Ako si založiť vlastný blog cez WordPress aj keď ste doteraz nikdy neprogramovali

0

Chcete začať písať vlastný blog. Skvelý nápad. Lenže… ako a kde vôbec začať? Existuje veľa návodov a tipov, čo by ste mali robiť. To je pekné. Lenže tipy sami o sebe vám neukážu, čo konkrétne musíte urobiť, aby ste boli online.

Skôr vás zmätú a odradia.

Sľubujem, že v tomto návode nájdete konkrétny postup, ako si založiť blog cez platformu WordPress. Bude to jednoduché a zvládnete to, aj keď ste doteraz nikdy nič podobné nerobili.

Aj ja som bol ešte pred štyrmi rokmi úplným začiatočníkom, keď som s kamarátom založil svoj úplne prvý blog tajomstvaretoriky.sk. Nič sme o tom nevedeli, vyzeral hrozne (stále vyzerá :D, lebo už sa mu nevenujeme).

Teraz mám už oveľa viac skúseností, na jednom blogu, ktorému sa venujem iba trochu, mám teraz cez 15000 návštev mesačne. V práci, kde teraz okrem iného píšem články na blog, som zdvihol návštevnosť z Google za 18 mesiacov o 1063%. Začiatkom roka 2019 som založil blog fitnessrevolution.sk cez WordPress a už za niekoľko mesiacov mal tisícové návštevy. Nie som žiadny guru, ale viem toho dosť a základy mám viac ako zvládnuté.

Možno chcete začať písať o tom, čo vás baví, alebo chcete začať trochu zarábať blogovaním, možno dokonca z toho chcete mať vlastné podnikanie. Nech je váš cieľ akýkoľvek, môžete si ho veľmi rýchlo splniť pomocou tohto návodu. Po jeho prečítaní budete mať tvorbu blogu v malíčku.

Na samotné vytvorenie blogu cez WordPress budete potrebovať iba tieto 3 veci:

 • Doménu
 • Hosting pre WordPress
 • WordPress šablónu

Predtým ako sa na tieto 3 veci pozrieme detailnejšie, povedzme si, prečo sa vám podľa mňa najviac oplatí zvoliť platformu WordPress pre blogovanie.

Prečo je WordPress skvelou voľbou, keď si chcete založiť blog

Možností, ako si vytvoriť blog, je veľmi veľa. Odkedy sa blogovanie stalo obľúbeným nielen vo svete, ale už aj na Slovensku, vzniklo niekoľko desiatok platforiem, na ktorých môžete začať písať články do pár minút.

No neodporúčam ich, najmä nie riešenia zdarma. Nemám síce odskúšané všetky, ale v prípadoch, ktoré mám odskúšané, ste dosť obmedzovaný možnosťami, ktoré vám dané platformy ponúkajú. Vzhľad webu je často fixne daný a veľmi ho nezmeníte, okrem farieb. Veľa funkcií je dostupných až po tom, ako prejdete na platenú verziu. A čo je najhoršie, často máte reklamu danej platformy na svojom webe a odstrániť ju môžete až po… uhádli ste, prejdení na platenú verziu.

Naproti tomu, platforma WordPress (pozor, nie wordpress.com) je zdarma. Platíte iba za hosting a svoju doménu. Okrem toho má veľa ďalších funkcií, ktoré môžete pridávať pomocou WordPress pluginov.

Iné platformy (napr. Drupal, Joomla, Blogger, Tumblr, Medium.com…) sa naňho vôbec nechytajú, čo sa týka počtu užívateľov.

