Čo je to email hosting a ako vybrať ten správny? 

Email hosting je jednou zo základných zložiek, ktoré skratka pri novom (alebo už prebiehajúcom) biznise potrebujete.

Či už ide len o firemnú komunikáciu alebo veľké marketingové stratégie, email hosting vám pomôže vyriešiť kopec komunikačných problémov a zároveň vám ušetrí veľa drahocenného času. 

čo je to email hosting

V tomto článku sa teda pozrieme bližšie na to, čo to presne email hosting je a prečo ho potrebujeme. 

Rovnako si prejdeme aj pár základných bodov, ktorých by ste sa mali držať počas vyberania toho správneho poskytovateľa email hostingu. Na záver si taktiež prejdeme niekoľko najpopulárnejších email-hostingových riešení na trhu. 

Čo je to email hosting? 

Email hosting je služba, ktorá poskytuje serverový priestor pre mailové schránky, správu a odosielanie emailov ako aj vyššiu úroveň bezpečnosti pri online komunikácii. Vďaka email hostingu môžete tak bezpečne a spoľahlivo odosielať emaily potenciálnym zákazníkom či svojim verným subscriberom. 

💡 Tip: Pokiaľ ste vo svete hostingov nováčikom, určite si prečítajte môj článok: Čo je to hosting a doména (a k čomu ich potrebujeme)? Pomôže vám pochopiť ako hosting funguje (a rovnako sa dozviete aj niečo o doménach 🙂).

Prečo email hosting potrebujeme? 

Ľudia využívajú email hosting z rôznych dôvodov – či už ide o osobné účely alebo v rámci podnikania: 

 • Funkcie: Email hosting zvyčajne poskytuje väčšiu flexibilitu pri odosielaní veľkého množstva mailov. Rovnako vám takáto služba dokáže pomôcť so správou úložného priestoru, segmentáciu a pod. 
 • Spoľahlivosť: S email hostingom je vaša pošta uskladnená na serveri tretej strany, ktorá je zpravidla vysoko spoľahlivá a zabezpečená. Vďaka tomu sa nemusíte obávať toho, že by ste sa k svojim dôležitým emailom nemohli dostať. 
 • Užívateľské prostredie: Väčšina email hostingov poskytuje pre užívateľov aj veľmi jednoduché a príjemné rozhranie, čo môžete oceniť najmä pri komplexných email marketingových stratégiách. 
 • Úspora času: Samozrejmosťou je aj pracovná efektivita. Vďaka email hostingu dokážete vybaviť všetky e-mailové povinnosti rýchlejšie. 

Podľa čoho vyberať email hosting?

Pri výbere poskytovateľa email hostingu je dôležité zvážiť hneď niekoľko faktorov. 

Mnohé z nich závisia od toho, k čomu email hosting budete presne potrebovať:

 1. Bezpečnosť: V prvom rade by ste si mali overiť a porovnať bezpečnosť hostingov medzi jednotlivými poskytovateľmi. Úroveň zabezpečenia a počet bezpečnostných vrstiev môže ovplyvniť či, a ako sa vyhnete potenciálnym nežiadúcim hackerským útokom v budúcnosti. Zvyčajne by každý dobrý email hosting mal poskytovať end-to-end enkrypciu, dvojfaktorovú autentifikáciu alebo MFA (Multi Factor Authentication). 
 2. Dostupnosť: Veľkosť úložného priestoru a jeho dostupnosť je ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť váš výber email hostingu. Rovnako by ste sa mali pozrieť aj na to, či daný poskytovateľ hostingu ponúka aj možnosť zálohovania a obnovy dát (napr. v prípade že dôjde k výpadku alebo k určitej technickej poruche). 
 3. Funkcie: V tomto ohľade ide čisto len o vaše osobné preferencie. Každý email hosting je trochu odlišný v počte funkcii. Z toho dôvodu si premyslite, aké funkcie určite potrebujete a pozrite sa, ktorí poskytovatelia vám ich dokážu ponúknuť.
 4. Mobilná aplikácia: Hoci zvyčajne budete spravovať svoje email cez počítač, určite by ste nemali zabudnúť ani na správu mailov cez mobilné aplikácie. V prípade že budete musieť vy alebo vaši zamestnanci vybavovať správy cez smartfón, príjemné užívateľské rozhranie v aplikácii bude zohrávať taktiež dôležitú rolu pri výbere toho správneho email hostingu. 
 5. Zákaznícka podpora: Určite si nezabudnite pozrieť možnosti podpory v prípade nejakého technického problému s email hostingom. Zamerajte sa na formy zákazníckej podpory (napr. call, chat, email a pod.), ako aj na ich dostupnosť počas týždňa (napr. 24 hodinová podpora, podpora len počas pracovných dní a pod.). 
 6. Cena: V neposlednom rade je tu samozrejme aj cenový faktor. Snažte sa vybrať takého poskytovateľa, ktorý vyhovuje vášmu finančnému rozpočtu. 

