Recenzia Canva: Oplatí sa používať tento online nástroj?

Či už vlastníte jednoduchý blog alebo komplexný e-shop, v určitom bode budete jednoducho potrebovať grafický nástroj pre tvorbu a spravovanie obrázkov, ilustrácii a iných vizuálnych prvkov.

Čo však robiť ak nie ste profesionálny dizajnér alebo grafik?

V tom prípade by ste určite mali zvážiť online nástroj Canva – jednoduchý program, pomocou ktorého si môžete vytvoriť bannery, príspevky či dokonca plagáty rýchlo a pohodlne.

Recenzia Canva

V tomto článku si predstavíme čo to presne Canva je, ako funguje a pozrieme sa aj na niekoľko užitočných funkcii tohto nástroja.

Čo je to Canva?

Canva je online nástroj pre tvorbu rôznych grafickych prvkov, obrázkov a unikátneho dizajnu.

Pomocou neho majú užívatelia na internete možnosť si vytvoriť a upravovať vlastné šablóny, logá, bannery pre sociálne média a pod.
Canvu je možné využiť v bezplatnej verzii (s určitými obmedzeniami) alebo ako prémiový balík (s extra možnosťami).

Kto by mal využiť nástroj Canva?

Canva ako grafický nástroj má nespočetne veľa využití. Či už ste podnikateľ, freelancer alebo jednoducho len potrebujete vytvoriť nejakú grafiku na vašom webe, s Canvou to dokáže rýchlo a jednoducho.

Canvu môžete využiť napríklad pre:

 • Blog – pokiaľ ste bloger či content writer, určite oceníte Canvu ako jednoduchý nástroj, pomocou ktorého si môžete pripraviť ilustračné obrázky, grafy a pod. pre vaše stránky.
 • E-shop podobne ako pri blogu, Canvu môžete využiť pre tvoju obrázkov pre vaše produkty, návrhry dizajnu na e-shop stránkach, ikony a mnohe ďalšie vizuálne prvky, ktoré na e-shope jednoducho potrebujete.
 • Firemná webstránka – Canva je taktiež skvelým nástrojom pre zosúladenie dizajnu na firemnom webe. Vďaka Canve si môžete navrhnúť logá, firemnú grafiku či príspevky na webe, ktoré budú jednotné naprieč všetkými web stránkami.
 • Sociálne média – jedným z hlavných dôvodov, prečo je Canva tak obľúbená, je práve kvôli tvorbe ilustrácii, obrázkov a príspevkov na sociálnych sieťach ako je napríklad Facebook či Instagram. Pomocou Canvy si môžete predpripraviť šablóny, ktoré následne môžete pravidelne využívať na vaše príspevky.
 • Reklamné letáky a banery – či už vlastníte reštauráciu, kamenný obchod alebo skrátka organizujete nejakú akciu, Canva vám rýchlo pomôže vytvoriť letáky, plagáty, bannery či iný promovací materiál.
 • Merch – Canva sa taktiež dá využiť na tvorbu potlače a fotografii na merch ako sú napríklad tričká, hrnčeky, kalendáre a pod.
  Pohľadnice, menovky a pod. – potrebujete rýchlo vytvoriť krásnu pohľadnicu či pozvánku pre vašu rodinu a blízkych? V Canve to zvládnete rýchlo, jednoducho a hlavne zadarmo.

Čo dokáže Canva ponúknuť?

1. Flexibilita funkcii

Canva v sebe ukrýva nespočetné množstvo funkcii, šablón a možností ako si vytvoriť a upravovať svoju vlastnú grafiku. Medzi tie najzaujímavejšie funkcie patria napríklad:

Filtre – pomocou filtrov si môžete pomerne rýchlo a jednoducho upravovať fotografie pre príspevky na soc. médiá.
Grid – pokiaľ plánujete tvorbu koláží, môžete využiť mriežky, ktoré vám s nimi pomôžu.
Ikony – Canva ponúka nespočetné množstvo ikon a nálepiek, ktoré môžete do svojich obrázkov priamo implementovať.
Tvorba a úprava písma – v Canve si môžete vybrať zo širokého sortimentu fontov, prípadne si nahrať a upravovať svoj vlastný font.
Administrácia tímov – Canva poskytuje možnosť pridávať užívateľov do svojho tímu, vďaka čomu môžete medzi sebou zdieľať a upravovať všetky potrebné grafické prvky pre váš web.

2. Podpora jazyka

Pokiaľ nie ste moc zdatní v anglickom jazyku, môžete si v Canve bez problémov nastaviť slovenský alebo český jazyk (prípadne iný jazyk).

3. Jednoduché rozhranie

Canva ako nástroj je veľmi intuitívny (a cool). Po registrácii vás ihneď privíta zaujímavé a zábavné rozhranie, v ktorom sa bez problémov budete vedieť orientovať ihneď.

4. Skvelá podpora

V prípade akéhokoľvek problému máte možnosť napísať zákazníckej podpore Canvy – zvyčajne vám budú schopní odpovedať už na nasledujúci deň.

Ako používať Canvu?