Na WordPresse funguje 28,9% svetového webu a má 50-60% podiel na trhu s CMS systémami (CMS = systém na správu obsahu na webe). Ale populárne neznamená vždy najlepšie. Má aj ďalšie výhody:

 • Veľmi jednoducho sa dá nainštalovať a spustiť (postup nájdete na konci článku)
 • Má veľa pekných šablón zdarma aj cenovo dostupných za niekoľko desiatok eur, takže váš web môže vyzerať ako od profesionálneho programátora
 • WordPress má veľkú komunitu ľudí a pravidelne sa upgraduje
 • Viete ho ľahko optimalizovať pre vyhľadávač Google
 • Čitatelia môžu ľahko zdieľať vaše články
 • Pomerne rýchlo sa ho viete naučiť používať
 • Nepotrebujete vedieť programovať a veľa funkcií viete doplniť vďaka WordPress pluginom

Výber správnej domény

Doména je, jednoducho povedané, internetová adresa vášho blogu (webu). Táto stránka má napríklad doménu wp.sk, podobne Google má doménu google.sk. Nič komplikované, no nie?

Jediné, čo potrebujete, je vymyslieť názov domény pre svoj vlastný blog. Potrebujete na to 2 veci. Vybrať si názov a koncovku domény.

Názov domény

Názov domény môže byť identický s názvom vášho blogu alebo vašej značky. Nie je to ale podmienka. Môžete to byť aj vaše meno. Dôležité je, aby názov bol voľný pri overovaní domény.

Koncovka domény

Koncovka domény (TLD) môže byť generická (napr. .com, .org, .net), národná (.sk, .eu, .cz, .asia…) alebo môžete využiť nové koncovky domén (.blog, .academy…). V minulosti ste mali na výber len niekoľko generických a národné. Vďaka novým koncovkám, ktorých počet sa z roka na rok zvyšuje, máte možnosť sa s názvom svojej domény naozaj pohrať.

Ak chcete pôsobiť v jednej krajine, je lepšie použiť národnú koncovku danej krajiny. Ak chcete pôsobiť celosvetovo, najlepšie je zvoliť generickú doménu ako napr. .com.

Ceny väčšiny domén sa pohybujú väčšinou okolo 10-15 eur na rok:

 • .sk doménu nájdete už od 7,90 eur na rok
 • .com doménu nájdete od 9,95 eur na rok

Doménu si môžete kúpiť veľmi ľahko cez registrátora domén, stačí si overiť dostupnosť domény a ak je voľná, registrátor ju zaregistruje na vás a budete jej držiteľom na predplatené obdobie. Registrátor je často priamo firma, ktorá ponúka aj hosting.

Výber hostingu pre váš blog

Keď už máte doménu, budete k nej potrebovať hosting, na ktorom bude váš blog uložený. Hosting je priestor na serveri, ktorý si prenajmete a je neustále pripojený online, vďaka čomu bude dostupný nielen pre vás, ale aj pre vašich čitateľov.

Osobne mám skúsenosti s dvomi hostingovými spoločnosťami, u ktorých mám aj pár domén:

Obe majú aj hosting priamo pre WordPress.

Výhodou je, že si cez ovládací panel hostingu (Webpanel vo Websupport alebo WY Panel vo Webglobe – Yegon) môžete ľahko nainštalovať na hosting WordPress jedným klikom.

Nech už si vyberiete akéhokoľvek poskytovateľa hostingu, mali by ste pri výbere zvážiť tieto 4 veci:

 • Dostupnosť hostingu – znamená percentuálne vyčíslenie času, počas ktorého je váš web online. Čím väčšie číslo, tým lepšie. Ideálne by malo byť aspoň 99,98%. 
 • Cena – najlacnejšie riešenie nie je vždy najlepšie. Nájdete aj hostingy za menej ako euro mesačne, ale tým by som sa vyhol. Tiež treba pozerať na to, koľko miesta váš blog bude potrebovať. (Napr. nepotrebujete neobmedzený hosting. Na bežný blog nevyužijete viac ako 1GB miesta.
 • Rýchlosť načítania webu – ovplyvňuje ju niekoľko faktorov a jeden z nich je aj hosting. Síce nájdete niekoľko porovnaní rýchlostí hostingu, ale pravda je taká, že pokým nespustíte web do ostrej prevádzky, nikdy si nemôžete byť istý rýchlosťou načítania.
 • Podpora – Bez ohľadu na to, koľko máte skúseností, vždy sa môže vyskytnúť niečo, s čím si nebudete vedieť rady. Budete potrebovať obnoviť zálohu webu, opraviť nefunkčný mail alebo niečo iné. Práve na takéto veci by vám mala poslúžiť technická podpora.

