WordPress navigačné menu – ako ho vytvoriť a spravovať

Navigačné menu vo WordPress – návod, ako si ho vytvoriť. Ako doňho pridať jednotlivé položky, vložiť vlastný odkaz a spravovať umiestnenia menu v šablóne.

WordPress navigačné menu

Čo je to navigačné menu?

Navigačné menu pomáha návštevníkom stránky orientovať sa v jej obsahu. Pomocou neho nájdu potrebné informácie, ktoré hľadajú. navigácia vytvára štruktúru vašej WordPress stránky. Najčastejšie ho nájdete navrchu alebo naboku stránky.

Nástroje pre vytvorenie a úpravy navigácie nájdete vo WordPress administrácii pod položkou Vzhľad. Navigácia obsahuje linky na stránky, príspevky, kategórie alebo iné typy obsahu stránky.

Ako vytvoriť navigačné menu vo WordPress

WordPress vytvorenie menu
Vytvorenie menu vo WordPress

Väčšina WordPress šablón ponúka možnosť vytvorenia viac než jedného navigačného menu. Môžete ich vytvoriť hneď niekoľko – v hlavičke, postrannom paneli (ako widget), alebo v päte stránky. Pre vytvorenie novej navigácie kliknite na možnosť Menu pod položkou Vzhľad v administrácii šablóny. Otvorí sa vám okno pre správu.

Keď kliknete na Vytvoriť nové menu, otvorí sa okno, v ktorom vyplníte jeho názov. Kliknutím na Vytvoriť menu vytvoríte novú položku navigácie.

Ak si chcete vytvoriť takzvané mega menu, môžete na to použiť tento plugin, alebo si vyberte šablónu, ktorá ho podporuje.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Úprava existujúcej navigácie

WordPress úprava menu
Úprava navigácie

Jednotlivé voľby navigácie môžete ďalej upravovať. Ich zoznam sa zobrazí, keď kliknete na šípku v okne Vyberte menu na editáciu. Po vybratí konkrétnej položky kliknite na Vybrať. Teraz môžete editovať niektoré atribúty navigačnej lišty:

V okne Stránky nastavíte stránku, na ktorú bude voľba navigácie odkazovať. Máte tu zobrazené len najnovšie stránky vášho webu. Kliknutím na Zobraziť všetko zobrazíte celý zoznam stránok. Konkrétnu stránku je tiež možné vyhľadať. Stránku pridáte do navigácie zaškrtnutím políčka vedľa jej názvu.

Do navigácie môžete okrem stránok pridávať články, vlastné odkazy, kategórie a značky. Všetky zmeny sa zobrazujú v pravej časti obrazovky.

Každá položka môže tiež byť premiestnená na nové miesto v hierarchii navigácie. Konkrétnu položku jednoducho uchytíte pomocou myši a premiestnite na želané miesto. Všimnite si, že odkazy môžete premiestňovať nie len hore a dole ale aj doprava. Týmto sa odkaz stane podradeným odkazu, ktorý je nad ním.

Nezabudnite všetky vykonané nastavenia uložiť kliknutím na Uložiť menu.

Tento krok si môžete pozrieť aj na videu:

Úprava možností

WordPress úprava možností menu
Úprava možností menu

Pri úprave navigácie môžete nastaviť aj niektoré možnosti jednotlivých položiek. Keď kliknete na malú šípku vedľa názvu položky, otvorí sa vám nové okno. Tu môžete upravovať:

Atribút titulku — tento popis sa objaví, keď prejdete kurzorom po danej položke.
Otvoriť odkaz v novej karte — vopred nastavený spôsob otvárania novej položky je v tom istom okne prehliadača. Ak chcete odkaz otvoriť v novej karte, zaškrtnite toto políčko.
CSS triedy — k položke môžete pridať CSS triedy.
Xhtlml Friends Network (XFN) — umožňuje vygenerovanie XFN atribútov pomocou ktorých môžete ukázať, ako ste prepojení s autormi stránky, na ktorú odkazujete.
Popis — popis položky.

Ďalej tu nájdete možnosť presunutia položky o jednu vyššie a nižšie. Môžete tiež zmeniť umiestnenie položky navigácie vybratím linku Von z miesta pod… alebo Na začiatok.

