Veľa používateľov WordPress nemá technické zázemie, ktoré by im umožňovalo riešiť chyby v programovacom kóde. Po samotnej inštalácii je však ďalší osud webovej stránky celkom v ich rukách, pretože poskytuje robustný súbor nástrojov na úpravu obsahu, ktorý zahŕňa manipuláciu s textom, rôznymi médiami ako aj ich usporiadaním. Preto je aj dôležité, aby používateľské rozhranie bolo jednoducho a prehľadne nadizajnované a poskytovalo tak plynulú používateľskú skúsenosť (user experience, skrátene UX). Podľa mojich skúseností je WordPress lídrom aj v tejto oblasti, napriek tomu sú však niektoré ovládacie prvky stále či už z historického alebo iného dôvodu umiestnené tak nešťastne, že má s ich nájdením bežný používateľ často problém.
It’s not a bug, It’s a feature!
V tejto netechnickej časti nášho seriálu sa pozrieme práve na tieto UX chybičky krásy.
Ako úvod napovedá, v tomto prípade nejde o chyby systému z technického hľadiska, skôr z hľadiska UX dizajnu. Niekto môže namietať že je to vec názoru, skúsenosti s reálnymi používateľmi však poukazujú na niekoľko opakujúcich sa problémov.
Obsah
Zakázanie komentárov na články a stránky
Položka „Komentáre“ (Comments) v hlavnom menu administrátorského rozhrania slúži na administrácia konkrétnych komentárov. Nájdeme tu ich prehľad, mazanie alebo upravovanie. Okrem toho mnohí používatelia poznajú menu Nastavenia – Diskusia, kde môžu používatelia manažovať výzor komentárov, ako aj ich globálne povolenie či zakázanie. Čo však, keď chceme komentáre povoliť alebo zakázať len v niektorom článku alebo stránke? Popis, ktorý nájdeme v menu Diskusia, o tejto možnosti jasne hovorí. Veľa užívateľov však má problém s nájdením tohto nastavenia. Zbytočne by ste ho hľadali v rozšírených nastavenie jednotlivých článkov v menu Upraviť článok (Edit Post), je prítomné len vo funkcii rýchlej úprave (Quick edit) na stránke zoznamu článkov (stránok).
Zmazanie štandartnej kategórie „Nezaradené“ (Uncategorized)
Často sa môže stať, že potrebujete na webstránke vypísať zoznam kategórií, najmä kvôli dodatočnej orientácii návštevníkov stránky, napríklad formou widgetu na bočnej lište. Čo však s prednastavenou kategóriou „Nezaradené“, ktorú veľa ľudí zabudne hneď na začiatku premenovať, aj keď ju vôbec nepoužíva? Zmazať nejde, bude mi snáď navždy „špatiť“ zoznam kategórií? Riešenie je jednoduché – táto kategória sa tiež dá zmazať, ale iba ak je nastavená iná predvolená kategória, do ktorej budú spadať. Toto nastavenie však nenájdeme v menu články/kategórie kde by sme ho možno očakávali, ale v nastaveniach písania. Stačí označiť za predvolenú inú kateoria a voila, kategória „Nezaradené“ sa hneď bude dať zmazať.
Orezanie obrázkov a formátovanie ich veľkosti
WordPress je veľmi vhodnou platformou na jednoduchú integráciu médií ako sú obrázky. Stačí kliknúť na položku Médiá a môžete veselo nahrávať obrázky a vkladať ich takmer kamkoľvek. S trochou úsilia si tieto obrázky zároveň môžete upraviť podľa svojej ľubovôle orezaním a zmenšením. Toto editačné menu však neuvidíme priamo pri vkladaní obrázka do článku alebo stránky, obrázok si musíte „predpripraviť“ v ďalšom menu, do ktorého sa dostanete len cez knižnicu médií. Stačí si vyhľadať váš obrázok, kliknúť na tlačítko upraviť, na ďalšej obrazovke opäť na upraviť obrázok a môžeme orezávať: myšou natiahnuť vhodný výrez a kliknúť na tlačítko [img] celkom vľavo hore hneď nad obrázkom, aj keď viacerí užívatelia zvyknú bezúspešne klikať na tlačítko uložiť. Ak sa vám nový výrez nepáči, môžete vašu akciu vrátiť kliknutím na tlačítko zrušiť, v opačnom prípade môžete výrez uložiť. Všetky ďalšie použitia tohto média budú pracovať s týmto novým výrezom. Ak budete potrebovať iný výrez, táto akcia sa dá tiež vrátiť späť – v rovnakom menu kliknutím na Obnoviť pôvodný obrázok (Restore original image).
