Ako aktualizovať WordPress, pluginy a šablóny (Návod)

Návod pre začiatočníkov ako aktualizovať WordPress, pluginy a šablóny. Popisuje automatický a manuálny spôsob aktualizácie ako aj dôvody prečo aktualizovať.

Ako aktualizovať WordPress

WordPress pravidelne prináša nové aktualizácie. Aktualizácie obsahujú novú funkcionalitu pre WordPress šablóny aj pluginy. Pravidelné aktualizácie sú dôležité aj pre bezpečnosť webovej stránky. Hackeri totiž častejšie napadajú zastarané systémy. Pravidelná aktualizácia zmenší možnosť hacknutia vašej stránky.

WordPress aktualizácie
Aktualizácie WordPress

Automatické aktualizácie

Všetky menšie WordPress aktualizácie sa nainštalujú automaticky. Automaticky sa aktualizujú však iba základné WordPress súbory. Šablóny a pluginy musíte aktualizovať manuálne. O všetkých automatických aktualizáciách budete ako administrátor stránky informovaný e-mailom. Ak automatická aktualizácia z nejakého dôvodu neprebehne úspešne, budete o tom tiež informovaný.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Manuálna aktualizácia verzie WordPress

Väčšinu aktualizácií musíte nainštalovať manuálne. Potrebné nástroje sú k dispozícii v administrácii stránky: prejdite na NástenkaAktualizácie. Pred manuálnou aktualizáciou ktorejkoľvek súčasti stránky odporúčam zálohovať všetky údaje. Robíte to pre prípad, že by sa počas inštalácie aktualizácií stalo niečo neočakávané. Tu nájdete návod ako zálohovať WordPress.

Navrchu stránky nájdete informáciu o tom, či je vaša WordPress verzia aktuálna a kedy prebehla posledná kontrola. Nájdete tu aj tlačidlo Znova skontrolovať, ktorým môžete aktuálnosť verzie skontrolovať manuálne. Ak potrebujete aktualizovať WP verziu, kliknite na Aktualizovať. WP stiahne potrebné súbory a nainštaluje ich.

Ak potrebuje manuálne aktualizovať jadro WP, tu je oficiálny návod.

Aktualizácia WordPress pluginov

Druhou dôležitou informáciou na stránke aktualizácií je zoznam pluginov, ktoré majú k dispozícii aktualizácie. Aby ste ich mohli aktualizovať, najskôr zaškrtnite políčko vedľa názvu konkrétneho pluginu. Potom kliknite na Aktualizovať pluginy.

💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Aktualizácia WordPress šablóny

WordPress aktualizácia témy
Aktualizácia šablóny

Ak je potrebné aktualizovať WordPress témy, ktoré používate, ich zoznam nájdete pod zoznamom pluginov. Zaškrtnite políčko vedľa názvu konkrétnej témy. Následne kliknite na Aktualizovať témy. Nové súbory sa po stiahnutí automaticky nainštalujú.

Po aktualizácii pre istotu skontrolujte, či všetky funkcie na stránke pracujú správne.

Ako aktualizovať WordPress – zhrnutie

Ako sme si povedali, je dôležité udržiavať si WP a všetky pluginy a témy aktuálne. Predídete tým zbytočným problémom.

💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.
🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here