Ako pridať článok vo WordPress

Návod krok za krokom ako pridať článok vo WordPress cez administráciu. Taktiež si ukážeme ako ho publikovať a vysvetlíme rozdiely medzi kategóriou a tagom.

Ako pridať článok vo WordPress

Ako pridať článok

Ak chcete na váš web pridať nový článok, prejdite kurzorom v menu WordPress administrácie na možnosť Články. Objaví sa vám možnosť Pridať nový. Kliknite na ňu. Môžete tiež prejsť kurzorom na voľbu Pridaťtoolbare navrchu stránky a vyberte možnosť Článok.

WordPress články
Kde nájsť články vo WordPress

Ako publikovať článok

Počas tvorby článku máte v pravej hornej časti obrazovky, v priečinku nazvanom Publikovať, k dispozícii niekoľko funkcií.

WordPress Pridanie článku - publikovať
Pridanie článku – publikovať

Ak si chcete článok uložiť a neskôr sa k nemu vrátiť, pred odchodom zo stránky kliknite na Uložiť koncept. Nájdete tu aj tlačidlo pre náhľad a niekoľko ďalších možností ako nastaviť publikovanie článku a jeho viditeľnosť. Ak je článok hotový a chcete ho uverejniť, kliknite na tlačidlo Publikovať.

Funkcie vizuálneho a textového editora, ktoré budete používať pri tvorbe článku, opisujem v samostatných príspevkoch Ako pracovať vo WordPress vizuálnom editore a Ako pracovať vo WordPress textovom editore.

Kategórie a tagy

Články môžete zoskupovať do kategórií a priraďovať k nim tagy (značky). Potrebné nástroje nájdete v pravej dolnej časti obrazovky. Povieme si, v čom sa odlišujú.

Kategórie a tagy
Kategórie a tagy

Čo sú to tagy

Tagy alebo po slovensky značky / štítky združujú podobný obsah. Tagy popisujú článok. Sú to kľúčové slová, ktoré vystihujú informácie, ktoré sú v článku. V jednom článku ich môže byť niekoľko. Pri ich vytváraní myslite na to, že kategórie a značky nemajú byť rovnaké.

Čo sú to kategórie

Kategórie sú tematické okruhy alebo sekcie na stránke. Pomôžu návštevníkom vašej stránky vyhľadať obsah. Kategórie môžu mať vlastné podkategórie.

Rozdiel medzi kategóriou a tagom

Aby ste lepšie pochopili tento rozdiel, predstavte si vašu stránku ako knihu. Kategórie sú ako obsah knihy a tagy ako pojmy uvedené v indexe knihy. Ak máte napríklad stránku o WordPress ako ja, kategórie budú šablóny, Pluginy, Návody a tagy budú napríklad názvy pluginov spomínaných v článkoch – Akismet, Jetpack a podobne.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

20 Komentáre

  • Dobrý deň,
   Nie som si istý či správne chápem otázke. Viete mi popísať bližšie ako by ste to chceli?

  • Dobrý deň,

   myslím si, že ste mali na mysli to, aby každý článok ktorý napíšete sa zobrazoval napríklad v časti menu „Články“

   To nastavíte vo WP administrácií : Nastavenia -> Čítanie A tam máte blok :
   Úvodná stránka zobrazuje ….. Je tam kolonka „Stránka článkov“ a tam zvolíte v ktorej záložke sa vám budú články zobrazovať.

 1. Dobrý deň,

  prosím Vás o radu, ktorá sa týka vkladania článkov vo WordPresse. Vo Worde som si vytvorila niekoľko článkov, ktoré by som chcela prekopírovať do WordPressu. Keď som to spravila, články boli bez odstavcov. Znamená to, že medzi Wordom a WordPressom nie je kompatibilita. Ako by ste to prosím vyriešili? Ďakujem za odpoveď.

  S pozdravom
  Anita

  • Ja to radím vkladať do wordpressu ako čistý text (to znamená pravým tlačidlo myšky a ‚Prilepiť ako čistý text‘, alebo skratkou ctrl + shift+ v). Inak sa prenesú aj somariny z Microsoft Word štýlovania a môže sa to správať nevyspytateľne. Potom je to potrebné naformátovať vo WordPress editore.