Poslednými linkami sú funkcie:
Odstrániť — odstráni položku
Zrušiť — zruší vykonané zmeny.

Zmeny uložíte kliknutím na Uložiť menu.

💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Úprava názvu odkazu

V okne Stránky vyberte stránku, na ktorú chcete vytvoriť odkaz z navigácie. Vytvorená položka bude mať názov, ktorý má aj stránka. Názov upravíte v pravej časti obrazovky kliknutím na šípku vedľa pridanej položky. V okne Navigačný štítok vyplňte želaný názov.

Pridanie článku a odkazu na kategórie

K jednotlivým položkám menu môžete pridávať aj odkazy na konkrétne články a kategórie. Urobíte tak kliknutím na šípku vedľa Články alebo Kategórie. Pomocou funkcie Články vložíte do navigácie odkaz na rubriku článkov. Pomocou funkcie Kategórie priradíte do navigácie konkrétne kategórie.

Vloženie vlastného odkazu

Ak chcete do navigácie vašej WordPress stánky vložiť odkaz na iný web, kliknite na šípku vedľa voľby Vlastné odkazy. Do okna, ktoré sa vám otvorí, skopírujte URL adresu a vpíšte text odkazu. Potom kliknite na Pridať do menu. V pravej časti obrazovky nezabudnite použiť tlačidlo Uložiť menu.

Odstránenie položky

Ak si želáte odstrániť konkrétny odkaz, kliknite na šípku vedľa jeho názvu. Z možností, ktoré sa vám objavia vyberte Odstrániť. Pre uloženie vykonaných zmien kliknite na Uložiť menu.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Spravovanie umiestnenia menu

WordPress spravovanie menu
Spravovanie umiestnenia menu

Možnosti pre spravovanie umiestnenia nájdete v hornej časti okna pre editáciu menu. Kliknutím na Spravovať umiestnenia sa dostanete do nového okna. Zobrazí sa vám zoznam viacerých možností umiestnenia, ktoré používa vaša WordPress šablóna. Môžete tu mať jedno alebo viacero umiestnení. Priradenie položky navigácie ku konkrétnemu nastaveniu vykonáte výberom zo zoznamu umiestnení. Pre uloženie zmien kliknite na Uložiť zmeny.

Technickejšie informácie – ako zaregistrovať a zobraziť navigačné menu vo vlastnej šablóne nájdete v oficiálnej developerskej dokumentácii.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

18 Komentáre

 1. Ahoj Vlado, som si myslel, aký som chytrý 😀 nie celkom. Ešte sa mám čo učiť. Jedna otázka. Na mojej stránke v e-shope, mám dve menu. Hlavné, primárne, to som vytvoril a funguje tak, ako má. No druhé, vertikálne, neodkazovalo po kliknutí na žiadnu stránku vo woocommerce. Tak som vytvoril stránky k jednotlivým kategóriám produktov, priradil a zoradil widgety. Potiaľto tiež OK 😀 no keď si kliknem vo Vertikálnom menu na kategóriu produktu, otvorí mi len stránku, ktorú som vytvoril aj s posranými Widgetmi, ktoré som k nim priradil. INAK je prázdna, nezobrazuje respektíve neťahá mi tam tie produkty, na ktoré som si klikol. Myslíš, že každý jeden produkt budem musieť do stránky, ktorá ich zobrazuje priradiť!?? Čakal som, že to spraví automaticky, keďže ich mám vytvorené v kategórii produktov a k nim priradené jednotlivé produkty.
  Keď idem totiž cez vyhľadávací modul v hlavičke stránky, tak mi ich jednak ponúka a jednak po kliknutí ma aj správne presmeruje. No len cez tlačítko „VYHLADAT“ normálne v tej spomínanej vertikálnej navigácii, mi vždy ukáže len prázdnu stránku! Vôbec neviem čo s tým? Ďakujem za radu

  • Ahoj,
   Ak to správne chápem, ty si vytvoril pre každú kategóriu produktu manuálne stránku. Ale to nie je potrebné, tie stránky kategórií WooCommerce generuje automaticky. Link na takúto kategóriu vieš zistiť napríklad v administrácii keď ideš cez Produkty -> Kategórie produktov -> nadídeš myškou nad nejakú kategóriu a klikneš na ‚Zobraziť‘.

