Inštalácia slovenčiny do WordPress

Slovenčinu do WordPress je možné nainštalovať viacerými spôsobmi. Najjednoduchší spôsob je nainštalovať si WordPress prostredníctvom slovenského inštalačného balíka. Ten si môžete stiahnuť priamo na našej stránke alebo na sk.wordpress.org.

Ak už však máte nainštalovaný WordPress po anglicky, môžete si preklad pridať a spustiť manuálne, alebo na to môžete použiť modul, napríklad WP Native Dashboard

Doplnené 1.1.2015: Jazykovú verziu WordPress si môžete od verzie 4.1 nastaviť priamo v administrácii v časti Nastavenia -> Všeobecné (Settings -> General -> Site Language). Nie je potrebná manuálna inštalácia ani použitie modulu.

Manuálne:

1. Podľa nainštalovenej verzie si z repozitáru WordPress (http://svn.automattic.com/wordpress-i18n/sk_SK/tags/) stiahnite všetky súbory s koncovkou .mo a s koncovkou .po (napríklad: http://svn.automattic.com/wordpress-i18n/sk_SK/tags/číslo_verzie/messages/sk_SK.mo).

2. Do priečinka wp-content/languages/  vložte stiahnuté súbory (ak sa v zložke wp-content/ nenachádza priečinok languages/ tak je potrebné ho vytvoriť).

3. V koreni adresára WordPress nájdite súbor config.php, otvorte ho v textovom editore, vyhľadajte riadok v ktorom sa píše: define ('WPLANG', ''); a prepíšte tento riadok na define ('WPLANG', 'sk_SK');

4. Znovu si načítajte (F5/cmd+R) vašu stránku a slovenčina by mala byť funkčná.

 

Pomocou modulu:

1. Manuálne (cez FTP) alebo cez WP administrciu si nainštalujeme plugin WP Native Dashboard.

2. Aktivujeme ho.

3. Preklikneme sa na jeho nastavenia.

4. V nastaveniach modulu klikneme na „check repository“.

5. Modul chvíľu bude prehľadávať repozitár.

6. Modul vypíše možné jazyky. My si vyberieme ten svoj a klikneme na download.

7. V hornej časti nastavení modulu zaškrtneme možnosť „rozšíriť Admin menu o rýchle nastavenie jazyka“ (extend Backend Admin Bar with a language quick selector) a uložíme zmeny. Cez nastavenie v Admin menu teraz môžeme zmeniť jazykovú úpravu WordPressu.

Ak vám tento návod pomohol, prípadne máte stále problémy s prekladom alebo poznáte iný spôsob, podeľte sa v komentároch pod článkom.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

25 Komentáre

 1. ak kliknem na “check repository”.nic mi envyhlada – tlačitko ako keby nereagovalo…. skusal som plugin odinstalovat a nainstalovat a stale rovnako – aj na vsetky verzie…

  • v nastaveniach modulu (tam kde sa klika na check repository, akurat ze vo vrchnej casti stranky) musi byt zaskrtnuta moznost „extend Backend Admin Bar with a language quick selector.“, potom to uz funguje 😉

  • „extend Backend Admin Bar with a language quick selector“ musí byt zaškrtnuté a uložené, akú používaš verziu WP a verziu modulu ?

  • Ach. Uložené … 🙂 Ale aj tak mi nenašlo slovenčinu. mám verziu 3.6.1. Mozem nainstalovať slovenčinu aj zo starších verzií ?

  • Pozrel som si to.., nahodil som na 3.6.1 slovenčinu z repozirtáru vo verzii 3.6 a nezbadal som nejaký veľký problém v preklade 😉

 2. Zdravim, skusal som 2. sposob=> Dashboard – ked ma hladat, nech hlada :-). Len sa je treba trochu zorientovat, lebo 3.9.1 po instalacii ma trochu inak usporiadane menu. A Slovencinu ma uz nainstalovanu. Len viet ako, ked to vidite prvy krat. Ale fachci. Dik za zorientovanie a info.
  Standy44

 3. Skúšal som návod č.2. (Pomocou modulu). Dal som vyhľadať jazykovú verziu pre 3.9.1. Našlo mi aj jazyk, ale po kliknutí na download mi vyhodilo „Error“.

  • skúsil som si to na čistej inštalácii a pridanie slovenčiny na 3.9.1 prebehlo bez problému. Možno pomôže vypnúť niektoré moduly (alebo prepnúť tému) a po inštalácii ich opäť zapnúť. Každopádne najskôr odporúčam urobiť zálohu databázy a webu.
   Ak by to predsa len nešlo, zostáva ešte možnosť č. 1 – manuálna inštalácia.

 4. VO VERZII 4 SOM ZADEFINOVAL NATVRDO RIADOK KTORY JE NA OBRAZKU A IDE TO

  MYSLIM RIADOK 71 VO VERZII 4 NIEJE

  4. Znovu si načítajte (F5/cmd+R) vašu stránku a slovenčina by mala byť funkčná.

  • Jazykovú verziu WordPress si môžete od verzie 4.1 nastaviť priamo v administrácii v časti Nastavenia -> Všeobecné (Settings -> General -> Site Language). Nie je potrebná manuálna inštalácia ani použitie modulu. Doplnil som to aj do textu článku.

  • SUPER, tak toto mi naozaj pomohlo a ušetrilo čas..vôbec som o tomto nastavení nevedel..funguje:)

 5. ahoj, ja mam verziu 4.4.1, anglicku a chcem si dat slovencinu, no v general nastaveni je iba moznost anglictina a ked som si nainstaloval plugin WP Native Dashboard, tak ked kliknem na check repository, nerobi nic. a pred tym co je okienko Available fo download: tak tam nemam verziu ale je tam webka: subversion.apache.org nevies pomoct? dik

  • neviem v čom by mohol byť problém. Práve som skúsil nainštalovať WP 4.4.1 stiahnutú z wordpress.org, nainštaloval som to v angličtine a v general settings mám zmenu jazyka :/
   ale skús v nastaveniach toho modulu zaškrtnúť políčko „extend Backend Admin Bar with a language quick selector“, uložiť nastavenia modulu a potom kliknúť na „check repository“

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here