Návod na inštaláciu WordPress

10

Inštalácia WordPress je veľmi jednoduchá. Stačí vykonať nasledujúcich pár krokov a môžete začať tvoriť obsah na vašej vlastnej stránke. 

1. krok – Doména a webhosting

Pre vytvorenie vašej vlastnej stránky si potrebujete najskôr zaregistrovať doménu a vybrať poskytovateľa webhostingu.

Viaceré hostingové spoločnosti ponúkajú možnosť automatickej inštalácie WordPress v administrácii webhostingu. Pri takejto inštalácii stačí zadať URL adresu, kam chcete WordPress nainštalovať, váš email a heslo používateľa. O všetko ostatné sa postará automatický skript. Nemusíte teda vytvárať databázu alebo nahrávať WordPress cez FTP. Ak váš poskytovateľ hostingu poskytuje aj automatickú inštaláciu WordPress, nemusíte ďalej čítať. WordPress máte nainštalovaný v priebehu pár sekúnd.

Automaticka instalacia WordPress
Automatická inštalácia WordPress

V prípade, že váš poskytovateľ hostingu automatickú inštaláciu neposkytuje, pokračujte ďalej v čítaní.

2. krok – Stiahnite si inštalačné súbory

Slovenský WordPress nájdete vždy na stránke sk.wordpress.org a na WP.sk. Po stiahnutí si rozbaľte zip archív.

stiahnutie WP
Kde stiahnuť WordPress?

3.krok – Nahrajte súbory WordPress na váš hosting

Teraz potrebujete rozbalené súbory nahrať na váš webový server pomocou FTP. Súbory treba obvykle nahrať do adresára s názvom web, public_htmlprípadne htdocs.
Pozor: Nenahrávajte celý adresár s názvom wordpress, nahrávajte jeho obsah (súbory a podadresáre).

ftp upload
Nahranie súborov pomocou FTP

Na nahranie môžete použiť online uploader hostingu, alebo jeden z programov ako Filezilla, WinSCP alebo Total Commander pre Windows, prípadne CyberDuck, či Transmit pre Mac. Na pripojenie budete potrebovať tri údaje: adresu servera, meno (login) a heslo.

4.krok – Vytvorte MySQL Databázu

WordPress pre svoje fungovanie potrebuje databázu MySQL, alebo jej novú alternatívu v podobe databázy MariaDB. Vytvoríte si ju v administrácii vášho hostingu.

Pozor! Vytvorené údaje bude potrebné zadať do inštalácie, tak si ich nezabudnite poznačiť.

databaza
Vytvorenie databázy

V inštalácii WordPress budete potrebovať meno databázy, používateľa databázy a heslo. Poznačte si všetky tieto údaje a snažte sa zvoliť heslo, ktoré nie je jednoduché uhádnuť.

5.krok – Inštalácia

Doteraz sme len robili prípravné kroky, teraz nám už neujde samotná inštalácia. Zadajte do prehliadača URL adresu vašej stránky v tvare http://www.wp.sk a zobrazí sa vám upozornenie WordPress, že stránka neobsahuje súbor wp-config.php. Jednoducho kliknite na tlačidlo a vytvorte ho.

Poznámka: Súbor sa dá vytvoriť aj pomocou  FTP. Vo vašom adresári je súbor wp-config-sample.php, ktorý stačí uložiť aj pod názvom wp-config.php!

wpconfig
Tvorba súboru wp-config.php

Na nasledujúcej stránke budete vidieť všetky informácie, ktoré sú potrebné k inštalácii. Pripravte si všetko potrebné a kliknite na tlačidlo Poďme na to!

Instalacia
Príprava inštalácie

Zadajte všetky informácie o databáze a kliknite na tlačidlo Zaslať.

Poznámka: V prípade, že máte hosting u WebSupport, treba v položke Hostiteľ databázy zadať informáciu, ktorú nájdete pri vytváraní databázy v tvare :/tmp/mysql51.sock respektíve :/tmp/mariadb55.sock (s jednou dvojbodkou na zaciatku).

nastavenie databazy
Vypnenie udajov o databaze

WordPress skontroluje všetky potrebné informácie. Ak je všetko v poriadku, budete vyzvaný spustiť inštaláciu. Už stačí iba kliknúť na tlačidlo!

Poznámka: Ak ste práve vytvorili databázu a WordPress vykazuje chybu: Nebolo možné naviazať spojenie s databázou, skontrolujte si správnosť zadávaných údajov. V niektorých prípadoch je potrebné chvíľu počkať, kým sa dokončí vytvorenie databázy.

spustenie
Spustenie inštalácie

Posledná obrazovka vyžaduje informácie o vašej stránke, administrátorovi a viditeľnosti pre vyhľadávače. Zadajte názov stránky, meno používateľa, heslo a email.

instalacia
Potvrdenie inštalácie

Hotovo! Stačí kliknúť na tlačidlo Inštalovať WordPress.

Gratulujeme! Práve ste si nainštalovali WordPress. Od tvorenia vášho vlastného obsahu a úprav vašej stránky vás delí už iba prihlásenie sa na stránku. To sa štandardne nachádza na odkaze: www.vasa-domena.sk/wp-admin, kde stačí zadať meno a heslo používateľa.

Prihlasenie do WordPress
Prihlásenie do WordPress

 

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

10 Komentáre

 1. dobry den, mohli by ste dat navod aj na instalaciu WP v pripade, ze este nemam registrovanu domenu a najprv si chcem vytvorit stranku a az potom ju natiahnut na domenu?

  • Blog alebo jednoduchú stránku si môžete zadarmo vytvoriť na WordPress.com. Budete mať adresu nieco.wordpress.com, no treba rátať s obmedzeniami oproti vlastnej inštalácii WordPress. Napríklad na WordPress.com môžete používať len niektoré témy a moduly.

  • dakujem za odpoveď, ešte jedna otázka: keď si potrebujem zriadiť webovp stránku, ale mať v rámci nej aj blog, čiže nie zvlášť, je to možné urobiť?

 2. Dobry, ak mam existujucu stranku a nechcem ju zatial odstranit, ale popri nej vytvorit WP a jedneho dna presmerovat „index“ na tu WP, ako mam postupovat? Dakujem

 3. Postupoval som podľa krokov a keď som začal 5.krok, načítal som moju URL adresu ale zobrazí mi prázdnu stránku iba s nápisom Indef of/
  Viete mi s tým poradiť?

  Ďakujem.

 4. ako je mozne sa v ramci instalacie vratit o krok spat. potrebujem opatovne vypisat udaje ohladne databazy, nakolko zadany nazov pre policko „hostitel databazy“ nebol spravny a teraz mi vypisuje chybovu hlasku: chyba pri nadvazovani spojenia

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here