 2. Ahoj Vlado,
  prosím Ťa ako sa vytvára to rozklikávacie tlačidlo „Obsah“ čo máš umiestnené pod titulným obrázkom na tejto stránke? Pozeral som sa u seba na stránke, či ho môžem vložiť a nemám možnosť si ho zvoliť a vložiť. A tak si hovorím, či to je ovplyvnené šablónou alebo to máš vložené cez shortcode alebo ….
  Ďakujem moc za odpoveď.
  Martin

 3. Ahoj Vlado, chcela by som ťa poprosiť o radu. Chcem vytvoriť mega menu vo wordpresse ale priamo obchodu. Ideal ak by v hlavnom menu priamo Hlavne kategorie produktov a po najdeni myšou sa zobrazia podkategorie. Ak sa to nedá, tak druha vec, ktora by bola zaujimava, ze po kliknuti na obhchod sa rozbali cele menu s kategoriami a podkategoriami. Mám temu The7.
  Musim vytvorit stranku na každú kategoriu, lebo to som teraz urobila?
  Dakujem za inforamciu a prajem pekny večer 🙂
  Danka

  • Ahoj, vytváranie mega menu závisí od konkrétnej šablóny. S The7 nemám skúsenosti, takže v tomto neviem poradiť. Čo sa týka kategórii produktov, tak tie sa dajú vložiť normálne ako položky do menu. Ak ich nevidíš v sekcii ‚pridať položku do menu‘, tak si ich najskôr musíš dať zobraziť v možnostiach zobrazenia (vpravo hore). Podrobnejší postup nájdete v mojich návodoch.

  • Ahoj Dana K
   Mega menu sa dá používať takmer všade vo WP. No použiješ a hlavne nastavíš ho LEN v MENU, ktoré máš vytvorené. Priamo v sekcii sa Ti na prvom mieste objaví ponuka „mega menu“ a tam nastavíš čo potrebuješ ????

 4. Ďakujem chlapci, ano podarilo sa mi to. Pomohla mi ta odpoved a sla som cez vzhlad prisposobit meni, vtedy som vedela pridat uz aj ancikrista do menu ????. Teraz este musim dojst na to a mozno to budete vediet poradit, aby v kazdej kategorii a podkategorii sa zobrazovalo bocne menu s filtrami.

 5. Zdravím, prosím o radu ako spraviť v menu na e-shope, aby neukazovalo „môj účet“ ale ikonu, košík mám, ale ten môj účet sa mi nedarí nijak spraviť, za každú radu ďakujem.

  • Dobrý deň,

   závisí od použitej šablóny – ako to má spravené a či to vôbec umožňuje. Ako náhradné riešenie si viem predstaviť vložiť to do názvu položky ako emoji.

  • V šablóne Divi som takúto vec zatiaľ neriešil. Ak chcete, môžem vám odporučiť programátora, ktorý by vám to spravil v rámci svojich služieb.

 6. Dobry den

  chcem sa spytat, ako mam pridat do „main_menu“ polozku na vyhladavanie produktov ?
  alebo ako mam pridat widget “ vyhladavanie produktov“ do „main_menu“

  pretoze Lupa co je tam prednastavena mi vyhlada produkty ale neukaze ich obrazky.

  mam Divi sablonu a Max megamenu mi v nej nefunguje spravne

  Dakujem

 7. Dobrý deň,

  chcem Vás poprosiť o radu. Na navigačnej lište sa mi zobrazuje kategórie a následne podkategórie. Ak prejdem na poslednú úroveň t.j produkt a chcem sa cez zobrazenia na lište prekliknúť na kategóriu automatický sa mi zobrazia všetky produkty z danej kategórie, ale ja chcem aby sa mi zobrazili dané podkategórie, ktoré patria ku kategórií. Téma AVADA Ďakujem za odpoveď.

  • Skúste skontrolovať v „vzhľad/prispôsobiť/woocommerce/katalóg produktov“ čo máte nastavené v časti „Zobrazenie kategórie“. Máte tam „zobraziť podkategórie“? Ak nie, skúste to zmeniť, či dosiahnete na stránke, to čo požadujete.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here