💡 Tip: Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o vyberaní hostingu (nielen pre email), určite si prečítajte môj článok: Ako si vybrať najlepší hosting (nielen pre WordPress).

Najlepší poskytovatelia email hostingu

1. Google Workspace

Google Workspace je jeden z najznámejších poskytovateľov emailových schránok na svete. Pokiaľ preferujete cloudové nástroje alebo sa jednoducho spoliehate na aplikácie od Googlu, Google Workspace je tá správna voľba. 

Tento poskytovateľ disponuje minimálne 30GB úložného priestoru, ktorý sa samozrejme dá zväčšiť pri vyšších cenových balíčkoch. 

Okrem toho poskytuje jednoduché administračné nástroje, ktoré v prípade podnikania jednoducho budete potrebovať. 

Medzi populárne nástroje od Google Workspace patria napríklad: Email, kalendár, úložisko, zdieľanie a kolaborácia, videokonferencie, chat a pod. 

Cena tohto poskytovateľa email hostingu začína na 6€ (Business Starter). Okrem toho ponúka aj balíčky Business Standard, Business Plus a Enterprise (individuálna cena): 

Google Workspace cenník

2. Microsoft 365

Microsoft 365 je ďalší svetoznámy poskytovateľ email hostingu (a skvelou alternatívou ku Google Workspace). 

V rámci tohto poskytovateľa máte k dispozícii všetky funkcie, ktoré pre email hosting potrebujete – vlastnú doménu, prijímanie a odosielanie emailov, filtrácie spamu, vysoké zabezpečenie + aplikácie Office. 

Za 10,50€/užívateľa dostanete taktiež prístup k Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Outlook, SharePoint, OneDrive a OneNote aplikácii

Okrem toho môžete taktiež využiť rôzne hybridné nástroje (ako je napr. Microsoft Teams). 

Cena za Microsoft 365 pre podnikanie začína na 5,10 € (Microsoft 365 Business Basic) a môže sa vyšplhať až na 18,60 € (Microsoft 365 Business Premium).

Microsoft 365 cenník

3. Zoho Mail

Zoho Mail je ďalší email-hostingový poskytovateľ a dobrou alternatívou ku Microsoft 365 a Google Workspace. Táto služba je vhodná najmä pre menšie a stredné podniky. 

Zoho ponúka spoľahlivé a bezpečné riešenia pre vaše emailové potreby, vrátane možnosti vlastného doménového mena a integrácie s inými nástrojmi Zoho, ako sú napríklad Zoho CRM a Zoho Books.

Mimo toho určite oceníte aj funkcie ako sú kalendár, kontakty, komunikačné aplikácie či dokonca WorkDrive

Hoci Zoho je v porovnaní so svojimi konkurentmi menej intuitívny, ponúka užívateľom veľmi detailné návody a manuály pre efektívne spravovanie svojej platformy. 

Zoho začína na 0,90€ / užívateľa / mesačne – s pribúdajúcim úložiskom pri jednotlivých balíkoch sa odvíja samozrejme aj cena za email hosting: 

Zoho Mail cenník

4. Bluehost

Bluehost je zaujímavým poskytovateľom hostingu, ktorý okrem iného ponúka aj email hostingové riešenia. 

Tento poskytovateľ disponuje rôznymi skvelými funkciami pre email, ako sú napríklad neobmedzené úložisko, kalendár, synchronizácia s mobilnými zariadeniami a pod. 

Okrem toho je kompatibilný aj s Google Workspace, vďaka čomu môžete mať všetky svoje obľúbené Google aplikácie na jednom mieste. 

Táto hybridná integrácia vám tak dodá väčšiu flexibilitu – môžete využiť funkcie od Bluehost spolu s Google Workspace a tak získať to najlepšie z oboch svetov. 