Výber WordPress šablóny

Nakoniec je tu posledný krok a tým je výber šablóny. Šablónu si môžete predstaviť ako preddefinovaný vzhľad vášho webu, do ktorého potom iba pridávate obsah alebo v prípade blogu svoj článok.

Ak s blogovaním iba začínate, postačí vám šablóna zdarma z oficiálnej stránky wordpress.org. Na výber ich máte niekoľko tisíc. Jedinou nevýhodou, čo sa vzhľadu týka, je to, že budete môcť meniť len to, čo vám preddefinované možnosti šablóny dovolia.

Ak by ste chceli mať naozaj peknú šablónu, odporúčam zainvestovať niekoľko desiatok eur do platenej šablóny na themeforest.net.

Pre fajnšmekrov, ktorí by chceli (takmer úplnú) kontrolu nad vzhľadom svojho WordPress blogu, odporúčam šablónu Divi. Je to najpoužívanejšia šablóna na svete (momentálne viac ako 400 000 užívateľov), ktorá vám umožní mať vzhľad svojho blogu podľa vašich predstáv.

Vyskúšať si ju môžete na tomto odkaze elegantthemesdemo.com.

Posledný krok – spojazdnenie vášho blogu

Našťastie pre vás, inštalácia WordPressu je veľmi jednoduchá. Všetci veľkí poskytovatelia hostingu majú v administračnom rozhraní na správu hostingu aj automatickú inštaláciu WordPressu jedným klikom. Stačí si vybrať svoje prihlasovacie meno, email a heslo, cez ktoré sa budete do WordPressu prihlasovať a automatická inštalácia urobí všetko za vás.

Ukážme si to na príklade hostingu vo Webglobe – Yegon. Po zakúpení domény a hostingu sa stačí prihlásiť do vášhow WY Panelu.

Prejdete do časti inštalátor CMS a vyberiete si WordPress.

Inštalácia WordPress

Potom si stačí vybrať prihlasovacie meno, heslo, email a kliknete na tlačítko Uložiť. Cieľovú cestu inštalácie (subdoménu a adresár) ponechajte prázdnu. Všetko urobí systém automaticky za vás.

Inštalácia WordPress jedným klikom

Po nainštalovaní sa potom do WordPressu dostanente napísaním do prehliadača /wp-login.php za vašu doménu, čiže do prehliadača napíšete napríklad vasadomena.sk/wp-login.php.

Príhlasenie sa do WordPress blogu

Po prihlásení prejdite do sekcie Vzhľad – Témy a kliknite na Pridať novú.

Nainštalovanie WordPress šablóny pri tvorbe blogu

Teraz budete mať na výber 2 možnosti podľa toho, či máte šablónu zdarma alebo platenú. Ak ste si kúpili nejakú platenú, kliknite na tlačítko Nahrať tému. Ak ste si na stránke wordpress.org našli nejakú voľne dostupnú, stačí napísať jej názov do poľa Hľadať témy.

Ako nainštalovať wordpress šablónu

V prvom prípade potom stačí vybrať zakúpenú šablónu vo vašom počítači a kliknúť na Inštalovať teraz.

Inštalácia platenej blogovej šablóny na WordPress

V druhom prípade stačí prejsť kurzorom myši na danú tému a kliknúť na modré tlačítko Inštalovať.

Inštalácia blogovej šablóny zdarma vo WordPresse

A je to. Teraz máte svoj vlastný blog v najpoužívanejšej blogovacej platforme WordPress. Môžete sa pustiť do písania. Prejdite do sekcie Články – Pridať nový, kde môžete začať pracovať na svojom prvom blogu.

Písanie článku vo WordPress blogu

Želám veľa zábavy pri tvorbe blogu a písaní prvých článkov.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here