Podobne môže používateľa popliesť formátovanie obrázkov a ich veľkosti v menu pri vkladaní do textu. Toto menu je dostupné po vložení obrázka do editora kliknutím na tlačítko v ľavom hornom rohu obrázka. [img] Okrem iných nastavení poskytuje možnosť zmenšiť obrázok napríklad na 60% svojej veľkosti. Po uložení zmien a následnom opätovnom upravovaní veľkosti týmto spôsobom však neostane mierka zachovaná, ale takto aktualizovaný obrázok je opäť na pomyselných 100 percentách. Niekomu môže takýto postup vyhovovať, iný zas budú preferovať vrátiť obrázok pred úpravou do pôvodnej veľkosti – k tejto možnosti sa dostanú v rozšírených nastaveniach úpravy obrázka.
Všimli ste si, žeWordpress poskytuje až tri rôzne úrovne úpravy obrázkov?
– Prvá úroveň je priamo pri nahraní a importe obrázku, kedy WordPress generuje samostatné súbory podľa prednastavených veľkostí (nastaviteľných v menu nastavenia/médiá).
– Druhou úrovňou je zmenšenie, prevrátenie alebo orezanie v knižnici médií a
– treťou úrovňou je menu už vloženého média.
Každá z týchto úrovní umožňuje iný druh úprav – 1. globálne úpravy pre všetky importované obrázky, 2. úpravy média (obrázku) pre všetky jeho použitia a nakoniec 3. úpravy pre konkrétnu inštanciu – napríklad výskyt obrázku v článku. Keď si používateľ uvedomí túto logiku, má v rukách naozaj mocný nástroj na manipuláciu s médiami, ktorý umožňuje robiť masové a všeobecné, a zároveň konkrétne a špecifické úpravy.
Zároveň je však tento systém trochu zneprehľadnený viacerými editormi obrázkov, ktoré nie sú celkom intuitívne dostupné (napríklad nutnosť otvoriť obrázok opätovne cez menu/médiá napriek tomu že iné menu sa zobrazí hneď po importe)
Nechcené medzery medzi odstavcami v textoch
Možno sa vám to už stalo: Starostlivo si pripravíte článok (napríklad v dokumente MS Word alebo priamo vo WordPress editore článku), pričom dbáte na to, aby každý odsek bol v logickej vzdialenosti podľa štruktúry článku. Po (skopírovaní a) uložení článku však výsledok vôbec nezodpovedá vašim predstavám: riadky sú čudne rozhodené, niekde chýba oddelenie odsekov, niekde sú zas prázdne riadky navyše. Je to spôsobené tým, že WordPress editor má v sebe automatické formátovanie tzv. wpautop ktorý mení dvojité odsadenie riadku („entery“) na html odseky ( <p> … </p> ). Výsledok tohto automatického formátovanie je niekedy nebadaný, ale v závislosti od témy (a štýlu s ňou previazaného) môže spôsobiť vyššie uvedené problémy. Tento problém nie je jednoducho riešiteľný žiadnym nastavením v rámci jadra WordPress, dá sa však obísť niektorými modulmi, ktoré ho priamo adresujú. Patria medzi ne napríklad PS Disable Auto Formatting alebo No WPautop.
Podobné problémy, ktoré môžu mať používatelia so systémom WordPress, sú pochopiteľným dôsledkom neustáleho vývoja v duchu Open-Source. Žiadny vývojár podobne zložitý systém nemôže kompletne nadizajnovať od základov a niektoré funkcie teda môžu chvíľu „vytŕčať“ z celkovej dizajnovej filozofie, len aby do nej boli lepšie integrovaní hneď v ďalšej – novšej verzii WordPress.
Samotný výskyt podobných problémom s UI (user interface, používateľským rozhraním) teda nie je chybou v pravom zmysle slova – musíme sa však snažiť prichádzať s návrhmi, ktoré môžu tento stav stále posúvať smerom k lepšej integrácii. Vývojárom systému zároveň môže prísť vhod pridŕžať sa istých jasne definovaných dizajnových pravidiel, ktoré môžu pomôcť odlíšiť reálne UX problémy od subjektívnych preferencií.
Záver
Máte ako používatelia CMS WordPress podobné alebo úplne iné problémy, kedy funkcie systému nie sú usporiadané podľa toho ako by ste si predstavovali?
Našli ste niekedy jednoduché riešenie vašich dlhodobých problémov priamo v nastaveniach WordPress?
Napíšte nám o vašich skúsenostiach.