 2. Dobry den,

  ucim sa pracovat s WordPress, zacala som tvorit web vytvorila som menu s jednotlivymi strankami ako „o nas“, „Kontakty“ a pod. Ako mozem na tieto stranky pridat clanok? Napriklad „O nas“ chcem napisat clanok, ale nefunguje to. Neviem ci sa vobec da clanok ulozit na takuto stranku ktora je v menu. Takisto neviem ako mozem na web pridat kontaktny formular. Vedeli by ste mi poradit? Dakujem Adriana

 3. Mam problem. Som zaciatocnik pri WP a robim stranku pre skolku. A na stranke kde publikujem clanky / novinky / mam stale na vrchu „Recent Posts“ neviem ako sa toho zbavit 🙂 Prosim o pomoc.

 4. Dobry den
  Mam problem pri vytvoreni stranky s clankami mi zostalo na vrchu „Recent posts“ ako by som to mohol odstranit ? Nikde to nevidim v nastaveniach ze to tam je. Som zaciatocnik a robim stranku pre skolku.

  • Dobrý deň,

   Závisí od použitej šablóny. Ak to nemá v nastaveniach, tak sa to dá skryť cez CSS – ale konkrétny CSS kód vám neviem takto na diaľku poradiť.

 5. Dobrý deň,

  mohol by som Vás poprosiť o radu. Som začiatočníčka a pri vkladaní nových článkov na stránke sa mi nedá pridať viac ako 2, resp. stále keď vložím nový článok, tak sa mi ten posledný prepíše na tento nový a tak dookola. Viete mi prosím poradiť?

  Ďakujem pekne.

  • Dobrý deň, myslíte to tak, že sa vám nedá v administrácii vytvoriť viac ako dva články, alebo, že na stránke sa návštevníkom zobrazujú iba posledné dva?

 6. Dobrý deň,

  Začal s s WordPress a na svojej stránke uverejňujem články. Lenže aj keď napíšem celý názov článku do Google vyhľadávača, stránku s článkom nezobrazí :/ Mám aktív u možnosť vyhľadávania v Google.
  Mal by som nový obsah na stránke zverejňovať ako články alebo radšej stránky? Mám v Tom trochu nejasno.

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň. Stránky sú zväčša nejaké statické umiestnené napevno v menu, napr. „o nás“, „služby“, „kontakt“. Články sú v podstate blog. Ak teda píšete blog, mali by ste používať články.

   Čo sa týka toho, že vás google nenájde, zrejme vašu doménu ešte nestihol zaindexovať. Toto môže môže v prípade nových webov trvať aj pár týždňov. Urýchliť to môžete tak, že doménu pridáte do Google Search Console a pridáte tam aj sitemapu.

 7. Dobry den, aj ja som uplny zaciatocnik s WP a mne sa vobec neda ulozit ziaden clanok 🙁 Vojdem do sekcie Clanky, pridat clanok, napisem nieco, chcem to publikovat a nic 🙁 DOkonca som si aktivovala aj plugin Elementor, ale ten tiez vobec nereaguje, len sa zobrazi taky vyblednuty text „nacitavanie“. Prosim, kde robim chybu? Mam nieco zle nastavene?

  • Zdravím Tamara. My „tvorci“ webových stránok nemáme radi slovné spojenie „Nič sa nestane“, pretože vždy sa niečo stane. Tzn. ak je výstupom Vašej snahy napr. biela stránka bez všetkého, tak to je vlastne fatal error (kritická chyba) a je potrebné sa pozrieť do serverového error logu. Ak kliknete na tlačidlo „Publikovať“, nezačne sa ani loading stránky? Je to tlačidlo akoby úplne mŕtve? Skúste v takom prípade stlačiť F12, vyskočí taký vývojársky panel. V ňom (väčšinou napravo hore) nájdete červené číslo, resp. výkričník. Kliknite na neho a pošli screenshot, čo sa tam zobrazuje.
   Spomínate Elementor, že len loaduje, ale nič nenačíta. To je v 90% prípadoch spôsobené nedostatočnou pamäťou RAM na hostingu. Je potrebné ju nastaviť aspoň na 512MB a nemalo by sa to stávať. Bohužiaľ takto na diaľku a bez ďalších informácií neviem lepšie poradiť.

 8. Dobrý deň,
  vo WordPress som nováčik a mám problém so zobrazovaním článkov a fotiek do galérie na webe.
  Pri článku aj galérii sa mi vždy zobrazí stav Publikované, ale na webe to nevidieť. Je potrebný nejaký ďalší krok, aby to na webe bolo aj vidieť, aby to návštevník webu videl. Ďakujem.

  • Dobrý deň, žiaden ďalší krok by nemal byť potrebný. Kde presne na webe by ste to chceli vidieť? Máte nastavenú danú podstránku aby zobrazovala archív článkov?

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here