Čo je to CDN (a ako funguje)?

Vlastníte svoj vlastný web a aj napriek vysokému výkonu vášho webhostingu sa stále načítava niektorým užívateľom pomaly? 

V takom prípade môže ísť problém s ich geolokáciou – mnoho webmasterov si neuvedomuje, že návštevníci ich web stránok môžu pochádzať z rôznych kútov sveta. 

Možno je to ťažké uveriť ale na vzdialenosti hostingu a internetového užívateľa stále záleží (aj v tejto modernej dobe). 

Na základe toho sme si pre vás pripravili zaujímavý článok o CDN – riešenie, ktoré spája ľudí po celej Zemi a doručuje obsah podstatne rýchlejšie v porovnaní s jedným základným hostingom v ktorom sídli váš web. 

Poďme teda na to. 

Čo je to CDN?

CDN (Content-Delivery-Network) je sieť serverov, ktoré sú rozmiestnené v rôznych geografických oblastiach naprieč krajinami, za účelom rýchlejšieho doručovania a načítavania obsahu na internete. 

Vďaka CDN systémom dokážu užívatelia web stránok rýchlejšie dostať obsah do svojho web browseru, sťahovať dáta, znížiť latenciu a celkovo zvýšiť kvalitu UX. 

V súčasnej dobe je CDN nevyhnutnosťou pre každý väčší web či poskytovateľa streamovaného obsahu, ktorý sa snaží doručiť dané dáta ľuďom v rôznych krajinách po svete. 

Ako CDN funguje? 

Na to, aby sme si vysvetlili ako CDN funguje je nutné sa pozrieť na jeden problém, s ktorým sa potýka azda každý človek pripojený k internetu – a tým je latencia. 

Latencia je časové oneskorenie, ktoré brzdí prenos dát z jedného zariadenia do druhého. Zvyčajne môže nastať pri pomalom WiFi routri ale rovnako sa môže vyskytnúť aj pri vysokorýchlostných sieťových kábloch. 

Dáta ako také sa pohybujú pomocou káblov a WiFi určitou rýchlosťou. Zvyčajne ide len o zlomky milisekúnd, avšak ak by sme si napríklad chceli načítať obsah web stránky zo servera, ktorý je umiestnený na hostingu niekde v Ázii (a my sa nachádzame na Slovensku), môže dôjsť k miernemu oneskoreniu, resp. bude trvať, kým sa všetky dáta o stránke dostanú k nám. 

CDN tento problém rieši veľmi “jednoduchým spôsobom” – rozmiestnením serverov v rôznych krajinách, ktoré si zakaždým dočasne ukladajú (a aktualizujú) dáta z hlavného servera s daným obsahom a následne ten server, ktorý je k užívateľovi najbližšie, doručí obsah do jeho zariadenia. 

Ide o proces, ktorý sa nazýva geo-distribúcia – každý poskytovateľ CDN má zvyčajne k dispozícii desiatky (alebo i stovky) tzv. “edge” serverov v rôznych častiach sveta, ktoré sa snažia rýchlo a spoľahlivo doručiť obsah k internetovým užívateľom. 

Napríklad, predstavme si web, ktorý má hlavný hosting server v Európe ale zároveň aj CDN systém v rôznych ďalších krajinách.

V takom prípade nemusí užívateľ z USA načítať dáta priamo z Európy ale jednoducho sa pripojí na jeden zo serverov vo svojej krajine a tak skráti čas načítania obsahu. 

Kedy sa oplatí CDN používať? 

CDN so sebou prináša množstvo výhod, ktoré v závislosti a povahy vášho webu alebo určitej internetovej platformy môžete zvážiť: 