Bluehost  balíky sa delia na 3 úrovne, každý z nich poskytuje väčšie úložisko a viac funkcii: 

 • BUSINESS STARTER (5.67€/mesačne)
 • BUSINESS STANDARD (11.33€/mesačne)
 • BUSINESS PLUS (17.00€/mesačne)

💡 Tip: Zaujal vás tento poskytovateľ? V takom prípade si určite prečítajte moju recenziu: Bluehost – hosting odporúčaný WordPress komunitou

5. Hostinger

Hostinger je lacný a spoľahlivý email hostingový poskytovateľ, ktorý ponúka množstvo funkcií, vrátane vlastného doménového mena, neobmedzeného počtu emailových kont a bezplatného SSL certifikátu pre bezpečnú komunikáciu.

Medzi ďalšie zaujímavé funkcie tohto hostingového poskytovateľa patria napríklad: 

 • Notifikácie pre otvorené emaily: V momente kedy užívateľ otvorí váš mail dostanete upozornenie. 
 • Vlastne e-mailové šablóny: Hostinger ponúka možnosť nastavenia vlastných šablón, vďaka čomu môžete ušetriť kopu času. 
 • Follow-up upozornenia: V prípade emailovej konverzácie môžete dostať automaticky upozornenia o tom, aby ste odpísali v určitý čas. 
 • Časovač pre odosielanie: Kedykoľvek si môžete vopred pripraviť všetky svoje emaily a nastaviť si čas, kedy sa majú poslať. 

Hostinger ponúka 2 zaujímavé cenové balíčky – Business Email a Enterprise Email – ktoré sa pohybujú v rozumných cenových hodnotách: 

Hostinger cenník

6. ProtonMail

protonmail

ProtonMail je email hostingový poskytovateľ so silným zameraním na bezpečnosť a súkromie. 

Celá mailová komunikácia je kryptovaná, vďaka čomu sa zaručuje ochrana pred neoprávneným prístupom k vašim údajom. 

Taktiež poskytuje množstvo funkcií, vrátane vlastného doménového mena a aplikácií pre mobilné zariadenia.

ProtonMail si môžete bezplatne vyskúšať a otestovať aj jeho funkcie ako sú napríklad ProtonMail, Proton Calendar, Proton Drive, a Proton VPN. 

V prípade bezplatnej verzii budete mať k dispozícii 1 GB dáta a 1 voľnú emailovú adresu

Čo sa platených balíkov týka, ProtonMail ponúka 3 úrovne:

 • Mail Essentials – 6.99 €/mesačne 
 • Business – 10.99 €/mesačne 
 • Enterprise – individuálna cena
ProtonMail cenník

7. Exohosting

Hoci Exohosting je populárny najmä vďaka hostingu pre weby, ponúka taktiež možnosť email hostingu, kde si môžete ľahko vytvoriť emailovú adresu na vlastnej doméne. 

Tento poskytovateľ pokrýva všetko, čo pre bežnú emailovú komunikáciu potrebujete: od veľkého úložiska, cez antispamové a antivírusové ochrany, až po vysoký počet vlastných emailových schránok. 

Okrem toho si môžete vyskúšať exohosting zadarmo na 10 dní a presvedčiť sa, či je tento poskytovateľ naozaj vhodný pre vaše potreby. 

Pomerne príjemným doplnkom tohto email hosting poskytovateľa je aj dostupnosť mailov na akomkoľvek zariadeni – svoju komunikáciu si tak môžete vybaviť na počítači, v mobile alebo na tablete. 

Exohosting prichádza s 2 cenovými balíkmi: 

 • Exo Mail – 1,20€/mesačne
 • Exo Mail Profi – 1,99€/mesačne
Exohosting cenník

Ďalší poskytovatelia emailových schránok a domén

 • DreamHost  – jednoduché a cenovo dostupné mailové riešenie, pri ktorom si môžete vybrať aj vlastnú doménu (alebo ju v prípade potreby preniesť na iný hosting). 
 • Websupport – poskytovateľ hostingu, v ktorom si môžete vytvoriť vlastnú emailovú schránku. 
 • Webglobe – profesionálne e-mailove riešenie pre firemné schránky. V rámci tohto hosting poskytovateľa máte k dispozícii aj skvelú zákaznícku podporu a účinnú antivírusovú a antispamovú ochranu.
 • Hostcreators – pri tomto poskytovateľovi si môžete vybrať a vytvoriť vlastnú e-mailovú doménu behom pár minút. 

💡 Tip: Pokiaľ vás tento článok zaujal a chceli by ste sa dozvedieť viac o svete hostingových služieb a domén, určite si prečítajte článok: Webhosting zadarmo: Kedy sa oplatí (a kedy nie)? 

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here