Čo je to REST API a aký má význam pre bežných používateľov?

Skoro každý internetový príspevok v ktorom sa skloňuje REST API púta pozornosť. REST API rozviruje vody internetových diskusií a nerozprávajú o ňom iba vývojári. REST API začína rezonovať aj v ušiach bežných internetových používateľov. A tí sa o tomto fenoméne chcú dozvedieť viac.

Áno, REST API je nepochybne pre vývojárov zaujímavá téma, ktorá môže v budúcnosti mnoho vecí zmeniť.

Ale čo REST API znamená pre bežného internetového používateľa a čo mu ponúka?

V tomto článku sa chcem na REST API pozrieť okom laika. Takže nezúfajte, pokiaľ nevyvíjate aplikácie, nie ste JavaScript pozitívny ani PHP guru. Prišiel čas hovoriť o REST API ľudskom rečou. Tak, aby mu na konci článku rozumela aj moja kamoška, ktorá si myslí, že REST API je nejavá nová appka na iPhone.

Vráťme sa kúsok do minulosti

Píše sa rok 2003 a dvojica Matt Mullenweg spolu s Mikeom Little prvýkrát spúšťajú WordPress ako blogovú platformu. Nič viac, nič menej. Primárnym cieľom nebolo demokratizovaťv obsah, ale tiež poskytnúť ľuďom nový spôsob akým si zarobiť.

Postupom času začalo využitie WordPress stúpať a okrem blogovania sa WordPress začal využívať aj na iné účely. Až jedného dňa nastal deň, ktorý spôsobil to, že WordPress je dnes už viac ako len blogová platforma.

WordPress bol síce pôvodne určený iba na blogovanie, ale jeho popularita rástla tak rýchlo, že prišiel čas posunúť sa ďalej.
V roku 2010 sa z blogovej platformy stal CMS systém vo verzii 3.0.
To samozrejme neznamenalo, že ľudia prestali blogovať. Práve naopak. Vznikli webstránky, ktorých blogy boli ich súčasťou. Napriek tomu, že WordPress sa stal CMS, identitu blogu nestratil. Stále ponúka množstvo tém, ktoré sú vyslovene určené pre blogy.
Slimblog

Plainblog

Čo REST API ponúka bežným internetovým používateľom?

Hovoriť o REST API a prechode WordPress z blogovej platformy cez CMS systém až na aplikačný rámec pre vás nemusí znamenať nič, pokiaľ nie ste vývojár.

Sú tu však oblasti, v ktorých môže WordPress ako aplikačný rámec pomôcť takým používateľom, ktorí nemajú v úmysle vybudovať žiadnu aplikáciu alebo napísať jediný JavaScript riadok.

Ak máte používateľské konto na WordPress.com, potom môže Calypso ako nové rozhranie pre správu vášho obsahu značne zjednodušiť používateľskú skúsenosť so stránkou.

Je pravdepodobné, že Calypso bude migrovať z WordPress a Jetpack na samostatne hosťujúce WordPress webové stránky. To všetko bude pre používateľov WordPress a vývojár veľa znamenať.

Rozhranie, ktoré Calypso používa, predstaví novému publiku vývojárov, ktorí s PHP nepracujú. Očaká sa, že to bude jedna z najväčších zmien od predstavenia administrátorského rozhrania, pred viac ako 11 rokmi.

Toto rozhranie bude implementované vo WordPress.com a v Jetpack module. Znamenať to bude to, že ak máte samostatne hostované webové stránky a nainštalovaný Jetpack, budete môcť používať Calypso rozhranie.

Calypso nie je alternatívou už existujucého WordPress rozhrania. Je samostatnou aplikáciou, ktorá spolupracuje s webovými stránkami pomocou REST API.

Čo všetko Calypso zahŕňa?

  • intuitívnejší interface s menej s väčším poriadkom
  • rýchlejšiu úpravu a publikovanie
  • publikovanie a upravovanie príspevkov a stránok
  • kontrolu a spravovanie komentárov
  • tvorbu a úpravu menu
  • inštaláciu tem a modulov
  • úpravu nastavení stránky

Moderné témy postavené na JavaScripte

Ďalšia oblasť, v ktorej REST API ponúka pridanú hodnotu je prístup k množstvu tém a modulov, ktoré používajú REST API spolu s JavaScript ako jednostránkové témy alebo aplikácie.

Predstavte si situáciu, kedy vývojári budú vyvíjať aplikácie ako sú témy, ktoré si používatelia môžu nainštalovať na svoju stránku a naplniť ich svojim obsahom.

Predstavte si, že si budete môcť vo WordPress téme vytvoriť svoj vlastný kalendár, fakturačný systém alebo správu rozpočtu. Takýto typ aplikácie je časovo aj finančne náročné rozvíjať.

No na druhú stranu to môže byť investícia, ktorá sa vyplatí. Trh sa rozrastá a nikde nie je napísané, že niečo takéto nebude v blízkej budúcnosti reálne.

Priemerný WordPress používateľ nie je vývojár. Množstvo z vás, čo WP.sk pravidelne čítate nepatrí medzi WordPress guru.

REST API alebo nie, profesionáli aj bežní používatelia WordPress sa stále najviac zaujímajú o WordPress ako CMS alebo ako blogovú platformu.

O REST API a možnostiach, ktoré prinesie budeme určite veľmi skoro počuť. Všetky aktuálne informácie a horúce novinky sa dozviete aj na našom webe WP.sk 🙂

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here