Čo je to slug

Čo je to slugSlug je textová časť URL adresy, ktorá označuje článok, stránku, značku alebo kategóriu.

Zvyčajne sa tvorí z názvu konkrétneho príspevku, značky alebo kategórie. Zobrazuje sa na konci URL.

Ako sa tvorí slug

Slug sa vygeneruje z nadpisu stránky alebo príspevku. Používajú sa v ňom len malé písmená. Jednotlivé slová sú oddelené znamienkom mínus. Ak si napríklad vezmeme názov tohto článku, bude vyzerať takto:

co-je-to-slug

Pre SEO optimalizáciu stránky je potrebné používať priateľské URL adresy. Slugy pre priateľské URL adresy nezobrazujú žiadne interpunkčné znamienka, medzery ani iné špeciálne znaky. Presná štruktúra URL adresy závisí na nastavení permalinku.

Úprava slugu príspevku

Ak je názov stránky alebo iného príspevku príliš dlhý, je potrebné ho skrátiť. Alebo možno budete chcieť použiť lepšie zvolené kľúčové slová. Pre úpravu slugu, prejdite na stránku zoznamu článkov alebo stránok a kliknite na názov konkrétneho článku/stránky.

WordPress úprava slugu
Úprava slugu článku

Hneď pod názvom príspevku nájdete jeho permalink. Keď kliknete na link Upraviť, otvorí sa vám okno, v ktorom môžete upravovať slug. Nezabudnite kliknúť na tlačidlo OK a zmeny v príspevku uložiť.

Úprava slugu kategórie alebo tagu

Úprava slugu kategórie
Úprava slugu kategórie

Ak chcete upravovať slug kategórií alebo značiek, prejdite na stránku zoznamu kategórií alebo značiek. V oboch prípadoch vykonáte úpravu slugu rovnakým spôsobom. My si to vysvetlíme na príklade úpravy slugu kategórie.

V zozname kategórií kliknite na názov konkrétnej kategórie. Na stránke, ktorá sa otvorí, nájdite riadok slug. Vykonajte potrebné zmeny a kliknite na tlačidlo Aktualizovať. Môžete ho upravovať tiež kliknutím na link Rýchla úprava, ktorý sa objaví, keď prejdete kurzorom po názve kategórie.

Možné problémy

Ak chcete upraviť slugy už publikovaných článkov, na ktoré už boli vytvorené odkazy, je lepšie ponechať ho nezmenený. Inak by sa mohlo stať, že odkazy nebudú fungovať. Tento problém môžete vyriešiť, ak sa odkazy nachádzajú na vašej stránke. V tom prípade ich bude potrebné zmeniť.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

3 Komentáre

  1. Práve si zakladám vlastné webové stránky a nebyť Vás, tak je to riadne náročné! Váš blog je úžasný a veľmi nápomocný! Ďakujem 🙂 Mia

  2. Dobrý deň . Prosím Vás prečo mi woocommerce dáva produkty stále do základnej stránky „obchod“ aj keď k „obchodu“ som v menu doplnil ďalších 5 podkategórií? Ako by som dosiahol toho aby mi všetky produkty nehádzalo do … obchod … ale do podkategórií, ktoré som si vytvoril v menu pod obchod. Ďakujem za skorú odpoveď .

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here