Collabim – najpoužívanejší SEO nástroj v ČR a SR (Recenzia)

Collabim je nástroj pre vyhľadávanie a analýzu kľúčových slov, linkbuilding ako i on-page SEO. Prečítajte si recenziu tohto nástroja.

Recenzia Collabim

SEO ako také je komplexné odvetvie, ktoré v sebe zahŕňa neskutočné množstvo aktivít – od analýzy kľúčových slov, cez budovanie externých linkov až po monitorovanie výkonu vašich stránok vo vyhľadávači Google.

Našťastie v dnešnej dobe existujú SEO nástroje ako je Collabim, ktoré vám s týmito aktivitami pomôžu a ušetria doslova stovky hodín času.

V nasledujúcich riadkoch som si preto pre vás pripravil recenziu Collabim nástroja spolu s jeho výhodami, nevýhodami, cenovými ponukami a pod.

Čo je to Collabim?

Collabim je SEO nástroj, ktorý vám pomôže s optimalizáciu stránok pre webové vyhľadávače ako je Google.

Pomocou neho dokážete zmerať pozície vybraných kľúčových slov pre Google, monitorovať PPC reklamy, sledovať pozície konkurenčných webov ako aj kontrolovať spätné odkazy na stránkach.

Collabim bol vytvorený v roku 2011 SEO špecialistom Jiří Koutným – vznikol ako vedľajší projekt popri jeho kariére a odvtedy sa vyvinul do komplexného nástroja, ktorý je populárny naprieč celou Českou a Slovenskou Republikou.

Prečo sa oplatí Collabim používať?

Collabim – tak ako každý SEO nástroj – šetrí správcom webov veľké množstvo času, nakoľko dokáže automaticky vyhľadávať a spracovávať dáta, ktoré by ste inak museli vykonávať manuálne. 

Či už ide o vyhľadávanie a analýzu kľúčových slov, kontrolu SEO optimalizácie vašich stránok alebo hľadanie linkbuildingových príležitostí, Collabim vám behom niekoľkých kliknutí dokáže vygenerovať nesmierne množstvo dát, s ktorými môžete ďalej pracovať. 

Collabim ako taký dokáže pokryť širokú škálu webových užívateľov s rôznymi potrebami – či už ide o úplných začiatočníkov v oblasti SEO, freelancerov, e-shopy, malé blogy ale i veľké marketingové agentúry a pod

Aké funkcie Collabim ponúka? 

Collabim sa sústreďuje hneď na niekoľko odvetví v oblasti SEO. Medzi jeho zaujímavé funkcie patria napríklad:

 • Meranie pozície kľúčových slov
 • Kontrola PPC reklám
 • Analýza on-page elementov na stránkach
 • Špehovanie konkurenčných webov
 • Kontrola spätných odkazov
 • Jednorázové analýzy
 • Svätý grál
 • Hľadanie linkbuildingových príležitostí
 • Importovanie a exportovanie dát
 • Podporovanie tímovej spolupráce
 • Archiváciu zabehnutých projektov
 • Analýza personalizovaných výsledkov vo vyhľadávači Google

Poďme sa teraz pozrieť na tie najdôležitejšie funkcie, ktoré vám dokáže Collabim poskytnúť.

1. Meranie pozícii vybraných kľúčových slov

Medzi základné funkcie nástroja Collabim je kontrolovanie a analýza pozícií vašich stránok pre vybrané kľúčové slová.

Meranie kľúčových slov je jedným z dôležitých aspektov SEO – na to, aby ste mohli zistiť, ako sa vám a vašim stránkam darí vo vyhľadávači Google, musíte vedieť, na akých pozíciach sa vaše stránky pre dané kľúčové slová v skutočnosti nachádzajú. 

Collabim vám s týmto problémom dokáže rýchlo a jednoducho pomôcť: mimo pozícií vašich URL pre vybrané kľúčové slová vám taktiež ukáže aj mesačnú vyhľadávanosť daných kľúčových slov a porovná vaše pozície s pozíciami vašej konkurencie.

Okrem toho dokáže tento nástroj taktiež vykonať základné vyhľadávanie kľúčových slov, vďaka čomu budete schopný nájsť nové príležitosti pre vytváranie a optimalizovanie vášho obsahu na webe. 

Collabim - prehľad kľúčových slov

2. Kontrola PPC reklám

Collabim vám okrem SEO pomôže taktiež zistiť, kto inzeruje PPC reklamy pre vybrané kľúčové slová. 

Kontrola PPC reklám sa však netýka len vyhľadávača Google ale i vyhľadávača Seznam – v jeho prípade si môžete pozrieť aj tagy, ktoré konkurencia na ne využíva. 

3. Analýza stránok

Okrem základnej analýzy kľúčových slov a PPC reklám ponúka Collabim aj jednoduchú kontrolu HTML elementov – title tagov, H1 nadpisov, meta popisov ako i kontrolu samotného obsahu na stránkach.

