Vytvorte si na vašu WordPress stránku vlastný sidebar

Custom sidebar je bez pochyby jeden z must-have modulov, ktoré by vám na stránke nemali chýbať najmä v prípade, že vaši návštevníci sa môžu stať jej členmi a založiť si na nej svoj účet, konto.

Čo je to sidebar?

Snažila som sa anglický výraz custom sidebar nahradiť slovenským, lebo veď na Slovensku po Slovensky. To znamená, že výraz sidebar by sme mohli nahradiť niečím takým ako bočný panel.

Sidebar alebo bočný panel vyzerá nejako nasledovne: najčastejšie býva umiestnený v pravej časti webstránky. V tomto prípade za sidebar na webe dennikaN považujeme časť „Najčítanejšie“.

Pozrime sa na zmysel a podstatu bočného panelu. Bočný panel by mal prihláseným používateľom ponúknuť iný obsah ako tým neprihláseným, prípadne tým, ktorí sa na vašej stránke ocitli prvýkrát. Pre používateľov, ktorí sú práve prihlásení dáva zmysel zobrazovať informácie, ako sú podrobnosti o účte, novinky, ich vlastné nastavenia alebo widgety. Neprihláseným používateľom sa zas môže zobrazovať úplne iný obsah.

Na wordpress.org  je k dispozícii Custom Sidebar Modul spolu s Custom Sidebars Pro.

V tomto príspevku si prejdeme pár spôsobov ako môžete s bočnými panelmi pracovať, aby ste mali pod kontrolou všetky potrebné widgetizované miesta. Tiež si povieme, ako toto všetko správne nastaviť.

Prečo vôbec bočné panely používať?

S bočnými panelmi môžete vytvárať tak veľa konfigurácií pre vašu stránku, ako len potrebujete. V prvej verzii, len pre návštevníkov, ktorí majú na stránke vlastné konto, pre špecifické stránky, pre špeciálne landing pages …. Tieto bočné paneli naviac budete vedieť púšťať presne vtedy, keď to budete chcieť a potrebovať.

Ako môžete bočné panely používať?

 1. Ak spúštate blog, ktorý obsahuje recenzie, môžete spúšťať vlastný bočný panel pre každú kategóriu zvlášť.
 2. Zdieľajte kalendár alebo špeciálnu ponuku pre používateľov s vlastným prihlásením.
 3. Ak máte e-commerce alebo blog, v bočnom paneli môžete mať umiestnené napríklad zoznamy posledných pridaných produktov.
 4. Zobrazujte reklamu iba prihláseným používateľom.

Čo môžete kontrolovať vo free verzii?

 1. Bočný panel pre všetky posty, ktoré patria do určitej kategórie.
 2. Bočný panel pre všetky posty, ktoré patria pod jeden typ postu.
 3. Bočný panel pre všetky posty, ktoré patria do archívu.
 4. Bočný panel pre všetky posty, ktoré patria pod hlavnú stránku blogu.
 5. Bočný panel pre všetky posty, ktoré patria pod výsledky vyhľadávania.

Návod – ako si vytvoriť vlastný sidebar

Poďme bočný panel – sidebar vytvoriť:

Keď stiahnete a nainštalujete modul smerujte do Appearance Widgets v časti admin.

Uvidíte dva nové stĺpce v sekcii sidebar v pravej časti. Ak ste si bočný panel už nastavili, tak ako potrebujete, hľadajte ho v Theme sidebars v pravej časti stĺpca. Na ľavej strane stĺpca uvidíte nový stĺpec Custom sidebars. To je miesto, kde sa budú aj vašej ďalšie bočné panely zobrazovať.

Kliknite na create a new sidebar v hornet časti stránky. Budete vyzvaní na zadanie názvu a popisu bočného panela. Tieto údaje vám neskôr pomôžu lepšie sa vo vytvorených bočných paneloch orientovať.

Po pridaní bočného panelu s ním môžete komunikovať ako s každým iným bočným panelom v admine. Už sa iba hrajte s možnosťami prispôsobenia. Keď máte nový sidebar stiahnutý, nastavte si už iba stránky, pre ktoré chcete, aby sa zobrazoval.

Nastavenie sidebaru pre post alebo stránku

Najskôr sa uistite, že váš bočný panel má zaškrtnuté políčko, ktoré povoluje to, aby mohol byť presúvaný.
Toto políčko je umiestnené v dolnej časti stránky. Ak máte špecifický post alebo stránku, kde chcete, aby sa bočný panel ukazoval, choďte do edit page v admine a hľadajte nové možnosti. Zvoľte, kde chcete bočný panel umiestniť, aktualizujte zmeny a skontrolujte, či sa prejavili aj na stránke.

V prípade, že chcete pridať bočný panel na viaceré stránky, budete musieť nastaviť každú zo stránok osobitne. Vráťte sa do Appearance → Widgets a kliknite na možnosť sidebar location. Odtiaľ môžete definovať to, kde chcete, aby sa bočný panel zodpovedajúci vami zadanými kritériami objavil.

Pre kategórie: Vyberte bočný panel pre políčko vami zvolenej kategórie.
Pre príspevky: Ak vaša téma podporuje príspevky, vyberte bočný panel pre vybraný typ stránky, príspevky, stránky médií, Google formuláre stránky, alebo akékoľvek iné typy stránok.

Pri archívoch máte viacero možností ako premiestniť bočný panel.

 1. Nastavte si bočný panel tak, aby sa zobrazoval pri archíve postov a stránok podľa ich typu.
 2. Nastavte si bočný panel tak, aby sa zobrazoval pri archíve postov a stránok podľa kategórie
 3. Nastavte si bočný panel tak, aby sa zobrazoval pri archíve postov a stránok podľa toho, kým boli príspevky publikované. (K tomu však budete potrebovať Pro verziu modulu.

Bezplatná verzia modulu vám poskytuje v personalizovaní bočného panela veľkú flexibilitu.

Aké máte s bočnými panelmi skúsenosti vy? Používate ich? Dajme nám vedieť v komentároch nižšie. 🙂

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here