WordPress

Inštalácia WordPress je veľmi jednoduchá. Stačí vykonať nasledujúcich pár krokov a môžete začať tvoriť obsah na vašej vlastnej stránke. 

1. krok – Doména a webhosting

Pre vytvorenie vašej vlastnej stránky si potrebujete najskôr zaregistrovať doménu a vybrať poskytovateľa webhostingu.

Viaceré hostingové spoločnosti ponúkajú možnosť automatickej inštalácie WordPress v administrácii webhostingu. Pri takejto inštalácii stačí zadať URL adresu, kam chcete WordPress nainštalovať, váš email a heslo používateľa. O všetko ostatné sa postará automatický skript. Nemusíte teda vytvárať databázu alebo nahrávať WordPress cez FTP. Ak váš poskytovateľ hostingu poskytuje aj automatickú inštaláciu WordPress, nemusíte ďalej čítať. WordPress máte nainštalovaný v priebehu pár sekúnd.

Automaticka instalacia WordPress
Automatická inštalácia WordPress

V prípade, že váš poskytovateľ hostingu automatickú inštaláciu neposkytuje, pokračujte ďalej v čítaní.

2. krok – Stiahnite si inštalačné súbory

Slovenský WordPress nájdete vždy na stránke sk.wordpress.org a na WP.sk. Po stiahnutí si rozbaľte zip archív.

stiahnutie WP
Kde stiahnuť WordPress?

3.krok – Nahrajte súbory WordPress na váš hosting

Teraz potrebujete rozbalené súbory nahrať na váš webový server pomocou FTP. Súbory treba obvykle nahrať do adresára s názvom web, public_htmlprípadne htdocs.
Pozor: Nenahrávajte celý adresár s názvom wordpress, nahrávajte jeho obsah (súbory a podadresáre).

ftp upload
Nahranie súborov pomocou FTP

Na nahranie môžete použiť online uploader hostingu, alebo jeden z programov ako Filezilla, WinSCP alebo Total Commander pre Windows, prípadne CyberDuck, či Transmit pre Mac. Na pripojenie budete potrebovať tri údaje: adresu servera, meno (login) a heslo.

4.krok – Vytvorte MySQL Databázu

WordPress pre svoje fungovanie potrebuje databázu MySQL, alebo jej novú alternatívu v podobe databázy MariaDB. Vytvoríte si ju v administrácii vášho hostingu.

Pozor! Vytvorené údaje bude potrebné zadať do inštalácie, tak si ich nezabudnite poznačiť.

databaza
Vytvorenie databázy

V inštalácii WordPress budete potrebovať meno databázy, používateľa databázy a heslo. Poznačte si všetky tieto údaje a snažte sa zvoliť heslo, ktoré nie je jednoduché uhádnuť.

5.krok – Inštalácia

Doteraz sme len robili prípravné kroky, teraz nám už neujde samotná inštalácia. Zadajte do prehliadača URL adresu vašej stránky v tvare http://www.wp.sk a zobrazí sa vám upozornenie WordPress, že stránka neobsahuje súbor wp-config.php. Jednoducho kliknite na tlačidlo a vytvorte ho.

Poznámka: Súbor sa dá vytvoriť aj pomocou  FTP. Vo vašom adresári je súbor wp-config-sample.php, ktorý stačí uložiť aj pod názvom wp-config.php!

wpconfig
Tvorba súboru wp-config.php

Na nasledujúcej stránke budete vidieť všetky informácie, ktoré sú potrebné k inštalácii. Pripravte si všetko potrebné a kliknite na tlačidlo Poďme na to!

Instalacia
Príprava inštalácie

Zadajte všetky informácie o databáze a kliknite na tlačidlo Zaslať.

Poznámka: V prípade, že máte hosting u WebSupport, treba v položke Hostiteľ databázy zadať informáciu, ktorú nájdete pri vytváraní databázy v tvare :/tmp/mysql51.sock respektíve :/tmp/mariadb55.sock (s jednou dvojbodkou na zaciatku).

nastavenie databazy
Vypnenie udajov o databaze

WordPress skontroluje všetky potrebné informácie. Ak je všetko v poriadku, budete vyzvaný spustiť inštaláciu. Už stačí iba kliknúť na tlačidlo!

Poznámka: Ak ste práve vytvorili databázu a WordPress vykazuje chybu: Nebolo možné naviazať spojenie s databázou, skontrolujte si správnosť zadávaných údajov. V niektorých prípadoch je potrebné chvíľu počkať, kým sa dokončí vytvorenie databázy.

spustenie
Spustenie inštalácie

Posledná obrazovka vyžaduje informácie o vašej stránke, administrátorovi a viditeľnosti pre vyhľadávače. Zadajte názov stránky, meno používateľa, heslo a email.

instalacia
Potvrdenie inštalácie

Hotovo! Stačí kliknúť na tlačidlo Inštalovať WordPress.

Gratulujeme! Práve ste si nainštalovali WordPress. Od tvorenia vášho vlastného obsahu a úprav vašej stránky vás delí už iba prihlásenie sa na stránku. To sa štandardne nachádza na odkaze: www.vasa-domena.sk/wp-admin, kde stačí zadať meno a heslo používateľa.

Prihlasenie do WordPress
Prihlásenie do WordPress

 

The following two tabs change content below.

Michal Vittek

zaujíma ho hlavne WordPress, ale aj všetko nové čo sa deje vo svete. Stará sa o preklady tém, modulov a pripravuje pre vás novinky zo sveta WordPress.

Latest posts by Michal Vittek (see all)

11 komentárov


 1. ako je mozne sa v ramci instalacie vratit o krok spat. potrebujem opatovne vypisat udaje ohladne databazy, nakolko zadany nazov pre policko „hostitel databazy“ nebol spravny a teraz mi vypisuje chybovu hlasku: chyba pri nadvazovani spojenia

  Odpovedať

 2. Dobrý deˇ, chcem sa spýtať na spustenie emailu v rámci webovej stránky

  Odpovedať


 3. Postupoval som podľa krokov a keď som začal 5.krok, načítal som moju URL adresu ale zobrazí mi prázdnu stránku iba s nápisom Indef of/
  Viete mi s tým poradiť?

  Ďakujem.

  Odpovedať

 4. Dobry, ak mam existujucu stranku a nechcem ju zatial odstranit, ale popri nej vytvorit WP a jedneho dna presmerovat „index“ na tu WP, ako mam postupovat? Dakujem

  Odpovedať

 5. dobry den, mohli by ste dat navod aj na instalaciu WP v pripade, ze este nemam registrovanu domenu a najprv si chcem vytvorit stranku a az potom ju natiahnut na domenu?

  Odpovedať

  1. Blog alebo jednoduchú stránku si môžete zadarmo vytvoriť na WordPress.com. Budete mať adresu nieco.wordpress.com, no treba rátať s obmedzeniami oproti vlastnej inštalácii WordPress. Napríklad na WordPress.com môžete používať len niektoré témy a moduly.

   Odpovedať

   1. dakujem za odpoveď, ešte jedna otázka: keď si potrebujem zriadiť webovp stránku, ale mať v rámci nej aj blog, čiže nie zvlášť, je to možné urobiť?

    Odpovedať

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.