Hoci ide o relatívne jednoduchú funkciu, môžete s ňou rýchlo a jednoducho nájsť základné SEO chyby na vašich stránkach a rýchlo ich opraviť. 

Okrem on-page elementov vám môže Collabim skontrolovať aj rýchlosť načítavania vašich stránok spolu s potenciálnymi chybami pri presmerovaní stránok na iné IRL. 

Collabim - on-page kontrola a návrhy pre optimalizáciu

4. Špehovanie konkurenčných webov

Jednou zo zaujímavejších funkcií Collabimu je kontrolovanie konkurenčných webov vo vyhľadávačoch. 

Collabim vám behom pár kliknutí dokáže porovnať pozície vašich stránok s pozíciami stránok vašej konkurencie, vďaka čomu získate rýchlo prehľad o tom, či ste na tom lepšie ako iné stránky, prípadne či nepotrebujete urobiť určité zlepšenia.  

5. Hľadanie linkbuildingových príležitostí

V Collabime nechýba ani automatické vyhľadávanie externých spätných odkazov zo stránok, ktoré sú podobné tej vašej. 

Či už ide o odkazy z blogov, zoznamov alebo fórumových skupín, funkcia Sitefinder vám pomôže nájsť weby, s ktorými by ste mohli potenciálne uzavrieť linkbuildingovú spoluprácu

Collabim - príležitosti k spätným odkazom

6. Kontrola spätných odkazov

Stráženie spätných odkazov manuálne je pomerne náročná a chaotická práca, najmä ak odkazy nakupujete a na vaše stránky linkujú stovky externých web stránok. 

Collabim vám s týmto problémom dokáže pomôcť nakoľko v pravidelných časových intervaloch kontroluje aktivitu každého externého spätného odkazu a jeho funkčnosti.

V prípade, že by určitý spätný odkaz prestal fungovať a externý web prestane na vás linkovať, Collabim vás jednoducho na daný problém upozorní

Táto funkcia je užitočná hlavne v prípade kúpených odkazov, nakoľko môžete takto mať neustály prehľad o vašich nakúpených linkoch a ich hodnote pre váš web. 

Collabim - kontrola spätných odkazov

7. Svätý grál

Svätý grál je špeciálna funkcia od Collabimu, ktorá dokáže analyzovať konkurenčné weby a kľúčové slová, na ktoré sa zobrazujú vo vyhľadávači Google.

Vďaka jednoduchému vloženiu akéhokoľvek webu získate množstvo zaujímavých dát o kľúčových slovách, na ktoré sa daný web zobrazuje, spolu s jeho pozíciami na ne ale aj iné užitočné dáta ako sú napr. aktívne PPC reklamy daného webu.

Čaro tejto funkcie je pomerne jasné – Svätý grál vám pomôže nájsť medzery v obsahu na vašom webe, resp. vám pomôže zistiť na ktoré relevantné kľúčové slová sa ešte nezobrazujete na rozdiel od vašej konkurencie. 

Svätý grál je takpovediac “perlou” Collabimu, nakoľko so sebou prináša veľa príležitostí, ako optimalizovať vaše webové stránky lepšie. 

Collabim - Svätý grál

8. Bonusové funkcie

Okrem vyššie spomínaných SEO funkcií ponúka Collabim aj niekoľko užitočných “malých” bonusov vo svojom nástroji:

 • Jednorázové analýzy – pomocou tejto funkcie môžete jedným kliknutím získať prehľad o hľadanosti akéhokoľvek počtu kľúčových slov spolu s ďalšími návrhmi na kľúčové slová.
 • Report na jedno kliknutie – Collabim vám po vašej komplexnej analýze môže vytvoriť prehľadný report so všetkých dátami, ktoré potrebujete (napr. návštevnosť, pozície vo vyhľadávači Google, dáta o spätných odkazoch, a pod.)
 • Podpora tímovej spolupráce – Collabim umožňuje zdieľať účet medzi viacerými užívateľmi nástroja, spolu s nastaveniami o prístupe ku konkrétnym projektom, prípadne dokáže poskytnúť určitým členom len “čítací” mód.
 • Importovanie a exportovanie dát – samotný nástroj je možné prepojiť aj s inými SEO nástrojmi ako je napríklad Google Analytics a Google Search Console, čo vám dodá viac flexibility pri importovaní dát z a do Collabimu.
 • Archivácia projektov – v prípade, že sa chystáte začať nový projekt, nemusíte ten starý ihneď mazať! Collabim dokáže akýkoľvek predchádzajúci projekt archivovať a pozastaviť všetky merania, ktoré ste na ňom robili. V prípade, že by ste sa potrebovali k nejakému starému projektu vrátiť, môžete archivovaný web spolu s jeho dátami opätovne (a hlavne kedykoľvek) aktivovať.

