Motivácia je základom v akejkoľvek profesionálnej oblasti. Problém zväčša nastáva vtedy, keď sa motivácia začne nenápadne vytrácať. Vplyv na stratu motivácie majú najčastejšie rôzne negatívne faktory, ktoré na nás vplývajú zvonku aj zvnútra. O motivácii sa hovorí ľahko. Prax už býva zložitejšia.
Nezáleží na tom, v akej oblasti pracujete alebo čomu sa venujete. O výhodách a nevýhodách, či výhovorkách, prečo niečo nefunguje. by sme sa mohli rozprávať dlhé hodiny.
Je celkom normálne, že počas dní sa nám dejú dobré aj zlé veci. To však nie je dôvod, prečo sa vzdávať.
Pri písaní tohto článku mi napadla jedna veta. Už si nepamätám, kto ju povedal. Znela asi takto. „Úspech sa dostaví, stačí sa prestať zaoberať negatívnymi vecami a pádmi a svoje úsilie aj energiu smerovať na dosiahnutie cieľa.“
Prečítajte si nasledujúcich 7 tipov, ako nestratiť motiváciu, aj keď si myslíte, že horšie to už byť nemôže.
Obsah
1.) Pripomeňte si, čo máte na svojej práci najviac radi.
Často máme hlavu plnú starostí, problémov, deadlinov a to posledné, na čo myslíme je motivácia, prečo to všetko robíme. To je logické. V tejto situácii je dobré na sekundu sa zastaviť. Existujú dva základné typy motivácie. Vonkajšia a vnútorná.
Ak ste motivovaní vonkajším typom, motiváciu hľadáte vo vonkajších dôsledkoch ako sú peniaze alebo chvála.
Ak sa riadite vnútornou motiváciou, vaša motivácia sa prejavuje v radosti z úlohy. Richard Griggs, profesor psychológie hovorí, že: „Vnútorný pôžitok z úlohy nám poskytuje dostatočný dôvod na takéto správanie.“
2.) Nájdite svoj dôvod „prečo“.
Motivácia je túžba niečo dokázať. Je súčasťou cesty, ktorá vedie k úspechu. Jonathan Fields píše: „je to o priblížení sa bližšie k požadovanému cieľu. Ak sa cítite demotivovaní, bezradní, vráťte sa na začiatok cesty a obzrite sa, kam ste sa za ten čas posunuli. Bolo to jednoduché? To sotva! Zdvihnite hlavu a nájdite opäť svoju vnútornú motiváciu kráčať ďalej.
3.) Špecifikujte si krátkodobé a dlhodobé ciele.
Ako znie otázka na pohovore, bez ktorej si interview neviete predstaviť? „Kde sa vidíte o 5 rokov?“ Čo by ste odpovedali? A čo všeto ste ochotní urobiť preto, aby ste sa tam, kde snívate, aj dostali?
K dosiahnutiu dlhodobého cieľa vám pomôže splnenie tých krátkodobých. Krátkodobé ciele umožňujú vidieť okamžité zlepšenie a posun za relatívne krátky časový úsek. Aj tento stav v nás spôsobuje to, že naša motivácia sa postupne zvyšuje. Preto, nechcite všetko hneď. Niektoré kroky sa jednoducho vynechať nedajú.
4.) Naučte sa príjmať odmietnutia.
Namiesto prístupu k odmietnutiu ako niečoho negatívneho, príjmite a zmierte sa s faktom, že odmietnutie je súčasťou života každého z nás. Samozrejme, hovorím o bežnej úrovni odmietnutia. Ak by ste sa vo svojom živote začali stretávať len s odmietavým postojom, je čas zamyslieť sa nad tým, či je všetko v poriadku a hľadať príčiny.
5.) Zvážte potenciálne príležitosti a úskalia.
Výskumy ukazujú, že úspešní ľudia sú orientovaní na úspech, nie na možnosť že zlyhajú alebo neuspejú. Úspechom motivovaní ľudia hľadajú uspokojenie v úspešnom zvládnutí ťažkých úloh.
Na druhú stranu, ľudia, ktorí sú viac orientovaní na neúspech sa ťažkým úlohám vyhýbajú. Prečo asi? Uhádli ste. Zo strachu zo zlyhania.
To nie je moc inšpirujúce, však? Každý, kto chce uspieť musí vziať do úvahy pomer príležitoť vs. riziko.
6.) Relaxujte.
Choďte sa prejsť. Vyčistite si hlavu a vytvorte si v nej priestor na nové inšpirácie. Cítite sa frustrovane a znechutene? Opustite 4 steny kancelárie, doprajte si čerstvý vzduch a krátku prechádzku. Uvidíte, čo sa bude diať 🙂
Majte čistý stôl, upracte si, nalejte si kávu či čaj. Nebojte sa kritiky. Práve tá nás posúva ďalej. Preto si neustále, kedy len máte možnosť, pýtajte spätnú väzbu.
Pamätáte si na časy, kedy ste sa snažili napísať do zošita dokonalé písané A? Tiež to nešlo hneď. No nevzdali ste to. Spomeňte si na tie všetky výzvy, ktoré ste v detstve zvládli. Vtedy ste to nevzdali. Tak prečo by ste to mali vzdať teraz? 🙂