  • Zlepšená rýchlosť načítavania – azda jednou z najhlavnejších výhod CDN je skrátka fakt, že váš web sa bude užívateľom načítavať rýchlejšie. Namiesto toho aby musel užívateľ zo vzdialenej krajiny načítavať stránku priamo z vášho hosting servera, stiahne si ju jednoducho z jedného edge serveru, ktorý je mu najbližšie. 
  • Väčšia spoľahlivosť – pri citlivých online stránkach, streamovaniach či pri aplikáciách je dôležité, aby boli dáta dostupné čo najrýchlejšie a bez potenciálnych problémov. CDN vám s týmto dokáže pomôcť, nakoľko každý z edge serverov si dáta dočasne ukladá na svoje úložisko a v prípade, že by jeden zo serverov vypadol, nahradí ho druhý server. 
  • Lepšie zabezpečenie – CDN poskytujú vyššiu úroveň bezpečnosti (ako sú napr. SSL certifikáty či ochrana pred neoprávneným prístupom). Pri DDoS útokoch zohráva CDN dôležitú rolu nakoľko dokáže distribuovať útok na viaceré servery naraz (namiesto toho, aby bol zaťažený len váš primárny server) a vďaka tomu odľahčiť záťaž a potenciálne útok aj odraziť bez väčších problémov. 
  • Optimalizácia web stránok – ako sme už spomínali vyššie, CDN dokáže zvýšiť rýchlosť načítania stránok vzdialeným užívateľom. To dokáže výrazne posilniť váš online marketing – najmä SEO – nakoľko Google kladie dôraz na to, aby bola rýchlosť čo najvyššia a užívateľ nemusel na obsah dlho čakať. 

Ako si vybrať poskytovateľa CDN? 

Pri výbere CDN je dôležité, aby ste si najprv premysleli, k čomu ho potrebujete a pre aký typ ľudí (resp. zákazníkov či jednoducho internetových užívateľov) bude zohrávať dôležitú rolu. Následne by ste si mali pozrieť nasledovné parametre: 

  • Počet a rozmiestnenie serverov CDN – azda najzákladnejším faktorom, ktorý by mal zohrávať rolu pri výbere CDN poskytovateľa je to, koľko edge serverov má a ako sú geograficky rozmiestnené v krajinách. Pokiaľ máte len úzke publikom ľudí, ktorým potrebujete váš obsah doručiť (napr. len v 2 -3 vzdialených krajinách), veľká sieť CDN by vám bola pravdepodobne zbytočná. A naopak – ak máte obrovskú skupinu web návštevníkov po celej Zemi, budete si musieť nájsť väčšieho poskytovateľa CDN. 
  • Cena – samozrejmosťou je aj cenník daného poskytovateľa CDN. Určite si pozrite a porovnajte ceny viacerých poskytovateľov, ako aj objem ponúkaných dát, ktoré sú za poplatky ochotní prenášať medzi svojimi servermi. 
  • Funkcie a bezpečnosť – hoci pri CDN ide primárne o rýchlosť a počet serverov, nezabúdajte sa pozrieť aj na to, aké ochranné prvky daný poskytovatelia ponúkajú (ochrana proti DDoS útokmi, záloha dát, SSL certifikáty a pod.). 
  • Technická podpora – v neposlednom rade by ste mali zvážiť aj úroveň podpory poskytovateľa v prípade, že by sa vyskytol nejaký technický problém s edge servermi. Uistite sa, že technická podpora vie byť dostupná neustále a že sa skladá z odborníkov, ktorí vám budú vedieť poradiť. 

Najpopulárnejší poskytovatelia CDN

1. Cloudflare

Cloudflare je jedným z najpopulárnejších poskytovateľov CDN služieb vo svete. Ako CDN ponúka množstvo bezplatných funkcií ako je napríklad DDoS ochrana, SSL certifikáty či dokonca WAF bezpečnosť. 

Okrem toho poskytuje Cloudflare skutočne široké geografické pokrytie edge severov, vďaka čomu máte možnosť doručiť svoj obsah aj do najvzdialenejších krajín. 

V závislosti od cenového balíku máte k dispozícii širokú škálu objemu dát ako aj počet návštevníkov povolených návšteníkov na dané servery. 

Jednou z hlavných výhod tohto CDN poskytovateľa je aj jeho skvelá technická podpora – Cloudflare má k dispozícii detailnú dokumentáciu o svojom CDN spolu s užitočnou fórum platformou, chatom, telefonickou podporou, ako aj “ticket” podporou.

Cloudflare dokážete využívať aj úplne zadarmo vo “Free” balíku, pri väčšom objeme dát môžete využiť ďalej “Pro”, “Business” a “Enterprise” balíky: 

2. Fastly 

Fastly je ďalší populárny CDN poskytovateľ, ktorý ponúka svoje služby v globálnom meradle. 