Cenník nástroja Collabim

Hoci Collabim je profesionálny SEO nástroj, jeho cenové balíčky pokrývajú všetky cieľové SEO skupiny ľudí a ich potreby – od úplných začiatočníkov s malým “budgetom” až po veľké marketingové agentúry. 

Collabim prichádza s 8 cenovými balíkmi, každý z nich svojou cenou a možnosťami ponúka výhodne služby aj pre tích najnáročnejších:

Cenník nástroja Collabim

Najlacnejší balík FREE je naozaj zadarmo a ponúka pre začiatočníkov meranie až na 150 kľúčových slov na 1 projekt, zobrazovanie priemerných pozícií webu pre dané kľúčové slová, evidenciu a kontrolu spätných odkazov ako aj jednorázové analýzy. 

S narastajúcou cenou pri každom ďalšom balíku narastá aj maximálny počet meraných kľúčových slov, počet projektov ktoré môžete vlastniť ako i množstvo kreditov, ktoré môžete za mesiac minúť. 

Ako Collabim používať 

Collabim je z užívateľského hľadiska pomerne jednoduchý – pred samotným používaním tohto nastroja sa samozrejme musíte zaregistrovať. 

Či už plánujete prejsť priamo na jeden z platených balíkov od Collabimu alebo si chcete najprv vyskúšať jeho bezplatnú 14-dňovú verziu, registrácia je veľmi jednoduchá – doslova sa dá vyplniť za minútu. 

Po vyplnení údajov a registrácií dostanete na vašu emailovú adresu potvrdzovací mail a môžete priamo prejsť do nástroja. 

Collabim registrácia

Prvým krokom po registrácií, ktorý musíte urobiť, je vloženie URL vašej domény a výber jazyka (spolu s pár ďalšími údajmi). 

Následne už môžete prejsť ku všetkým dostupným funkciám od Collabimu: 

Collabim registrácia domény

Pri novej registrácií vám Collabim ponúkne kľúčové slová, ktoré môžu byť pre váš web relevantné – v prípade, že ste si už výber kľúčových slov spravili sami, môžete tento krok samozrejme preskočiť a svoje kľúčové slová manuálne vložiť do Collabimu.

V úvodnom menu máte všetky funkcie k dispozící na jeden klik – po rozkliknutí vášho projektu sa môžete lepšie pozrieť na prehľad vašich kľúčových slov, sledovanie konkurencie či na vaše odkazy a linkbuilding. 

Collabim hlavné menu

Hoci sa úvodné menu môže zdať zo začiatku priveľmi komplexné, na jeho intuitívnu navigáciu si zvyknete pomerne rýchlo –  prakticky každá funkcia má svoj osobitný tab, ktorý sa rozdeľuje už na jednotlivé položky. 

Osobitnou položkou, ktorá môže byť pre vás zaujímavá je tzv. Collabim index – relatívna hodnota, ktorá vám zobrazí nárast alebo klesanie mesačnej návštevnosti podľa aktuálnych meraní vašich kľúčových slov

Collabim index

Hlavnou výhodou tejto drobnej položky je to, že získate ihneď všeobecný prehľad o tom, ako sa vašim stránkam darí v rámci kľúčových slov, na ktoré sa v Google chcete zobrazovať.

Collabim taktiež ponúka svoj vlastný WordPress plugin – widget, ktorý vám pomôže zobrazovať dôležité dáta priamo v administrácii vášho webu. Avšak tento plugin je už dlhšiu dobu neaktualizovaný, takže ho neodporúčam inštalovať.

Hodnotenie nástroja Collabim (klady a zápory)

Collabim je veľmi solídny nástroj, ktorý v niektorých oblastiach nemá problém konkurovať aj velikánom v oblasti SEO ako je Ahrefs či Semrush.

Vďaka svojím funkciám ako je Svätý grál či jednorazová analýza taktiež ponúka niečo, čím sa dokáže odlíšiť od iných konkurenčných nástrojov. 

Jedným malým mínusom je však jeho rozhranie, ktoré nie je veľmi “user-friendly” pre každého človeka – kvôli svojmu veľkému množstvu funkcií, ktoré sú zobrazené už v úvodnom menu môže občas pôsobiť trochu chaoticky a nie každý sa tak v tomto nástroji dokáže pohodlne zorientovať. 

Na druhej strane takéto malé nedostatky kompenzuje Collabim svojimi cenami – už len fakt, že ponúka aj bezplatnú verziu svojich služieb spolu s výhodnými balíkmi v pomere cena/výkon, hovorí o tom, že je vhodný prakticky pre akúkoľvek cieľovú skupinu ľudí, ktorí sa na SEO špecializujú. 

VýhodyNevýhody
Výhodné ceny v balíkochNie veľmi “user-friendly” rozhranie
Bezplatný 14 dňový balík na skúšku
Svätý grál
Komplexné SEO funkcie
Collabim index

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here