Pýtate sa čo to child theme, po slovensky “odvodená téma“ je a prečo by ste ju mali používať? Ako zmení vašu WordPress stránku a ako sa budú tieto zmeny prejavovať po jej aktualizáciách?
V nasledujúcom príspevku sa dozviete niečo viac o tom, ako odvodená téma funguje, ako by ste ju mali používať a na čo by ste nemali zabúdať, ak s ňou chcete pracovať.
Čo je to odvodená téma?
Odvodená téma je akýsi doplnok k vašej existujúcej WordPress téme. Podľa WordPress kódexu je to téma, ktorá dedí funkčnosť a štýl témy, ktorá sa nazýva parent theme – existujúca téma). Takéto témy sú odporúčaným spôsobom, pomocou ktorého môžete existujúce témy upravovať.
Podľa štatistík, až 85% používateľov WordPress svoje témy upravuje. No len 35% z nich na to využíva odvodené témy. Ich využitie pri prispôsobovaní kódu vám môže ušetriť čas aj problémy.
Odvodené témy majú schopnosť prispôsobiť tému podľa vašich predstáv a to bez akejkoľvek úpravy základných súborov. Pretože vytvorením odvodenej témy zároveň vytvárate samostatnú sadu súborov. Pre dizajnérov to znamená to, že tieto témy im poskytujú možnosť vytvoriť nový dizajn so zachovaním funkčností existujúcej témy.
Všetko je dokonalé, až na jednu vec. Problém môže nastať, pokiaľ budete chcieť aktivovať viac odvodených tém naraz. Toto nebude možné urobiť. V praxi to znamená, že ak používate napríklad tému Storefront, máte vytvorenú aj jej odvodenú tému, vytvoriť „grandchild“ tému pre ďalšie prispôsobenie nebude možné. Každý problém má však riešenie, tak ako aj tento. Existuje niektoľko inteligentých spôsobov, ako modifikovať odvodenú tému bez obáv z toho, že pri aktualizáciách prídete o zmeny, ktoré ste vykonali už predtým.
Ako si vytvoriť vlastnú odvodenú tému?
1.Vytvorte zoznam témy (theme directory) vo vašej WordPress inštalácii
2.Vytvorte stylesheet s informáciami o odvodenej téme
3.Vložte ho do priečinka “style” vašej existujúcej téme (Pull in the styles of your parent theme)
Ak tieto kroky zvládnete, postačí si tému už iba aktivovať. Vaša stránka by mala vyzerať rovnako ako predtým. Zmena je v tom, že teraz budete používať odvodenú tému.Pozrime sa na spomínané kroky bližšie a ukážme si tento postup na téme Twenty Fourteen.
Ako prvé, choďte do zoznamu témy a vytvorte priečinok s novou témou. Nazvať si ho môžete akokoľvek chcete. V mojom príklade si tému nazvem twenty-fourteen-child. Teraz si vytvorte stylesheet súbor. Ten musí mať názov -style.css. Kód z obrázka skopírujte a prilepte do súboru, ktorý ste vytvorili.
Dôležité položky v kóde, ktoré si všimnite sú Theme Name a Template.
“Theme Name” povie WordPress, ako sa vaša téma volá. Tento názov bude zobrazený v sekcii “theme selector”. “Template” povie WordPress, ktorá téma je pôvodná. V tomto momente by vaša téma mala fungovať. Skontrolujte to tak, že ju aktivujete a znovunačítate vašu stránku.
Načítajte parent file´s stylesheet, ktorý pridáte do zoznamu. Toto by malo byť vo functions.php súbore. Do tohto súboru skopírujte nasledujúci kód.
Pokiaľ ste o PHP ani nezavadili, ale chcete vykonať pár zmien, nemajte obavu. Pôjde to. Choďte do stylesheet súboru a menťe čo potrebujete.
Je tu však jedna výnimka, ktorá toto pravidlo potvrdzuje, functions.php súbor. Tento súbor sa načítava v oboch, v existujúcej aj odvodenej téme. V prípade, ak je funkcia odvodenej témy podriadená existujúcej téme budete musieť skopírovať a prilepiť celý obsah z functions.php súboru do odvodenej témy. Ak chcete upraviť hlavičku, skopírujte a prilepte header.php súbor do odvodenej témy.
Ako odvodenú tému SPRÁVNE prispôsobiť?
Ako som písala vyššie, vytvoriť grandchild tému nie je možné, no predpokladám, že pár budete chcieť zmeniť určite. Povedzme typ písma či farby. Existujú dva spôsoby, ako takéto témy prispôsobiť bez straty zmien, ktoré ste urobili ešte pred aktualizáciou WordPress.
1. A custom CSS modul
Ak ste vykonávali zmeny v CSS, odporúčam vám nainštalovať si vlastný CSS modul. Ten vám umožní vytvoriť zmeny cez Customizer a uložiť ich do databázy.
2. Použite custom PHP súbor
Ak vaše prispôsobenie zahŕňa PHP, budete musieť načítať svoj vlastný php. file. Špeciálne k tejto téme je napísaný theme customization modul, ktorý tento druh modifikácie zvládne bez väčších problémov.
Tento modul načíta súbor functions.php s ktorým môžete zaobchádzať rovnakým spôsobom ako so súborom functions.php v odvodenej téme.Tiež načíta stylesheet súbory a javascript. Takže si môžete pridávať ľubovoľné CSS alebo JS a urobiť si vďaka nim vlastné vychytávky.
Na tému vytvorenia odvodenej témy ponúka WordPress aj viacero tutoriálov. Pozrite si jeden z nich.
Okrem toho som našla dva super moduly, Child Theme Creator by Orbisius a Child Theme Configurator pre menej skúsených používateľov WordPress. Prvý z modulov je skvelý na vytváranie a editáciu odvodenej témy. Druhý z modulov robí v podstate všetku prácu za vás. Nie len že vytvorí požadovanú odvodenú tému, ale aj skopíruje všetko z priečinkov a pod-priečinkov, ktoré sú potrebné na prístup do existujúcej témy.
Odvodená téma je perfektným riešením pre niekoho, kto si chce vytvoriť vlastný e-shop rýchlo a bez toho, aby musel robiť zásadné zmeny v existujúcej téme.
Dúfam, že vám tento príspevok pomohol v otázkach problematiky odvodených tém. Samozrejme, pokiaľ máte ďalšie otázky, neváhajte sa s nimi podeliť v komentároch.