Pre používanie Canvy sa musíte najprv registrovať – registrácia je samozrejme zadarmo a zaberie vám len pár sekúnd:

1. Navštívte domovskú stránku Canvy.

Canva registrácia 1

2. Kliknite na tlačidlo “Zaregistrovať sa zadarmo”.

Canva registrácia 2

3. Pri registrácii máte možnosť sa zaregistrovať pomocou e-mailu, prípadne cez inú platformu (napr. Facebook, Apple, Microsoft, a pod.).

Canva registrácia 3

4. Vyplňte registračné údaje (e-mailovú adresu).

Canva registrácia 4

5. Zadajte meno účtu a potvrďte registráciu na emailovej adrese (pomocou registračného kódu)

Canva registrácia 5

Canva vám následne vytvorí účet a môžete začať pracovať! Poďme sa teraz pozrieť na základný prehľad v Canve.

Prehľad

Pri bezplatnej verzii Canvy vás privíta jednoduchý panel s nástrojmi, ktorý budete pri tvorbe dizajnu využívať. Patria sem funkcie ako napríklad:

 • Docs – základný dokument pre tvorbu vizuálneho obsahu v dokumentoch.
 • Tabule – tvorba jednoduchých a pekných tabuliek.
 • Prezentácie – tu si môžete pripraviť rôzne typy prezentácii v najrozličnejších rozmeroch.
 • Sociálne médiá – tvorba obrázkov a úprava fotografii, ktoré môžete použiť na populárne soc. siete ako je napríklad Instagram, Facebook či Linkedin.
 • Videá – hoci Canva sa sústreďuje prevažne na statickú grafiku, môžete ju taktiež využiť pre tvorbu a úpravu jednoduchých videí, ktoré následne použijete na sociálne média a Youtube.
 • A mnoho ďalších – V Canve máte nespočetné množstvo formátov, ktoré môžete využiť, stačí jednoducho rozkliknúť tlačidlo “Ďalšie” a zobrazia sa vám rôzne možnosti dizajnov a formáty.
Canva prehľad

Okrem hlavného menu s dizajnom máte k dispozícii aj bočný panel, ktorý vám pomôže spravovať vašu grafiku a zdieľať dizajn s ostatnými užívateľmi:

 • Domov – jednoduché tlačidlo, ktoré vás vráti na základný prehľad Canvy z ktoréhokoľvek miesta.
 • Šablóny – ide o široký sortiment “templates” – tém, z ktorých si môžete vyberať ako v bezplatnej, tak i v platenej verzii.
 • Projekty – administratívny priečinok, v ktorom si môžete ukladať a kategorizovať jednotlivé grafické prvky podľa seba. Hoci bezplatná verzia disponuje aj touto funkciou, máte v nej iba limitované množstvo priečinkov, ktoré si môžete vytvoriť.
 • Značka – prémiová funkcia, ktorú si však môžete vyskúšať na 30 dní zadarmo. Tento nástroj vám pomôže vytvoriť jednotný vzhľad pre značky, farby, fonty, loga a iné vizuálne prvky.
 • Plánovač obsahu – taktiež prémiová funkcia, pomocou ktorej si môžete naplánovať zverejnenie obsahu na rôznych platformách podľa kalendára.
 • Objavte aplikácie – knižnica s rôznymi malými funkciami, ktoré môžete využiť pri tvorbe a úprave obrázkov.
 • Smartmockups – šablóny, resp. modely objektov, ktoré môžete vkladať a upravovať podľa vlastných predstáv do svojej grafiky.
 • Vytvoriť tím – funkcia na prepojenie jednotlivých užívateľov Canvy na jedno miesto. Vďaka tomu máte možnosť zdieľať a upravovať obsah s inými ľuďmi a efektívne spravovať vašu grafiku.
 • Kôš – jednoduchá funkcia na zahadzovanie nechceného obsahu.
Canva bočné menu

Jednoduchý príklad v Canve

Poďme sa teraz pozrieť na to, ako jednoducho si môžete vytvoriť a upraviť logo behom pár sekúnd:

 1. Do vyhľadávača v Canve zadajte názov “logá”.
 2. Následne si vyberte jednu zo šablón, ktorá sa vám páči.
 3. Po vybratí kliknite na tlačidlo “Prispôsobiť túto šablónu
 4. V tomto príklade máte možnosť si upraviť jednotlivé prvky loga (pozadie, názov, font, podnázov a pod.).
 5. Rovnako si môžete pridať elementy navyše priamo zo svojho počítača kliknutím na tlačidlo “Nahraté súbory” v paneli naľavo.

Canva okrem toho ponúka nespočetné množstvo prvkov a textov, ktoré môžete pri tvorbe loga využiť.

Príklad Canva

Cenník Canvy

Canvu je možné využívať v 3 verziách:

 • Canva Free – bezplatná verzia Canvy, ktorú môže využívať prakticky ktokoľvek ihneď po registrácii (avšak s limitovanými možnosťami).
 • Canva Pro Trial – bezplatná prémiová verzia Canvy, ktorú si môžete vyskúšať na 30 dní zadarmo.
 • Canva Pro (11.99€/mesačne) – prémiová verzia Canvy bez akýchkoľvek obmedzení.
Canva cenník
🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here