Podobne ako Cloudflare, Fastly má k dispozícii širokú škálu funkcii spolu s veľkým pokrytím edge serverov po celej Zemi. 

Okrem toho poskytuje aj skvelú ochranu proti DDoS útokom spolus WAF ochranou. 

Jednou zo zaujímavostí Fastly je jeho ekonomická efektivita – tento CDN poskytovateľ sa snaží ušetriť svojím zákazníkom náklady za svoje služby vďaka svojmu konfigurovateľnému CDN a efektívnym “cache” čistením. 

Fastly si môžete vyskúšať zadarmo, prípadne využiť jeho “Starter”, “Advantage” či “Ultimate” plány, ktorých ceny sa s počtom funkcii a objemom dát samozrejme postupne navyšujú:

3. Amazon CloudFront

CDN od Amazonu je populárny vo svete ecommerce nakoľko vám dokáže efektívne znížiť latenciu serverov a zvýšiť prenášanú rýchlosť na maximum. 

Tento CDN poskytovateľ dosponuje viac ako 450 PoPs (Points of Presence) s automatickým sieťovým mapovaním a inteligentným routingom.

Amazon CloudFront ponúka zvýšenú bezpečnosť vďaka enkrypcii webovej návštevnosti, spolu s AWS Shield Standard proti DDoS útokom. 

Okrem toho ponúka tento CDN poskytovateľ taktiež akceleráciu dynamického obsahu a rôzne API vďaka čomu si môžete optimalizovať výkon vášho webu a doručiť jeho obsah užívateľom čo najrýchlejšie. 

Amazon CloudFront má nastavený zaujímavý cenník – môžete si ho vyskúšať sami buď úplne zdarma, alebo si sami vyčísliť cenu na základe vašich požiadaviek a dohodnúť si finálnu sumu za jeho služby:

4. Akamai

Akamai je jedným z najväčších poskytovateľov CDN na svete, ktorý môžete nájsť.

Tento líder sa môže pýšiť vynikajúcim API výkonom s posilnenými dátami a automatizáciou siete. 

Akamai poskytuje uskladňovanie akéhokoľvek obsahu – či už ide o web stránky, obrázky, videa – a to všetko v proxy serveroch neďaleko fyzickej lokácie užívateľa. 

Vďaka tomu môžu ľudia bez problémov (a hlavne rýchlo) pozerať obsah, film, sťahovať software či dokonca využívať bankové aplikácie rýchlo a jednoducho. 

Cena je však o niečo často vyššia ako u iných CDN poskytovateľov (a môže byť až príliš vysoká pre menšie webové stránky či podniky).

Na druhej strane je však nutné si uvedomiť, že Akamai je nielen CDN poskytovateľ ale aj cloudová platforma s robustnými bezpečnostnými prvkami. 

Pokiaľ by ste mali záujem o určité CDN riešenie vo väčšom merítku, určite najprv navštívte oficiálne stránky tohto poskytovateľa a zvážte, či je Akamai pre vás vhodný. 

5. Bluehost

Hoci Bluehost sa nezameriava priamo na CDN služby (ide primárne o poskytovateľa webhostingu), v rámci svojich balíkov bezpečnostných monitorovacích služieb ponúka taktiež CDN ochranu. 

SiteLock monitoruje web stránky a upozorňuje majiteľov webu na potenciálne bezpečnostné hrozby či narušenia. 

V prípade, že sa nejaký problém vyskytne, SiteLock vás okamžite na hrozbu upozorní notifikáciou či správou. 

Pokiaľ teda ešte len zvažujete výber hostingu spolu s bezpečnostnými prvkami (a hlavne s CDN), určite by ste si mali pozrieť Bluehost a premyslieť si, či by nebol pre vás “tým pravým orechovým” 

Bluehost mimo hostingu a skvelého zabezpečenia ponúka aj bezplatnú doménu a CDN, spolu s rôznymi zľavami pre WordPress stránky: 

💡 Tip: Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac o tomto poskytovateľovi (aj) CDN služieb, určite si prečítajte môj článok: Bluehost – hosting odporúčaný WordPress komunitou (Recenzia).

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here